Skip in Skip
x

Embed

x
CLOSE

Chambersburg's Nick Cover was a top state diver even before he got his drivers license. Now a junior, Cover eyes top state and national competition. Some video submitted by Nick Cover. Video by Lindsey Smith

7 LINKEDINCOMMENTMORE

Here are the results from the 2017 PIAA swimming championships at Bucknell University. Check back each day for updated results.

GAMETIMEPA COVERAGE 

York-Adams Day 1: West York's Harnish breaks her own state record
York-Adams Day 2: Harnish closes her career in style
Franklin-Fulton Day 1: James Buchanan's McCullough scores 6th-place medal

Girls' Class 2A

FRIDAY'S RESULTS 

Girls 100 Yard Freestyle

1, Taylor Petrak, Ellwood City-07, 50.42.
2, Karen Siddoway, Northgate-07, 51.53.
3, Marlee Rickert, Schuylkill Val-03, 52.10.
4, Paige Mikesell, Clearfield-09, 52.78.
5, Olivia Giampietro, Villa Maria 01-01, 52.83.
6, Sarah Wyant, Trinity-03, 52.89.
7, Kyra Manson, Moravian Academy-11, 53.08.
8, Lindsey Grune, Shady Side-07, 53.09.
9, Emma Butzler, Jersey Shore-04, 53.25.
10, Maura McManus, Villa Maria 01-01, 53.34.
11, Allison Brownlee, Derry Area-07, 53.42.
12, Emma Wilson, Grove City-10, 53.47.
12, Gabrielle Wayne, Dubois Area-09, 53.47.
14, Renee Robson, Deer Lakes-07, 53.59.
15, Jenna Park, Donegal-03, 53.68. 16, Allison Ahl, Corry-10, 53.72.
17, Nina Smith, Villa Maria 01-01, 53.87.
18, Sydney Sherman, Villa Maria 10-10, 53.93.
19, Anna Beckert, Sharon-10, 53.97.
20, Annabelle McCullough, James Buchanan-03, 53.99.
20, Kayla Lichtner, Nazareth Academy-01, 53.99.
22, Tabitha Donaldson, Slippery Rock-10, 54.16.
23, Devin Javens, Hickory-10, 54.27.
24, Annalise Cheshire, Dallas-02, 54.42.
25, Sarah Corse-Campion, Pottsville-11, 54.52.
26, Alex McKeaney, Delco Christian-01, 54.69.
27, Mary Zimmerman, Schuylkill Haven-11, 54.86.
28, Madi Matthews, Franklin-10, 55.20.
29, Grace Beierschmitt, Dover-03, 55.23.
30, Becca Decker, Berwick-02, 55.26.
31, Maia Mcallister, Masterman-12, 55.66.
32, Haley Goldstone, Huntingdon-06, 55.77.

Autoplay
Show Thumbnails
Show Captions

Girls 500 Yard Freestyle

1, Abigail Doss, Shamokin-04, 4:50.46.
2, Stephanie Szekely, Gwynedd Mercy-01, 4:55.98.
3, Maddy Andrews, Quaker Valley-07, 4:59.31.
4, Madison Nalls, Eastern York-03, 5:01.05.
5, Kaitlyn Agger, Villa Maria 01-01, 5:01.24.
6, Meghan French, West York-03, 5:07.58.
7, Emily Lund, Nazareth Academy-01, 5:08.04.
8, Katherine Fronczak, Villa Maria 01-01, 5:10.83.
9, Alexa Turco, Villa Maria 01-01, 5:11.17.
10, Amelia Besterman, Quaker Valley-07, 5:11.83.
11, April Kupsky, Wyoming Seminary-02, 5:14.47.
12, Harmony Eckroth, Richland-06, 5:15.59.
13, Erica King, Riverside-07, 5:15.95.
14, Lindsay Brenneman, Dover-03, 5:15.98.
15, Abby Zolner, Dallas-02, 5:16.28.
16, Kaelyn McClain, Elizabeth Forwrd-07, 5:16.71.
17, Trinity Schmidt, Springfield Mont-01, 5:17.00.
18, Danielle Jellison, Derry Area-07, 5:17.35.
19, Delaney Takoch, Hickory-10, 5:17.83.
20, Maddie Songer, Sharon-10, 5:18.62.
21, Lauren Michaels, Lewisburg-04, 5:19.04.
22, Marcella Puglia, Blackhawk-07, 5:20.66.
23, Makenna Morris, Shippensburg-03, 5:21.31.
24, Sarah Bobeck, Salisbury-11, 5:21.61.
25, Claire Laux, York Catholic-03, 5:22.16.
26, Madison Osanitsch, Shippensburg-03, 5:22.54.
27, Mimi Chase, Trinity-03, 5:25.39.
28, Sally Francis, Schuylkill Val-03, 5:28.29.
29, Paige Jackett, Notre Dame Es-11, 5:29.18.
30, Claire Mcblain, Bonner-Prendie-12, 5:31.22.
31, Cassie Ellsworth, Strong Vincent-10, 5:35.48.
32, Talitha Narehood, Clearfield-09, 5:40.77.

Girls 100 Yard Backstroke

1, Courtney Harnish, West York-03, 54.03. |
2, Kate Luft, Northern York-03, 56.51.
3, Marlee Rickert, Schuylkill Val-03, 56.61.
4, Hope Reynolds, Villa Maria 01-01, 57.51.
5, Ashley Azzarello, Shady Side-07, 57.69.
6, Hanna Everhart, Bloomsburg-04, 57.70.
7, Sydney Houtz, Juniata-06, 58.18.
8, Maddie McSorley, Nazareth Academy-01, 58.36.
9, Kathleen Lynch, Villa Maria 10-10, 58.52.
10, Kira Buchler, Villa Maria 01-01, 58.57.
11, Brenna Magness, Villa Maria 01-01, 58.68.
12, Stephanie Curtis, Newhope-Solebury-01, 58.88.
13, Mikala Persky, Schuylkill Val-03, 58.99.
14, Peyton McNulty, Scranton Prep-02,59.12.
15, Mari Reott, Slippery Rock-10, 59.19.
16, Cassidy Burns, Fairview-10, 59.60.
17, Megan Leibfreid, Springfield Mont-01, 59.66.
18, Mckenna Zeller, Holy Redeemer-02, 59.69.
19, Amila Niksic, Obama Academy-08, 59.70.
20, Katie Kurzinsky, Marian Catholic-11, 1:00.14.
21, Jeanne Lauer, Shady Side-07, 1:00.34.
22, Elizabeth Bason, Danville-04, 1:00.35.
23, Martina Giuliani, Somerset-05, 1:00.43.
24, Haley Thier, Wyoming Seminary-02, 1:01.01.
25, Bella Agresti, Villa Maria 10-10, 1:01.09.
26, Abby Ferguson, Danville-04, 1:01.12.
27, Mary Trese Squeglia, Villa Maria 10-10, 1:01.32.
28, Alison Prushinski, Scranton Prep-02, 1:01.44.
29, Noel Fresa, Upper Perkiomen-01,1:01.48.
30, Makeeli Redden, Clearfield-09, 1:02.42.
31, Ashlee Toth, Elizabeth Forwrd-07, 1:03.92.
32, Kaia Taylor, Girard Music-12, 1:05.93.

