23 LINKEDINCOMMENTMORE

Dallastown Invitational

Boys’ results

200 Medley Relay: 1. Dallastown (Logan Brockway, Niccolo Scrivani, Jacob Stoner, Joel Dunnigan), 1:42.85. 2. Cocalico, 1:43.41. 3. York Suburban (Karl Schmittle, Matt Peters, Trent Golden, Aidan Fryar), 1:45.40.

200 free: 1. Michael White, Cocalico, 1:53.19. 2. Devon Lonergan, York Suburban, 1:53.79. 3. Mark O’Rourke, Dallastown, 1:57.82.

200 IM: 1. Logan Brockway, Dallastown, 2:01.62. 2. Hunter Keck, Cocalico, 2:11.21. 3. Josh Wildonger, Cedar Crest, 2:12.26.

50 free: 1. Jacob Stoner, Dallastown, 22.47. 2. Hunter Bachman, Red Land, 22.65. 3. Aidan Fryar, York Suburban, 23.13.

100 fly: 1. Jacob Stoner, Dallastown, 54.35. 2. Josh Wildonger, Cedar Crest, 58.32. 3. Joel Dunnigan, Dallastown, 59.12.

100 free: 1. Michael White, Cocalico, 50.01. 2. Karl Schmittle, York Suburban, 50.41. 3. Seth Schuler, Dallastown, 51.45.

500 free: 1. Mark O’Rourke, Dallastown, 5:10.58. 2. Devon Lonergan, York Suburban, 5:10.79. 3. Jan Smolinski, Dallasltown, 5:31.68.

200 free relay: 1. Dallastown (William Wise, Jan Smolinski, Seth Schuler, Joel Dunnigan), 1:35.63. 2. York Suburban (Aidan Fryar, Trent Golden, Ethan Staub, Devon Lonergan), 1:37.48. 3. Red Land, 1:38.12.

100 back: Logan Brockway, Dallastown, 56.33. 2. Karl Scmittle, York Suburban, 58.56. 3. Matthew Moffitt, Cedar Crest, 58.79.

100 breast: 1. Hunter Keck, Cocalico, 1:04.72. 2. Niccolo Scrivani, Dallastown, 1:07.48. 3. Eli Gryboski, Cedar Crest, 1:07.90.

400 free relay: 1. Dallastown (William Wise, Seth Schuler, Jacob Stoner, Logan Brockway), 3:20.50. 2. Cocalico, 3:30.34. 3. Cedar Crest (Gabriel Deiderick, Matthew Moffitt, Elliot Knapp, Cameron Hain), 3:34.35.

Team scores: 1. Dallastown 113. 2. York Suburban 67. 3. Cocalico 57. 4. Cedar Crest 41. 5. Red Land 19. 6. Cedar Cliff 10.

Girls’ results

200 Medley Relay: 1. Dallastown (Emma Balderson, Araby Marston, Morgan Merrifield, Jena Woods), 1:57.95. 2. York Suburban (Keelie Walker, Megan Hunt, Jenna Hufnagle, Cara Zortman), 2:01.30. 3. Cedar Crest (Camryn Vila, Krysta Weik, Caitlyn Gelgot, Brianna Shay), 2:01.58.

200 free: 1. Morgan Haines, Cocalico, 2:03.16. 2. Elise Westhafer, Cocalico, 2:09.84. 3. Megan Weik, Cedar Crest, 2:12.77.

200 IM: 1. Krysta Weik, Cedar Crest, 2:19.69. 2. Sydney Hoover, Dallastown, 2:22.76. 3. Ava Arnold, Cedar Cliff, 2:23.54.

50 free: 1. Morgan Merrifield, Dalalstown, 26.21. 2. Cara Zortman, York Suburban, 26.93. 3. Araby Marston, Dallastown, 26.95.

100 fly: 1. Sydney Hoover, Dallastown, 1:03.43. 2. Lindsay O’Rourke, Dallastown, 1:06.28. 3. Jenna Hufnagle, York Suburban, 1:06.74.

