Track and field results from March 28
Here are the March 28 track and field results that were reported to GameTimePA.com.
Franklin-Fulton
Girls: Greencastle 103, Shippensburg 42
Boys: Shippensburg 78, Greencastle 72
Click here for results: Page 1 | Page 2
Long jump - C.Gustafson Ship 20-06.5, Fridinger Ship 19-10, Zimmerman GA 19-6.5
Triple jump - C.Gustafson Ship 40-2, Grazette GA 37-10.5, Eberly GA 37-6
Shotput - Parker GA 51-7, Hockamn GA 39-1, Van Scyoc Ship 37-0
Discus - Parker GA 181-3, Hockamn GA 156-0. Santana Ship 134-9
Javelin - Van Scyoc Ship 147-3, Budner GA 121-9, N.Gustafson Ship 104-11
York-Adams
New Oxford vs. Central York
Girls: Central York 77, New Oxford 73
Boys: New Oxford 91, Central York 58
Dallastown vs. William Penn
GIRLS
Dallastown 123, William Penn 13,
At Dallastown
3200 Relay — 1. Dallastown (, , , ), 11:47
110 hurdles — 1. Johnson, DT, 17.6 2. Swope, DT, 18.6 3. Ortiz, WP, 20.3
100 — 1. Owens,DT, 12.8 2. Shanks, DT, 13.2 3. Gaines, WP, 13.6
1600 — 1. Groetz, DT, 6:01 2. Myers, DT, 6:03 3. Fimmano, DT, 6:09
400 relay — 1. DT (, , , ), 52.3
400 — 1. Forrester, DT, 1:06.3 2. Jones, DT, 1:06.4 3. Miller, DT, 1:06.8
300 — 1. Swope, DT, 55.1 2. Ortiz. WP, 55.5 3. Johnson, DT, 55.8
800 — 1. Gable, DT, 2:40 2. Myers, DT, 2:41 3. Robinson, DT, 2:42
200 — 1. Owens, DT, 27.4 2. Shanks, DT, 28.0 3. Jean-Baptiste, WP, 29.3
3200 — 1. Schuler, DT, 11:49 2. DeSanti, DT, 14:07 3. Stager, DT, 17:11
1600 relay — 1. DT (, , , ), 4:46.9
Shot put — 1. Cook,DT, 31'0 2. Aurelian, WP, 28'9 3. Wright, WP, 28'7
Discus — 1. Hawkins, DT, 78'4 2. Cook, DT, 74'3 3. Hauri, DT, 65'6
Triple jump — 1. Schweitzer, DT, 25'10 2. ,, 3. , ,
Long jump — 1. Johnson, DT, 13'3 2. Shanks, DT, 12'7 3. Pew, DT, 12'6
High jump — 1. , , 2. , , 3. , , 12'6
Pole vault — 1. Balderson, DT, 7'0 2. Logan,DT, 6'0 3. , ,
Javelin — 1. Adjei, DT, 76'11 2. Wright, WP, 57'1 3. Bierman, DT, 52'9
BOYS
Dallastown 120, William Penn 30,
At Dallastown
3200 Relay — 1. Dallastown (, , , ), 9:35.4
110 hurdles — 1. Kearse, DT, 18.3 2. Webb, DT, 18.4 3. Matheson, WP, 19.3
100 — 1. Dorsey,WP, 11.1 2. Smallwood, WP, 11.2 3. Mann, WP, 11.5
1600 — 1. Jacobson, DT, 4:55 2. Gable, DT, 4:59 3. Menchy, DT, 5:05
400 relay — 1. WP (, , , ), 43.5
400 — 1. Pew, DT, 54.0 2. Bryant, WP, 55.0 3. Tyler, DT, 55.5
300 — 1. Viens, DT, 43.7 2. Webb. DT, 46.9 3. Matheson, WP, 47.3
800 — 1. Jacobson, DT, 2.13 2. O'Shea, DT, 2:16 3. Gable, DT, 2:17
200 — 1. Mann, WP, 23.2 2. McLain, DT, 23.3 3. Thomas, DT, 23.8
