Kieran Koehler won three events to spark the South Western boys' swim team past Red Land, 115-65, in a non-league meet Thursday.

Koehler won the 100-yard breaststroke (1:03.53) and swam on the winning 200 medley relay and 200 freestyle relay teams. Teammate Tyler Good won the 200 and 500 freestyle races and Jordan Grim claimed the 200 individual medley in addition to swimming on the winning 200 medley relay team.

Red Land was paced by Connor Murray, who won the 50 and 100 freestyle races and participated for the winning 400 freestyle relay team.

  
at South Western
SOUTH WESTERN 115, RED LAND 65
   200 medley relay -- 1. South Western (Jordan Grim, Kieran Koehler, Nathan Mart, Dan Maxwell), 1:47.17; 2. Red Land; 3. South Western; 200 free -- 1. Tyler Good, SW, 1:56.52; 2. Schriner, RLa; 3. D. Maxwell, SW; 200 IM -- 1. Grim, SW, 2:10.52; 2. Green, SW; 3. Loch, RLa; 50 free -- 1. Connor Murray, RLa, 22.99; 2. Mart, SW; 3. Koehler, SW; Diving -- 1. Andrew Feeser, SW, 158.75; 2. Murphy, RLa; 100 fly -- 1. Aaron Shy, SW, 1:01.78; 2. Ballou, SW; 3. Gillispsie, RLa; 100 free -- 1. Murray, RLa, 50.78; 2. Mart, SW; 3. Stout, RLa; 500 free -- 1. Good, SW, 5:18.24; 2. D. Maxwell, SW; 3. Schriner, RLa; 200 free relay -- 1. South Western (Koehler, D. Maxwell, Jacob Green, Mart), 1:37.81; 2. Red Land; 3. South Western; 100 back -- Michael Zuilkoski, RLa, 1:03.97; 2. MacDonald, SW; 3. J. Maxwell, SW; 100 breast -- 1. Koehler, SW, 1:03.53; 2. Grim, SW; 3. Loch, RLa; 400 free relay -- 1. Red Land (Murray, Douglas Schriner, Matthew Loch, Chase Stout), 3:36.95; 2. South Western; 3. South Western.

  

   --- Central York 118, Red Lion 65: The Central York 400 yard freestyle relay team of Aaron Tate, Erik Peckmann, Will Hartzell and Jesse Tate broke a school record (3:30.59) despite finishing second in the event.

The Panthers had better success in other races, winning seven of 12.

The Lions were paced by Chance King, who won two individual events. Jesse North also won two individual races.

  
at Central York
CENTRAL YORK 118, RED LION 65
   200 medley relay -- 1. CY (Erik Peckmann, Brad Wilson, Jesse Tate, Ian Johnson) 1:44.31, 2. RL, 3. CY; 200 free -- 1. Chance King, RL 1:54.11, 2. Vincent Kerestes, RL, 3. James Seymour; 200 IM -- 1. Dylan North, RL, 2:02.91, Aaron Tate, CY, 3. Bryor Moritz; 50 free -- 1. Peckmann, CY, 2. Johnson, CY, 3. Eli Aggen, RL; Diving -- 1.Josh Meisenhelter, CY 154.70, 2. Gabe Patil, CY, 3. Caroline Reitano, CY; 100 fly -- 1. J. Tate, CY, 2. Callum Brandt, RL, 3. Ben Chu, CY; 100 free -- 1. A. Tate, CY 52.67, 2. Will Hartzell, CY, 3. Aggen, RL; 500 free -- 1. North, RL, 4:53.11, 2. Seymour, CY, 3. Connonr Brandt, RL; 200 free relay -- 1. CY, (A. Tate, Hartzell, Shane Bahn, Johnson), 1:37.08, 2. CY, 3. RL; 100 back -- 1. King, RL, 56.26, Peckmann, CY, Hartzell, CY; 100 breast -- 1. Wilson, CY, 1:07.23, 2. Chu, CY, 3. Ca. Brandt, RL; 400 free relay -- 1. RL (King, Ca. Brandt, Aggen, North), 3:26.80, 2. CY, 3. CY.
  

   --- Susquehannock 102, Dover 78: The Eagles captured victories in five of the nine individual races, but the Warriors' first-place finishes in all three relays proved to be the difference. 

