CLOSE

Chambersburg's Nick Cover was a top state diver even before he got his drivers license. Now a junior, Cover eyes top state and national competition. Some video submitted by Nick Cover. Video by Lindsey Smith

LINKEDINCOMMENTMORE

Here are the results from the 2017 PIAA swimming championships at Bucknell University. Check back each day for updated results.

GAMETIMEPA COVERAGE 

York-Adams Day 1: West York's Harnish breaks her own state record
York-Adams Day 2: Harnish closes her career in style
Franklin-Fulton Day 1: James Buchanan's McCullough scores 6th-place medal

Girls' Class 2A

FRIDAY'S RESULTS 

Girls 100 Yard Freestyle

1, Taylor Petrak, Ellwood City-07, 50.42.
2, Karen Siddoway, Northgate-07, 51.53.
3, Marlee Rickert, Schuylkill Val-03, 52.10.
4, Paige Mikesell, Clearfield-09, 52.78.
5, Olivia Giampietro, Villa Maria 01-01, 52.83.
6, Sarah Wyant, Trinity-03, 52.89.
7, Kyra Manson, Moravian Academy-11, 53.08.
8, Lindsey Grune, Shady Side-07, 53.09.
9, Emma Butzler, Jersey Shore-04, 53.25.
10, Maura McManus, Villa Maria 01-01, 53.34.
11, Allison Brownlee, Derry Area-07, 53.42.
12, Emma Wilson, Grove City-10, 53.47.
12, Gabrielle Wayne, Dubois Area-09, 53.47.
14, Renee Robson, Deer Lakes-07, 53.59.
15, Jenna Park, Donegal-03, 53.68. 16, Allison Ahl, Corry-10, 53.72.
17, Nina Smith, Villa Maria 01-01, 53.87.
18, Sydney Sherman, Villa Maria 10-10, 53.93.
19, Anna Beckert, Sharon-10, 53.97.
20, Annabelle McCullough, James Buchanan-03, 53.99.
20, Kayla Lichtner, Nazareth Academy-01, 53.99.
22, Tabitha Donaldson, Slippery Rock-10, 54.16.
23, Devin Javens, Hickory-10, 54.27.
24, Annalise Cheshire, Dallas-02, 54.42.
25, Sarah Corse-Campion, Pottsville-11, 54.52.
26, Alex McKeaney, Delco Christian-01, 54.69.
27, Mary Zimmerman, Schuylkill Haven-11, 54.86.
28, Madi Matthews, Franklin-10, 55.20.
29, Grace Beierschmitt, Dover-03, 55.23.
30, Becca Decker, Berwick-02, 55.26.
31, Maia Mcallister, Masterman-12, 55.66.
32, Haley Goldstone, Huntingdon-06, 55.77.

Autoplay
Show Thumbnails
Show Captions

Girls 500 Yard Freestyle

1, Abigail Doss, Shamokin-04, 4:50.46.
2, Stephanie Szekely, Gwynedd Mercy-01, 4:55.98.
3, Maddy Andrews, Quaker Valley-07, 4:59.31.
4, Madison Nalls, Eastern York-03, 5:01.05.
5, Kaitlyn Agger, Villa Maria 01-01, 5:01.24.
6, Meghan French, West York-03, 5:07.58.
7, Emily Lund, Nazareth Academy-01, 5:08.04.
8, Katherine Fronczak, Villa Maria 01-01, 5:10.83.
9, Alexa Turco, Villa Maria 01-01, 5:11.17.
10, Amelia Besterman, Quaker Valley-07, 5:11.83.
11, April Kupsky, Wyoming Seminary-02, 5:14.47.
12, Harmony Eckroth, Richland-06, 5:15.59.
13, Erica King, Riverside-07, 5:15.95.
14, Lindsay Brenneman, Dover-03, 5:15.98.
15, Abby Zolner, Dallas-02, 5:16.28.
16, Kaelyn McClain, Elizabeth Forwrd-07, 5:16.71.
17, Trinity Schmidt, Springfield Mont-01, 5:17.00.
18, Danielle Jellison, Derry Area-07, 5:17.35.
19, Delaney Takoch, Hickory-10, 5:17.83.
20, Maddie Songer, Sharon-10, 5:18.62.
21, Lauren Michaels, Lewisburg-04, 5:19.04.
22, Marcella Puglia, Blackhawk-07, 5:20.66.
23, Makenna Morris, Shippensburg-03, 5:21.31.
24, Sarah Bobeck, Salisbury-11, 5:21.61.
25, Claire Laux, York Catholic-03, 5:22.16.
26, Madison Osanitsch, Shippensburg-03, 5:22.54.
27, Mimi Chase, Trinity-03, 5:25.39.
28, Sally Francis, Schuylkill Val-03, 5:28.29.
29, Paige Jackett, Notre Dame Es-11, 5:29.18.
30, Claire Mcblain, Bonner-Prendie-12, 5:31.22.
31, Cassie Ellsworth, Strong Vincent-10, 5:35.48.
32, Talitha Narehood, Clearfield-09, 5:40.77.

Girls 100 Yard Backstroke

1, Courtney Harnish, West York-03, 54.03. |
2, Kate Luft, Northern York-03, 56.51.
3, Marlee Rickert, Schuylkill Val-03, 56.61.
4, Hope Reynolds, Villa Maria 01-01, 57.51.
5, Ashley Azzarello, Shady Side-07, 57.69.
6, Hanna Everhart, Bloomsburg-04, 57.70.
7, Sydney Houtz, Juniata-06, 58.18.
8, Maddie McSorley, Nazareth Academy-01, 58.36.
9, Kathleen Lynch, Villa Maria 10-10, 58.52.
10, Kira Buchler, Villa Maria 01-01, 58.57.
11, Brenna Magness, Villa Maria 01-01, 58.68.
12, Stephanie Curtis, Newhope-Solebury-01, 58.88.
13, Mikala Persky, Schuylkill Val-03, 58.99.
14, Peyton McNulty, Scranton Prep-02,59.12.
15, Mari Reott, Slippery Rock-10, 59.19.
16, Cassidy Burns, Fairview-10, 59.60.
17, Megan Leibfreid, Springfield Mont-01, 59.66.
18, Mckenna Zeller, Holy Redeemer-02, 59.69.
19, Amila Niksic, Obama Academy-08, 59.70.
20, Katie Kurzinsky, Marian Catholic-11, 1:00.14.
21, Jeanne Lauer, Shady Side-07, 1:00.34.
22, Elizabeth Bason, Danville-04, 1:00.35.
23, Martina Giuliani, Somerset-05, 1:00.43.
24, Haley Thier, Wyoming Seminary-02, 1:01.01.
25, Bella Agresti, Villa Maria 10-10, 1:01.09.
26, Abby Ferguson, Danville-04, 1:01.12.
27, Mary Trese Squeglia, Villa Maria 10-10, 1:01.32.
28, Alison Prushinski, Scranton Prep-02, 1:01.44.
29, Noel Fresa, Upper Perkiomen-01,1:01.48.
30, Makeeli Redden, Clearfield-09, 1:02.42.
31, Ashlee Toth, Elizabeth Forwrd-07, 1:03.92.
32, Kaia Taylor, Girard Music-12, 1:05.93.

