CLOSE

Check out some of the top returning boys' track and field athletes in the York-Adams league in 2017. Wochit

LINKEDINCOMMENTMORE

Here are the April 6 track and field results reported to GameTimePA.com

West York vs. Kennard-Dale
Girls' results: West York 114, Kennard-Dale 26
3,200 Relay -- 14:26.8    Kya Ford, Bianca Neal, Serena Toro, Joyce Ngounou (WY)        
100 Hurdles -- 17.1    Claudia Gross (WY)    Hannah Engle (WY) 19.7    Kera Kanely (KD) 20.1
100 --  13.0    Jessica Olles (KD)    Angie Hawkins (WY) 13.3    Tesia Thomas (WY) 14.4
1600 -- 6:58.1    Megan Lankford (WY)    Michelle Vu (WY) 7:07.8    Emily Agnello (WY) 7:12.5
400 Relay -- 54.5    Claudia Gross, Angie Hawkins, Carly Gross, Tesia Thomas (WY)        
400 --  1:09.3    Nikki Jumba (WY)    Joyce Ngounou (WY) 1:11.1    Nora Lucas (KD) 1:34.0
300 Hurdles -- 54.4    Claudia Gross (WY)    Kera Kanely (KD) 58.0    Hannah Engle (WY) 58.7
800 --  3:03.2    Bianca Neal (WY)    Kya Ford (WY) 3:04.0    Serena Toro (WY) 3:04.6
200 -- 28.7    Jessica Olles (KD)    Carly Gross (WY) 31.1    Kyra Kanely (KD) 31.8
3200 -- 16:24.1    Kaylie Fromm (KD)    Michelle Vu (WY)     Emily Sweitzer (WY)
1,600 Relay -- 
Pole Vault -- 6-6    Carly Gross (WY)    Grace Logue (WY) 6-6    
Triple Jump -- 32-3.5    Tesia Thomas (WY)    Audrey Kinney (WY) 28-4.25    Layla Kodadek (WY) 25-8.25
High Jump -- 4-4    Angie Hawkins (WY)        
Long Jump -- 14-2    Tesia Thomas (WY)    Audrey Kinney (WY) 12-10.5    Nikki Jumba (WY) 11-11
Javelin -- 85-8    Sammie Thrapp (WY)    Mackenzie Moody (WY) 74-6    Jess More (KD) 73-9
Shot Put -- 26-4.5    Mackenzie Moody (WY)    Nicole Mountford (WY) 25-1    Jess More (KD) 24-6
Discus -- 70-0    Mackenzie Moody (WY)    Jess Moore (KD) 67-10    Nicole Mountford (WY) 61-7

Boys' results: West  York 72, Kennard-Dale 66
3,200 Relay -- 9:28.0    Merle Burkhart, Caleb Bakalyal, Nathan Wilson, Eric Graeger (KD)        
110 Hurdles --19.8    Hunter Beatty (WY)        
100 Dash -- 11.3    Donelle Williams (KD)    Anthony Hawkins (WY) 11.6    Zachary Drake (KD) 11.9
1,600 -- 5:11.5    William Holz (KD)    Kyle Chambers (WY) 5:11.6    Derek Harlacher (WY) 5:40.7
400 Relay -- 53.5    Ryan Hoshall, Zachary Drake, Andrew Arocho, Leure Minor (KD)        
400 -- 56.1    Merle Burkhart (KD)    Shane Speal (WY) 59.6    Nathan Wilson (KD) 1:01.1
300 Hurdles -- 50.2    Eric Graeger (KD)    Hunter Beatty (WY) 55.7    Shane Speal (WY) 1:11.8
800 -- 2:16.4    Merle Burnhart (KD)    Jackson Miller (WY) 2:24.0    Griffin Conaway (WY) 2:32.5
200  -- 25.7    Anthony Hawkins (WY)    Ryan Hoshall (KD) 28.3    Leure Minor (KD) 28.6
3,200 -- 11:21.3    Caleb Bakalyar (KD)    Jake Spangler (WY) 11:25.4    Will Holz (KD) 11:32.0
1,600 Relay  -- 3:57.2    Hunter Beatty, Shane Speal, Jakson Miller, Anthony Hawkins (WY)        
Pole Vault --  8-0    Andrew Arocho (KD)        
Triple Jump -- 36-6    Jacob Franklin (wY)    Kyle Hartzel (WY) 34-1.5    Alex Roupas (WY) 32-9.75
High Jump -- 5-2    Jamal Anderson (WY)        
Long Jump -- 19-5    Zach Drake (KD)    Donnell Williams (KD) 19-2    Jamal Anderson (WY) 18-8
Javelin -- 109-4    Allen Brown (KD)    Anthony Torres (WY) 108-0    Aaron Gilberts (KD) 104-1
Shot Put -- 46-3    Anthony Torres (WY)    Luke Hoffman (WY) 45-0    Ashton Weigle (WY) 34-6
Discus -- 154-10    Luke Hoffman (WY)     Anthony Torres (WY) 134-7    Jacob Snyder (WY) 110-3

Read or Share this story: http://gtpa.co/2oRS1Ki