Visiting Dallastown won all but one event and cruised past South Western, 137-34, in Thursday's girls swimming action.

Alyssa Bixler paced the Wildcats by swimming on the winning 200 freestyle and 400 freestyle relay and by taking the 100 butterfly and 200 individual medley. Erica Wise swam on two winning relays and took the 100 freestyle. Justina Thornley added three wins as she captured the 200 freestyle and swam two winning relay legs.

South Western gained its victory from Alison Sell in the 100 breaststroke.

  
at South Western
DALLASTOWN 137, S. WESTERN 46
   200 medley relay -- 1. Dallastown (Anna Hess, Nancy Marston, Mikaelie Gonzalez, Erica Wise), 2:01.59; 2. South Western; 3. Dallastown; 200 free -- 1. Justina Thornley, Dt, 2:06.91; 2. Casolo, Dt; 3. Fix, Dt; 200 IM -- 1. Alyssa Bixler, Dt, 2:12.56; 2. Hess, Dt; 3. Sell, SW; 50 free -- 1. Wise, Dt, 25.71; 2. Gonzalez, Dt; 3. Rohrbaugh, SW; Diving -- 1. Elizabeth Rothrock, Dt, 189.0; 2. Hammen, SW; 3. Heilman, SW; 100 fly -- 1. Bixler, Dt, 1:02.12; 2. Casolo, Dt; 3. Brown, Dt; 100 free -- 1. Wise, Dt, 57.21; 2. Gonzalez, Dt; 3. Rohrbaugh, SW; 500 free -- 1.


Advertisement

Thornley, Dt, 5:41.59; 2. Randolph, Dt; 3. Fix, Dt; 200 free relay -- 1. Dallastown (Bixler, Julia Casolo, Thornley, Wise), 1:45.22; 2. Dallastown; 3. South Western; 100 back -- 1. Hess, Dt, 1:07.28; 2. Brown, Dt; 3. Rogers, Dt; 100 breast -- 1. Alison Sell, SW, 1:13.07; 2. Marston, Dt; 3. Thomas, Dt; 400 free relay -- 1. Dallastown (Casolo, Gonzalez, Thornley, Bixler), 3:55.54.
  

   --- Dover 123, West York 39: West York's Taylor Hoover was the only swimmer to capture a pair of individual events, but the Eagles took first in nine of the 11 events to cruise.

Dover's Aniella Janosky came in first in the 100 back (1:06.46), more than 10 seconds faster than the runner-up, and swam on all three relay-winning teams. Nicole Smith finished first in the 100 free (55.60), while Shea Beierschmitt registered a 2:28.98 leading time in the 200 individual medley.

Hoover's victories came in the 200 free (2:00.13) and 500 free (5:30.36).

  
at West York
DOVER 123, WEST YORK 39
   200 medley relay -- 1. Do (Summer Dacheux, Bree Link, Aniella Janosky, Nicole Smith), 1:55.85; 2. Do; 3. WY. 200 free -- Taylor Hoover, WY, 2:00.13; 2. Rachel Spaulding, Do; 3. Morgan Staub, Do. 200 IM -- 1. Shea Beierschmitt, Do, 2:28.98; 2. Allie Aspey, Do; 3. Alyssa Hersey, WY. 50 free -- 1. Mia Becker, Do, 26.38; 2. Emily Spaulding, Do; 3. Caitlin Mendel, Do. 100 fly -- 1. Dacheux, Do, 1:07.11; 2. Kyra Shoemaker, Do; 3. Jahna Alleyne, WY. 100 free -- 1. Smith, Do, 55.60; 2. Hersey, WY; 3. E. Spaulding, Do. 500 free -- 1. Hoover, WY, 5:30.36; 2. Bari Boyd, Do; 3. Claudia Bollinger, Do. 200 free relay -- 1. Do (R. Spaulding, Becker, Smith, Janosky), 1:44.01; 2. Do; 3. Do. 100 back -- 1. Janosky, Do, 1:06.46; 2. Mendel, Do; 3. Alleyne, WY. 100 breast -- 1. Link, Do, 1:13.83; 2. Aspey, Do; 3. Shoemaker, Do. 400 free relay -- 1. Do (R. Spaulding, Dacheux, Smith, Janosky), 3:46.32; 2. Do; 3. WY.

  

   --- Northeastern 126, New Oxford 55: The Bobcats won all but two events against the Colonials, highlighted by a record-breaking night from junior Niki Price.