Girls 100 Yard Breaststroke

1, Bailey Bonnett, Highlands-07, 1:00.84s.
2, Abby German, Fairview-10, 1:03.09.
3, Annie ODare, Gwynedd Mercy-01, 1:04.87.
4, Audrey Campo, Scranton Prep-02, 1:04.99.
5, Olivia Fravel, Selinsgrove-04, 1:05.47.
6, Mary Claire Stark, Mercyhurst Prep-10, 1:05.51.
7, Rachel Kimmel, James Buchanan-03, 1:05.65.
8, Katelyn Chick, Villa Maria 01-01, 1:05.82.
9, Jessie McMurray, York Catholic-03, 1:06.17.
10, Megan Hunt, York Suburban-03, 1:06.22.
11, Margaret Walting, Holy Redeemer-02, 1:06.26.
12, Heather Gardner, Mt Pleasant-07, 1:07.35.
12, Brooke Carmazzi, North Catholic-07, 1:07.35.
14, Sarah Hardy, Biglerville-03, 1:07.37.
15, Brooke Zukowski, Knoch-07, 1:07.54.
16, Sara Basala, Somerset-05, 1:07.60.
17, Maya Groff, Shady Side-07, 1:07.68.
18, Nancy Wise, Grove City-10, 1:07.98.
19, Madeline Doucette, Nazareth Academy-01, 1:08.14.
19, Alyse Ray, Quaker Valley-07, 1:08.14.
21, Lilly Myers, Fairview-10, 1:08.91.
22, Rebecca Kanaskie, Tamaqua-04, 1:09.40.
23, Harley Kessler, Indiana-07, 1:09.53.
24, Emily Edelstein, Danville-04, 1:09.57.
25, Ellen Mercatoris-Morrison, Villa Maria 10-10, 1:09.82.
26, Claire Lindsey, Knoch-07, 1:09.87.
27, Gianna Farina, Notre Dame Gp-11, 1:10.27.
28, Nicole Andrews, Northern York-03, 1:10.30.
29, Kenzi Kessler, Indiana-07, 1:10.43.
30, Angelina Krupko, Marian Catholic-11, 1:10.88.
31, Lauren Usaitis, Dubois Area-09, 1:11.70.
32, Aubrey McDonough, Archbishop Wood-12, 1:12.90.

Girls 400 Yard Freestyle Relay

1, Villa Maria Academy-01 (Olivia Giampietro 12, Nina Smith 11, Kaitlyn Agger 11, Maura McManus 12), 3:32.97.
2, Shady Side Academy-07 (Meredith Cummings 11, Heather Grune 11, Jeanne Lauer 11, Lindsey Grune 11), 3:34.83.
3, Wyoming Seminary-02 (April Kupsky 9, Ava Baur 10, Haley Thier 9, Tara Kupsky 11), 3:35.45.
4, West York-03 (Maddi Stoner 11, Claudia Keller 12, Meghan French 10, Courtney Harnish 12), 3:36.57.
5, Northgate-07 (Anna Wagner 12, Brianna Nowka 10, Maura Scrabis 12, Karen Siddoway 10), 3:37.57.
6, Gwynedd Mercy-01 (Alaina Zaki 11, Aileen Murray 9, Annie ODare 10, Stephanie Szekely 12), 3:37.66.
7, Nazareth Academy-01 (Kayla Lichtner 9, Colleen Kirlin 11, Emily Lund 12, Maddie McSorley 10), 3:38.14.
8, Schuylkill Valley-03 (Emily Griesemer 10, Emily Van der Sleen 10, Lauren Hart 11, Mikala Persky 12), 3:38.16.
9, Fairview-10 (Cassidy Burns 11, Grace Kocjancic 10, Lilly Myers 12, Rowan Hayes 10), 3:38.58.
10, Dallas-02 (Abby Zolner 11, Melissa Leonard 9, Caitlin Blaum 9, Annalise Cheshire 11), 3:39.10.
11, Bloomsburg-04 (Paiton Knorr 12, Gabriela Howell 12, Jenna Madden 11, Hanna Everhart 11), 3:39.67.
12, Villa Maria-10 (Julia Bradford 11, Kelly Fessler 10, Ellen Mercatoris-Morrison 9, Kathleen Lynch 12), 3:39.81.
13, Quaker Valley-07 (Amelia Besterman 12, Alyse Ray 9, Sophie Besterman 9, Maddy Andrews 12), 3:40.18.
14, Clearfield-09 (Makeeli Redden 10, Talitha Narehood 11, Paige Conrad 12, Paige Mikesell 11), 3:41.76.
15, Indiana-07 (Kara Gibbon 11, Parker Fanella 9, Kenzi Kessler 11, Payton Rayko 10), 3:42.66.
16, Northern York-03 (Rachel Eby 12, Katelyn Boyce 10, Nicole Andrews 10, Kate Luft 10), 3:44.78.
17, Dubois Area-09 (Alayna Cornelius 9, Kiersten Pearce 12, Julie Marchioni 11, Gabrielle Wayne 12), 3:45.21.
18, Derry Area-07 (Abby Pacek 11, Ally Pacek 9, Danielle Jellison 12, Allison Brownlee 12), 3:45.29.
19, Grove City-10 (Robin Reynolds 9, Emma Rastatter 12, Addie Reynolds 11, Jenny Baglia 11), 3:45.64.
20, York Suburban-03 (Keelie Walker 11, Cara Zortman 12, Havannah Suarez 12, Maddy Abel 10), 3:46.25.
21, Moravian Academy-11 (Aileen Cui 9, Valentina Lopez 10, Kaylee Davis 11, Kyra Manson 12), 3:47.52.
22, Somerset-05 (Sarah Strope 12, Kylie Moffat 12, Sara Basala 10, Martina Giuliani 12), 3:53.94.
23, Lansdale Catholic-12 (Hailey Gianoni 11, Sara Murphy 10, Colleen Costello 10, Mary Picozzi 9), 3:56.49.
--, Jersey Shore-04 (Gabrielle Moore 12, Taylor Fleming 9, Kendra White 11, Emma Butzler 11), DQ.