100 free: 1. Morgan Haines, Cocalico, 57.01. 2. Megan Hunt, York Suburban, 57.87. 3. Caitlyn Gelgot, Cedar Crest, 57.96.

500 free: 1. Elise Westhafer, Cocalico, 5:39.78. 2. Krysta Weik, Cedar Crest, 5:42.70. 3. Alexis Bowen, York Suburban, 5:48.61.

200 free relay: 1. Dallastown (Sydney Hoover, Araby Marston, Morgan Merrified, Jena Woods), 1:$5.58. 2. Cedar Crest (Jadyn Boyd, Caitlyn Gelgot, Brianna Shay, Megan Weik), 1:48.57. 3. York Suburban (Cara Zortman, Keelie Walker, Havannah Suarez, Alexis Bowen), 1:48.79.

100 back: 1. Emma Balderson, Dallastown, 1:04.94. 2. Lindsay O’Rourke, Dallastown, 1:05.75. 3. Lily Markley, Cedar Cliff, 1:06.15.

100 breast: 1. Megan Hunt, York Suburban, 1:11.88. 2. Jena Woods, Dallastown, 1:12.71. 3. Araby Marston, Dallastown, 1:14.01.

400 free relay: 1. Dallastown (Emma Balderson, Kathryn Deitch, Sydney Hoover, Lindsay O’Rourke), 4:00.81. 2. York Suburban (Alexis Bowen, Havannah Suarez, Jenna Hufnagle, Megan Hunt), 4:01.12. 3. Cedar Crest (Krysta Weik, Megan Weik, Camryn Vila, Jadyn Bord), 4:03.47.

Team scores: 1. Dallastown 125. 2. York Suburban 67. 3. Cedar Crest 54. 4. Cocalico 42. 5. Cedar Cliff 10. 6. Red Land 9.

Big Spring Bulldog Bash

Boys’ results

200 Medley Relay: 1. Bishop McDevitt (Josiah Lauver, Jonathan Mata, Matthew Yoffe, Mason Roadcap), 1:43.27. 2. Gettysburg (Nico DeAngelo II, Logan Hyde, Jared Herr, Zach Kiick), 1:48.58. 3. Bishop McDevitt, 1:51.40.

200 Free: 1. Josiah Lauver, Bishop McDevitt, 1:46.51 (New meet and pool record). 2. Sam Nonemaker, Shippensburg, 1:48.25. 3. Devon Chenot, Carlisle, 1:48.91.

200 IM: 1. Avery Barley, Chambersburg, 2:03.79. 2. Darek Benchoff, Waynesboro, 2:05.59. 3. Zack Miller, Bishop McDevitt, 2:06.53.

50 free: 1. Isaiah Bell, Carlisle, 22.72. 2. Nico DeAngelo II, Gettysburg, 23.17. 3. Nicholas Mazaleski, Jefferson, 23.25.

100 fly: 1. Devon Chenot, Carlisle, 52.26 (new meet record). 2. Jonathan Mata, Bishop McDevitt, 52.30. 3. Jarod Anderson, Big Spring, 55.11.

100 free: 1. Sam Nonemaker, Shippensburg, 50.11. 2. Isaiah Bell, Carlisle, 50.51. 3. Nico DeAngelo II, Gettysburg, 51.33.

500 free: 1. Jacob Greenwood, Chambersburg, 4:46.95 (New meet record). 2. Jared Herr, Gettysburg, 4:58.84. 3. Logan Hyde, Gettysburg, 5:02.13.

200 free relay: 1. Bishop McDevitt (Jonathan Mata, Matthew Yoffe, Mason Roadcap, Josiah Lauver), 1:31.54 (New meet record). 2. Carlisle, 1:31.87. 3. Gettysburg (Zach Kiick, Logan Hyde, Jared Herr, Nico DeAngelo II), 1:35.36.

100 back: 1. Josiah Lauver, Bishop McDevitt, 53.97 (New meet record). 2. Jonathan Mata, Bishop McDevitt, 55.72. 3. Justin Pitassi, Susquehanna Township, 59.42.