Price broke the pool and school record in the 200 free with a time of 1:52.17. The previous pool record had been 1:55.18, set by Becky Krone in 1991, while the school record was 1:53.96, set by Price less than three weeks ago. Price also broke her own school record in the breast, finishing with a time of 1:07.51. Her previous best had been 1:07.74.

Northeastern's Gracie Heinbaugh finished first in the 200 individual medley (2:27.58) and swam on two relay-winning teams.

Regan Chalk collected the two victories for the Colonials, in the 100 fly (1:02.34) and 100 back (1:04.28).

  
at Northeastern
NORTHEASTERN 126, NEW OXFORD 55
   200 medley relay -- 1. Ne (Renae Luckenbaugh, Kyleigh Smeltzer, Gracie Heinbaugh, Megan Almoney), 2:04.55; 2. NO; 3. Ne. 200 free -- 1. Niki Price, Ne, 1:52.17; 2. Abby Braswell, Ne; 3. Reilly Kobus, Ne. 200 IM -- 1. Heinbaugh, Ne, 2:27.58; 2. Devan Bateman, NO; 3. Jocelyn Hoffmaster, Ne. 50 free -- 1. Luckenbaugh, Ne, 27.24; 2. Almoney, Ne; 3. Kyla Miller, NO. 1 mtr diving -- Becca Gross, Ne, 233.70; 2. Lindsey Pope, Ne; 3. Katie Leary, Ne. 100 fly -- 1. Regan Chalk, NO, 1:02.34; 2. Katlyn Rode, Ne; 3. Courtney Brown, NO. 100 free -- 1. Almoney, Ne, 1:01.00; 2. Morgan Wolfgang, Ne; 3. Coryn Moyer, Ne. 500 free -- 1. Braswell, Ne, 5:48.34; 2. Casey Weber, Ne; 3. Brooke Hartlaub, NO. 200 free relay -- 1. Ne (Luckenbaugh, Price, Heinbaugh, Braswell), 1:54.44; 2. NO, 3. Ne. 100 back -- 1. Chalk, NO, 1:04.28; 2. Luckenbaugh, Ne; 3. Bateman, NO. 100 breast -- 1. Price, Ne, 1:07.51; 2. Smeltzer, Ne; 3. Kobus, Ne. 400 free relay -- 1. Ne (Braswell, Heinbaugh, Almoney, Price), 3:56.40; 2. Ne; 3. NO.

  

   --- York Suburban 64, Susquehannock 30: The Trojans collected eight first-place finishes and eight second-place finishes en route to a league victory against Susquehannock.

Allie Wolfenberger turned in a first-place finish in the 200 individual medley (2:42.72) and swam on the 200 medley relay-winning team. Zowie Day recorded a victory in the 200 free (2:05.03) and participated in the winning 200 free relay team.

Susquehannock's Alesha Herman paced all swimmers in the 50 free (27.97) and swam anchor in the winning 400 relay team (4:24.96).

  
at York Suburban
YORK SUBURBAN 64, SUSQUE. 30
   200 medley relay -- 1. YS (Carsyn Smith, Kristiana Gehly, Allie Wolfenberger, Emily Schmittle), 2:09.75; 2. Sus; 3. Sus. 200 free -- 1. Zowie Day, YS, 2:05.03; 2. Anna Schmittle, YS; 3. Katie Steines, Sus. 200 IM -- 1. Wolfenberger, YS, 2:42.72; 2. Kristen Copenheaver, YS; 3. Katie Norris, Sus. 50 free -- 1. Alesha Herman, Sus, 27.97; 2. Rachel Mitts, YS; 3. Elyse Smith, YS. 100 fly -- 1. Erin Merkle, YS, 59.63; 2. Rebekah Buchanan, YS; 3. Jordan McGee, Sus. 100 free -- 1. Carson Gross, YS, 55.78; 2. Maddie Devaney, YS; 3. Herman, Sus. 500 free -- 1. Emma Stine, YS, 5:47.65; 2. Steines, Sus; 3. Samantha Gotwalt, YS. 200 free relay -- 1. YS (Day, Gross, A. Schmittle, Merkle), 1:42.72; 2. YS; 3. Sus. 100 back -- 1. Buchanan, YS, 1:08.95; 2. C. Smith, YS; 3. Jessica Amberman, Sus. 100 breast -- 1. Whitnee McGowan, Sus, 1:24.83; 2. McGee, Sus; 3. Gehly, YS. 400 free relay -- 1. Sus (Steines, Mikayla Mayoryk, McGee, Herman), 4:24.96; 2. YS; 3. YS.