THURSDAY'S RESULTS

Girls 200 Yard Medley Relay

1, Fairview-10 (Burns, Cassidy 11, German, Abby 12, Myers, Lilly 12, Kocjancic, Grace 10), 1:47.25.
2, Villa Maria Academy-01 (Buchler, Kira 11, Chick, Katelyn 12, Giampietro, Olivia 12, McManus, Maura 12), 1:47.45.
3, Villa Maria-10 (Lynch, Kathleen 12, Rose, Katy 10, Bradford, Julia 11, Sherman, Sydney 10), 1:47.58.
4, Grove City-10 (Wilson, Emma 10, Wise, Nancy 10, Kengor, Amanda 9, Rastatter, Emma 12), 1:48.26.
5, Gwynedd Mercy-01 (Szekely, Stephanie 12, Odare, Annie 10, Zaki, Alaina 11, Sasso, Nicole 9), 1:48.92.
6, Schuylkill Valley-03 (Rickert, Marlee 9, Rehrig, Rachel 12, Persky, Mikala 12, Van Der Sleen, Emily 10), 1:49.32.
7, Scranton Preparatory School-02 (Prushinski, Alison 9, Campo, Audrey 12, Donlon, Catherine 12, McNulty, Peyton 10), 1:49.49.
8, Holy Redeemer-02 (Zeller, McKenna 12, Walting, Margaret 9, Smith, Corinne 11, Blaum, Emily 11), 1:49.89.
9, Shady Side Academy-07 (Lauer, Jeanne 11, Groff, Maya 9, Azzarello, Ashley 12, Cummings, Meredith 11), 1:50.37.
10, Indiana-07 (Griffith, Lindsey 11, Kessler, Harley 9, Rayko, Payton 10, Gibbon, Kara 11), 1:51.21.
10, West York-03 (Keller, Claudia 12, Thomas, Tesia 9, Harnish, Courtney 12, Stoner, Maddi 11), 1:51.21.
12, Nazareth Academy-01 (Lichtner, Kayla 9, Doucette, Madeline 10, McSorley, Maddie 10, Lund, Emily 12), 1:51.40.
13, James Buchanan-03 (Hissong, Annaleisse 10, Kimmel, Rachel 11, McCullough, Annabelle 11, Kimmel, Sarah 9), 1:51.62.
14, Bloomsburg-04 (Everhart, Hanna 11, Neff, Kali 11, Madden, Jenna 11, Knorr, Paiton 12), 1:51.69.
15, Wyoming Seminary-02 (Thier, Haley 9, Federici, Madi 10, Baur, Ava 10, Kolbicka, Kylee 9), 1:51.76.
16, York Suburban-03 (Abel, Maddy 10, Hunt, Megan 12, Walker, Keelie 11, Zortman, Cara 12), 1:52.69.
17, Dubois Area-09 (Pearce, Kiersten 12, Usaitis, Lauren 11, Marchioni, Julie 11, Wayne, Gabrielle 12), 1:53.70.
17, Northgate-07 (Groll, Ava 11, Scrabis, Maura 12, Siddoway, Karen 10, Wagner, Anna 12), 1:53.70.
19, Moravian Academy-11 (Davis, Kaylee 11, Posh, Sydney 12, Manson, Kyra 12, Cui, Aileen 9), 1:54.30.
20, Blackhawk-07 (Uebelacker, Abbey 11, Heymann, Jessica 11, Fogle, Skye 11, Puglia, Marcella 11), 1:54.87.
21, Northern York-03 (Eby, Lauren 10, Andrews, Nicole 10, Boyce, Katelyn 10, MacDougall, Larissa 12), 1:56.01.
22, Somerset-05 (Novati, Cristina 12, Basala, Sara 10, Giuliani, Martina 12, Strope, Sarah 12), 1:57.14.
23, Archbishop Wood-12 (McDonough, Aubrey 11, Prior, Molly 11, Foley, Emma 11, Hence, Kayley 10), 2:02.60.
--, Springfield Twp-01 (Leibfreid, Megan 11, Currie, Alison 11, Nadolski, Lizzie 12, Cooney, Emily 10), DQ.

Girls 200 Yard Freestyle

1, Harnish, Courtney, West York-03, 1:44.73s.
2, Nalls, Madison, Eastern York-03, 1:50.55.

3, Andrews, Maddy, Quaker Valley-07, 1:51.41.
4, Everhart, Hanna, Bloomsburg-04, 1:51.43.
5, Szekely, Stephanie, Gwynedd Mercy-01, 1:51.72.
6, Siddoway, Karen, Northgate-07, 1:52.54.
7, Lund, Emily, Nazareth Academy-01, 1:54.57.
8, Eckroth, Harmony, Richland-06, 1:55.87.
9, French, Meghan, West York-03, 1:55.90.
10, Rayko, Payton, Indiana-07, 1:56.04.
11, Brownlee, Allison, Derry Area-07, 1:56.08.
12, Hunt, Megan, York Suburban-03, 1:56.18.
3, Wayne, Gabrielle, Dubois Area-09, 1:56.40.
14, King, Erica, Riverside-07, 1:56.60.
15, Brenneman, Lindsay, Dover-03, 1:56.76.
16, Turco, Alexa, Villa Maria 01-01, 1:57.08.
17, Zimmerman, Mary, Schuylkill Haven-11, 1:58.22.
18, Takoch, Delaney, Hickory-10, 1:58.32.
19, Lynch, Ashley, West Mifflin-07, 1:58.52.
20, Leonard, Melissa, Dallas-02, 1:58.62.
21, Donlon, Catherine, Scranton Prep-02, 1:58.83.
22, Ahl, Allison, Corry-10, 1:58.92.
23, Donaldson, Tabitha, Slippery Rock-10, 1:58.95.
24, Hayes, Rowan, Fairview-10, 1:59.22.
25, Bobeck, Sarah, Salisbury-11, 1:59.23.
26, Corse-Campion, Sarah, Pottsville-11, 1:59.37.
27, Puglia, Marcella, Blackhawk-07, 1:59.54.
28, McClain, Kaelyn, Elizabeth Forwrd-07, 1:59.65.
29, Sudbrink, Kayla, Lanc Catholic-03, 1:59.80.
30, Osanitsch, Madison, Shippensburg-03, 1:59.90.
31, Lloyd, Sydney, Berwick-02, 1:59.96.
32, McBlain, Claire, Bonner-Prendie-12, 2:04.96.

Girls 200 Yard IM

1, Bonnett, Bailey, Highlands-07, 2:00.80.
2, Doss, Abigail, Shamokin-04, 2:02.82.
3, German, Abby, Fairview-10, 2:03.76.
4, O Dare, Annie, Gwynedd Mercy-01, 2:07.01.
5, Luft, Kate, Northern York-03, 2:07.38.
6, Campo, Audrey, Scranton Prep-02, 2:07.85.
7, Kupsky, Tara, Wyoming Seminary-02, 2:08.32.
8, Grune, Lindsey, Shady Side-07, 2:08.33.
9, Zukowski, Brooke, Knoch-07, 2:09.59.
10, Carmazzi, Brooke, North Catholic-07, 2:10.09.
11, Reynolds, Hope, Villa Maria 01-01, 2:10.18.
12, Besterman, Amelia, Quaker Valley-07, 2:10.82.
13, Lichtner, Kayla, Nazareth Academy-01, 2:11.43.
14, Fravel, Olivia, Selinsgrove-04, 2:11.95.
15, Javens, Devin, Hickory-10, 2:12.24.
16, Lauer, Jeanne, Shady Side-07, 2:12.66.
17, Kupsky, April, Wyoming Seminary-02, 2:12.88.
18, Grune, Heather, Shady Side-07, 2:12.99.
19, Keller, Claudia, West York-03, 2:13.10.
20, Chick, Katelyn, Villa Maria 01-01, 2:13.23.
21, Gerhart, Sophia, Penns Valley-06, 2:13.77.
22, Madden, Jenna, Bloomsburg-04, 2:14.18.
23, Farina, Gianna, Notre Dame Gp-11, 2:14.29.
24, Kimmel, Rachel, James Buchanan-03, 2:14.71.
25, Kessler, Harley, Indiana-07, 2:15.01.
26, Chase, Mimi, Trinity-03, 2:15.83.
27, Boyce, Katelyn, Northern York-03, 2:15.97.
28,Ferguson, Abby, Danville-04, 2:16.16.
29, Morris, Makenna, Shippensburg-03, 2:16.52.
30, Davis, Kaylee, Moravian Academy-11, 2:18.78.
31, Conrad, Paige, Clearfield-09, 2:23.56.
32, Murphy, Sara, Lansdale Cath-12, 2:28.21.