Girls 100 Yard Breaststroke

1, Bailey Bonnett, Highlands-07, 1:00.84s.
2, Abby German, Fairview-10, 1:03.09.
3, Annie ODare, Gwynedd Mercy-01, 1:04.87.
4, Audrey Campo, Scranton Prep-02, 1:04.99.
5, Olivia Fravel, Selinsgrove-04, 1:05.47.
6, Mary Claire Stark, Mercyhurst Prep-10, 1:05.51.
7, Rachel Kimmel, James Buchanan-03, 1:05.65.
8, Katelyn Chick, Villa Maria 01-01, 1:05.82.
9, Jessie McMurray, York Catholic-03, 1:06.17.
10, Megan Hunt, York Suburban-03, 1:06.22.
11, Margaret Walting, Holy Redeemer-02, 1:06.26.
12, Heather Gardner, Mt Pleasant-07, 1:07.35.
12, Brooke Carmazzi, North Catholic-07, 1:07.35.
14, Sarah Hardy, Biglerville-03, 1:07.37.
15, Brooke Zukowski, Knoch-07, 1:07.54.
16, Sara Basala, Somerset-05, 1:07.60.
17, Maya Groff, Shady Side-07, 1:07.68.
18, Nancy Wise, Grove City-10, 1:07.98.
19, Madeline Doucette, Nazareth Academy-01, 1:08.14.
19, Alyse Ray, Quaker Valley-07, 1:08.14.
21, Lilly Myers, Fairview-10, 1:08.91.
22, Rebecca Kanaskie, Tamaqua-04, 1:09.40.
23, Harley Kessler, Indiana-07, 1:09.53.
24, Emily Edelstein, Danville-04, 1:09.57.
25, Ellen Mercatoris-Morrison, Villa Maria 10-10, 1:09.82.
26, Claire Lindsey, Knoch-07, 1:09.87.
27, Gianna Farina, Notre Dame Gp-11, 1:10.27.
28, Nicole Andrews, Northern York-03, 1:10.30.
29, Kenzi Kessler, Indiana-07, 1:10.43.
30, Angelina Krupko, Marian Catholic-11, 1:10.88.
31, Lauren Usaitis, Dubois Area-09, 1:11.70.
32, Aubrey McDonough, Archbishop Wood-12, 1:12.90.

Girls 400 Yard Freestyle Relay

1, Villa Maria Academy-01 (Olivia Giampietro 12, Nina Smith 11, Kaitlyn Agger 11, Maura McManus 12), 3:32.97.
2, Shady Side Academy-07 (Meredith Cummings 11, Heather Grune 11, Jeanne Lauer 11, Lindsey Grune 11), 3:34.83.
3, Wyoming Seminary-02 (April Kupsky 9, Ava Baur 10, Haley Thier 9, Tara Kupsky 11), 3:35.45.
4, West York-03 (Maddi Stoner 11, Claudia Keller 12, Meghan French 10, Courtney Harnish 12), 3:36.57.
5, Northgate-07 (Anna Wagner 12, Brianna Nowka 10, Maura Scrabis 12, Karen Siddoway 10), 3:37.57.
6, Gwynedd Mercy-01 (Alaina Zaki 11, Aileen Murray 9, Annie ODare 10, Stephanie Szekely 12), 3:37.66.
7, Nazareth Academy-01 (Kayla Lichtner 9, Colleen Kirlin 11, Emily Lund 12, Maddie McSorley 10), 3:38.14.
8, Schuylkill Valley-03 (Emily Griesemer 10, Emily Van der Sleen 10, Lauren Hart 11, Mikala Persky 12), 3:38.16.
9, Fairview-10 (Cassidy Burns 11, Grace Kocjancic 10, Lilly Myers 12, Rowan Hayes 10), 3:38.58.
10, Dallas-02 (Abby Zolner 11, Melissa Leonard 9, Caitlin Blaum 9, Annalise Cheshire 11), 3:39.10.
11, Bloomsburg-04 (Paiton Knorr 12, Gabriela Howell 12, Jenna Madden 11, Hanna Everhart 11), 3:39.67.
12, Villa Maria-10 (Julia Bradford 11, Kelly Fessler 10, Ellen Mercatoris-Morrison 9, Kathleen Lynch 12), 3:39.81.
13, Quaker Valley-07 (Amelia Besterman 12, Alyse Ray 9, Sophie Besterman 9, Maddy Andrews 12), 3:40.18.
14, Clearfield-09 (Makeeli Redden 10, Talitha Narehood 11, Paige Conrad 12, Paige Mikesell 11), 3:41.76.
15, Indiana-07 (Kara Gibbon 11, Parker Fanella 9, Kenzi Kessler 11, Payton Rayko 10), 3:42.66.
16, Northern York-03 (Rachel Eby 12, Katelyn Boyce 10, Nicole Andrews 10, Kate Luft 10), 3:44.78.
17, Dubois Area-09 (Alayna Cornelius 9, Kiersten Pearce 12, Julie Marchioni 11, Gabrielle Wayne 12), 3:45.21.
18, Derry Area-07 (Abby Pacek 11, Ally Pacek 9, Danielle Jellison 12, Allison Brownlee 12), 3:45.29.
19, Grove City-10 (Robin Reynolds 9, Emma Rastatter 12, Addie Reynolds 11, Jenny Baglia 11), 3:45.64.
20, York Suburban-03 (Keelie Walker 11, Cara Zortman 12, Havannah Suarez 12, Maddy Abel 10), 3:46.25.
21, Moravian Academy-11 (Aileen Cui 9, Valentina Lopez 10, Kaylee Davis 11, Kyra Manson 12), 3:47.52.
22, Somerset-05 (Sarah Strope 12, Kylie Moffat 12, Sara Basala 10, Martina Giuliani 12), 3:53.94.
23, Lansdale Catholic-12 (Hailey Gianoni 11, Sara Murphy 10, Colleen Costello 10, Mary Picozzi 9), 3:56.49.
--, Jersey Shore-04 (Gabrielle Moore 12, Taylor Fleming 9, Kendra White 11, Emma Butzler 11), DQ.

