CLOSE
LINKEDINCOMMENTMORE

Girls' basketball players from central Pennsylvania once again earned statewide recognition in the Pennsylvania Sports Writers All-State Girls' Basketball teams announced Saturday. Three teams for each of the state's six classifications were selected by media representatives from around the state for the 2016-17 season.

Exactly one District 3 player earned first-team honors in each of the six classifications, led by Class 1A Player of the Year Alexis Hill from Lebanon Catholic. The junior led Lebanon Catholic to the state title, topping Juniata Valley in the championship game.

York Catholic's Kate Bauhof earned state honors for the second consecutive year. The junior led her team to a state semifinal appearance in Class 3A, losing to eventual state champion Neumann-Goretti. Bauhof brought home a second-team honor as a sophomore.

Greencastle-Antrim's Jenay Faulkner topped off her career by once again earning first-team recognition for the second consecutive season. It marked the third time the Holy Cross commit earned all-state honors.

The other District 3 players to earn first-team honors included Cumberland Valley's Katie Jekot (Class 6A), Lancaster Catholic's Kiki Jefferson (4A), and Camp Hill's Diamond Bragg (2A).

The boys' basketball teams were announced Friday.

Below is a complete list of the 2016-17 Pennsylvania Sports Writers All-State Girls' Basketball teams, including each player's school, height, class and scoring average.