Girls 50 Yard Freestyle

1, Petrak, Taylor, Ellwood City-07, 22.94.
2, Wilson, Emma, Grove City-10, 23.79.
3, Park, Jenna, Donegal-03, 23.82.
4, Walting, Margaret, Holy Redeemer-02, 24.12.
5, Sherman, Sydney, Villa Maria 10-10, 24.13.
6, Smith, Nina, Villa Maria 01-01, 24.29.
7, Bisignani, Mikayla, Greensburg CC-07, 24.33.
8, Snyder, Zoe, Girard-10, 24.36.
9, Cheshire, Annalise, Dallas-02, 24.37.
10, Rastatter, Emma, Grove City-10, 24.40.
11, Gardner, Heather, Mt Pleasant-07, 24.44.
12, Wyant, Sarah, Trinity-03, 24.54.
13, Strunk, Skylar, Brandywine-03, 24.56.
14, Anderson, Brookelle, Northern Lebanon-03, 24.62.
15, Robson, Renee, Deer Lakes-07, 24.63.
16, Beckert, Anna, Sharon-10, 24.70.
17, Beierschmitt, Grace, Dover-03, 24.76.
18, Fresa, Noel, Upper Perkiomen-01, 24.82.
19, Fravel, Sarah, Selinsgrove-04, 24.85.
20, Fessler, Kelly, Villa Maria 10-10, 24.88.
21, Goldstone, Haley, Huntingdon-06, 24.89.
21, Fogle, Skye, Blackhawk-07, 24.89.
23, Persky, Mikala, Schuylkill Val-03, 24.95.
24, Thomas, Tesia, West York-03, 25.03.
25, Wagner, Anna, Northgate-07, 25.05.
26, Kurzinsky, Katie, Marian Catholic-11, 25.06.
27, Kocjancic, Grace, Fairview-10, 25.11.
28, Obrien, Amelia, Bangor-11, 25.13.
29, Castano, Angela, Allentown Cc-11, 25.21.
30, Geci, Mandy, St Marys-09, 25.30.
31, Hence, Kayley, Archbishop Wood-12, 26.92.
--, Leibfreid, Megan, Springfield Mont-01, Dq.

Girls 100 Yard Butterfly

1, Manson, Kyra, Moravian Academy-11, 56.12.
2, Mikesell, Paige, Clearfield-09, 56.67.
3, Butzler, Emma, Jersey Shore-04, 57.03.
4, McSorley, Madie, Nazareth Academy-01, 57.20.
5, Giuliani, Martina, Somerset-05, 57.80.
6, McCullough, Annabelle, James Buchanan-03, 57.90.
7, Agger, Kaitlyn, Villa Maria 01-01, 58.04.
8, Kupsky, Tara, Wyoming Seminary-02, 58.35.
9, Bason, Elizabeth, Danville-04, 58.58.
10, Zolner, Abby, Dallas-02, 58.59.
11, Thier, Haley, Wyoming Seminary-02, 58.61.
12, Houtz, Sydney, Juniata-06, 58.63.
13, Burns, Cassidy, Fairview-10, 59.12.
14, Rayko, Payton, Indiana-07, 59.15.
15, Jellison, Danielle, Derry Area-07, 59.21.
16, Bradford, Julia, Villa Maria 10-10, 59.23.
17, Magness, Brenna, Villa Maria 01-01, 59.24.
18, Clark, Mary Katherine, Villa Maria 01-01, 59.25.
19, Madden, Jenna, Bloomsburg-04, 59.47.
20, Cummings, Meredith, Shady Side-07, 59.59.
21, Fogle, Skye, Blackhawk-07, 59.72.
22, Songer, Maddie, Sharon-10, 59.80.
23, McAllister, Maia, Masterman-12, 1:00.00.
24, Kengor, Amanda, Grove City-10, 1:00.01.
25, Azzarello, Ashley, Shady Side-07, 1:00.05.
26, Reott, Mari, Slippery Rock-10, 1:00.08.
27, Myers, Lilly, Fairview-10, 1:00.27.
28, Gerhart, Sophia, Penns Valley-06, 1:00.31.
29, Johnston, Sydney, Beaver-07, 1:00.36.
30, Anderson, Brookelle, Northern Lebanon-03, 1:00.42.
31, Wallace, Rachael, Hopewell-07, 1:01.79.
32, Marchioni, Julie, Dubois Area-09, 1:02.54.

Girls 200 Yard Freestyle Relay

1, Villa Maria Academy-01 (Giampietro, Olivia 12, Smith, Nina 11, Turco, Alexa 10, McManus, Maura 12), 1:37.50.
2, Shady Side Academy-07 (Azzarello, Ashley 12, Grune, Heather 11, Cummings, Meredith 11, Grune, Lindsey 11), 1:37.51.
3, Villa Maria-10 (Fessler, Kelly 10, Lynch, Kathleen 12, Bradford, Julia 11, Sherman, Sydney 10), 1:37.77.
4, Grove City-10 (Rastatter, Emma 12, Reynolds, Robin 9, Baglia, Jenny 11, Wilson, Emma 10), 1:37.78.
5, Scranton Preparatory School-02 (Campo, Audrey 12, McNulty, Peyton 10, Prushinski, Alison 9, Donlon, Catherine 12), 1:38.01.
6, Schuylkill Valley-03 (Griesemer, Emily 10, Van Der Sleen, Emily 10, Hart, Lauren 11, Rickert, Marlee 9), 1:38.63.
7, Fairview-10 (Hayes, Rowan 10, Loesch, Dana 11, Kocjancic, Grace 10, German, Abby 12), 1:39.14.
8, Holy Redeemer-02 (Walting, Margaret 9, Kruk, Kayla 11, Easton, Emily 12, Blaum, Emily 11), 1:39.34.
9, Quaker Valley-07 (Besterman, Sophie 9, Ray, Alyse 9, Besterman, Amelia 12, Andrews, Maddy 12), 1:39.38.
10, Wyoming Seminary-02 (Kolbicka, Kylee 9, Baur, Ava 10, Kupsky, April 9, Kupsky, Tara 11), 1:39.81.
11, Dallas-02 (Zolner, Abby 11, Blaum, Caitlin 9, Leonard, Melissa 9, Cheshire, Annalise 11), 1:40.50.
12, Clearfield-09 (Redden, Makeeli 10, Mikesell, Raegan 9, Conrad, Paige 12, Mikesell, Paige 11), 1:40.82.
13, Jersey Shore-04 (Moore, Gabrielle 12, O Connor, Jordan 9, White, Kendra 11, Butzler, Emma 11), 1:41.24.
14, York Suburban-03 (Walker, Keelie 11, Zortman, Cara 12, Hunt, Megan 12, Suarez, Havannah 12), 1:41.41.
15, Springfield Twp-01 (Leibfreid, Megan 11, Cooney, Gwyn 12, Cooney, Emily 10, Nadolski, Lizzie 12), 1:41.51.
16, Northern York-03 (Andrews, Nicole 10, Boyce, Katelyn 10, Eby, Rachel 12, Luft, Kate 10), 1:41.60.
17, Derry Area-07 (Pacek, Abby 11, Pacek, Ally 9, Jellison, Danielle 12, Brownlee, Allison 12), 1:41.82.
18, James Buchanan-03 (McCullough, Annabelle 11, Kimmel, Sarah 9, Kimmel, Rachel 11, Hissong, Annaleisse 10), 1:42.63.
19, Highlands-07 (Bonnett, Bailey 12, Gillette, Jocelyn 12, Bonnett, Breea 9, Blackburn, Rachel 9), 1:42.77.
20, Dover-03 (Brenneman, Lindsay 12, Lash, Kalyn 10, Kinard, Madelynn 10, Beierschmitt, Grace 10), 1:43.07.
21, Allentown Central Catholic-11 (Luchetti, Emma 9, Chlebove, Erin 10, Johnson, Grace 12, Castano, Angela 11), 1:43.62.
22, Ligonier Valley-06 (Cmar, Catou 12, Breegle, Artalee 11, Turcheck, Abby 11, Cmar, Abi 10), 1:47.20.
23, Archbishop Wood-12 (Prior, Molly 11, Dern, Elizabeth 11, Fanning, Grace 10, Hence, Kayley 10), 1:51.04.
--, Bishop Mcdevitt-03 (Augustine, Nicole 10, Hudak, Kaitlin 12, Finnerty, Claire 12, Clancy, Jenna 12), DQ.

