LINKEDINCOMMENTMORE

Here are the boys' and girls' track and field results reported to GameTimePA on Tuesday, March 28:

Boys' results

Northeastern 81, Kennard-Dale 52

4 x 800 Relay: 9:03 NE - Yoka, McElwain, Kelly, Hake
110 M Hurdles: 19.03 NE - Witmer    
100 M Dash: N/A KD - Williams; NE - D. Brown; KD - Drake
1600 Run: 5:12 NE - McElwain; NE - Yoka; KD - Holtz
4 x 100 Relay: 50.1 KD- Drake, Bernhard, Aracho, Williams
400 Dash: 57.28 NE.- Haas; NE - Arroyo; KD - Warner
300 M Hurdles: 50.5 KD - Traeger; NE - Krueger; NE - Witmer
800 Run: 2.16 KD - Bernhard; NE - Hake; NE - Yoka
200 Dash: 24.1 KD- Williams; NE - Brown; KD - Aracho
3200 Run: 11:02 NE - Kelly; NE - McElwain; KD - Bakalyar
4 x 400 Relay: 3:52.96 NE - Haas, Hake, Hussey, Yoka
Pole Vault: 8'6" KD - Aracho    
Triple Jump: 34'10-3/4" NE - Brodbeck; NE - Witmer; KD - Aracho
Long Jump: 19'3-1/4" KD - Williams; KD - Drake; NE - Shirey
Javelin: 121'6" NE - Myers; NE - Suero; NE - Walker
Shot Put: 34'10" NE - Walker; KD - Patrick M.; KD - Aaron G.
Discus: 97'3" NE - Myers; KD - Patrick M.; KD - Allen B.

Dallastown 120, William Penn 30

3200 Relay — 1. Dallastown 9:35.4
110 hurdles — 1. Kearse, DT, 18.3 2. Webb, DT, 18.4 3. Matheson, WP, 19.3
100 — 1. Dorsey,WP, 11.1 2. Smallwood, WP, 11.2 3. Mann, WP, 11.5
1600 — 1. Jacobson, DT, 4:55 2. Gable, DT, 4:59 3. Menchy, DT, 5:05
400 relay — 1. WP 43.5
400 — 1. Pew, DT, 54.0 2. Bryant, WP, 55.0 3. Tyler, DT, 55.5
300 — 1. Viens, DT, 43.7 2. Webb. DT, 46.9  3. Matheson, WP, 47.3 
800 —  1. Jacobson, DT, 2.13 2. O'Shea, DT, 2:16  3. Gable, DT, 2:17 
200 — 1. Mann, WP, 23.2 2. McLain, DT, 23.3 3. Thomas, DT, 23.8
3200 — 1. Menchy, DT, 10:57 2. Hanuska, DT, 11:36 3. Hostetter, DT, 11:38 
1600 relay — 1. DT 3:42.6
Shot put — 1. Nelo,DT, 43'0 2. Kuklinski, DT, 40'0 3. McNeill, DT, 37'2 
Discus — 1. Lehr, DT, 151'6 2. Brandon, DT, 113'8 3. Nelo, DT, 110'2
Triple jump — 1. Viens, DT, 38'10 2. Caldwell,DT, 38'5 3. Webb, DT, 36'11
Long jump — 1. Viens, DT, 19'2 2. Diaczun, WP, 18'4 3. Devance, DT, 16'11
High jump — 1. Thomas, DT, 6'3 2. Diaczun, WP, 5'6 3. Baltimore, DT, 16'11
Pole vault — 1. Pew, DT, 10'0 2. Callahan,DT, 10'0 3. Stoner, DT, 10'0
Javelin — 1. Firestone, DT, 139'7 2. Callahan, DT, 129'8 3. Lehr, DT, 127'6

