LINKEDINCOMMENTMORE

High school swimming

Autoplay
Show Thumbnails
Show Captions

District 3 Boys’ tournament   

Class AAA

100 free — 1. Bryson Hunter, H, 45.79. 2. Alec Peckmann, CY, 46.46. 3. Jacob Deckman, CV, 46.89. 4. Tim Griest, Wa, 47.48. 5. Dominic Vottero, Wi, 47.52. 6. Jared Byrne, PM, 47.61. 7. Trent Groff, ET, 47.89. 8. Chris Paynter, Her, 47.99. Other local finishers: 19. Will Hartzell, CY, 49.30. 26. Alex Yokem, SW, 50.15. 29. Alex Pecher, NO, 50.37. 500 free — 1. Jose Jacome, JP, 4:35.55. 2. Keir Uhlin, Wa, 4:38.10. 3. Dylan North, RL, 4:39.48. 4. NingNing Liu, CV, 4:43.12. Donovan Curran, Wi, 4:44.55. 6. Jacob Greenwood, Ch, 4:45.43. 7. Casey Lear, Hemp, 4:45.51. 8. Matt Feryo, ET, 4:45.57. Other local finishers: 15. Drew Wilson, Ne, 4:55.07. 18. Grae Elliot, SG, 4:57.05. 26. Patrick O’Neill, CY, 5:01.49. 29. Jacob Lorenzen, RL, 5:05.8331. Charlie Baker, Dt, 5:06.24. 100 back — 1. James Wilson, CoV, 49.23. 2. Kohle Kerchner, Da, 51.11. 3. Spencer Hill, Da, 51.36. 4. Ben Francis, CV, 52.25. 5. Avery Barley,Ch, 52.25. 6. Bryce Schaffer, Muh, 52.33. 7. Logan Brockway, Da, 52.44. 8. Alexander Bottero, Wi, 52.49. Other local finishers: 9. Alex Sun, RL, 53.43. 12. Dylan North, RL, 54.13. 23. Patrick Jacobson, Da, 56.61. 26. Alex Pecher, NO, 56.89. 27. Ben Chu, CY, 57.19. 32. Jared Hicks, CY, 59.19.  100 breast — 1. Tre Fissella, Hemp, 57.22. 2. David Heckel, Wa, 57.69. 3. Tyler Christ, Mu, 58.06. 4. Jack Kushner, Her, 58.17. 5. Matt Zappe, CV, 58.82. 6. Devyn Goda, Rd, 59.20. 7. Jason Young, Her, 59.55. 8. Ricky Averill, CD, 59.70. Other local finishers: 19. Anthony Gemma, CY, 1:02.61. 28. Kyle DuPree, NO, 1:04.46. 31. Niccolo Scrivani, Da, 1:05.82.  400 free relay — 1. Cumberland Valley (NingNing Liu, Ben Francis, Matt Zappe, Jacoby Deckman), 3:09.23. 2. Hempfield, 3:09.59. 3. Wilson, 3:09.91. 4. Warwick, 3:10.44. 5. Dallastown, 3:10.77. 6. Hershey, 3:11.43. 7. Manheim Township, 3:16.95. 8. Muhlenberg, 3:17.16. Other local finishers: 13. Red Lion, 3:23.70. Team results (and key)1. Hempfield (Hemp) 256. 2. Warwick (Wa) 222, 3. Cumberland Valley (CV) 220. 4. Hershey (Her) 214. 5. Wilson (W) 207. 6. Muhlenberg (Muh) 160. 7. Dallastown (Dt) 158. 8. Central York (CY) 118. 9. Exeter Township (ET) 102. 10. Manheim Township (MT) 86. 11. Central Dauphin (CD) 84. 12. Conestoga Valley (CoV) 71. 13. Chambersburg (Ch) 60. 14. Red Lion (RL) 59. 15. Cedar Crest (CC) 43. 16. JP McCaskey (JP) 40. 17. Penn Manor (PM) 35. 18. Lower Dauphin (LD) 34. 19. Reading (Re) 32. 20. Governor Mifflin (GM) 28. 21. Red Land (ReL) 22. 22. South Western (SW) 18. 23. Shippensburg (Sh) 10. 24. Northeastern (Ne) 5. 24. Twin Valley (TV) 5. 26. New Oxford (NO) 4. 27. Elizabethtown (Ez) 1. 28. Carlisle (Ca) 1.