3200 — 1. Menchy, DT, 10:57 2. Hanuska, DT, 11:36 3. Hostetter, DT, 11:38
1600 relay — 1. DT (, , , ), 3:42.6
Shot put — 1. Nelo,DT, 43'0 2. Kuklinski, DT, 40'0 3. McNeill, DT, 37'2
Discus — 1. Lehr, DT, 151'6 2. Brandon, DT, 113'8 3. Nelo, DT, 110'2
Triple jump — 1. Viens, DT, 38'10 2. Caldwell,DT, 38'5 3. Webb, DT, 36'11
Long jump — 1. Viens, DT, 19'2 2. Diaczun, WP, 18'4 3. Devance, DT, 16'11
High jump — 1. Thomas, DT, 6'3 2. Diaczun, WP, 5'6 3. Baltimore, DT, 16'11
Pole vault — 1. Pew, DT, 10'0 2. Callahan,DT, 10'0 3. Stoner, DT, 10'0
Javelin — 1. Firestone, DT, 139'7 2. Callahan, DT, 129'8 3. Lehr, DT, 127'6
Kennard-Dale vs. Northeastern
Boys
Northeastern 81, Kennard-Dale 52
3,200 Relay 9:03 NE - Yoka, McElwain, Kelly, Hake
110 M Hurdles 19.03 NE - Witmer
100 M Dash N/A KD - Williams NE - D. Brown KD - Drake
1600 Run 5:12 NE - McElwain NE - Yoka KD - Holtz
400 Relay 50.1 KD- Drake, Bernhard, Aracho, Williams
400 Dash 57.28 NE.- Haas NE - Arroyo KD - Warner
300 M Hurdles 50.5 KD - Traeger NE - Krueger NE - Witmer
800 Run 2.16 KD - Bernhard NE - Hake NE - Yoka
200 Dash 24.1 KD- Williams NE - Brown KD - Aracho
3200 Run 11:02 NE - Kelly NE - McElwain KD - Bakalyar
1,600 Relay 3:52.96 NE - Haas, Hake, Hussey, Yoka
Pole Vault 8'6" KD - Aracho
Triple Jump 34'10-3/4" NE - Brodbeck NE - Witmer KD - Aracho
High Jump N/A N/A
Long Jump 19'3-1/4" KD - Williams KD - Drake NE - Shirey
Javelin 121'6" NE - Myers NE - Suero NE - Walker
Shot Put 34'10" NE - Walker KD - Patrick M. KD - Aaron G.
Discus 97'3" NE - Myers KD - Patrick M. KD - Allen B.
Girls
Northeastern 128, Kennard-Dale 15
3,200 Relay 12:52.94 NE - Davis, Bentz, Rush, Warrender
100 M Hurdles N/A NE - Dekker NE - Pizzino KD - Kanely
100 M Dash N/A NE - Williamson NE - Weiser NE - Staley
1600 Run 6:36 NE - Warrender NE - Rush NE - Rau
400 Relay 56.1 NE - Weiser, Drake, Staley, Williamson
400 Dash 1:06 NE - Bentz NE - Dekker NE - Davis
300 M Hurdles N/A NE - Bradley KD - Konely NE - Pizzino
800 Run 2:41 KD - Gray NE - Davis NE - Bentz
200 Dash 28.4 NE - Williamson NE - Weiser KD - Kolen
3200 Run 13.33 NE - Warrender NE - Rush NE - Bartlett
1,600 Relay N/A NE - Bradley, Weiser, Dekker, Staley
Pole Vault 8' NE - M. Bradley
Triple Jump 27'9" NE - Falkenstein NE - Pizzino
High Jump 4'10" NE-Willis NE - Falkenstein
Long Jump 13'8" NE - Williamson NE - Bradley
Javelin 68'5" KD - Jess M. NE - Dowdrick NE - Flynn
Shot Put 25'9" KD - Jess M. KD - Destiny D. NE - Dowdrick
Discus 62'4" KD - Jess M. KD - Destiny D. NE - Fiest