Boys Class 2A

FRIDAY'S RESULTS 

Boys 100 Yard Freestyle

1, Gabe Castano, Allentown Cc-11, 44.78.
2, Mahlon Reihman, Salisbury-11, 45.29.
3, Colin Anderson, Lampetr-Strasbrg-03, 46.65.
4, Stan Zaneski, Wyoming Seminary-02, 46.71.
5, Billy Webber, Boiling Springs-03, 46.75.
6, Colin Gwiazdowski, Schuylkill Val-03, 46.88.
7, Brandon Thomas, Laurel Highlands-07, 46.93.
8, Marcus Swartfager, Grove City-10, 47.06.
9, Harry Harkins, Quaker Valley-07, 47.07.
10, Connor Rakow, Franklin-10, 47.37.
11, Collin Hummel, Lewisburg-04, 47.53.
12, Stephen Johnson, Blue Mountain-11, 47.71.
13, Michael White, Cocalico-03, 47.76.
13, Tony Squeglia, Cathedral Prep-10, 47.76.
15, Luke Engel, Jersey Shore-04, 47.79.
16, Brett Walker, Lewisburg-04, 47.87.
16, Ryan Schreffler, Nativity Bvm-11, 47.87.
18, Karl Schmittle, York Suburban-03, 48.14.
19, Nico Deangelo II, Gettysburg-03, 48.16.

20, Will Rastatter, Grove City-10, 48.24.
21, Zachary Bell, New Castle-07, 48.31.
22, Nathan Cotner, Wellsboro-04, 48.40.
23, Nick Garbinski, James Buchanan-03, 48.60.
24, Luke Edmonds, General Mclane-10, 48.62.
24, Ben Hollister, Western Wayne-02, 48.62.
26, Jacob Musselman, Cocalico-03, 48.84.
27, Aidan Fryar, York Suburban-03, 48.91.

28, Ben Koss, St Marys-09, 49.20.
29, Patrick Agnew, Pottsgrove-01, 49.38.
30, Jonathan Sharp, Uniontown-07, 49.61.
31, Daniel Bieter, Cardinal OHara-12, 50.03.
32, Zeb Fowler, Huntingdon-06, 51.53.

Boys 500 Yard Freestyle

1, Danny Berlitz, Marian Catholic-11, 4:33.66.
2, Kevin Kondrit, Springdale-07, 4:33.69.
3, Luke Mikesell, Clearfield-09, 4:35.14.
4, Jared Herr, Gettysburg-03, 4:39.97.
5, Tom Powell, Bishop Shanahan-01, 4:41.57.
6, Noah Koltenuk, Danville-04, 4:41.80.
7, EJ Eppinger, Winchstr Thurstn-07, 4:42.14.
8, Andrew Pierre, Mars-07, 4:42.93.
9, Logan McFadden, Susquehannock-03, 4:45.65.
10, Alec Thomas, Cathedral Prep-10, 4:46.28.
11, Ben Van Meter, Springfield Mont-01, 4:47.63.
12, Andrew Canter, Dubois Area-09, 4:48.46.
13, Noah Jamison, Obama Academy-08, 4:50.58.
14, Caleb McClelland, Sayre-04, 4:50.96.
15, Ben McKnight, Grove City-10, 4:51.07.
16, Luke Ulizzi, Carlynton-07, 4:51.74.
17, Andrew Kohle, South Park-07, 4:52.57.
18, Dawson Mohl, Schuylkill Val-03, 4:52.89.
19, Peter Forstmeier, St Josephs-07, 4:53.75.
20, Sam Nonemaker, Shippensburg-03, 4:54.21.
21, Shane Steffy, Titusville-10, 4:56.23.
22, Bobby Shotts, Harbor Creek-10, 4:57.41.
23, Zac Coughlin, Shady Side-07, 4:57.85.
24, Cole Thome, Indiana-07, 4:58.14.
25, Matthew Yoffe, Bishop Mcdevitt-03, 4:58.31.
26, David Ewing, South Fayette-07, 5:00.16.
27, Connor Empie, Central Columbia-04, 5:00.61.
28, Adam Morrison, Deer Lakes-07, 5:00.82.
29, Matthew Wegley, Cathedral Prep-10, 5:00.93.
30, Cole Dombrosky, Mt Pleasant-07, 5:02.76.
31, Conor McCall, Scranton Prep-02, 5:04.14.
32, Cameron Mousley, Bangor-11, 5:04.55.

Boys 100 Yard Backstroke

1, Connor Killion, Lower Moreland-01, 49.64.
2, Sead Niksic, Obama Academy-08, 50.28.
3, Josiah Lauver, Bishop Mcdevitt-03, 50.34.
4, Ethan Neff, Cathedral Prep-10, 51.54.
5, Mark Boran, Blue Mountain-11, 51.57.
6, Nathan Elzer, Wyomissing-03, 51.95.
7, Daniel Bonge, Salisbury-11, 51.99.
8, Jonathan Mata, Bishop Mcdevitt-03, 52.72.
9, Jared Schwab, Bradford-09, 53.25.
10, Dan Shevelev, Lower Moreland-01, 53.49.
11, Miles Cox, York Catholic-03, 53.55.
11, Brenek Strawn, Bangor-11, 53.55.
13, Mikey Prior, Pottsgrove-01, 53.56.
14, Matt Bean, Wyoming Seminary-02, 53.64.
15, Christian Coleman, Lewisburg-04, 54.17.
16, Mikail Krochta, Dallas-02, 54.82.
17, Justin Pitassi, Susquehanna Twp-03, 55.38.
18, Liam Mansell, Mahanoy Area-11, 55.41.
19, Noah Gebadlo, Yough-07, 55.50.
20, Yonah Wasik, Wyoming Seminary-02, 55.53.
21, Ben Loutzenhiser, General Mclane-10, 55.84.
22, Benjamin Aust, Lower Moreland-01, 55.85.
23, Andres Hubsch, Quaker Valley-07, 55.86.
24, Mason Wise, Grove City-10, 56.48.
25, Cole Dorobish, Geibel Catholic-07, 56.49.
26, Jake Kocan, Fairview-10, 56.61.
27, Aidan Sommers, Northgate-07, 56.78.
28, Sam Jordan, Montoursville-04, 56.85.
29, Ryan McHenry, Central Columbia-04, 57.60.
30, Luke McDevitt, Bonner-Prendie-12, 1:01.29.
31, Ian Lowery, Bellefonte-06, 1:02.92.
--, Robbie Maholic, Cathedral Prep-10, DQ.