Class AA

100 free — 1. Billy Webber, BoS, 47.19. 2. Matt Spinello, YS, 47.86. 3. Colin Anderson, LS, 47.99 .4. Adam Fox, AC, 48.28. 5. Michael Southward, LC, 48.30. 6. Jonas Lackey, OV, 48.33. 7. Michael White, Co, 48.41. 8. Joshua Wakefield, P, 48.68. Other local finishers: 10. Nico DeAngelo II, Get, 48.78. 19. Tobias Kwansnjuk, Do, 50.86. 22. Robert Jackson, Sus, 53.21. 23. Zach Kiick, Get. 53.27. 500 free — 1. Matthew Daniel, MC, 4:37.54. 2. Jared Herr, Get, 4:49.02. 3. Teag Culver, Pa, 4:52.77. 4. Sean Capper, Tr, 4:55.11. 5. Logan Hyde, Get, 4:56.68. 6. Dawson Mohl, SV, 5:07.33. 7. Chip Schroder, Wy, 5:07.50. 8. Hunter Link, Do, 5:07.52. Other local finishers: 11. Devon Lonergan, YS, 5:09.62. 12. Trent Golden, YS, 5:15.03. 18. Zach Gochnauer, YS, 5:25.95. 20. Seth Orndorff, YS, 5:28.58. 100 back — 1. Nathan Elzer, Wy, 52.51. 2. Josiah Lauver, BM, 53.01. 3. Jonathan Mata, BM, 53.49. 4. Dylan Knaub, BoS, 53.64. 5. Colin Gwiazdowski, SV, 54.15. 6. Karl Schmittle, YS, 54.99. 7. Eric Guthridge, Co, 56.21. 8. Casey Marshall, Do, 56.57. Other local finishers: 10 Nico DeAngelo II, Get, 57.42. 12. Justin Reed, Sus, 59.42. 19. Joseph Speir, Sus, 1:02.13. 22. Jonathan Lamb, Get, 1:03.14. 24. Sean Smith, YS, 1:04.74. 100 breast — 1. Jarod Anderson, BiS, 58.76. 2. Billy Webber, BoS, 59.06. 3. Alex Scheetz, BoS, 1:00.28. 4. Charlie Tonneslan, Wy, 1:00.35. 5. Hunter Keck, Co, 1:01.68. 6. Alex Howard, LC, 1:02.27. 7. William Bourne, LC, 1:03.03. 8. Cole Connelly, AC, 1:03.11. Other local finishers: 12. Gibson Porter IV, Sus, 1:05.00. 14. Brannon Boyd, Do, 1:05.89. 15. Greg Landis, WY, 1:06.24. 19. Jake Spangler, WY, 1:07.37.  400 free relay — 1. Big Spring (Nicholas Boyd, Jarod Anderson, James Saracina, Greg Kinch), 3:15.98. 2. York Suburban, 3:16.11. 3. Trinity, 3:16.18. 4. Cocalico, 3:19.45. 4. Palmyra, 3:19.45. 6. Bishop McDevitt, 3:20.97.  7. Gettysburg, 3:22.89. 8, Dover, 3:23.38. Other local finishers: 10. Susquehannock, 3:35.75. 14. West York, 3:46.84. Team results (and key)1. Trinity (T) 233.50. 2. Boiling Springs (BoS) 222. 3. Big Spring (BiS) 210.  4. Wyomissing (Wy) 179. 5. Palmyra (P) 154. 6. York Suburban (YS) 153. 6. Cocalico (Co) 153. 8. Bishop McDevitt (BM) 152. 8. Lancaster Catholic (LC) 152. 10. Gettysburg (Get) 135. 11. Dover (Do) 106. 12. Schuylkill Valley (SV) 94. 13. Susquehannock (Sus) 57. 14. Susquehanna Township (ST) 56. 15. Lampeter-Strausburg (LS) 42. 16. Manheim Central (MC) 42. 17. West York (WY) 27. 18. James Buchanan (JB) 18. 19. Milton Hershey (MH) 4. 20. East Pennsboro (EP) 2.

