LINKEDINCOMMENTMORE

Spring Grove's boys' swimming team needed a victory in the final event of the night to earn a team win against Shippensburg, and Grae Elliot, Jay Kuhn, Brian McGlynn and Collin Ruby delivered in convincing fashion. Spring Grove's 400-yard freestyle relay team pulled away to win in 3 minutes, 38.58 seconds, winning by 17 seconds to secure an 86-85 victory against the visiting Greyhounds.

Elliot proved key for the Rockets earlier in the meet, winning the 100 butterfly as well as the 500 free.

Sam Nonemaker won a pair of events for Shippensburg, taking the 200 IM and 100 free.

at Spring Grove

200 medley relay — 1. Spring Grove (Corey Roberts, Justin Culp, Brian McGlynn, Collin Ruby), 1:50.93. 200 free — 1. Roberts, SG, 2:03.00. 2. Caleb Eveland, Ship. 3. Matthew Buck, Ship. 200 IM — 1. Sam Nonemaker, Ship, 2:11.10. 2. Justin Culp, SG. 3. Alby Lear, Ship. 50 free — 1. Quinn Slattery, Ship, 24.40. 2. Jay Kuhn, SG. 3. Eli Zinn, Ship. Diving — 1. Cole Roberts, SG, 145.60. 100fly — 1. Grae Elliot, SG, 58.82. 2. McGlynn, SG. 3. Evan Mowery, Ship. 100 free — 1. Nonemaker, Ship, 51.95. 2. Ruby, SG. 3. McGlynn, SG. 500 free — 1. Elliot, SG, 5:18.07. 2. Eveland, Ship. 3. Kaiden Estep, Ship. 200 free relay — 1. Shippensburg (Slattery, Lear, Zinn, Nonemaker), 1:39.09. 100 back — 1. Roberts, SG, 1:03.38. 2. Buck, Ship. 3. Mowery, Ship. 100 breast — 1. Culp, SG, 1:09.64. 2. Ruby, SG. 3. Estep, Ship. 400free relay — 1. Spring Grove (Elliot, Kuhn, McGlynn, Ruby), 3:38.58.

Boys

Dover 121, Cedar Cliff 55: Casey Marshall, Hunter Link, Tobias Kwasnjuk and Brannon Boyd each won a pair of events, leading the Eagles to a victory over the Colts.

Marshall and Link also swam on a pair of winning relay teams.

at  Dover

200 medley relay — 1. Dover (Casey Marshall, Brannon Boyd, Hunter Link, Matt Edgar), 1:52.29. 200 free — 1. Marshall, Do, 1:56.28. 2. Cameron Aspey, Do. 3. Noah Mumma, Do. 200 IM — 1. Link, Do, 2:18.01. 2. James Thompson, CCl. 3. Drew MacDonald, Do. 50 free — 1. Tobias Kwasnjuk, Do, 24.44. 2. Edgar, Do. 3. Jakub Becker, Do. Diving — 1. Jamie Kohler, Do, 208.5. 100fly — 1. Link, Do, 1:01.84. 2. Aspey, Do. 3. Tyler Swindler, CCl. 100 free — 1. Kwasnjuk, Do, 53.8. 2. Edgar, Do. 3. Eric Sherbocker, CCl. 500 free — 1. Boyd, Do, 5:36.95. 2. Swindler, CCl. 3. Tucker Ball, CCl. 200 free relay — 1. Cedar Cliff (Thompson, Swindler, Sherblocker, Ball), 1:41.71. 100 back — 1. Marshall, Do, 58.32. 2. Ball, CCl. 3. Mumma, Do. 100 breast — 1. Boyd, Do, 1:10.31. 2. MacDonald, Do. 3. Thompson, CCl. 400free relay — 1. Dover (Kwasnjuk, Link, Aspey, Marshall), 3:42.87.

Gettysburg 102, South Western 68: Logan Hyde took first in the 100 breaststroke and 500 free, leading the Warriors.

South Western won the majority of events, with Alex Yokem and Ben Shoul each picking up a pair of individual wins.

Despite winning seven of 12 events, the Mustangs weren’t able to produce enough second- and third-place finishes to keep the meet close.

at Gettysburg

200 medley relay — 1. South Western (Dylan Eckard, Travis Krivitski, Alex Yokem, Ben Shoul), 1:54.33. 200 free — 1. Yokem, SW, 1:52.11. 2. Jared Herr, Get. 3. Jacob Nelson, Get. 200 IM — 1. Chandler Desotelle, Get, 2:10.95. 2. Dylan Eckard, SW. 3. Cameron Bishop, Get. 50 free — 1. Shoul, SW, 23.67. 2. Zach Kiick, Get. 3. Alex Cowden, Get. 100fly — 1. Shoul, SW, 1:01.76. 2. Bishop, Get. 3. Ian Parker, Get. 100 free — 1. Yokem, SW, 50.50. 2. Desotelle, Get. 3. Cowden, Get. 500 free — 1.Logan Hyde, Get, 5:02.21. 2. Herr, Get. 3. Kade Oussoren, Get. 200 free relay — 1. South Western (Shoul, Todd Jones, Eckard, Yokem), 1:39.63. 100 back — 1. Eckard, SW, 1:02.22. 2. Sashe Siperko, Get. 3. Jonathan Lamb, Get. 100 breast — 1. Hyde, Get, 1:07.46. 2. Gus Douds, Get. 3. Krivitski, SW. 400free relay — 1. Gettysburg (Desotelle, Siperko, Herr, Hyde), 3:39.82.

Girls

Shippensburg 90, Spring Grove 86: The Rockets 400 free relay team took first place, but the team could not overcome a deficit as the Greyhounds pulled out a close victory.

