CLOSE

Check out some of the top returning boys' track and field athletes in the York-Adams league in 2017. Wochit

LINKEDINCOMMENTMORE

York-Adams

Bermudian Springs at Littlestown

Boys
Bermudian Springs 118, Littlestown 32,

At Littlestown
3200 Relay — 1. Bermudian Springs (Ryan Hart, Tony Petrosky, Dalton Gross, Chad Long), 8:56
110 hurdles — 1. Trevor Grim, Bermudian, 15.75 2. Payton Rohrbaugh, Bermudian, 15.87 3. Derek Herr, Littlestown, 15.88
100 — 1. Ryan Curfman,Bermudian, 11.43 2. Logan Boal, Bermudian, 11.48 3. Derek Herr, Littlestown, 11.73
1600 — 1. Chad Long, Bermudian Springs, 4:53 2. Tony Petrosky, Bermudian Springs, 5:00 3. Brandon Rosenblatt, Littlestown, 5:06
400 relay — 1. Bermudian Springs (Devon Hodgen, Brenton Krebs, Thomas Bross, Ryan Curfman), 45.05
400 — 1. Ryan Hart, Bermudian Springs, 54.59 2. Logan Boal, Bermudian Springs, 55.43 3. Sam Billand, Littlestown, 55.75
300 — 1. Trevor Grimm, Bermudian Springs, 41.41 2. Payton Rohrbaugh. Bermudian Springs, 41.49  3. Derek Herr, Littlestown, 43.38 
800 —  1. Chad Long, Bermudian Springs, 2:10.65 2. Tony Petrosky, Bermudian Springs, 2:12.16  3. Jason Penton, Littlestown, 2:12.24 
200 — 1. Ryan Curfman, Bermudian Springs, 23.43 2. Thomas Bross, Bermudian Springs, 24.23 3. Brenton Krebs, Bermudian Springs, 24.79
3200 — 1. Chad Long, Bermudian Springs, 11:17.5 2. Brandon Rosenblatt, Littlestown, 11:46 3. Hector Pasqual, Bermudian Springs, 12.13 
1600 relay — 1. Bermudian Springs (Ryan Hart, Logan Boal, Payton Rohrbaugh, Trevor Grimm), 3:39.83
Shot put — 1. Matthew Becker,Littlestown, 46' 5" 2. Malachi Fodor, Littlestown, 42' 9" 3. Aaron Becker, Bermudian Springs, 40' 10" 
Discus — 1. Anthyn Brown, Littlestown, 122' 10" 2. Aaron Becker, Bermudian Springs, 113' 2" 3. Justin Johnson, Littlestown, 109' 10"
Triple jump — 1. Devon Hodgen, Bermudian Springs, 39' 4.25" 2. Kolt Byers,Bermudian Springs, 37' 4.5" 3. Dylan Morey, Littlestown, 36' .5"
Long jump — 1. Devin Hodgen, Bermudian Springs, 20' 2. Kolt Byers, Bermudian Springs, 17' 11' 3. Tyler Barthel, Littlestown, 17' 1"
High jump — 1. Colt Byers, Bermudian Springs, 6' 1" 2. Brenton Krebs, Bermudian Springs, 5' 6" 3. Chris Young, Bermudian Springs, 17' 1"
Pole vault — 1. Darren Beall, Bermudian Springs, 10' 6" 2. Maverick Knowles,Bermudian Springs, 10' 6" 3. Anthony Weaver, Littlestown, 10'
Javelin — 1. Zach Heininger, Littlestown, 143' 7" 2. Devon Hodgen, Bermudian Springs, 133' 10" 3. Jason Dibert, Littlestown, 125' 2"

Girls
Bermudian Springs 89, Littlestown 61,

At Littlestown
3200 Relay — 1. Littlestown (Janelle Kress, Cailey Sentz, Kayleigh McClay, Briaunna Kress), 11:41
110 hurdles — 1. Aine Yacapsin, Bermudian, 18.20 2. Kayla Pyles, Bermudian, 18.34 3. Regan Schroeder, Littlestown, 20.69
100 — 1. Kristin Langrill,Littlestown, 13.28 2. Deanna Boyer, Bermudian Springs, 13.58 3. Makalyn Shupp, Bermudian Springs, 13.95
1600 — 1. Kaitlyn McCollum, Bermudian Springs, 6:28 2. Kayleigh McClay, Littlestown, 6:34 3. Grace Metzger, Bermudian Springs, 6:36
400 relay — 1. Littlestown (Sam Rudisill, Amber Segessenman, Kyara Padilla, Kristin Langrill), 54.10
400 — 1. Makalyn Shupp, Bermudian Springs, 1:06.47 2. Sam Rudisill, Littlestown, 1:08.06 3. Cailey Sentz, Littlestown, 1:09.73
300 — 1. Aine Yacapsin, Bermudian Springs, 51.56 2. Kayla Pyles. Bermudian Springs, 54.31  3. Regan Schroeder, Littlestown, 1:01 
800 —  1. Kaitlyn McCollum, Bermudian Springs, 2:40 2. Janelle Kress, Littlestown, 2:42  3. Cailey Sentz, Littlestown, 2:50 
200 — 1. Kyara Padilla, Littlestown, 28.5 2. Deanna Boyer, Bermudian Springs, 28.94 3. Madison Harbaugh, Bermudian Springs, 30.06
3200 — 1. Grace Metzger, Bermudian Springs, 15:00.38 2. Kayleigh McClay, Littlestown, 15:02 3. Mia Hensil, Bermudian Springs, 16:08 
1600 relay — 1. Bermudian Springs (Deanna Boyer, Makalyn Shupp, Kayla Pyles, Aine Yacapsin), 4:29.02
Shot put — 1. Ashley Deal,Littlestown, 32' 9" 2. Maddie Abrams, Littlestown, 30' 1" 3. Terisha Cruz, Bermudian Springs, 26' 9" 
Discus — 1. Maddie Abrams, Littlestown, 90' 5" 2. Ashley Deal, Littlestown, 80' 9.5" 3. Alejandra Ramirez, Bermudian Springs, 79' 3"
Triple jump — 1. Amber Segessenman, Littlestown, 29' 4" 2. Hannah Wheeler,Bermudian Springs, 26' 8" 3. Belzabeth Marquez, Bermudian Springs, 26' 6.5"
Long jump — 1. Deanna Boyer, Bermudian Springs, 16' 1" 2. Kayla Pyles, Bermudian Springs, 14' 3" 3. Amber Segessenman, Littlestown, 14' 1.5"
High jump — 1. Jess Dunbar, Littlestown, 4' 4" 2. Hannah Wheeler/Emma Blankenship, Bermudian Springs/Littlestown, 4' 4" 3. , , 14' 1.5"
Pole vault — 1. Melania Shoop, Bermudian Springs, 8' 7" 2. Belzabeth Marquez,Bermudian Springs, 8' 7" 3. Kloe Armstrong/Karli Messinger, Bermudian Springs, 7'
Javelin — 1. Anna Tidemann, Bermudian Springs, 97' 9" 2. Belzabeth Marquez, Bermudian Springs, 85' 7" 3. Rebecca Burnette, Littlestown, 76' 9"

Biglerville at York County Tech
Boys: York County Tech 110, Biglerville 40
Girls: Biglerville 79, York County Tech 67

Delone Catholic at Fairfield
Boys: Fairfield 95, Delone Catholic 54
Girls: Fairfield 79, Delone Catholic 71

Read or Share this story: http://gtpa.co/2oSHWgn