The Susquehannock girls' swimming team beat New Oxford, 100-70, Thursday, as the host Warriors were paced to victory by Katie Steines, who won the 500 and 200 free.

Mikayla Mayoryk added a win in the 100 free and a leg on the winning 200-free relay.

New Oxford was led by Devan Bateman, who took the 200 IM and 100 breast and swam legs on the winning 200 medley and 400 free relays. Regan Chalk took the 100 fly and 100 backstroke and competed for both winning relays.

 

at Susquehannock
SUSQUEHANNOCK 100, N. OXFORD 70
   200 medley relay -- 1. New Oxford (Kyla Miller, Devan Bateman, Regan Chalk, Christine Stanley), 2:09.18; 2. Susquehannock; 3. Susquehannock; 200 free -- 1. Katie Steines, Sus, 2:17.67; 2. Jacque, Sus; 3. Rodgers, Sus; 200 IM -- 1. Bateman, NO, 2:33.39; 2. Hartlaub, NO; 3. Jackson, Sus; 50 free -- 1. Alesha Herman, Sus, 26.99; 2. Stanley, NO; 3. Leslie, Sus; Diving -- No event; 100 fly -- 1.


Advertisement

Regan Chalk, NO, 1:02.05; 2. McGee, Sus; 3. Jackson, Sus; 100 free -- 1. Mikayla Mayoryk, Sus, 1:03.7; 2. Herman, Sus; 3. Kemler, Sus; 500 free -- 1. Steines, Sus, 6:18.78; 2. Hartlaub, NO; 3. Jacque, Sus; 200 free relay -- 1. Susquehannock (Mayoryk, Sadie Leslie, Megan Kemler, Jessica Amberman), 1:58.42; 2. New Oxford; 3. Susquehannock; 100 back -- 1. Chalk, NO, 1:03.66; 2. Amberman, Sus; 3. Mentlik, Sus; 100 breast -- 1. Bateman, NO, 1:21.01; 2. McGee, Sus; 3. McGowan, Sus; 400 free relay -- 1. New Oxford (Chalk, Stanley, Miller, Bateman), 4:15.97; 2. Susquehannock; 3. Susquehannock.
  

   --- Dover 112, Northeastern 74: The host Eagles cruised in the lanes to victory on the strength of eight first-place finishes.

Summer Dacheux, Bree Link and Aniella Janosky were parts of two first place relay teams, the 200 medley and the 400 free.

Niki Price won two events for the Bobcats, the 200 IM and 100 fly.

 

DOVER 112, NORTHEASTERN 74
   200 medley relay -- 1. Dover (Summer Dacheux, Bree Link, Aniella Janosky, Nicole Smith), 1:56.23, 2. Do., 3. Northeastern .200 free -- Rachel Spaulding, Do, 2:01.93, 2. Hali Eckenrode, Ne., 3. Emily Spaulding, Do.200 IM -- 1. Niki Price, Ne. 2:05.45., 2. Link, Do., 3. Allie Aspey, Do 50 free -- 1. Janosky, Do, 26.24, 2. Renae Luckenbaugh, Ne. 3. Abby Braswell, Ne.Diving -- 1. Morgan Stambaugh, Do, 227.75, 2. Taylor Bahoric, Do., 3. Olivia Thorton, Ne. 100 fly -- 1. Price, Ne, 56.23, 2. Janosky, Do., 3. Daceux, Do. 100 free -- 1. Smith, Do, 55.51, 2. Mia Becker, Do. 3. Luckenbaugh, Ne. 500 free -- 1. Morgan Staub, Do. 5:43.37, 2. Eckenrode, Ne. 3. Bari Boyd, Do. 200 free relay -- 1. Ne. (Gracie Heinbaugh, Braswell, Luckenbaugh, Price) 1:39.93, 2. Do. 3. Ne. 100 back -- 1. Dacheux, Do. 1;03.59, 2. Heinbaugh, Ne., 3. Jocelyn Hoffmaster, Ne. 100 breast -- 1. Link, Do, 1:14.89, 2. Aspey, Do., 3. Kyleigh Smeltzer, Ne. 400 free relay -- 1. Do. (Rachel Spaulding, Dacheux, Smith, Janosky), 3:47.83, 2. Do. 3. Ne.
  

