Northeastern's girls cruised to a 118-52 victory in the pool against Susquehannock on Thursday.

The Bobcats recorded first-place finishes in all 11 events in a day that was marked by the historic performances of Niki Price.

Price broke the pool record in the 100 free (52.93) and 100 back (58.51). Her backstroke time also broke the school record.

Hali Eckenrode finished first in the 100 fly (1:11.18) and 200 free (2:13.25) and Renae Luckenbaugh recorded a pair of victories in the 50 free (26.62) and 500 free (5:58.88).
  
   200 medley relay -- 1. No (Abby Braswell, Niki Price, Katlyn Rode, Renae Luckenbaugh), 2:02.40; 2. No; 3. Sus. 200 free -- 1. Hali Eckenrode, No, 2:13.25; 2. Katie Steines, Sus; 3. Megan Almoney, No. 200 IM -- 1. Gracie Heinbaugh, No, 2:23.79; 2. Jocelyn Hoffmaster, No; 3. Jordan McGee, Sus. 50 free -- 1. Luckenbaugh, No, 26.62; 2. Braswell, No; 3. Alesha Herman, Sus. 100 fly -- 1. Eckenrode, No, 1:11.18; 2. Rode, No; 3. Kathryn Jackson, Sus.


Advertisement

100 free -- 1. Price, No, 52.93; 2. Heinbaugh, No; 3. Mikayla Mayoryk, Sus. 500 free -- 1. Luckenbaugh, No, 5:58.88; 2. Almoney, No; 3. Steines, Sus. 200 free relay -- 1. No (Eckenrode, Lada DeVeny, Coryn Moyer, Almoney), 1:54.58; 2. Sus; 3. No. 100 back -- 1. Price, No, 58.51; 2. Hoffmaster, No; 3. Jessica Amberman, Sus. 100 breast -- 1. Braswell, No, 1:19.66; 2. Kyleigh Smeltzer, No; 3. McGee, Sus. 400 free relay -- 1. No (Eckenrode, Luckenbaugh, Heinbaugh, Price), 3:53.65; 2. No; 3. Sus.

  

   --- Spring Grove 100, Red Lion 70: The host Lions recorded victories in four of the first five events, but the Rockets stormed back to take four of the next five. The Rockets' eight second-place finishes proved to be the difference.

Katelyn Miller (50 free), Abby Kling (500 free) and Rebecca Miller (100 back) earned individual victories for Spring Grove.

Red Lion's Courtney Schaefer finished first in the 200 free and 100 fly, while Jesse North won the 200 individual medley and 100 free.

  
   200 medley relay -- 1. RL (Courtney Schaefer, Anna Mitzel, Jesse North, Amira Washington-Myers), 1:59.83; 2. SG; 3. SG. 200 free -- 1. Schaefer, RL, 2:00.04; 2. Abby Kling, SG; 3. Haley Staub, SG. 200 IM -- 1. Jesse North, RL, 2:18.71; 2. Emma Hoffnagle, SG; 3. Rebecca Miller, SG. 50 free -- 1. Katelyn Miller, SG, 26.51; 2. Courtney Perry, SG; 3. Alexis Cable, SG. 100 fly -- 1. Schaefer, RL, 1:01.84; 2. Hoffnagle, SG; 3. Michaela Taylor, SG. 100 free -- 1. North, RL, 56.64; 2. K. Miller, SG; 3. Cable, SG. 500 free -- 1. Kling, SG, 5:32.12; 2. Mitzel, RL; 3. Ashton Miller, SG. 200 free relay -- 1. SG (Staub, Perry, Hoffnagle, Cable), 1:50.30; 2. RL; 3. SG; 100 back -- 1. R. Miller, SG, 1:06.02; 2. Washington-Myers, RL; 3. Rebekah Keller, SG. 100 breast -- 1. Mitzel, RL, 1:16.95; 2. Emma Reed, SG; 3. Olivia Lecrone, SG. 400 free relay -- 1. RL (North, Washington-Myers, Mitzel, Schaefer), 3:52.74; 2. SG; 3. SG.

  

   --- Central York 133, South Western 53: Panthers Jade Arganbright and Mackenzie Sopko each won three times as host Central York dominated the Mustangs.