100 breast: 1. Jarod Anderson, Big Spring, 1:00.95. 2. Avery Barley, Chambersburg, 1:06.05. 3. Logan Hyde, Gettysburg, 1:07.24.

400 free relay: 1. Carlisle (Isaiah Bell, Caleb Padgett, Max Fiorentino, Devon Chenot), 3:28.74. 2. Big Spring, 3:36.47. 3. Chambersburg (Waylon Curtis, Jacob Greenwood, Gabriel Johnson, Avery Barley), 3:43.20.

Team scores: 1. Bishop McDevitt, 255. 2. Carlisle, 177.5. 3. Big Spring, 165.5. 4. Gettysburg, 152. 5. Shippensburg, 118. 6. Chambersburg, 103. 7. Dover, 87. 11. Waynesboro, 26. 14. James Buchanan, 12.

Girls’ results

200 Medley Relay: 1. Carlisle (Maddison Young, Elizabeth Young, Sierra Young, Meg Tate), 2:01.56. 2. Bishop McDevitt, 2:02.78. 3. Jefferson, 2:02.79.

200 Free: 1. Meg Tate, Carlisle, 2:02.72. 2. Makenna Morris, Shippensburg, 2:04.03. 3. Madison Osanitsch, Shippensburg, 2:06.72.

200 IM: 1. Caroline Dudenhoeffer, Delone Catholic, 2:18.22. 2. Annabelle McCullough, James Buchanan, 2:18.70. 3. Sarah Hardy, Biglerville, 2:22.49.

50 free: 1. Hannah Manning, St. Maria Goretti, 26.05. 2. Nicole Augustine, Bishop McDevitt, 26.20. 3. Megan Beam, Greencastle-Antrim, 26.28.

100 fly: 1. Lindsay Brenneman, Dover, 1:04.16. 2. Kaelyn Gardner, Jefferson, 1:04.34. 3. Ashlyn Ellis, Chambersburg, 1:06.52.

100 free: 1. Meg Tate, Carlisle, 55.85. 2. Hanna Manning, St. Maria Goretti, 55.99. 3. Nicole Augustine, Bishop McDevitt, 59.14.

500 free: 1. Lindsay Brenneman, Dover, 5:25.86. 2. Caroline Dudenhoeffer, Delone Catholic, 5:31.94. 3. Madison Osanitsch, Shippensburg, 5:32.73.

200 free relay: 1. Bishop McDevitt (Nicole Augustine, Emily Dempsey, Claire Finnerty, Jenna Clancy), 1:47.28. 2. Shippensburg (Madison Osanitsch, Skyler Ott, Teddi Powell, Makenna Morris), 1:49.19. 3. St. Maria Goretti, 1:49.40.

100 back: 1. Jenna Clancy, Bishop McDevitt, 1:04.21. 2. Taylor Howery, Gettysburg, 1:04.92. 3. Brigid Costello, Littlestown, 1:06.46.

100 breast: 1. Sarah Hardy, Biglerville, 1:09.66. 2. Madelyn Facchinei, Shippensburg, 1:13.90. 3. Ellie Tate, Carlisle, 1:15.77.

400 free relay: 1. Carlisle (Sierra Young, Maddison Young, Ellie Tate, Meg Tate), 3:55.10. 2. Dover (Grace Beierschmitt, Madelynn Kinard, Danica Brickley, Lindsay Brenneman), 3:56.37. 3. Shippensburg (Madison Osanitsch, Teddi Powell, Madelyn Facchinei, Makenna Morris), 4:01.27.

Team scores: 1. Carlisle, 221. 2. Bishop McDevitt, 180. 3. Shippensburg, 155. 4. Dover, 148. 5. St. Maria Goretti, 92. 7. Chambersburg, 77. 10. Delone Catholic, 39. 11. James Buchanan, 35. 12. Waynesboro, 32. 13. Biglerville, 28. 14. Gettysburg, 26. 15. Littlestown, 17. 17. Greencastle-Antrim, 12.

23 LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/2iG6KAR