Autoplay
Show Thumbnails
Show Captions

District 3 Girls’ tournament  

Class AAA

100 free — 1. Meredith Newman, MT, 51.12. 2. Kaley Buchanan, Her, 51.82. 3. Elizabeth Gaspari, Re, 51.86. 4. Mikaela Lantz, Re, 51.89. 5. Sophie Lear, Hemp, 52.69. 6. Cami Cook, CC, 52.84. 7. Oliviah Rachael, Ez, 53.14. 8. Morgan Haines, Co, 53.25. Other local finishers: 32. Maddi Hetrick, Do, 56.95. 500 free — 1. Emma Schouten, Wa, 5:00.39. 2. Sally Tafuto, Her, 5:00.94. 3. Bailey Robertson, Her, 5:04.03. 4. Myla Cramer, Her, 5:04.52. 5. Annie Moser, Re, 5:05.60. 6. Maggie Elgin, Wi, 5:10.55. 7. Paige Newman, MT, 5:10.79. 8. Laura Rockett, Wi, 5:11.12. Other local finishers: 15. Abigayle Keating, SG, 5:18.90. 15. Lindsay Brenneman, Do, 5:19.57. 17. Rebekah Brown, Dt, 5:23.31. 19. Kayla Swaltek, CY, 5:28.38. 21. Sophie Stambaugh, CY, 5:29.53. 100 back — 1. Kacey Oberlander, Dt, 55.68. 2. Kaylee Hollenbach, LD, 57.07. 3. MacKenzie Gring, Mu, 57.08. 4. Sophie Guthridge, Co, 58.37. 5. Autumn Shaffer, GS, 58.41. 6. Tyler Mandrell, Wa, 58.54. 7. Elizabeth Chemey, ET, 58.64. 8. Kayla Barone, CV, 58.65. Other local finishers: 17. Sarah Spinney, CY, 1:02.47. 19. Lindsay O’Rourke, Dt, 1:02.99. 30. Brynn DuRand, CY, 1:05.54. 32. Mackenzie Miller, SG, 1:05.75. 100 breast — 1. Gabriella Johnson, GM, 1:04.73. 2. Emma Schouten, Wa, 1:04.84. 3. Caylene Rippon, Her, 1:05.28. 4. Elli Machado, ET, 1:06.15. 5. Lauryn Ober, Wa, 1:06.33. 6. Orianna Barone, Her, 1:06.83. 7. Ellie Keck, P, 1:07.01. 8. Rachel Johnson, GM, 1:07.13. Other local finishers: 14. Jessica Sun, RL, 1:09.62. 20. Jena Woods, Dt, 1:11.50. 27. Isabella Wise, Dt, 1:12.80. 28. Sarah Minich, CY, 1:13.28. 31. Nancy Marston, Dt, 1:14.78. 400 free relay — 1. Hershey (Sally tafuto, Caylene Rippon, Kaley Buchanan, Bailey Robertson), 3:30.68. 2. Manheim Township 3:31.28. 3. Reading 3:33.73. 4. Governor Mifflin 3:35.80. 5. Wilson 3:36.84. 6. Warwick 3:38.54. 7. Carlisle 3:40.12. 8. Exeter Township 3:40.13. Other local finishers: 13. Dallastown, 3:46.11. Team results (and key)1. Hershey (Her) 360. 2. Wilson (Wi) 201. 3. Manheim Township (MT) 197. 4. Warwick (Wa) 189. 5. Reading (Re) 181. 6. Mifflin Township (MT) 176.50. 7. Cocalico (Co) 99. 8. Exeter Township (ET) 95.50. 9. Hempfield (Hemp) 84. 10. Cedar Cliff (CC) 78.50. 11. Cumberland Valley (CV) 78. 12. Palmyra (P) 77. 13. Dallastown (Dt) 75.50. 14. Carlisle (Ca) 71.50. 15. Lower Dauphin (LD) 55. 16. Muhlenberg (Mu) 40. 17. Dover (Do) 38. 18. Central Dauphin (CD) 31. 19. Elizabethtown (Ez) 37.50. 20. Central York (CY) 26. 21. Mechanicsburg (Mech) 25. 22. Cedar Crest (CeC) 21. 23. Spring Grove (SG) 14. 24. Red Lion (RL) 12. 24. New Oxford (NO) 12. 26. Lampeter-Strasburg (LS) 5. 26. Shippensburg (Ship) 5.