Arganbright swam on two of the Panthers' three winning relay teams and took the 100 backstroke. Sopko also competed on two relay teams and won the 200 individual medley. Theresa Burgess, Danielle Weeks and Haley Vaughn each won twice.

South Western was paced by Briannah Rohrbaugh's win in the 50 freestyle and Alison Sell's win in the 100 breaststroke.

  
   200 medley relay -- 1. Central York (Mackenzie Sopko, Mia Michaels, Haley Vaughn, Jade Arganbright), 1:57.62; 2. South Western; 3. Central York; 200 free -- 1. Danielle Weeks, CY, 2:10.51; 2. Luckenbaugh, CY; 3. Kerchner, CY; 200 IM -- 1. Sopko, CY, 2:23.2; 2. Sell, SW; 3. Burgess, CY; 50 free -- 1. Briannah Rohrbaugh, SW, 27.26; 2. Sweeney, CY; 3. Reed, CY; Diving -- 1. Courtney Seitzinger, CY, 172.05; 2. Kralowetz, CY; 3. Heilman, SW; 100 fly -- 1. Haley Vaughn, CY, 1:04.77; 2. Luckenbaugh, CY; 3. Hartzell, CY; 100 free -- 1. Theresa Burgess, CY, 59.68; 2. Rohrbaugh, SW; 3. Bahn, CY; 500 free -- 1. Weeks, CY, 5:50.1; 2. Hartzell, CY; 3. Rhone, SW; 200 free relay -- 1. Central York (Arganbright, Lili Sweeney, Madison Luckenbaugh, Taylor Reed), 1:47.7; 2. Central York; 3. South Western; 100 back -- 1. Arganbright, CY, 1:05.28; 2. Sweeney, CY; 3. Robinson, SW; 100 breast -- 1. Alison Sell, SW, 1:12.65; 2. Michaels, CY; 3. Reed, CY; 400 free relay -- 1. Central York (Brooke Hartzell, Burgess, Kasie Bahn, Sopko), 4:09.52; 2. Central York; 3. South Western.

  

   --- New Oxford 97, West York 72: The Colonials got three wins from Devan Bateman in the meet's first five events to get past the Bulldogs.

Bateman won the 200-yard freestyle and 100 butterfly after swimming in the winning 200 medley relay. New Oxford also won the 200 freestyle relay and got wins in the 500 freestyle and 100 backstroke from Regan Chalk, who also competed on the winning medley relay team.

West York was paced by Taylor Hoover, who won the 200 individual medley and 100 breaststroke and swam on the winning 400 freestyle relay.
 
   200 medley relay -- 1. New Oxford (Brooke Hartlaub, Devan Bateman, Regan Chalk, Christine Stanley), 2:12.49; 2. West York; 3. West York; 200 free -- 1. Bateman, NO, 2:16.72; 2. Updegraff, WY; 3. Courtney Brown, NO; 200 IM -- 1. Taylor Hoover, WY, 2:15.69; 2. Alleyne, WY; 3. Hartlaub, NO; 50 free -- 1. Alyssa Hersey, WY, 29.02; 2. Stanley, NO; 3. Stottlemyer, WY; 100 fly -- 1. Bateman, NO, 1:13.92; 2. Hartlaub, NO; 3. Hershey, WY; 100 free -- 1. Stanley, NO, 1:08.55; 2. Overmoyer, NO; 3. Stottlemyer, WY; 500 free -- 1. Chalk, NO, 5:37.76; 2. Alleyne, WY; 3. Breighner, NO; 200 free relay -- 1. New Oxford (Kyla Miller, Sarah Smith, Dana Breighner, Maddy Overmoyer), 2:04.91; 2. West York; 3. New Oxford; 100 back -- 1. Chalk, NO, 1:03.81; 2. Updegraff, WY; 3. Miller, NO; 100 breast -- 1. Hoover, WY, 1:15.52; 2. Smith, NO; 3. Mack, NO; 400 free relay -- 1. West York (Hersey, Jahna Alleyne, Amber Updegraff, Hoover), 4:17.36; 2. New Oxford; 3. New Oxford.