Boys 100 Yard Breaststroke

1, Marcos Rico, Wyoming Seminary-02, 57.00.
2, Jarod Anderson, Big Spring-03, 58.08.
3, Collin Hurley, Springdale-07, 58.14.
4, Chase Bietz, Clearfield-09, 58.38.
5, Zach Baum, Derry Area-07, 58.47.
6, John Wilson, Knoch-07, 58.60.
7, Reggie Crawford, North Schuylkill-11, 58.85.
8, Jonah Crawford, Bloomsburg-04, 58.97.
9, Nick Dubinski, Holy Redeemer-02, 59.06.
10, Nick Madey, Northgate-07, 59.88.
11, Andrew Iannacone, Holy Ghost Prep-01, 59.89.
12, Peter Greenbaum, Boiling Springs-03, 1:00.08.
13, Christopher Kelly, Lower Moreland-01, 1:00.16.
14, Robert Spekis, Belle Vernon-07, 1:00.17.
15, Ian Schirra, Aquinas Academy-07, 1:00.25.
16, Ned Murphey, Fairview-10, 1:00.37.
17, Calvin Behm, Cathedral Prep-10, 1:00.68.
18, Kevin Bergdoll, Quaker Valley-07, 1:01.00.
19, Charlie Nesbit, Grove City-10, 1:01.16.
20, Chris Michael, Berwick-02, 1:01.27.
21, Brian Feldman, Bellefonte-06, 1:01.31.
22, Christopher Meng, Lewisburg-04, 1:01.33.
23, Wyatt Delans, Northern Lehigh-11, 1:01.36.
24, Jeffrey Gao, Athens-04, 1:01.38.
25, John Paul Stark, Cathedral Prep-10, 1:01.46.
26, Zachery Sherk, Cocalico-03, 1:01.58.
27, Yaseen Thomas, Beeber-12, 1:01.82.
28, Morgan Obrien, Bangor-11, 1:02.12.
29, Kyle Kovalenko, Upper Perkiomen-01, 1:02.24.
30, Hunter Keck, Cocalico-03, 1:02.28.
31, Teddy Murphey, Fairview-10, 1:02.43.
32, Mason Baganski, Mercyhurst Prep-10, 1:02.63.

Boys 400 Yard Freestyle Relay

1, Grove City-10 (Marcus Swartfager 12, Devin Reynolds 12, Ben McKnight 11, Rockwell Pokrant 12), 3:09.62.
2, Salisbury-11 (Daniel Bonge 12, AJ Oliver 12, Ben Wiener 12, Mahlon Reihman 12), 3:09.75.
3, Clearfield-09 (Luke Mikesell 9, Isaac Swanson 10, Tate Swanson 12, Chase Bietz 11), 3:11.44.
4, Cathedral Prep-10 (Alec Thomas 11, Jake Schmidt 12, Thomas Uht 11, Tony Squeglia 12), 3:11.54.
5, Lower Moreland-01 (Connor Killion 11, Colin Shipp 10, Tommy Lutter 10, Christopher Kelly 11), 3:12.90.
6, Wyoming Seminary-02 (Stan Zaneski 12, Matt Bean 12, Yonah Wasik 11, Marcos Rico 10), 3:13.15.
7, Cocalico-03 (Jacob Musselman 11, Michael White 11, Colin Higinbotham 11, Hunter Keck 12), 3:13.60.
8, Lewisburg-04 (Christian Coleman 10, Christopher Meng 11, Brett Walker 12, Collin Hummel 12), 3:14.42.
9, Allentown Central Catholic-11 (Justin Burda 12, Daniel Chlevbove 11, Andrew Waldron 12, Gabe Castano 12), 3:17.17.
10, Big Spring-03 (Greg Kinch 12, Jackson Penner 11, Dain Vallie 10, Jarod Anderson 12), 3:17.56.
11, Blue Mountain-11 (George Cairnie 12, Andrew Johnson 10, Mark Boran 12, Stephen Johnson 12), 3:18.41.
12, York Suburban-03 (Karl Schmittle 12, Aidan Fryar 11, Devon Lonergan 10, Trent Golden 12), 3:19.61.
13, Gettysburg-03 (Zach Kiick 12, Jared Herr 11, Logan Hyde 12, Nico Deangelo Ii 11), 3:20.19.

14, Dallas-02 (Shane Szczecinski 9, Tony Caravaggio 11, Troy Reinert 12, Mikail Krochta 11), 3:20.49.
15, Bishop Mcdevitt-03 (Max Blake 12, Mason Roadcap 12, Matthew Yoffe 10, Zack Miller 9), 3:20.89.
16, Springfield Twp-01 (Ben Van Meter 11, Jason Boles 12, Jake Cawley 11, Ethan Ford 10), 3:21.15.
17, Fairview-10 (Mason Thayer 11, Nathan Smykowski 12, Jake Kocan 12, Chris Lehr 12), 3:21.71.
18, Schuylkill Valley-03 (Chris Zeiner 9, Dawson Mohl 11, Matthew Orlando 12, Colin Gwiazdowski 11), 3:21.82.
19, Elizabeth Forward-07 (Kole Faychak 11, Ben Durant 10, Seth Andres 11, Severn Squibb 11), 3:24.01.
20, Shady Side Academy-07 (Nick Lauer 10, William Lu 12, Zac Coughlin 12, Gannon Leech 12), 3:24.34.
21, Northgate-07 (Aidan Sommers 10, Luke Tomczak 9, Nick Madey 11, Zech Boyce 11), 3:24.59.
22, South Fayette-07 (Dante Cecere 11, Michael Black 12, Carson Tucker 9, David Ewing 12), 3:26.05.
23, Huntingdon-06 (Andrew Edwards 10, Matias Berger 11, Ben Atherton 10, Zeb Fowler 12), 3:31.28.
24, Lansdale Catholic-12 (Nicholas Picozzi 11, Bryce U’Selis 9, Kevin Gianoni 9, Brian Allen 10), 3:40.07.