THURSDAY'S RESULTS

Girls 200 Yard Medley Relay

1, Fairview-10 (Burns, Cassidy 11, German, Abby 12, Myers, Lilly 12, Kocjancic, Grace 10), 1:47.25.
2, Villa Maria Academy-01 (Buchler, Kira 11, Chick, Katelyn 12, Giampietro, Olivia 12, McManus, Maura 12), 1:47.45.
3, Villa Maria-10 (Lynch, Kathleen 12, Rose, Katy 10, Bradford, Julia 11, Sherman, Sydney 10), 1:47.58.
4, Grove City-10 (Wilson, Emma 10, Wise, Nancy 10, Kengor, Amanda 9, Rastatter, Emma 12), 1:48.26.
5, Gwynedd Mercy-01 (Szekely, Stephanie 12, Odare, Annie 10, Zaki, Alaina 11, Sasso, Nicole 9), 1:48.92.
6, Schuylkill Valley-03 (Rickert, Marlee 9, Rehrig, Rachel 12, Persky, Mikala 12, Van Der Sleen, Emily 10), 1:49.32.
7, Scranton Preparatory School-02 (Prushinski, Alison 9, Campo, Audrey 12, Donlon, Catherine 12, McNulty, Peyton 10), 1:49.49.
8, Holy Redeemer-02 (Zeller, McKenna 12, Walting, Margaret 9, Smith, Corinne 11, Blaum, Emily 11), 1:49.89.
9, Shady Side Academy-07 (Lauer, Jeanne 11, Groff, Maya 9, Azzarello, Ashley 12, Cummings, Meredith 11), 1:50.37.
10, Indiana-07 (Griffith, Lindsey 11, Kessler, Harley 9, Rayko, Payton 10, Gibbon, Kara 11), 1:51.21.
10, West York-03 (Keller, Claudia 12, Thomas, Tesia 9, Harnish, Courtney 12, Stoner, Maddi 11), 1:51.21.
12, Nazareth Academy-01 (Lichtner, Kayla 9, Doucette, Madeline 10, McSorley, Maddie 10, Lund, Emily 12), 1:51.40.
13, James Buchanan-03 (Hissong, Annaleisse 10, Kimmel, Rachel 11, McCullough, Annabelle 11, Kimmel, Sarah 9), 1:51.62.
14, Bloomsburg-04 (Everhart, Hanna 11, Neff, Kali 11, Madden, Jenna 11, Knorr, Paiton 12), 1:51.69.
15, Wyoming Seminary-02 (Thier, Haley 9, Federici, Madi 10, Baur, Ava 10, Kolbicka, Kylee 9), 1:51.76.
16, York Suburban-03 (Abel, Maddy 10, Hunt, Megan 12, Walker, Keelie 11, Zortman, Cara 12), 1:52.69.
17, Dubois Area-09 (Pearce, Kiersten 12, Usaitis, Lauren 11, Marchioni, Julie 11, Wayne, Gabrielle 12), 1:53.70.
17, Northgate-07 (Groll, Ava 11, Scrabis, Maura 12, Siddoway, Karen 10, Wagner, Anna 12), 1:53.70.
19, Moravian Academy-11 (Davis, Kaylee 11, Posh, Sydney 12, Manson, Kyra 12, Cui, Aileen 9), 1:54.30.
20, Blackhawk-07 (Uebelacker, Abbey 11, Heymann, Jessica 11, Fogle, Skye 11, Puglia, Marcella 11), 1:54.87.
21, Northern York-03 (Eby, Lauren 10, Andrews, Nicole 10, Boyce, Katelyn 10, MacDougall, Larissa 12), 1:56.01.
22, Somerset-05 (Novati, Cristina 12, Basala, Sara 10, Giuliani, Martina 12, Strope, Sarah 12), 1:57.14.
23, Archbishop Wood-12 (McDonough, Aubrey 11, Prior, Molly 11, Foley, Emma 11, Hence, Kayley 10), 2:02.60.
--, Springfield Twp-01 (Leibfreid, Megan 11, Currie, Alison 11, Nadolski, Lizzie 12, Cooney, Emily 10), DQ.

Girls 200 Yard Freestyle

1, Harnish, Courtney, West York-03, 1:44.73s.
2, Nalls, Madison, Eastern York-03, 1:50.55.

3, Andrews, Maddy, Quaker Valley-07, 1:51.41.
4, Everhart, Hanna, Bloomsburg-04, 1:51.43.
5, Szekely, Stephanie, Gwynedd Mercy-01, 1:51.72.
6, Siddoway, Karen, Northgate-07, 1:52.54.
7, Lund, Emily, Nazareth Academy-01, 1:54.57.
8, Eckroth, Harmony, Richland-06, 1:55.87.
9, French, Meghan, West York-03, 1:55.90.
10, Rayko, Payton, Indiana-07, 1:56.04.
11, Brownlee, Allison, Derry Area-07, 1:56.08.
12, Hunt, Megan, York Suburban-03, 1:56.18.
3, Wayne, Gabrielle, Dubois Area-09, 1:56.40.
14, King, Erica, Riverside-07, 1:56.60.
15, Brenneman, Lindsay, Dover-03, 1:56.76.
16, Turco, Alexa, Villa Maria 01-01, 1:57.08.
17, Zimmerman, Mary, Schuylkill Haven-11, 1:58.22.
18, Takoch, Delaney, Hickory-10, 1:58.32.
19, Lynch, Ashley, West Mifflin-07, 1:58.52.
20, Leonard, Melissa, Dallas-02, 1:58.62.
21, Donlon, Catherine, Scranton Prep-02, 1:58.83.
22, Ahl, Allison, Corry-10, 1:58.92.
23, Donaldson, Tabitha, Slippery Rock-10, 1:58.95.
24, Hayes, Rowan, Fairview-10, 1:59.22.
25, Bobeck, Sarah, Salisbury-11, 1:59.23.
26, Corse-Campion, Sarah, Pottsville-11, 1:59.37.
27, Puglia, Marcella, Blackhawk-07, 1:59.54.
28, McClain, Kaelyn, Elizabeth Forwrd-07, 1:59.65.
29, Sudbrink, Kayla, Lanc Catholic-03, 1:59.80.
30, Osanitsch, Madison, Shippensburg-03, 1:59.90.
31, Lloyd, Sydney, Berwick-02, 1:59.96.
32, McBlain, Claire, Bonner-Prendie-12, 2:04.96.

Girls 200 Yard IM

1, Bonnett, Bailey, Highlands-07, 2:00.80.
2, Doss, Abigail, Shamokin-04, 2:02.82.
3, German, Abby, Fairview-10, 2:03.76.
4, O Dare, Annie, Gwynedd Mercy-01, 2:07.01.
5, Luft, Kate, Northern York-03, 2:07.38.
6, Campo, Audrey, Scranton Prep-02, 2:07.85.
7, Kupsky, Tara, Wyoming Seminary-02, 2:08.32.
8, Grune, Lindsey, Shady Side-07, 2:08.33.
9, Zukowski, Brooke, Knoch-07, 2:09.59.
10, Carmazzi, Brooke, North Catholic-07, 2:10.09.
11, Reynolds, Hope, Villa Maria 01-01, 2:10.18.
12, Besterman, Amelia, Quaker Valley-07, 2:10.82.
13, Lichtner, Kayla, Nazareth Academy-01, 2:11.43.
14, Fravel, Olivia, Selinsgrove-04, 2:11.95.
15, Javens, Devin, Hickory-10, 2:12.24.
16, Lauer, Jeanne, Shady Side-07, 2:12.66.
17, Kupsky, April, Wyoming Seminary-02, 2:12.88.
18, Grune, Heather, Shady Side-07, 2:12.99.
19, Keller, Claudia, West York-03, 2:13.10.
20, Chick, Katelyn, Villa Maria 01-01, 2:13.23.
21, Gerhart, Sophia, Penns Valley-06, 2:13.77.
22, Madden, Jenna, Bloomsburg-04, 2:14.18.
23, Farina, Gianna, Notre Dame Gp-11, 2:14.29.
24, Kimmel, Rachel, James Buchanan-03, 2:14.71.
25, Kessler, Harley, Indiana-07, 2:15.01.
26, Chase, Mimi, Trinity-03, 2:15.83.
27, Boyce, Katelyn, Northern York-03, 2:15.97.
28,Ferguson, Abby, Danville-04, 2:16.16.
29, Morris, Makenna, Shippensburg-03, 2:16.52.
30, Davis, Kaylee, Moravian Academy-11, 2:18.78.
31, Conrad, Paige, Clearfield-09, 2:23.56.
32, Murphy, Sara, Lansdale Cath-12, 2:28.21.

