CLOSE

Check out some of the top returning boys' track and field athletes in the York-Adams league in 2017. Wochit

LINKEDINCOMMENTMORE

Here are the March 28 track and field results that were reported to GameTimePA.com.

Franklin-Fulton 

Girls: Greencastle 103, Shippensburg 42 
Boys: Shippensburg 78, Greencastle 72
Click here for results: Page 1 | Page 2 
Long jump - C.Gustafson Ship 20-06.5, Fridinger Ship 19-10, Zimmerman GA 19-6.5
Triple jump - C.Gustafson Ship 40-2, Grazette GA 37-10.5, Eberly GA 37-6
Shotput - Parker GA 51-7, Hockamn GA 39-1, Van Scyoc Ship 37-0
Discus - Parker GA 181-3, Hockamn GA 156-0. Santana Ship 134-9
Javelin - Van Scyoc Ship 147-3, Budner GA 121-9, N.Gustafson Ship 104-11

York-Adams

New Oxford vs. Central York 

Girls:  Central York 77, New Oxford 73
Boys:  New Oxford 91, Central York 58

Dallastown vs. William Penn
GIRLS
Dallastown 123, William Penn 13, 

At Dallastown
3200 Relay — 1. Dallastown (, , , ), 11:47
110 hurdles — 1. Johnson, DT, 17.6 2. Swope, DT, 18.6 3. Ortiz, WP, 20.3
100 — 1. Owens,DT, 12.8 2. Shanks, DT, 13.2 3. Gaines, WP, 13.6
1600 — 1. Groetz, DT, 6:01 2. Myers, DT, 6:03 3. Fimmano, DT, 6:09
400 relay — 1. DT (, , , ), 52.3
400 — 1. Forrester, DT, 1:06.3 2. Jones, DT, 1:06.4 3. Miller, DT, 1:06.8
300 — 1. Swope, DT, 55.1 2. Ortiz. WP, 55.5  3. Johnson, DT, 55.8 
800 —  1. Gable, DT, 2:40 2. Myers, DT, 2:41  3. Robinson, DT, 2:42 
200 — 1. Owens, DT, 27.4 2. Shanks, DT, 28.0 3. Jean-Baptiste, WP, 29.3
3200 — 1. Schuler, DT, 11:49 2. DeSanti, DT, 14:07 3. Stager, DT, 17:11 
1600 relay — 1. DT (, , , ), 4:46.9
Shot put — 1. Cook,DT, 31'0 2. Aurelian, WP, 28'9 3. Wright, WP, 28'7 
Discus — 1. Hawkins, DT, 78'4 2. Cook, DT, 74'3 3. Hauri, DT, 65'6
Triple jump — 1. Schweitzer, DT, 25'10 2. ,, 3. , , 
Long jump — 1. Johnson, DT, 13'3 2. Shanks, DT, 12'7 3. Pew, DT, 12'6
High jump — 1. , , 2. , ,  3. , , 12'6
Pole vault — 1. Balderson, DT, 7'0 2. Logan,DT, 6'0 3. , , 
Javelin — 1. Adjei, DT, 76'11 2. Wright, WP, 57'1 3. Bierman, DT, 52'9