Kyle Shaffer captured victories in the 50 free (24.34) and 100 breast (1:10.74), while also swimming anchor on the 200 and 400 free teams. Robert Jackson finished first in the 100 free (58.28). Sean Kaliszak added a win in the 100 free (58.28). Jackson and Kaliszak each swam on two winning relay teams.

Dover freshman Casey Marshall paced all swimmers in the 200 free (1:58.37) and 100 back (1:00.81). Teammate Hunter Link recorded wins in the 200 individual medley (2:19.35) and 100 fly (1:00.82).

  
at Dover
SUSQUEHANNOCK 102, DOVER 78
   200 medley relay -- 1. Sus (Zach Gloeckner, Gibson Porter, Mark Freidhoff, Robert Jackson), 1:59.18; 2. Do; 3. Do. 200 free -- 1. Casey Marshall, Do, 1:58.37; 2. Sean Kaliszak, Sus; 3. DJ Mentlik, Sus. 200 IM -- 1. Hunter Link, Do, 2:19.35; 2. Freidhoff, Sus; 3. Dan Bollinger, Do. 50 free -- 1. Kyle Shaffer, Sus, 24.34; 2. Jacob Sterner, Do; 3. Robert Altom, Sus. Diving -- 1. Jake Riddle, Do, 118.30; 2. Maurys Webster, Do. 100 fly -- 1. Link, Do, 1:00.82; 2. Freidhoff, Sus; 3. Brandon Loehmer, Sus. 100 free -- 1. Jackson, Sus, 58.28; 2. Gloeckner, Sus; 3. Altom, Sus. 500 free -- 1. Kaliszak, Sus, 5:41.01; 2. Scott Becker, Do; 3. Mentlik, Sus. 200 free relay -- 1. Sus (Kaliszak, Nick Huang, Jackson, Shaffer), 1:43.85; 2. Sus; 3. Do. 100 back -- 1. Marshall, Do, 1:00.81; 2. Gloeckner, Sus; 3. Chandler Larkin, Sus. 100 breast -- 1. Shaffer, Sus, 1:10.74; 2. Curtis Harman, Do; 3. Brendon Kroner, Sus. 400 free relay -- 1. Sus (Kaliszak, Mentlik, Jackson, Shaffer), 3:48.88; 2. Do; 3. Sus.
  

   --- York Surburban 61, New Oxford 33: The Trojans were led to victory by Will Massey, who won two individual events (200 free, 100 fly) and two relay races (200 medley, 200 free). Nolan Walker also played a key role winning the 200 IM and the 100 breast while also being a part of the relays.

New Oxford had a strong showing from Dwight Kessler and Joel Luckenbaugh, who finished second and third in several events. Jacob Neiderer won New Oxford's lone race in the 100 yard backstroke.

  
at York Suburban
YORK SURBURBAN 61, NEW OXFORD 33
   200 medley relay -- 1. YS ( Will Massey, Nolan Walker, Matt Spinello, Alex Friedman), 1:47.17, 2. YS, 3. NO; 200 free -- 1. Massey, YS, 1:59.73, 2. John Spinello, YS, 3. Hank Anderson, NO; 200 IM -- 1. Walker, YS, 2:09.70, 2. Dwight Kessler, NO, 3. M. Spinello, YS; 50 free -- 1. Kyle Posneau, YS, 24.86, 2. Joel Luckenbaugh, NO, 3. Jack Clark, NO; Diving -- NONE 100 fly -- 1. Massey, YS, 57.29, 2. Kessler, NO, 3. J. Spinello, YS; 100 free -- 1. Drew Lighthiser, YS, 57.70, 2. Anderson, NO, 3. Josh Lofties, YS; 500 free -- 1. Posenenau, YS, 5:16.17, 2. M. Spinello, YS, 3. Luckenbaugh, NO; 200 free relay -- 1. YS (Alex Fridman, J. Spinello, Massey, Posenau), 1:37.34, 2 NO, 3. YS; 100 back -- 1. Jacob Neiderer, NO, 1:06.57, 2. Fridman, YS, 3. Michael Jacobs, NO; 100 breast -- 1. Walker, YS, Jacob Plank, NO, Mat Conrad, NO; 400 free relay -- 1. YS (Lofties, Posenau, Lightiser, Walker) 3:46.72, 2. NO, 3. YS;  
 

   --- West York 93.5, Northeastern 81: The Bulldogs used victories in nine of the 12 races, including the final three events, to jump ahead of Northeastern in the Division II standings.