Girls 50 Yard Freestyle

1, Petrak, Taylor, Ellwood City-07, 22.94.
2, Wilson, Emma, Grove City-10, 23.79.
3, Park, Jenna, Donegal-03, 23.82.
4, Walting, Margaret, Holy Redeemer-02, 24.12.
5, Sherman, Sydney, Villa Maria 10-10, 24.13.
6, Smith, Nina, Villa Maria 01-01, 24.29.
7, Bisignani, Mikayla, Greensburg CC-07, 24.33.
8, Snyder, Zoe, Girard-10, 24.36.
9, Cheshire, Annalise, Dallas-02, 24.37.
10, Rastatter, Emma, Grove City-10, 24.40.
11, Gardner, Heather, Mt Pleasant-07, 24.44.
12, Wyant, Sarah, Trinity-03, 24.54.
13, Strunk, Skylar, Brandywine-03, 24.56.
14, Anderson, Brookelle, Northern Lebanon-03, 24.62.
15, Robson, Renee, Deer Lakes-07, 24.63.
16, Beckert, Anna, Sharon-10, 24.70.
17, Beierschmitt, Grace, Dover-03, 24.76.
18, Fresa, Noel, Upper Perkiomen-01, 24.82.
19, Fravel, Sarah, Selinsgrove-04, 24.85.
20, Fessler, Kelly, Villa Maria 10-10, 24.88.
21, Goldstone, Haley, Huntingdon-06, 24.89.
21, Fogle, Skye, Blackhawk-07, 24.89.
23, Persky, Mikala, Schuylkill Val-03, 24.95.
24, Thomas, Tesia, West York-03, 25.03.
25, Wagner, Anna, Northgate-07, 25.05.
26, Kurzinsky, Katie, Marian Catholic-11, 25.06.
27, Kocjancic, Grace, Fairview-10, 25.11.
28, Obrien, Amelia, Bangor-11, 25.13.
29, Castano, Angela, Allentown Cc-11, 25.21.
30, Geci, Mandy, St Marys-09, 25.30.
31, Hence, Kayley, Archbishop Wood-12, 26.92.
--, Leibfreid, Megan, Springfield Mont-01, Dq.

Girls 100 Yard Butterfly

1, Manson, Kyra, Moravian Academy-11, 56.12.
2, Mikesell, Paige, Clearfield-09, 56.67.
3, Butzler, Emma, Jersey Shore-04, 57.03.
4, McSorley, Madie, Nazareth Academy-01, 57.20.
5, Giuliani, Martina, Somerset-05, 57.80.
6, McCullough, Annabelle, James Buchanan-03, 57.90.
7, Agger, Kaitlyn, Villa Maria 01-01, 58.04.
8, Kupsky, Tara, Wyoming Seminary-02, 58.35.
9, Bason, Elizabeth, Danville-04, 58.58.
10, Zolner, Abby, Dallas-02, 58.59.
11, Thier, Haley, Wyoming Seminary-02, 58.61.
12, Houtz, Sydney, Juniata-06, 58.63.
13, Burns, Cassidy, Fairview-10, 59.12.
14, Rayko, Payton, Indiana-07, 59.15.
15, Jellison, Danielle, Derry Area-07, 59.21.
16, Bradford, Julia, Villa Maria 10-10, 59.23.
17, Magness, Brenna, Villa Maria 01-01, 59.24.
18, Clark, Mary Katherine, Villa Maria 01-01, 59.25.
19, Madden, Jenna, Bloomsburg-04, 59.47.
20, Cummings, Meredith, Shady Side-07, 59.59.
21, Fogle, Skye, Blackhawk-07, 59.72.
22, Songer, Maddie, Sharon-10, 59.80.
23, McAllister, Maia, Masterman-12, 1:00.00.
24, Kengor, Amanda, Grove City-10, 1:00.01.
25, Azzarello, Ashley, Shady Side-07, 1:00.05.
26, Reott, Mari, Slippery Rock-10, 1:00.08.
27, Myers, Lilly, Fairview-10, 1:00.27.
28, Gerhart, Sophia, Penns Valley-06, 1:00.31.
29, Johnston, Sydney, Beaver-07, 1:00.36.
30, Anderson, Brookelle, Northern Lebanon-03, 1:00.42.
31, Wallace, Rachael, Hopewell-07, 1:01.79.
32, Marchioni, Julie, Dubois Area-09, 1:02.54.

Girls 200 Yard Freestyle Relay

1, Villa Maria Academy-01 (Giampietro, Olivia 12, Smith, Nina 11, Turco, Alexa 10, McManus, Maura 12), 1:37.50.
2, Shady Side Academy-07 (Azzarello, Ashley 12, Grune, Heather 11, Cummings, Meredith 11, Grune, Lindsey 11), 1:37.51.
3, Villa Maria-10 (Fessler, Kelly 10, Lynch, Kathleen 12, Bradford, Julia 11, Sherman, Sydney 10), 1:37.77.
4, Grove City-10 (Rastatter, Emma 12, Reynolds, Robin 9, Baglia, Jenny 11, Wilson, Emma 10), 1:37.78.
5, Scranton Preparatory School-02 (Campo, Audrey 12, McNulty, Peyton 10, Prushinski, Alison 9, Donlon, Catherine 12), 1:38.01.
6, Schuylkill Valley-03 (Griesemer, Emily 10, Van Der Sleen, Emily 10, Hart, Lauren 11, Rickert, Marlee 9), 1:38.63.
7, Fairview-10 (Hayes, Rowan 10, Loesch, Dana 11, Kocjancic, Grace 10, German, Abby 12), 1:39.14.
8, Holy Redeemer-02 (Walting, Margaret 9, Kruk, Kayla 11, Easton, Emily 12, Blaum, Emily 11), 1:39.34.
9, Quaker Valley-07 (Besterman, Sophie 9, Ray, Alyse 9, Besterman, Amelia 12, Andrews, Maddy 12), 1:39.38.
10, Wyoming Seminary-02 (Kolbicka, Kylee 9, Baur, Ava 10, Kupsky, April 9, Kupsky, Tara 11), 1:39.81.
11, Dallas-02 (Zolner, Abby 11, Blaum, Caitlin 9, Leonard, Melissa 9, Cheshire, Annalise 11), 1:40.50.
12, Clearfield-09 (Redden, Makeeli 10, Mikesell, Raegan 9, Conrad, Paige 12, Mikesell, Paige 11), 1:40.82.
13, Jersey Shore-04 (Moore, Gabrielle 12, O Connor, Jordan 9, White, Kendra 11, Butzler, Emma 11), 1:41.24.
14, York Suburban-03 (Walker, Keelie 11, Zortman, Cara 12, Hunt, Megan 12, Suarez, Havannah 12), 1:41.41.
15, Springfield Twp-01 (Leibfreid, Megan 11, Cooney, Gwyn 12, Cooney, Emily 10, Nadolski, Lizzie 12), 1:41.51.
16, Northern York-03 (Andrews, Nicole 10, Boyce, Katelyn 10, Eby, Rachel 12, Luft, Kate 10), 1:41.60.
17, Derry Area-07 (Pacek, Abby 11, Pacek, Ally 9, Jellison, Danielle 12, Brownlee, Allison 12), 1:41.82.
18, James Buchanan-03 (McCullough, Annabelle 11, Kimmel, Sarah 9, Kimmel, Rachel 11, Hissong, Annaleisse 10), 1:42.63.
19, Highlands-07 (Bonnett, Bailey 12, Gillette, Jocelyn 12, Bonnett, Breea 9, Blackburn, Rachel 9), 1:42.77.
20, Dover-03 (Brenneman, Lindsay 12, Lash, Kalyn 10, Kinard, Madelynn 10, Beierschmitt, Grace 10), 1:43.07.
21, Allentown Central Catholic-11 (Luchetti, Emma 9, Chlebove, Erin 10, Johnson, Grace 12, Castano, Angela 11), 1:43.62.
22, Ligonier Valley-06 (Cmar, Catou 12, Breegle, Artalee 11, Turcheck, Abby 11, Cmar, Abi 10), 1:47.20.
23, Archbishop Wood-12 (Prior, Molly 11, Dern, Elizabeth 11, Fanning, Grace 10, Hence, Kayley 10), 1:51.04.
--, Bishop Mcdevitt-03 (Augustine, Nicole 10, Hudak, Kaitlin 12, Finnerty, Claire 12, Clancy, Jenna 12), DQ.