THURSDAY'S RESULTS 

Boys 200 Yard Medley Relay

1, Cathedral Prep-10 (Ethan Neff 9, Calvin Behm 11, Robbie Maholic 10, Thomas Uht 11), 1:37.19.
2, Lower Moreland-01 (Connor Killion 11, Christopher Kelly 11, Tommy Lutter 10, Colin Shipp 10), 1:37.33.
3, Clearfield-09 (Isaac Swanson 10, Chase Bietz 11, Luke Mikesell 9, Hayden Steiner 12), 1:37.45.
4, Salisbury-11 (Daniel Bonge 12, AJ Oliver 12, Mahlon Reihman 12, Ben Wiener 12), 1:37.68.
5, Grove City-10 (Ben McKnight 11, Charlie Nesbit 11, Will Rastatter 11, Devin Reynolds 12), 1:38.16.
6, Lewisburg-04 (Christian Coleman 10, Christopher Meng 11, Collin Hummel 12, Brett Walker 12), 1:39.31.
7, York Suburban-03 (Karl Schmittle 12, Matt Peters 9, Aidan Fryar 11, Charles Rogers 10), 1:39.59.
8, Laurel Highlands-07 (Cameron Lizza 12, Jonathon Lewis 10, Brandon Thomas 12, Jacob Johnson 10), 1:39.64.
9, Cocalico-03 (Zachery Sherk 9, Hunter Keck 12, Colin Higinbotham 11, Michael White 11), 1:39.94.
10, Quaker Valley-07 (Andres Hubsch 10, Kevin Bergdoll 11, Declan McGranahan 11, Harry Harkins 12), 1:40.02.
11, Fairview-10 (Jake Kocan 12, Ned Murphey 10, Nick Hart 11, Chris Lehr 12), 1:40.05.
12, Allentown Central Catholic-11 (Andrew Waldron 12, Charlie Li 12, Justin Burda 12, Zachary Johnston 11), 1:40.70.
13, Boiling Springs-03 (Peter Greenbaum 12, Billy Webber 12, Kevin Barnes 10, Zach Orris 11), 1:40.92.
14, Knoch-07 (Matt Karenbauer 11, John Wilson 12, Derek Ekas 12, Michael Renaud 12), 1:41.15.
15, Holy Ghost Preparatory-01 (Bobby Mcloughlin 12, Andrew Iannacone 10, Matthew Doucette 11, Erik Fenstermaker 12), 1:41.64.
16, Dallas-02 (Mikail Krochta 11, Ryan Spears 11, Shane Szczecinski 9, Troy Reinert 12), 1:41.68.
17, Northgate-07 (Aidan Sommers 10, Nick Madey 11, Zech Boyce 11, Anders Ove 12), 1:42.13.
18, Riverside-07 (Josiah Shaffer 9, Dylan Griffith 11, Dean Kralic 11, Donnie Paracca 11), 1:42.27.
19, Scranton Preparatory School-02 (Thomas Pfaeffle 12, Joseph Cholish 9, Michael Durr 11, James Stanco 9), 1:42.73.
20, Wyomissing-03 (Owen Pendergast 11, Nathan Elzer 12, Chip Schroder 12, Daniel Moser 10), 1:43.08.
21, Springfield Twp-01 (Jake Cawley 11, Justin Smith 11, Sam Del Rio 12, Ethan Ford 10), 1:43.88.
22, Bellefonte-06 (Ian Lowery 10, Brian Feldman 11, Dmitry Wall 12, Zach Malinich 11), 1:46.18.
23, Bonner-Prendergast-12 (Luke McDevitt 12, Arvin Sequeira 10, Theodore Greiner 11, Josh Bryan 9), 1:53.96.
--, Wyoming Seminary-02 (Matt Bean 12, Marcos Rico 10, Garrett Pall 11, Stan Zaneski 12), DQ.

Boys 200 Yard Freestyle

1, Mahlon Reihman, Salisbury-11, 1:39.38.
2, Connor Killion, Lower Moreland-01, 1:40.72.
3, Kevin Kondrit, Springdale-07, 1:41.19.
4, Tony Squeglia, Cathedral Prep-10, 1:42.36.
5, Josiah Lauver, Bishop Mcdevitt-03, 1:42.38.
6, Chase Bietz, Clearfield-09, 1:42.50.
7, Alec Thomas, Cathedral Prep-10, 1:43.44.
8, Jared Herr, Gettysburg-03, 1:43.52.
9, Brett Walker, Lewisburg-04, 1:44.08.
10, Billy Webber, Boiling Springs-03, 1:44.15.
11, Ben Van Meter, Springfield Mont-01, 1:44.89.
12, Tom Powell, Bishop Shanahan-01, 1:44.94.
13, Adam Mahler, Holy Redeemer-02, 1:45.09.
14, Ben McKnight, Grove City-10, 1:45.69.
15, Andrew Pierre, Mars-07, 1:45.79.
16, Noah Koltenuk, Danville-04, 1:46.17.
17, Timmy Dando, Marian Catholic-11, 1:46.31.
18, Nathan Cotner, Wellsboro-04, 1:46.70.
19, Andrew Canter, Dubois Area-09, 1:46.82.
20, Luke Ulizzi, Carlynton-07, 1:46.91.
21, Daniel Logan, Susquehanna Twp-03, 1:47.06.
22, Andrew Kohle, South Park-07, 1:47.52.
23, Michael White, Cocalico-03, 1:48.31.
24, Ben Wiener, Salisbury-11, 1:48.96.
25, Joseph Antolick, North Schuylkill-11, 1:49.24.
26, Jacob Musselman, Cocalico-03, 1:49.38.
27, Cole Dombrosky, Mt Pleasant-07, 1:49.51.
28, Sam Nonemaker, Shippensburg-03, 1:49.61.
29, David Ewing, South Fayette-07, 1:50.44.
30, Dawson Mohl, Schuylkill Val-03, 1:51.18.
31, Bryce Uselis, Lansdale Cath-12, 1:55.17.
32, Ben Atherton, Huntingdon-06, 1:56.80.

Boys 200 Yard IM

1, Nathan Elzer, Wyomissing-03, 1:52.62.
2, Jarod Anderson, Big Spring-03, 1:54.11.
3, Marcos Rico, Wyoming Seminary-02, 1:55.26.
4, Collin Hurley, Springdale-07, 1:56.32.
5, John Wilson, Knoch-07, 1:56.65.
6, EJ Eppinger, Winchstr Thurstn-07, 1:56.82.
7, Joseph Bozzi, Bethlehem Cath-11, 1:57.46.
8, Rockwell Pokrant, Grove City-10, 1:57.52.
9, Christopher Kelly, Lower Moreland-01, 1:57.57.
10, Mikey Prior, Pottsgrove-01, 1:57.77.
11, Logan McFadden, Susquehannock-03, 1:58.59.
12, Christian Coleman, Lewisburg-04, 1:59.49.
13, Calvin Behm, Cathedral Prep-10, 1:59.74.
14, Morgan O’Brien, Bangor-11, 2:00.32.
15, Tommy Lutter, Lower Moreland-01, 2:00.41.
16, Ethan Neff, Cathedral Prep-10, 2:00.73.
17, Jeffrey Gao, Athens-04, 2:01.60.
18, John Paul Stark, Cathedral Prep-10, 2:01.71.
19, Ian Schirra, Aquinas Academy-07, 2:01.79.
20, Mikail Krochta, Dallas-02, 2:02.38.
21, Isaac Swanson, Clearfield-09, 2:02.55.
22, Zack Miller, Bishop McDevitt-03, 2:03.19.
23, Ned Murphey, Fairview-10, 2:03.27.
24, Peter Forstmeier, St Joseph s-07, 2:03.32.
25, Noah Jamison, Obama Academy-08, 2:03.75.
26, Yonah Wasik, Wyoming Seminary-02, 2:03.89.
27, Justin Pitassi, Susquehanna Twp-03, 2:04.42.
28, Thomas Madigan, Saucon Valley-11, 2:04.47.
29, Tony Kraus, Ambridge-07, 2:04.69.
30, Robert Spekis, Belle Vernon-07, 2:05.97.
--, Mark Boran, Blue Mountain-11, DQ.
--, Danny Berlitz, Marian Catholic-11, Dq.