BOYS
Dallastown 120, William Penn 30, 
At Dallastown
3200 Relay — 1. Dallastown (, , , ), 9:35.4
110 hurdles — 1. Kearse, DT, 18.3 2. Webb, DT, 18.4 3. Matheson, WP, 19.3
100 — 1. Dorsey,WP, 11.1 2. Smallwood, WP, 11.2 3. Mann, WP, 11.5
1600 — 1. Jacobson, DT, 4:55 2. Gable, DT, 4:59 3. Menchy, DT, 5:05
400 relay — 1. WP (, , , ), 43.5
400 — 1. Pew, DT, 54.0 2. Bryant, WP, 55.0 3. Tyler, DT, 55.5
300 — 1. Viens, DT, 43.7 2. Webb. DT, 46.9  3. Matheson, WP, 47.3 
800 —  1. Jacobson, DT, 2.13 2. O'Shea, DT, 2:16  3. Gable, DT, 2:17 
200 — 1. Mann, WP, 23.2 2. McLain, DT, 23.3 3. Thomas, DT, 23.8
3200 — 1. Menchy, DT, 10:57 2. Hanuska, DT, 11:36 3. Hostetter, DT, 11:38 
1600 relay — 1. DT (, , , ), 3:42.6
Shot put — 1. Nelo,DT, 43'0 2. Kuklinski, DT, 40'0 3. McNeill, DT, 37'2 
Discus — 1. Lehr, DT, 151'6 2. Brandon, DT, 113'8 3. Nelo, DT, 110'2
Triple jump — 1. Viens, DT, 38'10 2. Caldwell,DT, 38'5 3. Webb, DT, 36'11
Long jump — 1. Viens, DT, 19'2 2. Diaczun, WP, 18'4 3. Devance, DT, 16'11
High jump — 1. Thomas, DT, 6'3 2. Diaczun, WP, 5'6 3. Baltimore, DT, 16'11
Pole vault — 1. Pew, DT, 10'0 2. Callahan,DT, 10'0 3. Stoner, DT, 10'0
Javelin — 1. Firestone, DT, 139'7 2. Callahan, DT, 129'8 3. Lehr, DT, 127'6

Kennard-Dale vs. Northeastern
Boys

Northeastern 81, Kennard-Dale 52
3,200 Relay
    9:03    NE - Yoka, McElwain, Kelly, Hake        
110 M Hurdles    19.03    NE - Witmer        
100 M Dash    N/A    KD - Williams    NE - D. Brown    KD - Drake
1600 Run    5:12    NE - McElwain    NE - Yoka    KD - Holtz
400 Relay    50.1    KD- Drake, Bernhard, Aracho, Williams        
400 Dash    57.28    NE.- Haas    NE - Arroyo    KD - Warner
300 M Hurdles    50.5    KD - Traeger    NE - Krueger    NE - Witmer
800 Run    2.16    KD - Bernhard    NE - Hake    NE - Yoka
200 Dash    24.1    KD- Williams    NE - Brown    KD - Aracho
3200 Run    11:02    NE - Kelly    NE - McElwain    KD - Bakalyar
1,600 Relay    3:52.96    NE - Haas, Hake, Hussey, Yoka        
Pole Vault    8'6"    KD - Aracho        
Triple Jump    34'10-3/4"    NE - Brodbeck    NE - Witmer    KD - Aracho
High Jump    N/A    N/A        
Long Jump    19'3-1/4"    KD - Williams    KD - Drake    NE - Shirey
Javelin    121'6"    NE - Myers    NE - Suero    NE - Walker
Shot Put    34'10"    NE - Walker    KD - Patrick M.    KD - Aaron G.
Discus    97'3"    NE - Myers    KD - Patrick M.    KD - Allen B.

Girls
Northeastern 128, Kennard-Dale 15

3,200 Relay    12:52.94    NE - Davis, Bentz, Rush, Warrender        
100 M Hurdles    N/A    NE - Dekker    NE - Pizzino    KD - Kanely
100 M Dash    N/A    NE - Williamson    NE - Weiser    NE - Staley
1600 Run    6:36    NE - Warrender    NE - Rush    NE - Rau
400 Relay    56.1    NE - Weiser, Drake, Staley, Williamson        
400 Dash    1:06    NE - Bentz    NE - Dekker    NE - Davis
300 M Hurdles    N/A    NE - Bradley    KD - Konely    NE - Pizzino
800 Run    2:41    KD - Gray    NE - Davis    NE - Bentz
200 Dash    28.4    NE - Williamson    NE - Weiser    KD - Kolen
3200 Run    13.33    NE - Warrender    NE - Rush    NE - Bartlett
1,600 Relay    N/A    NE - Bradley, Weiser, Dekker, Staley        
Pole Vault    8'    NE - M. Bradley        
Triple Jump    27'9"    NE - Falkenstein    NE - Pizzino    
High Jump    4'10"    NE-Willis    NE - Falkenstein    
Long Jump    13'8"    NE - Williamson    NE - Bradley    
Javelin    68'5"    KD - Jess M.    NE - Dowdrick    NE - Flynn
Shot Put    25'9"    KD -  Jess M.     KD - Destiny D.    NE - Dowdrick
Discus    62'4"    KD - Jess M.    KD - Destiny D.    NE - Fiest

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/2oy3PgK