Boys Class 2A

FRIDAY'S RESULTS 

Boys 100 Yard Freestyle

1, Gabe Castano, Allentown Cc-11, 44.78.
2, Mahlon Reihman, Salisbury-11, 45.29.
3, Colin Anderson, Lampetr-Strasbrg-03, 46.65.
4, Stan Zaneski, Wyoming Seminary-02, 46.71.
5, Billy Webber, Boiling Springs-03, 46.75.
6, Colin Gwiazdowski, Schuylkill Val-03, 46.88.
7, Brandon Thomas, Laurel Highlands-07, 46.93.
8, Marcus Swartfager, Grove City-10, 47.06.
9, Harry Harkins, Quaker Valley-07, 47.07.
10, Connor Rakow, Franklin-10, 47.37.
11, Collin Hummel, Lewisburg-04, 47.53.
12, Stephen Johnson, Blue Mountain-11, 47.71.
13, Michael White, Cocalico-03, 47.76.
13, Tony Squeglia, Cathedral Prep-10, 47.76.
15, Luke Engel, Jersey Shore-04, 47.79.
16, Brett Walker, Lewisburg-04, 47.87.
16, Ryan Schreffler, Nativity Bvm-11, 47.87.
18, Karl Schmittle, York Suburban-03, 48.14.
19, Nico Deangelo II, Gettysburg-03, 48.16.

20, Will Rastatter, Grove City-10, 48.24.
21, Zachary Bell, New Castle-07, 48.31.
22, Nathan Cotner, Wellsboro-04, 48.40.
23, Nick Garbinski, James Buchanan-03, 48.60.
24, Luke Edmonds, General Mclane-10, 48.62.
24, Ben Hollister, Western Wayne-02, 48.62.
26, Jacob Musselman, Cocalico-03, 48.84.
27, Aidan Fryar, York Suburban-03, 48.91.

28, Ben Koss, St Marys-09, 49.20.
29, Patrick Agnew, Pottsgrove-01, 49.38.
30, Jonathan Sharp, Uniontown-07, 49.61.
31, Daniel Bieter, Cardinal OHara-12, 50.03.
32, Zeb Fowler, Huntingdon-06, 51.53.

Boys 500 Yard Freestyle

1, Danny Berlitz, Marian Catholic-11, 4:33.66.
2, Kevin Kondrit, Springdale-07, 4:33.69.
3, Luke Mikesell, Clearfield-09, 4:35.14.
4, Jared Herr, Gettysburg-03, 4:39.97.
5, Tom Powell, Bishop Shanahan-01, 4:41.57.
6, Noah Koltenuk, Danville-04, 4:41.80.
7, EJ Eppinger, Winchstr Thurstn-07, 4:42.14.
8, Andrew Pierre, Mars-07, 4:42.93.
9, Logan McFadden, Susquehannock-03, 4:45.65.
10, Alec Thomas, Cathedral Prep-10, 4:46.28.
11, Ben Van Meter, Springfield Mont-01, 4:47.63.
12, Andrew Canter, Dubois Area-09, 4:48.46.
13, Noah Jamison, Obama Academy-08, 4:50.58.
14, Caleb McClelland, Sayre-04, 4:50.96.
15, Ben McKnight, Grove City-10, 4:51.07.
16, Luke Ulizzi, Carlynton-07, 4:51.74.
17, Andrew Kohle, South Park-07, 4:52.57.
18, Dawson Mohl, Schuylkill Val-03, 4:52.89.
19, Peter Forstmeier, St Josephs-07, 4:53.75.
20, Sam Nonemaker, Shippensburg-03, 4:54.21.
21, Shane Steffy, Titusville-10, 4:56.23.
22, Bobby Shotts, Harbor Creek-10, 4:57.41.
23, Zac Coughlin, Shady Side-07, 4:57.85.
24, Cole Thome, Indiana-07, 4:58.14.
25, Matthew Yoffe, Bishop Mcdevitt-03, 4:58.31.
26, David Ewing, South Fayette-07, 5:00.16.
27, Connor Empie, Central Columbia-04, 5:00.61.
28, Adam Morrison, Deer Lakes-07, 5:00.82.
29, Matthew Wegley, Cathedral Prep-10, 5:00.93.
30, Cole Dombrosky, Mt Pleasant-07, 5:02.76.
31, Conor McCall, Scranton Prep-02, 5:04.14.
32, Cameron Mousley, Bangor-11, 5:04.55.

Boys 100 Yard Backstroke

1, Connor Killion, Lower Moreland-01, 49.64.
2, Sead Niksic, Obama Academy-08, 50.28.
3, Josiah Lauver, Bishop Mcdevitt-03, 50.34.
4, Ethan Neff, Cathedral Prep-10, 51.54.
5, Mark Boran, Blue Mountain-11, 51.57.
6, Nathan Elzer, Wyomissing-03, 51.95.
7, Daniel Bonge, Salisbury-11, 51.99.
8, Jonathan Mata, Bishop Mcdevitt-03, 52.72.
9, Jared Schwab, Bradford-09, 53.25.
10, Dan Shevelev, Lower Moreland-01, 53.49.
11, Miles Cox, York Catholic-03, 53.55.
11, Brenek Strawn, Bangor-11, 53.55.
13, Mikey Prior, Pottsgrove-01, 53.56.
14, Matt Bean, Wyoming Seminary-02, 53.64.
15, Christian Coleman, Lewisburg-04, 54.17.
16, Mikail Krochta, Dallas-02, 54.82.
17, Justin Pitassi, Susquehanna Twp-03, 55.38.
18, Liam Mansell, Mahanoy Area-11, 55.41.
19, Noah Gebadlo, Yough-07, 55.50.
20, Yonah Wasik, Wyoming Seminary-02, 55.53.
21, Ben Loutzenhiser, General Mclane-10, 55.84.
22, Benjamin Aust, Lower Moreland-01, 55.85.
23, Andres Hubsch, Quaker Valley-07, 55.86.
24, Mason Wise, Grove City-10, 56.48.
25, Cole Dorobish, Geibel Catholic-07, 56.49.
26, Jake Kocan, Fairview-10, 56.61.
27, Aidan Sommers, Northgate-07, 56.78.
28, Sam Jordan, Montoursville-04, 56.85.
29, Ryan McHenry, Central Columbia-04, 57.60.
30, Luke McDevitt, Bonner-Prendie-12, 1:01.29.
31, Ian Lowery, Bellefonte-06, 1:02.92.
--, Robbie Maholic, Cathedral Prep-10, DQ.