The key race was the 100 breaststroke, the penultimate event, which saw the Greyhounds' Madelyn Facchinei take first (1:17.05) before Spring Grove’s Shelby Alwine (1:23.84). Shippensburg's Liana Culbertson’s third-place finish allowed the Greyhounds to essentially lock up the meet.

Mackenzie Miller led the Rockets with a win in the 100 backstroke and 200 IM. Teddi Powell paced the Greyhounds with a win in the 50 and 100 free. She also anchored the Shippensburg 200 free relay to victory.

at Spring Grove

200 medley relay — 1. Spring Grove (Morgan Bair-Carr, Kirstyn Wonder, Mackenzie Miller, Abigayle Keating), 2:06.71. 200 free — 1. Keating, SG, 2:04.22. 2. Kaylyn Goodman, SG. 3. Rachel Morehouse, Ship. 200 IM — 1. Miller, SG, 2:27.69. 2. Madelyn Facchinei, Ship. 3. Shelby Alwine, SG. 50 free — 1. Teddi Powell, Ship, 27.51. 2. K. Goodman, SG. 3. Skyler Ott, Ship. Diving — 1. MacKenzie Durf, Ship, 193.0. 100fly — 1. Alyssa Goodman, SG, 1:16.60. 2. Bryn Sporer, SG. 3. Liana Culbertson, Ship. 100 free — 1. Powell, Ship, 1:01.01. 2. Rachel Morehouse, Ship. 3. Ott, Ship. 500 free — 1. Keating, SG, 5:25.09. 2. Jordan Seymore, Ship. 3. Sporer, SG. 200 free relay — 1. Shippensburg (Powell, Facchinei, Ott, Morehouse), 1:55.47. 100 back — 1. Miller, SG, 1:08.53. 2. Courtney Lawson, Ship. 3. Colby Wildasin, SG. 100 breast — 1. Facchinei, Ship, 1:17.05. 2. Alwine, SG. 3. Culbertson, Ship. 400free relay — 1. Spring Grove (Miller, A. Goodman, K. Goodman, Keating), 4:16.45.

Cedar Cliff 97, Dover 89: Finishing second and lower all day hurt the youthful Eagles, with their lone victory coming in the meet-closing 400 free relay. Grace Beierschmitt, Madelynn Kinard, Annie Long and Lindsay Brenneman picked up the relay win.

Eagles swimmers narrowly missed on securing individual victories in the 50 and 100 free as each race was won by a Cedar Cliff swimmer by less than a second.

at Dover

200 medley relay — 1. Cedar Cliff (Lily Markley, Ava Arnold, Cami Cook, Shannon Ball), 1:58.96. 200 free — 1. Cook, CCl, 2:01.73. 2. Lindsay Brenneman, Do. 3. Olivia Cunningham, CCl. 200 IM — 1. Arnold, CCl, 2:21.32. 2. Grace Beierschmitt, Do. 3. Kalyn Lash, Do. 50 free — 1. Ball, CCl, 26.4. 2. Maddi Hetrick, Do. 3. Annie Long, Do. Diving — 1. Lindsey Bayers, CCl, 190.7. 2. Lily Potvin, CCl. 3. Madisyn Weaver, Do. 100fly — 1. Cook, CCl, 1:00.35. 2. Cunningham, CCl. 3. Beierschmitt, Do. 100 free — 1. Ball, CCl, 56.19. 2. Brenneman, Do. 3. Markley, CCl. 500 free — 1. Rachel Lyden, CCl, 6:17.08. 2. Hannah Riddle, Do. 3. Kyra Shoemaker, Do. 200 free relay — 1. Cedar Cliff (Ball, Arnold, Cunningham, Cook), 1:46.15. 100 back — 1. Markley, CCl, 1:05.68. 2. Danica Brickley, Do. 3. Kinard, Do. 100 breast — 1. Arnold, CCl, 1:16.30. 2. Long, Do. 3. Shoemaker, Do. 400free relay — 1. Dover (Beierschmitt, Kinard, Long, Brenneman), 4:08.18.

South Western 94, Gettysburg 74: Lynne Mooradian and Mya Wherley each won a pair of events, leading the Mustangs to a victory over the Warriors.

Wherley picked up wins in the 200 IM and the 100 breaststroke. Mooradian won the 50 and 100 free. Olivia Cowden and Taylor Howery each won two events for the Warriors.

at Gettysburg

200 medley relay — 1. Gettysburg (Olivia Cowden, Tess Lampe, Taylor Howery, Alexis Coscia-Kranias), 2:10.38. 200 free — 1. Cowden, Get, 2:18.53. 2. Janna Culp, SW. 3. Julia Geesaman, Get. 200 IM — 1. Mya Wherley, SW, 2:32.48. 2. Molly Devine, SW. 3. Allyson Green, SW. 50 free — 1. Lynne Mooradian, SW, 29.96. 2. Coscia-Kranias, Get. 3. Ivana Lopez-Espinosa, Get.  100fly — 1. Howery, Get, 1:05.49. 2. Molly Devine, SW. 3. Cara Green, SW. 100 free — 1. Mooradian, SW, 1:09.79. 2. Culp, SW. 3. Kat Gregory, Get. 500 free — 1. Cowden, Get, 6:15.22. 2. Green, SW. 3. Coscia-Kranias, Get. 200 free relay — 1. South Western (Culp, Michaela Sentz, Jennifer Donohue, Green), 2:09.18. 100 back — 1. Howery, Get, 1:04.09. 2. Green, SW. 3. Geesaman, Get. 100 breast — 1. Wherley, SW, 1:20.01. 2. Lampe, Get. 3. Donohue, SW. 400free relay — 1. South Western (Devine, Mooradian, Green, Wherley), 4:26.49.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1YxrdFK