Boys 50 Yard Freestyle

1, Gabe Castano, Allentown Cc-11, 20.50s.
2, Colin Gwiazdowski, Schuylkill Val-03, 21.06.
3, Stan Zaneski, Wyoming Seminary-02, 21.09.
4, Reggie Crawford, North Schuylkill-11, 21.11.
5, Marcus Swartfager, Grove City-10, 21.14.
6, Will Rastatter, Grove City-10, 21.25.
7, Aidan Fryar, York Suburban-03, 21.36.
8, Jared Schwab, Bradford-09, 21.42.
9, Collin Hummel, Lewisburg-04, 21.52.
10, Harry Harkins, Quaker Valley-07, 21.53.
11, Nick Garbinski, James Buchanan-03, 21.56.
12, Stephen Johnson, Blue Mountain-11, 21.57.
13, Connor Rakow, Franklin-10, 21.59.
14, Greg Kinch, Big Spring-03, 21.64.
15, Alex Bushre, Tunkhannock-02, 21.70.
16, Jonathan Sharp, Uniontown-07, 21.72.
16, Jonah Crawford, Bloomsburg-04, 21.72.
18, Patrick Agnew, Pottsgrove-01, 21.83.
19, Luke Edmonds, General Mclane-10, 21.97.
20, Ben Hollister, Western Wayne-02, 22.11.
21, Ben Koss, St Marys-09, 22.29.
22, Trevor Kern, Bishop Shanahan-01, 22.33.
23, Cullin Baker, Seton Lasalle-07, 22.34.
24, Thomas Uht, Cathedral Prep-10, 22.36.
25, Yaseen Thomas, Beeber-12, 22.40.
26, Ethan Ford, Springfield Mont-01, 22.42.
27, Zachary Bell, New Castle-07, 22.44.
28, Jacob Johnson, Laurel Highlands-07, 22.50.
29, Aj Oliver, Salisbury-11, 22.61.
30, Derek Ekas, Knoch-07, 22.63.
30, Colin Higinbotham, Cocalico-03, 22.63.
32, Zeb Fowler, Huntingdon-06, 23.43.

Boys 100 Yard Butterfly

1, Daniel Bonge, Salisbury-11, 49.94.
2, Zach Baum, Derry Area-07, 50.05.
3, Sead Niksic, Obama Academy-08, 50.19.
4, Brandon Thomas, Laurel Highlands-07, 50.30.
5, Colin Anderson, Lampetr-Strasbrg-03, 50.37.
6, Rockwell Pokrant, Grove City-10, 50.65.
7, Adam Mahler, Holy Redeemer-02, 51.02.
8, Joseph Bozzi, Bethlehem Cath-11, 51.72.
9, Luke Mikesell, Clearfield-09, 52.12.
10, Luke Engel, Jersey Shore-04, 52.33.
11, Miles Cox, York Catholic-03, 52.35.
12, Tommy Lutter, Lower Moreland-01, 52.36.
13, Jonathan Mata, Bishop McDevitt-03, 52.69.
14, Ryan Schreffler, Nativity Bvm-11, 53.02.
15, Michael Durr, Scranton Prep-02, 53.35.
16, Brenek Strawn, Bangor-11, 53.41.
17, Dean  Kralic, Riverside-07, 53.48.
18, Matt Karenbauer, Knoch-07, 53.52.
19, Justin Reed, Susquehannock-03, 53.59.
20, Karl Schmittle, York Suburban-03, 53.63.
21, Nico Deangelo Ii, Gettysburg-03, 53.72.

22, Andres Hubsch, Quaker Valley-07, 53.84.
23, Troy Reinert, Dallas-02, 54.27.
24, Justin Burda, Allentown Cc-11, 54.28.
25, Matthew Wegley, Cathedral Prep-10, 54.29.
26, Ben Loutzenhiser, General McLane-10, 54.32.
27, Thomas Pfaeffle, Scranton Prep-02, 54.42.
28, Nick Hart, Fairview-10, 54.53.
29, Robbie Maholic, Cathedral Prep-10, 54.65.
30, Garrett Pall, Wyoming Seminary-02, 55.42.
31, Zach Malinich, Bellefonte-06, 58.02.

Boys 200 Yard Freestyle Relay

1, Grove City-10 (Marcus Swartfager 12, Rockwell Pokrant 12, Devin Reynolds 12, Will Rastatter 11), 1:24.77s.
2, Cathedral Prep-10 (Alec Thomas 11, Jake Schmidt 12, Thomas Uht 11, Tony Squeglia 12), 1:26.09.
3, Bishop McDevitt-03 (Josiah Lauver 10, Mason Roadcap 12, Max Blake 12, Jonathan Mata 12), 1:27.43.
4, Boiling Springs-03 (Peter Greenbaum 12, Zach Orris 11, Kevin Barnes 10, Billy Webber 12), 1:27.48.
5, Big Spring-03 (Jackson Penner 11, Jarod Anderson 12, Brennan Flory 11, Greg Kinch 12), 1:28.71.
6, Blue Mountain-11 (Mark Boran 12, Christian Wilson 11, Andrew Johnson 10, Stephen Johnson 12), 1:29.05.
7, Allentown Central Catholic-11 (Zachary Johnston 11, Andrew Waldron 12, Justin Burda 12, Gabe Castano 12), 1:29.57.
8, Quaker Valley-07 (Kevin Bergdoll 11, Michael Parker 11, Andres Hubsch 10, Harry Harkins 12), 1:29.73.
9, Franklin-10 (Greg Fackler 10, Jake Eshelman 10, Doug Merchbaker 12, Connor Rakow 10), 1:30.15.
10, Tunkhannock-02 (Dyllan Henning 10, Davis Tidball 9, Mitchell Fowler 12, Alex Bushre 11), 1:30.27.
11, Clearfield-09 (Hayden Steiner 12, Tate Swanson 12, Peyton Priester 12, Isaac Swanson 10), 1:30.28.
12, Corry-10 (Zack Lesher 10, Jared Labowski 10, Nathan Labowski 12, David Anderson 11), 1:30.64.
13, Knoch-07 (Derek Ekas 12, Michael Renaud 12, Matt Karenbauer 11, John Wilson 12), 1:30.99.
14, Fairview-10 (Chris Lehr 12, Jake Kocan 12, Nick Hart 11, Mason Thayer 11), 1:31.07.
15, Springfield Twp-01 (Ben Van Meter 11, Jason Boles 12, Sam Del Rio 12, Ethan Ford 10), 1:31.23.
16, Elizabeth Forward-07 (Kole Faychak 11, Ben Durant 10, Seth Andres 11, Severn Squibb 11), 1:31.38.
17, Lower Moreland-01 (Colin Shipp 10, Benjamin Aust 11, Edward Barton 11, Alex Yoon 9), 1:31.45.
18, Laurel Highlands-07 (Jacob Johnson 10, Jonathon Lewis 10, Cameron Lizza 12, Brandon Thomas 12), 1:31.47.
19, Central Columbia-04 (Connor Empie 10, Colin Farrell 12, Ryan Mchenry 9, Grant Gronka 10), 1:31.60.
20, General McLane-10 (Ben Loutzenhiser 12, Logan Miller 10, Carlos Mamani 10, Luke Edmonds 10), 1:31.64.
21, Pottsville-11 (Jordan Young 10, Charles Botto 12, Michael Smerlick 12, Zachary Turnitza 10), 1:32.40.
22, Shady Side Academy-07 (Gannon Leech 12, William Lu 12, Sevryn Napora 11, Adrian Beckford 10), 1:33.19.
23, Huntingdon-06 (Andrew Edwards 10, Matias Berger 11, Ben Atherton 10, Zeb Fowler 12), 1:33.98.
24, Bonner-Prendergast-12 (Luke McDevitt 12, Theodore Greiner 11, Josh Bryan 9, Arvin Sequeira 10), 1:40.49.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/2nxKYCO