Boys 100 Yard Breaststroke

1, Marcos Rico, Wyoming Seminary-02, 57.00.
2, Jarod Anderson, Big Spring-03, 58.08.
3, Collin Hurley, Springdale-07, 58.14.
4, Chase Bietz, Clearfield-09, 58.38.
5, Zach Baum, Derry Area-07, 58.47.
6, John Wilson, Knoch-07, 58.60.
7, Reggie Crawford, North Schuylkill-11, 58.85.
8, Jonah Crawford, Bloomsburg-04, 58.97.
9, Nick Dubinski, Holy Redeemer-02, 59.06.
10, Nick Madey, Northgate-07, 59.88.
11, Andrew Iannacone, Holy Ghost Prep-01, 59.89.
12, Peter Greenbaum, Boiling Springs-03, 1:00.08.
13, Christopher Kelly, Lower Moreland-01, 1:00.16.
14, Robert Spekis, Belle Vernon-07, 1:00.17.
15, Ian Schirra, Aquinas Academy-07, 1:00.25.
16, Ned Murphey, Fairview-10, 1:00.37.
17, Calvin Behm, Cathedral Prep-10, 1:00.68.
18, Kevin Bergdoll, Quaker Valley-07, 1:01.00.
19, Charlie Nesbit, Grove City-10, 1:01.16.
20, Chris Michael, Berwick-02, 1:01.27.
21, Brian Feldman, Bellefonte-06, 1:01.31.
22, Christopher Meng, Lewisburg-04, 1:01.33.
23, Wyatt Delans, Northern Lehigh-11, 1:01.36.
24, Jeffrey Gao, Athens-04, 1:01.38.
25, John Paul Stark, Cathedral Prep-10, 1:01.46.
26, Zachery Sherk, Cocalico-03, 1:01.58.
27, Yaseen Thomas, Beeber-12, 1:01.82.
28, Morgan Obrien, Bangor-11, 1:02.12.
29, Kyle Kovalenko, Upper Perkiomen-01, 1:02.24.
30, Hunter Keck, Cocalico-03, 1:02.28.
31, Teddy Murphey, Fairview-10, 1:02.43.
32, Mason Baganski, Mercyhurst Prep-10, 1:02.63.

Boys 400 Yard Freestyle Relay

1, Grove City-10 (Marcus Swartfager 12, Devin Reynolds 12, Ben McKnight 11, Rockwell Pokrant 12), 3:09.62.
2, Salisbury-11 (Daniel Bonge 12, AJ Oliver 12, Ben Wiener 12, Mahlon Reihman 12), 3:09.75.
3, Clearfield-09 (Luke Mikesell 9, Isaac Swanson 10, Tate Swanson 12, Chase Bietz 11), 3:11.44.
4, Cathedral Prep-10 (Alec Thomas 11, Jake Schmidt 12, Thomas Uht 11, Tony Squeglia 12), 3:11.54.
5, Lower Moreland-01 (Connor Killion 11, Colin Shipp 10, Tommy Lutter 10, Christopher Kelly 11), 3:12.90.
6, Wyoming Seminary-02 (Stan Zaneski 12, Matt Bean 12, Yonah Wasik 11, Marcos Rico 10), 3:13.15.
7, Cocalico-03 (Jacob Musselman 11, Michael White 11, Colin Higinbotham 11, Hunter Keck 12), 3:13.60.
8, Lewisburg-04 (Christian Coleman 10, Christopher Meng 11, Brett Walker 12, Collin Hummel 12), 3:14.42.
9, Allentown Central Catholic-11 (Justin Burda 12, Daniel Chlevbove 11, Andrew Waldron 12, Gabe Castano 12), 3:17.17.
10, Big Spring-03 (Greg Kinch 12, Jackson Penner 11, Dain Vallie 10, Jarod Anderson 12), 3:17.56.
11, Blue Mountain-11 (George Cairnie 12, Andrew Johnson 10, Mark Boran 12, Stephen Johnson 12), 3:18.41.
12, York Suburban-03 (Karl Schmittle 12, Aidan Fryar 11, Devon Lonergan 10, Trent Golden 12), 3:19.61.
13, Gettysburg-03 (Zach Kiick 12, Jared Herr 11, Logan Hyde 12, Nico Deangelo Ii 11), 3:20.19.

14, Dallas-02 (Shane Szczecinski 9, Tony Caravaggio 11, Troy Reinert 12, Mikail Krochta 11), 3:20.49.
15, Bishop Mcdevitt-03 (Max Blake 12, Mason Roadcap 12, Matthew Yoffe 10, Zack Miller 9), 3:20.89.
16, Springfield Twp-01 (Ben Van Meter 11, Jason Boles 12, Jake Cawley 11, Ethan Ford 10), 3:21.15.
17, Fairview-10 (Mason Thayer 11, Nathan Smykowski 12, Jake Kocan 12, Chris Lehr 12), 3:21.71.
18, Schuylkill Valley-03 (Chris Zeiner 9, Dawson Mohl 11, Matthew Orlando 12, Colin Gwiazdowski 11), 3:21.82.
19, Elizabeth Forward-07 (Kole Faychak 11, Ben Durant 10, Seth Andres 11, Severn Squibb 11), 3:24.01.
20, Shady Side Academy-07 (Nick Lauer 10, William Lu 12, Zac Coughlin 12, Gannon Leech 12), 3:24.34.
21, Northgate-07 (Aidan Sommers 10, Luke Tomczak 9, Nick Madey 11, Zech Boyce 11), 3:24.59.
22, South Fayette-07 (Dante Cecere 11, Michael Black 12, Carson Tucker 9, David Ewing 12), 3:26.05.
23, Huntingdon-06 (Andrew Edwards 10, Matias Berger 11, Ben Atherton 10, Zeb Fowler 12), 3:31.28.
24, Lansdale Catholic-12 (Nicholas Picozzi 11, Bryce U’Selis 9, Kevin Gianoni 9, Brian Allen 10), 3:40.07.