CLOSE

Class 6A

Player of the year: Amanda Kalin, Pine-Richland

Coach of the year: Jason Bieber, Boyertown

First team

Katie Jekot, Cumberland Valley, 5-9, Sr., 14.5

Amanda Kalin, Pine-Richland, 5-7, Sr., 23.0

Abby Kapp, Boyertown, 6-0, Sr., 15.5

Taylor O'Brien, Plymouth-Whitemarsh, 5-10, Jr., 22.1

Desiree Oliver, Penn Hills, 5-8, Sr., 18.0

Second team

Aja Blount, Northampton, 5-11, Sr., 22.0

Tessa Brugler, Nazareth, 5-10, Sr., 17.4

Hannah Nihill, Cardinal O'Hara, 5-5, Sr., 13.0

Lizzie Oleary, Abington, 6-2, Sr., 13.9

Kiyea White, Emmaus, 6-0, Sr., 14.6

Third team

Sam Carangi, North Penn, 5-9., Sr., 7.7

Kate Connolly, Souderton, 6-2, Jr., 10.8

Kenzie Gardler, Cardinal O'Hara, 5-6, Sr., 8.8

Rachel Martindale, North Allegheny, 5-8., So., 13.0

Mary Sheehan, Cardinal O'Hara, 5-11, Sr., 12.7

Hailey Zeise, North Allegheny, 5-11, Sr., 10.0

CLOSE

Class 5A

Player of the year: Sierra Kotchman, Washington Trinity

Coach of the year: Mike McDonald, Archbishop Wood

First team

Johnasia Cash, McKeesport, 6-1, Sr., 18.0

Jenay Faulkner, Greencastle-Antrim, 5-11, Sr., 18.9

Sierra Kotchman, Washington Trinity, 5-7, Jr., 19.0

Katie May, Archbishop Wood, 5-11, Jr., 9.5

Michaela Porter, Obama, 5-11., Sr., 15.0

Second team

Rajah Fink, Dover, 5-10, Jr., 19.5

Erin Gibbons, Wyoming Valley West, 5-8, Sr., 15.6

Megan McConnell, Chartiers Valley, 5-5, Fr., 15.0

Amanda Mobley, Southern Lehigh, 5-7, Jr., 12.4

Cassie Sebold, Archbishop Wood, 5-6, Sr., 8.8

Third team

Dajahnae Brannon, Harrisburg, 5-10, So., 16.3

Ashley Hallowell, DuBois, 6-1, Jr., 16.8

Olivia Snyder, Southern Lehigh, 5-10, So., 15.5

Shannon May, Archbishop Wood, 5-5, Sr., 7.1

Courtney Warley, Bishop Shanahan, 6-2, Sr., 17.0

Kaylee Young, Fort LeBoeuf, 5-7, Sr., 21.5

CLOSE

Class 4A

Player of the year: Sam Breen, Cardinal Wuerl North Catholic

Coach of the year: Jose Medina, Bethlehem Catholic

First team

Sam Breen, Cardinal Wuerl North Catholic, 6-1, Sr., 23.0

Courtney Cecere, Forest Hills, 5-9, Sr., 17.5

Madison Demski, Erie Villa Maria. 6-2, Jr., 12.5

Kiki Jefferson, Lancaster Catholic, 5-11, So., 22.1

Neila Luma, Bethlehem Catholic, 6-0, Sr., 10.2

Second team

Molly Aulbach, Blackhawk, 5-5, So., 14.0

Bella Posset, Beaver, 5-7, Jr., 20.0

Lisa Marchioni, Montoursville, 5-7, Sr., 14.4

Molly Mraz, Erie Villa Maria, 5-8, Jr., 9.2

Zoe Zerman, Northern Lebanon, 5-9, Sr., 13.1

Third team

Kayla Aufiero, Nanticoke, 5-7, Sr., 16.2

Sunshine McCrae, East Pennsboro, 6-2, So., 16.2

Taylor Medina, Bethlehem Catholic, 6-0, Fr., 10.8

Leah Miller, Punxsutawney, 6-0, Jr., 16.3

Emily Shopene, Mercyhurst Prep, 5-7, Sr., 9.3

Allison Shuke, Bedford, 5-9, Sr., 19.5

CLOSE

Class 3A

Player of the year: Chyna Nixon, Neumann-Goretti

Coach of the year: Frank Nagy, West Shamokin

First team

Kate Bauhof, York Catholic, 5-7, Jr., 23.2

Amani Johnson, East Allegheny, 5-5, Jr., 31.0

Ashley Jones, Neumann-Goretti, 4-5, Sr., 17.0

Kaley Kovac, Jim Thorpe, 5-10, Jr., 26.0

Chyna Nixon, Neumann-Goretti, 5-10, Sr., 16.0

Second team

Brionna Allen, Bishop Canevin, 5-7, Jr., 14.0

Morgan Gentile, Troy, 5-11, Fr., 23.8

Halle Herrington, Philipsburg-Osceola, 5-4, So., 30.3

Natalie Kucowski, St. Basil, 6-3, Sr., 16.2

Maddie Martin, Dunmore, 5-6, Sr., 16.1

Third team

Abby Anderson, Holy Cross, 5-11, Sr., 19.1

Alana Davidson, New Hope-Solebury, 5-2, Sr., 13.1

Kasey Engle, Tyrone, 5-7, Sr., 19.2

Olivia Fusaro, West Shamokin, 5-8, Jr., 18.4

Alexa Naessens, Germantown Academy, 6-2, Jr., 9.4

Nicole Varano, Mount Carmel, 5-7, Sr., 18.6

CLOSE

Class 2A

Player of the year: Haley Thomas, Bishop McCort

Coach of the year: Jared Homa, Minersville

First team

Lili Benzel, Bishop Guilfoyle, 5-8, Sr., 19.1

Diamond Bragg, Camp Hill, 5-8, Jr., 21.4

Karson Swogger, Bellwood-Antis, 5-8, Sr., 26.7

Haley Thomas, Bishop McCort, 5-10, Sr., 23.5

Alexa Williamson, Chartiers-Houston, 6-1, Jr., 23.5

Second team

Alli Campbell, Bellwood-Antis, 5-11, Fr., 17.6

Rena Enterline, Blairsville, 5-7, Jr., 18.2

Adrienne Kroznuskie, Minersville, 5-8, Sr., 16.1

Bronwyne Mellott, McConnellsburg, 5-10, Sr., 26.3

Abby Schoffstall, Minersville, 5-7, Sr., 11.4

Third team

Alli Campbell, Bellwood-Antis, 5-11, Fr., 17.6

Rena Enterline, Blairsville, 5-7, Jr., 18.2

Adrienne Kroznuskie, Minersville, 5-8, Sr., 16.1

Bronwyne Mellott, McConnellsburg, 5-10, Sr., 26.3

Abby Schoffstall, Minersville, 5-7, Sr., 11.4

CLOSE

Class 1A

Player of the year: Alexis Hill, Lebanon Catholic

Coach of the year: Rachelle Hopsicker, Juniata Valley

First team

Carmella Bickel, Lourdes Regional, 5-5, Sr., 15.8

Daeja Quick, Cornell, 5-8, Sr., 22.9

Alexis Hill, Lebanon Catholic, 5-10, Jr., 19.2

Tori Obenrader, North Clarion, 5-11, Jr., 23.5

Ayanna Townsend, Winchester Thurston, 6-2, Jr., 19.2

Second team

Laura Barhacs, Williamsburg, 6-2, Sr., 20.2

Ashley Forker, Faith Christian, 5-10, Sr., 15.9

Alyssa Martinazzi, Bishop Carroll, 5-9, Jr., 16.6

Olivia Mottern, Southern Fulton, 5-9, Sr., 17.9

Gian Thorpe, Winchester Thurston, 5-9, Jr., 20.3

Third team

Madison Lampe, West Greene, 5-5, So., 18.0

Shayna McNamee, St. John Neumann, 5-7, Jr., 17.3

Sarah Parrish, Sullivan County, 6-3, Sr., 11.4

Halee Smith, Juniata Valley, 5-10, Fr., 14.8

Camryn Thomas, Otto-Eldred, 6-0, Jr., 16.0

Emily Zocsin, Weatherly, 5-8, So., 19.3

CLOSE
LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/2oeqlvb