New Oxford 91, Central York 58

100 HH: 1. O. Buhr, NO, 15.7; 2. J. Gotwals, CY, 19.3.
300 IH: 1. O. Buhr, NO, 42.8; 2. J. Gotwals, CY, 53.8; 3. L. Speelman, NO, 55.0
100: 1. O. Anyatonwu, CY, 11.3; 2. J. Loring, CY, 11.4; 3. I. Seigman, NO, 11.4
200: 1. I. Seigman, NO, 23.9; 2. A. Janneh, NO, 24.1; 3. G. Drivas, CY, 24.8
400: 1. C. Becker, NO, 53.6; 2. N. Strausbaugh, NO, 54.2; 3. L. Hafner, NO, 55.3
800: 1. C. Clinton, NO, 2:10.1; 2. T. Banks, CY, 2:11.5; 3. C. Harris, CY, 2:14.8
1600: 1. A. Plotica, NO, 5:02.4; 2. O. Kreeger, NO, 5:08.9; 3. C. Clinton, NO, 5:1.27
3200: 1. A. Plotica, NO, 10:42.7; 2. A. McQuaide, CY, 10:44.8; 3. T. Buzyniski, CY
4x100: 1. CY (Anyatonwu, Vanduyk, Sturgis, Loring), 56.8
4x400: 1. NO
​4x800: 1. NO (Plotica, Golden, Shank, Clinton), 9:00
Long jump: 1. O. Anyatonwu, CY, 19'2; 2. J. Loring, CY, 17'8.5; 3. L. Hafner, NO, 17'3
Triple jump: 1. Liam Hafner, NO, 40'3; 2. Obi Anyatonwu, CY, 37'1; 3. Chase Evans, CY, 34'
High jump: 1. A. Janneh, NO, 5'10; 2. E. Czuloda, CY, 5'10; 3. T. Sturgis, CY, 5'8
Pole vault: 1. A. Reed, CY, 10'0; 2. K. Lovisone, NO, 9'6; 3. A. Slater, CY, 9'0
Shot put: 1. D. Rodriguez, NO, 41'3; 2. D. Williams, NO, 39'10.5; C. Heasley, NO, 38'10.75
Discus: 1. B. Price, CY, 122'6; 2. D. Williams, NO, 105'1; P. Gaudlin, NO, 104'8
Javelin: 1. DJ Stockman, NO, 139'5; 2. B. Price, CY, 117'8; 3. P. Gauldin, NO, 116'9

Girls' results

Northeastern 128, Kennard-Dale 15

4 x 800 Relay: 12:52.94 NE - Davis, Bentz, Rush, Warrender
100 M Hurdles: N/A NE - Dekker; NE - Pizzino; KD - Kanely
100 M Dash: N/A NE - Williamson; NE - Weiser; NE - Staley
1600 Run: 6:36 NE - Warrender; NE - Rush; NE - Rau
4 x 100 Relay; 56.1 NE - Weiser, Drake, Staley, Williamson
400 Dash: 1:06 NE - Bentz; NE - Dekker; NE - Davis
300 M Hurdles: N/A NE - Bradley; KD - Konely; NE - Pizzino
800 Run: 2:41 KD - Gray; NE - Davis; NE - Bentz
200 Dash: 28.4 NE - Williamson; NE - Weiser; KD - Kolen
3200 Run: 13.33 NE - Warrender; NE - Rush; NE - Bartlett
4 x 400 Relay: N/A NE - Bradley, Weiser, Dekker, Staley
Pole Vault: 8' NE - M. Bradley    
Triple Jump: 27'9" NE - Falkenstein; NE - Pizzino  
High Jump: 4'10" NE-Willis; NE - Falkenstein  
Long Jump: 13'8" NE - Williamson; NE - Bradley  
Javelin: 68'5" KD - Jess M.; NE - Dowdrick; NE - Flynn
Shot Put: 25'9" KD -  Jess M.;  KD - Destiny D.; NE - Dowdrick
Discus: 62'4" KD - Jess M.; KD - Destiny D.; NE - Fiest