THURSDAY'S RESULTS 

Boys 200 Yard Medley Relay

1, Cathedral Prep-10 (Ethan Neff 9, Calvin Behm 11, Robbie Maholic 10, Thomas Uht 11), 1:37.19.
2, Lower Moreland-01 (Connor Killion 11, Christopher Kelly 11, Tommy Lutter 10, Colin Shipp 10), 1:37.33.
3, Clearfield-09 (Isaac Swanson 10, Chase Bietz 11, Luke Mikesell 9, Hayden Steiner 12), 1:37.45.
4, Salisbury-11 (Daniel Bonge 12, AJ Oliver 12, Mahlon Reihman 12, Ben Wiener 12), 1:37.68.
5, Grove City-10 (Ben McKnight 11, Charlie Nesbit 11, Will Rastatter 11, Devin Reynolds 12), 1:38.16.
6, Lewisburg-04 (Christian Coleman 10, Christopher Meng 11, Collin Hummel 12, Brett Walker 12), 1:39.31.
7, York Suburban-03 (Karl Schmittle 12, Matt Peters 9, Aidan Fryar 11, Charles Rogers 10), 1:39.59.
8, Laurel Highlands-07 (Cameron Lizza 12, Jonathon Lewis 10, Brandon Thomas 12, Jacob Johnson 10), 1:39.64.
9, Cocalico-03 (Zachery Sherk 9, Hunter Keck 12, Colin Higinbotham 11, Michael White 11), 1:39.94.
10, Quaker Valley-07 (Andres Hubsch 10, Kevin Bergdoll 11, Declan McGranahan 11, Harry Harkins 12), 1:40.02.
11, Fairview-10 (Jake Kocan 12, Ned Murphey 10, Nick Hart 11, Chris Lehr 12), 1:40.05.
12, Allentown Central Catholic-11 (Andrew Waldron 12, Charlie Li 12, Justin Burda 12, Zachary Johnston 11), 1:40.70.
13, Boiling Springs-03 (Peter Greenbaum 12, Billy Webber 12, Kevin Barnes 10, Zach Orris 11), 1:40.92.
14, Knoch-07 (Matt Karenbauer 11, John Wilson 12, Derek Ekas 12, Michael Renaud 12), 1:41.15.
15, Holy Ghost Preparatory-01 (Bobby Mcloughlin 12, Andrew Iannacone 10, Matthew Doucette 11, Erik Fenstermaker 12), 1:41.64.
16, Dallas-02 (Mikail Krochta 11, Ryan Spears 11, Shane Szczecinski 9, Troy Reinert 12), 1:41.68.
17, Northgate-07 (Aidan Sommers 10, Nick Madey 11, Zech Boyce 11, Anders Ove 12), 1:42.13.
18, Riverside-07 (Josiah Shaffer 9, Dylan Griffith 11, Dean Kralic 11, Donnie Paracca 11), 1:42.27.
19, Scranton Preparatory School-02 (Thomas Pfaeffle 12, Joseph Cholish 9, Michael Durr 11, James Stanco 9), 1:42.73.
20, Wyomissing-03 (Owen Pendergast 11, Nathan Elzer 12, Chip Schroder 12, Daniel Moser 10), 1:43.08.
21, Springfield Twp-01 (Jake Cawley 11, Justin Smith 11, Sam Del Rio 12, Ethan Ford 10), 1:43.88.
22, Bellefonte-06 (Ian Lowery 10, Brian Feldman 11, Dmitry Wall 12, Zach Malinich 11), 1:46.18.
23, Bonner-Prendergast-12 (Luke McDevitt 12, Arvin Sequeira 10, Theodore Greiner 11, Josh Bryan 9), 1:53.96.
--, Wyoming Seminary-02 (Matt Bean 12, Marcos Rico 10, Garrett Pall 11, Stan Zaneski 12), DQ.

Boys 200 Yard Freestyle

1, Mahlon Reihman, Salisbury-11, 1:39.38.
2, Connor Killion, Lower Moreland-01, 1:40.72.
3, Kevin Kondrit, Springdale-07, 1:41.19.
4, Tony Squeglia, Cathedral Prep-10, 1:42.36.
5, Josiah Lauver, Bishop Mcdevitt-03, 1:42.38.
6, Chase Bietz, Clearfield-09, 1:42.50.
7, Alec Thomas, Cathedral Prep-10, 1:43.44.
8, Jared Herr, Gettysburg-03, 1:43.52.
9, Brett Walker, Lewisburg-04, 1:44.08.
10, Billy Webber, Boiling Springs-03, 1:44.15.
11, Ben Van Meter, Springfield Mont-01, 1:44.89.
12, Tom Powell, Bishop Shanahan-01, 1:44.94.
13, Adam Mahler, Holy Redeemer-02, 1:45.09.
14, Ben McKnight, Grove City-10, 1:45.69.
15, Andrew Pierre, Mars-07, 1:45.79.
16, Noah Koltenuk, Danville-04, 1:46.17.
17, Timmy Dando, Marian Catholic-11, 1:46.31.
18, Nathan Cotner, Wellsboro-04, 1:46.70.
19, Andrew Canter, Dubois Area-09, 1:46.82.
20, Luke Ulizzi, Carlynton-07, 1:46.91.
21, Daniel Logan, Susquehanna Twp-03, 1:47.06.
22, Andrew Kohle, South Park-07, 1:47.52.
23, Michael White, Cocalico-03, 1:48.31.
24, Ben Wiener, Salisbury-11, 1:48.96.
25, Joseph Antolick, North Schuylkill-11, 1:49.24.
26, Jacob Musselman, Cocalico-03, 1:49.38.
27, Cole Dombrosky, Mt Pleasant-07, 1:49.51.
28, Sam Nonemaker, Shippensburg-03, 1:49.61.
29, David Ewing, South Fayette-07, 1:50.44.
30, Dawson Mohl, Schuylkill Val-03, 1:51.18.
31, Bryce Uselis, Lansdale Cath-12, 1:55.17.
32, Ben Atherton, Huntingdon-06, 1:56.80.

Boys 200 Yard IM

1, Nathan Elzer, Wyomissing-03, 1:52.62.
2, Jarod Anderson, Big Spring-03, 1:54.11.
3, Marcos Rico, Wyoming Seminary-02, 1:55.26.
4, Collin Hurley, Springdale-07, 1:56.32.
5, John Wilson, Knoch-07, 1:56.65.
6, EJ Eppinger, Winchstr Thurstn-07, 1:56.82.
7, Joseph Bozzi, Bethlehem Cath-11, 1:57.46.
8, Rockwell Pokrant, Grove City-10, 1:57.52.
9, Christopher Kelly, Lower Moreland-01, 1:57.57.
10, Mikey Prior, Pottsgrove-01, 1:57.77.
11, Logan McFadden, Susquehannock-03, 1:58.59.
12, Christian Coleman, Lewisburg-04, 1:59.49.
13, Calvin Behm, Cathedral Prep-10, 1:59.74.
14, Morgan O’Brien, Bangor-11, 2:00.32.
15, Tommy Lutter, Lower Moreland-01, 2:00.41.
16, Ethan Neff, Cathedral Prep-10, 2:00.73.
17, Jeffrey Gao, Athens-04, 2:01.60.
18, John Paul Stark, Cathedral Prep-10, 2:01.71.
19, Ian Schirra, Aquinas Academy-07, 2:01.79.
20, Mikail Krochta, Dallas-02, 2:02.38.
21, Isaac Swanson, Clearfield-09, 2:02.55.
22, Zack Miller, Bishop McDevitt-03, 2:03.19.
23, Ned Murphey, Fairview-10, 2:03.27.
24, Peter Forstmeier, St Joseph s-07, 2:03.32.
25, Noah Jamison, Obama Academy-08, 2:03.75.
26, Yonah Wasik, Wyoming Seminary-02, 2:03.89.
27, Justin Pitassi, Susquehanna Twp-03, 2:04.42.
28, Thomas Madigan, Saucon Valley-11, 2:04.47.
29, Tony Kraus, Ambridge-07, 2:04.69.
30, Robert Spekis, Belle Vernon-07, 2:05.97.
--, Mark Boran, Blue Mountain-11, DQ.
--, Danny Berlitz, Marian Catholic-11, Dq.