Class AA

100 free — 1. Carson Gross, YS, 50.82. 2. Becca Luft, NY, 52.88. 3. Sarah Wyant, Tr, 53.30. 4. Taylor Hoover, WY, 53.70. 5. Kaitlyn Floyd, Ku, 53.87. 6. Caitlyn Weeden, NY, 54.26. 7. Madie Devaney, YS, 55.05. 8. Rachel Gebhard, TV, 55.09. Other local finishers: 13. Maddie Stoner, WY, 55.44. 17. Cara Zortman, YS, 56.14. 20. Katlyn Baer, Sus, 56.60.  . 500 free — 1. Hannah Schlegel, TV, 4:56.47. 2. Madison Nalls, EY, 4:01.72. 3. Meghan French, WY, 5:07.02. 4. Kimmi Szajnuk, Tr, 5:15.43. 5. Gabby Lodovici, NY, 5:17.20. 6. Jenna Hufnagle, YS 5:18.18. 7. Lauren Mummert, Ne, 5:25.05. 8. Katelyn Boyce, NY, 5:29.35. Other local finishers: 10. Hannah Suarez, YS, 5:33.06. 13. Katie Mummert, Ne, 5:37.91. 15. Alexis Brown, YS, 5:38.09. 22. Caitlyn Rau, Ne, 5:52.68. 23. Olivia Cowden, Get, 5:54.80. 100 back — 1. Kate Luft, NY, 57.27. 2. Taylor Ament, TV, 59.67. 3. Claudia Keller, WY, 1:01.29. 4. Maelyn Elder, WY, 1:01.97. 5. Jenna Park, Dn, 1:02.10. 6. Taylor Howery, Get, 1:02.23. 7. Jenna Clancy, BM, 1:02.32. 8. Maddy Abel, YS, 1:02.78. Other local finishers: 10. Grace Dorsey, KD, 1:02.87. 14. Abby Braswell, Ne, 1:03.26. 20. Brigid Costello, Lit, 1:06.58. 23. Rachel Stein, YS, 1:07.37. 24. Megan Keuler, Sus, 1:08.24.  100 breast — 1. Nikolette Nolte, Kz, 1:04.85. 2. Kirsten Strayer, BoS, 1:08.80. 3. Sami Stoner, Dn, 1:10.10. 4. Rachel Rehrig, ScV, 1:10.36. 5. Kellie Walker, YS, 1:10.71. 6. Madeleine Flory, BiS, 1:11.23. 7. Rachel Kimmel, JB, 1:11.39. 8. Caroline Dudenhoeffer, DC, 1:12.46. Other local finishers: 10. Katie Hunt, YS, 1:15.31. 17. Carter Landis, WY, 1:16.79. 21. Kyleigh Smeltzer, Ne, 1:19.11. 23. Erin Kaliszak, Sus, 1:20.19.  400 free relay — 1. Northern York (Caitlynn Weeden, Becca Luft, Rachel Eby, Cabby Lodovici), 3:36.75. 2. Trinity, 3:39.16. 3. York Suburban, 3:39.37. 4. Twin Valley, 3:40.65. 5. West York, 3:42.12. 6. Lancaster Catholic, 3:53.12. 7. Bishop McDevitt, 3:54.07. 8. Boiling Springs, 3:56.28. Other local finishers: 9. Northeastern, 3:56.97. 12. Susquehannock, 4:12.12. 13. Gettysburg, 4:15.17. Team results (and key) — 1. Northern York (NY) 293.50. 2. York Suburban (YS) 268. 3. West York (WY) 234.50. 4. Trinity (T) 198. 5. Twin Valley (TV) 192.50. 6. Schuylkill Valley (SV) 169. 7. Bishop McDevitt (BM) 133. 8. Boiling Springs (BoS) 116. 9. Northeastern (Ne) 100.50. 10. Big Spring (BiS) 91. 11. Lancaster Catholic (LC) 76. 12. Susquehanna Township (ST) 52. 13. Gettysburg (Get) 32. 14. East Pennsboro (EP) 28. 15. Susquehannock (Sus) 25. 16. Wyomissing (Wy) 12. 17. Milton Hershey (MH) 10.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1oYOpBK