David Foery (200 free and 100 free), Ben Spangler (200 IM and 100 breast) and Dayne Brindle (50 free and 100 fly) each captured a pair of first-place finishes.

The Bobcats took two of the three relays, winning the 200 medley and 200 free. Joey Writer recorded the team's lone individual victory, scoring 87.10 in the diving.

at Northeastern
WEST YORK 93.5, NORTHEASTERN 81.5
   200 medley relay -- 1. Ne (Ben Linne, Dalton Gilchrist, Brady Dolan, Nathan Darrah), 1:54.46; 2. WY; 3. WY. 200 free -- 1. David Foery, WY, 1:54.90; 2. Devin Soop, Ne; 3. Reed French, WY. 200 IM -- 1. Ben Spangler, WY, 2:19.71; 2. Jesse Strickhouser, Ne; 3. Greg Landis, WY. 50 free -- 1. Dayne Brindle, WY, 25.36; 2. Logan Wunsch, Ne; 3. Jared Henderson, WY. Diving -- 1. Joey Writer, Ne, 87.10. 100 fly -- 1. Brindle, WY, 1:00.38; 2. Linne, Ne; 3. Dolan, Ne. 100 free -- 1. Foery, WY, 52.77; 2. Soop, Ne; 3. Strickhouser, Ne. 500 free -- 1. French, WY, 5:13.48; 2. Linne, Ne; 3. Tristan Irvine, Ne. 200 free relay -- 1. Ne (Hunter Rambeau, Soop, Wunsch, Irvine), 1:39.32; 2. WY; 3. Ne. 100 back -- 1. Landis, WY, 1:06.78; 2. Brady Bushover, WY; 3. Tony Zito, WY. 100 breast -- 1. Spangler, WY, 1:09.95; 2. Darrah, Ne; 3. Collin Inners, WY. 400 free relay -- 1. WY (Brindle, French, Henderson, Foery), 3:39.47; 2. Ne; 3. Ne.
  

   --- Boiling Springs 94, Gettysburg 75: At Boiling Springs, Gettysburg fell to the host Bubblers, who outscored Gettysburg 21-9 over the final two events to pull away.

Shane Hallett led the winners with three wins, including the 100-yard freestyle and 100 breaststroke. Brendan Barnes added wins in the 200 freestyle and 100 butterfly in addition to joining Hallett in the winning 400 freestyle relay.

Gettysburg was paced by the 200 medley relay team of Tyler Konstalid, Phineas O'Brien-Milne, Jason Altmand and Derek Ondrizek, who combined for a school-record victory in 1:48.0. O'Brien-Milne added wins in the 200 IM and 100 backstroke.

 

at Boiling Springs
BOILING SPRINGS 94, GETTYSBURG 75
   200 medley relay -- 1. Gettysburg (Tyler Konstalid, Phineas O'Brien-Milne, Jason Altman, Derek Ondrizek), 1:48.0; 2. Boiling Springs; 3. Boiling Springs; 200 free -- 1. Brendan Barnes, BoS, 1:53.96; 2. Konstalid, Get; 3. Jumper, BoS; 200 IM -- 1. O'Brien-Milne, Get, 2:12.7; 2. Scheetz, BoS; 3. Oussoren, Get; 50 free -- 1. Dylan Knaub, BoS, 23.81; 2. Tully, Get; 3. Cawley, BoS; Diving -- No event: 100 fly -- 1. Barnes, BoS, 55.93; 2. Konstalid, Get; 3. Mowe, BoS; 100 free -- 1. Shane Hallett, BoS, 51.62; 2. Ondrizek, Get; 3. Cawley, BoS; 500 free -- 1. Ondrizek, Get, 5:38.89; 2. Jumper, BoS; 3. Greenbaum, BoS; 200 free relay -- 1. Gettysburg (Killian Oussoren, Graham Boudreau, Altman, Jack Tully), 1:39.61; 2. Boiling Springs; 3. Boiling Springs; 100 back -- 1. O'Brien-Milne, Get, 56.97; 2. Knaub, BoS; 3. Downs, BoS; 100 breast -- 1. Hallett, BoS, 1:01.97; 2. Greenbaum, BoS; 3. Boudreau, Get; 400 free relay -- 1. Boiling Springs (A.J. Cawley, Knaub, Hallett, Barnes), 3:34.47; 2. Gettysburg; 3. Boiling Springs.