Boys 50 Yard Freestyle

1, Gabe Castano, Allentown Cc-11, 20.50s.
2, Colin Gwiazdowski, Schuylkill Val-03, 21.06.
3, Stan Zaneski, Wyoming Seminary-02, 21.09.
4, Reggie Crawford, North Schuylkill-11, 21.11.
5, Marcus Swartfager, Grove City-10, 21.14.
6, Will Rastatter, Grove City-10, 21.25.
7, Aidan Fryar, York Suburban-03, 21.36.
8, Jared Schwab, Bradford-09, 21.42.
9, Collin Hummel, Lewisburg-04, 21.52.
10, Harry Harkins, Quaker Valley-07, 21.53.
11, Nick Garbinski, James Buchanan-03, 21.56.
12, Stephen Johnson, Blue Mountain-11, 21.57.
13, Connor Rakow, Franklin-10, 21.59.
14, Greg Kinch, Big Spring-03, 21.64.
15, Alex Bushre, Tunkhannock-02, 21.70.
16, Jonathan Sharp, Uniontown-07, 21.72.
16, Jonah Crawford, Bloomsburg-04, 21.72.
18, Patrick Agnew, Pottsgrove-01, 21.83.
19, Luke Edmonds, General Mclane-10, 21.97.
20, Ben Hollister, Western Wayne-02, 22.11.
21, Ben Koss, St Marys-09, 22.29.
22, Trevor Kern, Bishop Shanahan-01, 22.33.
23, Cullin Baker, Seton Lasalle-07, 22.34.
24, Thomas Uht, Cathedral Prep-10, 22.36.
25, Yaseen Thomas, Beeber-12, 22.40.
26, Ethan Ford, Springfield Mont-01, 22.42.
27, Zachary Bell, New Castle-07, 22.44.
28, Jacob Johnson, Laurel Highlands-07, 22.50.
29, Aj Oliver, Salisbury-11, 22.61.
30, Derek Ekas, Knoch-07, 22.63.
30, Colin Higinbotham, Cocalico-03, 22.63.
32, Zeb Fowler, Huntingdon-06, 23.43.

Boys 100 Yard Butterfly

1, Daniel Bonge, Salisbury-11, 49.94.
2, Zach Baum, Derry Area-07, 50.05.
3, Sead Niksic, Obama Academy-08, 50.19.
4, Brandon Thomas, Laurel Highlands-07, 50.30.
5, Colin Anderson, Lampetr-Strasbrg-03, 50.37.
6, Rockwell Pokrant, Grove City-10, 50.65.
7, Adam Mahler, Holy Redeemer-02, 51.02.
8, Joseph Bozzi, Bethlehem Cath-11, 51.72.
9, Luke Mikesell, Clearfield-09, 52.12.
10, Luke Engel, Jersey Shore-04, 52.33.
11, Miles Cox, York Catholic-03, 52.35.
12, Tommy Lutter, Lower Moreland-01, 52.36.
13, Jonathan Mata, Bishop McDevitt-03, 52.69.
14, Ryan Schreffler, Nativity Bvm-11, 53.02.
15, Michael Durr, Scranton Prep-02, 53.35.
16, Brenek Strawn, Bangor-11, 53.41.
17, Dean  Kralic, Riverside-07, 53.48.
18, Matt Karenbauer, Knoch-07, 53.52.
19, Justin Reed, Susquehannock-03, 53.59.
20, Karl Schmittle, York Suburban-03, 53.63.
21, Nico Deangelo Ii, Gettysburg-03, 53.72.

22, Andres Hubsch, Quaker Valley-07, 53.84.
23, Troy Reinert, Dallas-02, 54.27.
24, Justin Burda, Allentown Cc-11, 54.28.
25, Matthew Wegley, Cathedral Prep-10, 54.29.
26, Ben Loutzenhiser, General McLane-10, 54.32.
27, Thomas Pfaeffle, Scranton Prep-02, 54.42.
28, Nick Hart, Fairview-10, 54.53.
29, Robbie Maholic, Cathedral Prep-10, 54.65.
30, Garrett Pall, Wyoming Seminary-02, 55.42.
31, Zach Malinich, Bellefonte-06, 58.02.

Boys 200 Yard Freestyle Relay

1, Grove City-10 (Marcus Swartfager 12, Rockwell Pokrant 12, Devin Reynolds 12, Will Rastatter 11), 1:24.77s.
2, Cathedral Prep-10 (Alec Thomas 11, Jake Schmidt 12, Thomas Uht 11, Tony Squeglia 12), 1:26.09.
3, Bishop McDevitt-03 (Josiah Lauver 10, Mason Roadcap 12, Max Blake 12, Jonathan Mata 12), 1:27.43.
4, Boiling Springs-03 (Peter Greenbaum 12, Zach Orris 11, Kevin Barnes 10, Billy Webber 12), 1:27.48.
5, Big Spring-03 (Jackson Penner 11, Jarod Anderson 12, Brennan Flory 11, Greg Kinch 12), 1:28.71.
6, Blue Mountain-11 (Mark Boran 12, Christian Wilson 11, Andrew Johnson 10, Stephen Johnson 12), 1:29.05.
7, Allentown Central Catholic-11 (Zachary Johnston 11, Andrew Waldron 12, Justin Burda 12, Gabe Castano 12), 1:29.57.
8, Quaker Valley-07 (Kevin Bergdoll 11, Michael Parker 11, Andres Hubsch 10, Harry Harkins 12), 1:29.73.
9, Franklin-10 (Greg Fackler 10, Jake Eshelman 10, Doug Merchbaker 12, Connor Rakow 10), 1:30.15.
10, Tunkhannock-02 (Dyllan Henning 10, Davis Tidball 9, Mitchell Fowler 12, Alex Bushre 11), 1:30.27.
11, Clearfield-09 (Hayden Steiner 12, Tate Swanson 12, Peyton Priester 12, Isaac Swanson 10), 1:30.28.
12, Corry-10 (Zack Lesher 10, Jared Labowski 10, Nathan Labowski 12, David Anderson 11), 1:30.64.
13, Knoch-07 (Derek Ekas 12, Michael Renaud 12, Matt Karenbauer 11, John Wilson 12), 1:30.99.
14, Fairview-10 (Chris Lehr 12, Jake Kocan 12, Nick Hart 11, Mason Thayer 11), 1:31.07.
15, Springfield Twp-01 (Ben Van Meter 11, Jason Boles 12, Sam Del Rio 12, Ethan Ford 10), 1:31.23.
16, Elizabeth Forward-07 (Kole Faychak 11, Ben Durant 10, Seth Andres 11, Severn Squibb 11), 1:31.38.
17, Lower Moreland-01 (Colin Shipp 10, Benjamin Aust 11, Edward Barton 11, Alex Yoon 9), 1:31.45.
18, Laurel Highlands-07 (Jacob Johnson 10, Jonathon Lewis 10, Cameron Lizza 12, Brandon Thomas 12), 1:31.47.
19, Central Columbia-04 (Connor Empie 10, Colin Farrell 12, Ryan Mchenry 9, Grant Gronka 10), 1:31.60.
20, General McLane-10 (Ben Loutzenhiser 12, Logan Miller 10, Carlos Mamani 10, Luke Edmonds 10), 1:31.64.
21, Pottsville-11 (Jordan Young 10, Charles Botto 12, Michael Smerlick 12, Zachary Turnitza 10), 1:32.40.
22, Shady Side Academy-07 (Gannon Leech 12, William Lu 12, Sevryn Napora 11, Adrian Beckford 10), 1:33.19.
23, Huntingdon-06 (Andrew Edwards 10, Matias Berger 11, Ben Atherton 10, Zeb Fowler 12), 1:33.98.
24, Bonner-Prendergast-12 (Luke McDevitt 12, Theodore Greiner 11, Josh Bryan 9, Arvin Sequeira 10), 1:40.49.

7 LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/2nxKYCO