Dallastown 123, William Penn 13

3200 Relay — 1. Dallastown, 11:47
110 hurdles — 1. Johnson, DT, 17.6 2. Swope, DT, 18.6 3. Ortiz, WP, 20.3
100 — 1. Owens,DT, 12.8 2. Shanks, DT, 13.2 3. Gaines, WP, 13.6
1600 — 1. Groetz, DT, 6:01 2. Myers, DT, 6:03 3. Fimmano, DT, 6:09
400 relay — 1. DT 52.3
400 — 1. Forrester, DT, 1:06.3 2. Jones, DT, 1:06.4 3. Miller, DT, 1:06.8
300 — 1. Swope, DT, 55.1 2. Ortiz. WP, 55.5  3. Johnson, DT, 55.8 
800 —  1. Gable, DT, 2:40 2. Myers, DT, 2:41  3. Robinson, DT, 2:42 
200 — 1. Owens, DT, 27.4 2. Shanks, DT, 28.0 3. Jean-Baptiste, WP, 29.3
3200 — 1. Schuler, DT, 11:49 2. DeSanti, DT, 14:07 3. Stager, DT, 17:11 
1600 relay — 1. DT 4:46.9
Shot put — 1. Cook,DT, 31'0 2. Aurelian, WP, 28'9 3. Wright, WP, 28'7 
Discus — 1. Hawkins, DT, 78'4 2. Cook, DT, 74'3 3. Hauri, DT, 65'6
Triple jump — 1. Schweitzer, DT, 25'10
Long jump — 1. Johnson, DT, 13'3 2. Shanks, DT, 12'7 3. Pew, DT, 12'6
Pole vault — 1. Balderson, DT, 7'0 2. Logan,DT, 6'0 3. 
Javelin — 1. Adjei, DT, 76'11 2. Wright, WP, 57'1 3. Bierman, DT, 52'9

Central York 77, New Oxford 73

100H: 1. S. Starner, CY, 16.88; 2. M. Wayne, NO, 17.0; 3. C. Pennings, NO, 17.0
300 H: 1. M. Wayne, NO, 52.5; 2. S. Starner, CY, 52.7; 3. C. Pennings, NO, 54.5
100: 1. N. Still, CY, 13.1; 2. E. Flickinger, NO, 13.4; 3. H. Evans, CY, 13.4
200: 1. N. Shearer, CY, 27.8; 2. E. Flickinger, NO, 28.4; 3. P. Gupta, CY, 28.7
400: 1. N. Shearer, CY, 1:04.3; 2. C. Carns, CY, 1:05.7; 3. E. Bichler, NO, 1:06.9
800: 1. K. Shadle, NO, 2:49.9; 2. J. Ball, CY, 2:51.8; 3. T. Richter, NO, 2:55.5
1600: 1. S. Pfisterer, NO, 6:05.1; 2. A. Alpaugh, NO, 6:28.9; 3. S. Konesol, CY, 6:29.9
3200: 1. O. Gemma, CY, 12:27.1; 2. B. Palm, CY, 12:52; 3. S. Pfisterer, NO
4x100: CY (Brown, Still, Gupta, Evans) 53.0
4x400: CY (Russell, Carns, Davis, Shearer), 4:41
4x800: CY (Palm, Ball, Hartman, Gemma), 11:03.4
Long jump: 1. N. Still, CY, 15'9.5; 2. Ch. Pennings, NO, 14'1.5; 3. A. Brown, CY, 13'10.5
Triple jump: 1. K. Lundy, CY, 29'10; 2. C. Pennings, NO, 29'8.5; 3. K. Snyder, CY, 26'11
High jump: 1. C. Pennings, NO, 4'10; 2. D. Edmonds, CY, 4'8; 3. M. Wayne, NO, 4'6
Pole vault: 1. C. Crane, CY, 9'0; 2. K. Cole, NO, 8'0; 3. A. Schuotzki, CY, 7'6
Shot put: 1. M. Smith, NO, 34'9; 2. K. Jenkins, NO, 33'3.5; 3. Siyan, CY, 27'10.75
Discus: 1. M. Smith, NO, 105'3; 2. K. Jenkins, NO, 98'6; 3. E. Helsel, NO, 83'6
Javelin: 1. M. Smith, NO, 131'4; 2. E. Helsel, NO, 91'11; 3. A. Coe, NO, 86'11

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/2nfkbd0