Track and field results from April 6
Here are the April 6 track and field results reported to GameTimePA.com
West York vs. Kennard-Dale
Girls' results: West York 114, Kennard-Dale 26
3,200 Relay -- 14:26.8 Kya Ford, Bianca Neal, Serena Toro, Joyce Ngounou (WY)
100 Hurdles -- 17.1 Claudia Gross (WY) Hannah Engle (WY) 19.7 Kera Kanely (KD) 20.1
100 -- 13.0 Jessica Olles (KD) Angie Hawkins (WY) 13.3 Tesia Thomas (WY) 14.4
1600 -- 6:58.1 Megan Lankford (WY) Michelle Vu (WY) 7:07.8 Emily Agnello (WY) 7:12.5
400 Relay -- 54.5 Claudia Gross, Angie Hawkins, Carly Gross, Tesia Thomas (WY)
400 -- 1:09.3 Nikki Jumba (WY) Joyce Ngounou (WY) 1:11.1 Nora Lucas (KD) 1:34.0
300 Hurdles -- 54.4 Claudia Gross (WY) Kera Kanely (KD) 58.0 Hannah Engle (WY) 58.7
800 -- 3:03.2 Bianca Neal (WY) Kya Ford (WY) 3:04.0 Serena Toro (WY) 3:04.6
200 -- 28.7 Jessica Olles (KD) Carly Gross (WY) 31.1 Kyra Kanely (KD) 31.8
3200 -- 16:24.1 Kaylie Fromm (KD) Michelle Vu (WY) Emily Sweitzer (WY)
1,600 Relay --
Pole Vault -- 6-6 Carly Gross (WY) Grace Logue (WY) 6-6
Triple Jump -- 32-3.5 Tesia Thomas (WY) Audrey Kinney (WY) 28-4.25 Layla Kodadek (WY) 25-8.25
High Jump -- 4-4 Angie Hawkins (WY)
Long Jump -- 14-2 Tesia Thomas (WY) Audrey Kinney (WY) 12-10.5 Nikki Jumba (WY) 11-11
Javelin -- 85-8 Sammie Thrapp (WY) Mackenzie Moody (WY) 74-6 Jess More (KD) 73-9
Shot Put -- 26-4.5 Mackenzie Moody (WY) Nicole Mountford (WY) 25-1 Jess More (KD) 24-6
Discus -- 70-0 Mackenzie Moody (WY) Jess Moore (KD) 67-10 Nicole Mountford (WY) 61-7
Boys' results: West York 72, Kennard-Dale 66
3,200 Relay -- 9:28.0 Merle Burkhart, Caleb Bakalyal, Nathan Wilson, Eric Graeger (KD)
110 Hurdles --19.8 Hunter Beatty (WY)
100 Dash -- 11.3 Donelle Williams (KD) Anthony Hawkins (WY) 11.6 Zachary Drake (KD) 11.9
1,600 -- 5:11.5 William Holz (KD) Kyle Chambers (WY) 5:11.6 Derek Harlacher (WY) 5:40.7
400 Relay -- 53.5 Ryan Hoshall, Zachary Drake, Andrew Arocho, Leure Minor (KD)
400 -- 56.1 Merle Burkhart (KD) Shane Speal (WY) 59.6 Nathan Wilson (KD) 1:01.1
300 Hurdles -- 50.2 Eric Graeger (KD) Hunter Beatty (WY) 55.7 Shane Speal (WY) 1:11.8
800 -- 2:16.4 Merle Burnhart (KD) Jackson Miller (WY) 2:24.0 Griffin Conaway (WY) 2:32.5
200 -- 25.7 Anthony Hawkins (WY) Ryan Hoshall (KD) 28.3 Leure Minor (KD) 28.6
3,200 -- 11:21.3 Caleb Bakalyar (KD) Jake Spangler (WY) 11:25.4 Will Holz (KD) 11:32.0
1,600 Relay -- 3:57.2 Hunter Beatty, Shane Speal, Jakson Miller, Anthony Hawkins (WY)
Pole Vault -- 8-0 Andrew Arocho (KD)
Triple Jump -- 36-6 Jacob Franklin (wY) Kyle Hartzel (WY) 34-1.5 Alex Roupas (WY) 32-9.75
High Jump -- 5-2 Jamal Anderson (WY)
Long Jump -- 19-5 Zach Drake (KD) Donnell Williams (KD) 19-2 Jamal Anderson (WY) 18-8
Javelin -- 109-4 Allen Brown (KD) Anthony Torres (WY) 108-0 Aaron Gilberts (KD) 104-1
Shot Put -- 46-3 Anthony Torres (WY) Luke Hoffman (WY) 45-0 Ashton Weigle (WY) 34-6
Discus -- 154-10 Luke Hoffman (WY) Anthony Torres (WY) 134-7 Jacob Snyder (WY) 110-3