 

   --- Red Lion 102, South Western 68: The Lions' victory was led in large part by the efforts of Jesse North and Amira Washington-Myers. Both won two individual races and were parts of two victorious relays.

Courtney Schaeffer also won two individual races (100 fly and 500 free )

Alison Sell and Noelle Robinson won races for the Mustangs.

 

RED LION 102, SOUTH WESTERN 68
   200 medley relay -- 1. RL (Courtheny Schaffer, Anne Mitzel, Jesse North, Amira Washington- Myers), 1:59.78, 2. SW., 3. RL. 200 free -- 1. Sarah Helt, RL., 2:18.56. 2. Aubree Snyder, RL., 3. Emma Maas, SW.200 IM -- 1. North, RL, 2:18.11, 2. Alison Sell, SW. 3. Mitzel, RL. 50 free -- 1. Washington-Myers, RL, 27.36, 2. Briannah Rohrbaugh, SW., 3. Melissa Clark, RL..100 fly -- 1. Schaffer, RL., 1:00.86, 2. Mass, SW. 3. Emma Rinehart, RL. 100 free -- 1. North, RL., 57.30, 2. Rohrbaugh, YS, 3. Jamie Wurster, SW.. 500 free -- 1. Schaffer, RL., 5:25.58, 2. Mitzel, RL., 3. Katie Rhone, SW.200 free relay -- 1. RL (Wirster, Emma Snyder, Clark, Washington- Myers), 1:53.22, 2. SW., 3. RL. 100 back -- 1. Noelle Robinson, SW., 1:10.84. 2. Rinehart, RL., 3. Snyder, RL. 100 breast -- 1. Sell, SW., 1:13.34, 2. Helt, RL., 3. Abigal Gatz, SW. 400 free relay -- 1. RL (Schaffer, Washington-Myers, Mitzel, North), 3:53.83, 2. SW., 3. RL.

 
   --- York Suburban 129, West York 36: The Trojans won the majority of the races in a one-sided affair. Erin Merkle won two individual events in the 500 free and 100 fly. Teammate Madeleine Devaney also won the 50 free.

Taylor Hoover had both of the Bulldogs only two first place finishes on the 200 free and the 100 back.
 
  
YORK SUBUBRAN 129, WEST YORK 36
   200 medley relay -- 1. YS ( Allie Gunn , Maddie Devaney, Emily Schmittle, Tessa Basset) 2:06.53, 2. YS., 3. WY.200 free -- 1. Taylor Hoover, WY., 1:57.23, 2. Carson Gross, YS., 3. Zowie Day, YS.200 IM -- 1. A. Gunn, YS., 2:30.79, 2. Carsyn Smith, YS. 3. Logan Day, YS. 50 free -- 1. Devaney, YS., 27.45, 2. Alyssa Hershey, WY., 3. Rachel Mitts, YS.100 fly -- 1. Erin Merkle, YS., 59.86, 2. Rebekah Buchanan, YS., 3. Allie Wolgenberger, YS. 100 free -- 1. Z. Day, YS., 57.28, 2. Anna Schmittle, YS. 3. E. Schmittle, YS. 500 free -- 1. Merkle, YS., 5:12.28, 2. Gross, YS., 3. Samantha Gehly, YS 200 free relay -- 1. YS (Bri Snyder, Mitts, Scmitle, A. Gunn), 1:53.37, 2. YS., 3. YS. 100 back -- 1. Taylor Hoover, WY., 1:04.79, 2. Smith, YS., 3. Wolfenberger, YS. 100 breast -- 1. S. Gehly, YS., 1:23.79, 2. Kristiana Gehly, YS., 3. Bri Snyder, YS. 400 free relay -- 1. YS (Allie Patterson, Helen Gunn, A. Schmittle, Gross), 3:57.92, 2. YS., 3. WY.