LINKEDINCOMMENTMORE

Here are Tuesday's York/Adams girls' cross country results. Check back often for updates.

CENTRAL SWEEPS AT JOHN RUDY PARK >> Paige Hartman led the Panthers to the sweep as she won with a time of 21:16.

Central's Bridget Palm finished fourth in 21:44 followed by Haley Pfefferkorn with 21:51.

South Western's Sarah Forry took second with a 21:34 and Madison Wisensale took third with a 21:37.

3.1 miles at John Rudy Park

Central York 25, South Western 30 Central York 15, York County Tech 50 South Western 15, York County Tech 50

1. Paige Hartman, CY, 21:16. 2. Sarah Forry, SW, 21:34. 3. Madison Wisensale, SW, 21:37. 4. Bridget Palm, CY, 21:44. 5. Haley Pfefferkorn, CY, 21:51. 6. Jackie Ball, CY, 22:20. 7. Natasha Wetzel, SW, 22:29. 8. Lauren Hall, SW, 22:36. 9. Amanda Loeffelholz, CY, 22:43. 10. Lynne Mooradian, SW, 23:20. 14. Sam Jenks, YCT, 23:43. Julia Atkins, YCT, 23:44. 27. MaKayla Grothe, YCT, 25:57. 32. Jasmine Ball, YCT, 26:58.

YORK SUBURBAN SWEEPS AT BIGLERVILLE >> The Trojans had runners sweep the top five spots, with Olivia Gettle leading the way in a time of 21:56.

Brooke Ruth crossed the finish line in 22:46 for second, and Lindsey Flemmens took third with a 22:58.56.

New Oxford's Raleigh Bateman led the way for the Colonials (three team wins) with a 10th-place finish at 23:54.

3.1 miles at Biglerville

Gettysburg 15, Biglerville 50 New Oxford 15, Biglerville 50 Spring Grove 15, Biglerville 50 York Suburban 15, Biglerville 50 New Oxford 25, Gettysburg 30 Gettysburg 15, Spring Grove 50 York Suburban 15, Gettysburg 50 New Oxford 15, Spring Grove 50 York Suburban 15, New Oxford 50 York Suburban 15, Spring Grove 50

1. Olivia Gettle, YS, 21:56. 2. Brooke Ruth, YS, 22:46. 3. Lindsey Flemmens, YS, 22:58.56. 4. Lena Strong, YS, 22:58.89. 5. Cecilia Lantz, YS, 23:04. 10. Raleigh Bateman, NO, 23:54. 13. Tori Richter, NO, 24:10. 14. Megan Yingling, Get, 24:19. 16. Julia Geesaman, Get, 24:36. 17. Audrey Alpaugh, NO, 24:56. 20. Elizabeth Balas, Get, 25:25. 22. Maddy Ross, NO, 26:05. 23. Melissa Cole, Get, 26:10. 24. Emma Freeman, Get, 26:21. 26. Riley Becker, NO, 27:22. 27. Destiny Clouser, Big, 27:24. 29. Marissa Landaverde, SG, 28:26. 33. Sarah Gardner, SG, 29:52. 34. Kyra Smith, SG, 30:31. 37. Andrea Smiley, SG, 31:24. 43. Emma McFalls, SG, 32:45.

DELONE CATHOLIC SWEEPS AT BERMUDIAN SPRINGS >> Delone Catholic had three runners place in the top five to pull out the win over Bermudian Springs and West York.

The Bulldogs' Bethany Weaver won in 20:08 before Leanne Sneeringer (20:21), Alyssa Alberghini (21:19) and Kate Mowrey (21:55).

3.1 miles at Bermudian Springs

Delone Catholic 15, Bermudian Springs 47 Delone Catholic 26, West York 29 West York 15, Bermudian Springs 45

1. Bethany Weaver, WY, 20:08. 2. Leanne Sneeringer, DC, 20:21. 3. Alyssa Alberghini, DC, 21:19. 4. Kate Mowrey, DC, 21:55. 5. Lakyn Brenneman, WY, 22:29. 6. Corinne Maloney, WY, 22:30. 7. Taylor Lescalleet, DC, 23:10. 8. Becca Furhman, WY, 23:11. 9. Megan Lankford, WY, 23:34. 10. Abby Sweeney, DC, 23:42. 13. Teagan Steele, BeS, 24:22. 14. Grace Cuff, BeS, 25:11. 15. Mia Hensil, BeS, 25:32. 18. Makalyn Shupp, BeS, 25:59. 21. Eva Knowles, BeS, 27:19.

EASTERN YORK SWEEPS >> Maddie McLain, Madison Nalls and Olivia McLain took the top three spots to lead the Golden Knights. Maddie McLain won in 19:27 followed by Nalls in 20:49 and Olivia McLaain in 21:06.

The Warriors' Rachel Banchiere placed fourth in 21:53.

3.1 miles at Dover

Susquehannock 21, Dover 33

Red Lion 21, Susquehannock 39

Red Lion 17, Dover 45

Susquehannock 21, York Catholic 38

Dover 22, York Catholic 33

Red Lion 15, York Catholic 48

Eastern York 23, Susquehannock 32

Eastern York 21, Dover 34

Eastern York 29, Red Lion 30

Eastern York 19, York Catholic 36

1. Maddie McLain, EY, 19:27. 2. Madison Nalls, EY, 20:49. 3. Olivia McLain, EY, 21:06. 4. Rachel Banchiere, Sus, 21:53. 5. Bryn Trout, RL, 22:01. 6. Tristan Schluderberg, RL, 22:16. 7. Leah Taylor, RL, 22:35. 8. Sara Kistner, Do, 22:43. 9. Sharlie Taylor, RL, 22:51. 10. Courtney Rodgers, Sus, 22:51. 11. Kate Gatchall, RL, 23:14. 13. Emily Reynolds, Do, 23:27. 14. Megan Hale, YC, 23:45. 15. Carlin Mayer, YC, 23:46. 16. Breanna Kaiser, Ssu, 23:49. 18. Haley Sweitzer, Do, 23:52. 19. Anna Thacker, EY, 24:48. 20. Allison Rodgers, Sus, 24:51. 22. Julianna Wagner, Sus, 25:15. 23. Alisha Lopez, EY, 25:24. 25. Marissa Coley, Do, 25:39. 26. Rachel Kordaz, YC, 25:43. 27. Saphia Barnes, Do, 25:44. 28. Delia Doyle, YC, 25:45. 31. Kathryn Rader, YC, 26:45.

FERNER BREAKS COURSE RECORD >> Kennard-Dale's Maddie Ferner cruised to a course record with a winning time of 19:48, which broke the previous record of 20:34 held by Eastern York's Maddie McLain.

The Rams finished the meet with a 3-1 record while Dallastown went 4-0. The Wildcats were led by fourth-place finisher Haley Brown (21:27).

3.1 miles at Littlestown Community Park

Kennard-Dale 21, Littlestown 36 Dallastown 15, Littelstown 48 Northeastern 24, Littlestown 31 Littlestown 15, Fairfield 50 Dallastown 26, Kennard-Dale 33 Kennard-Dale 23, Northeastern 34 Kennard-Dale 15, Fairfield 50 Dallastown 21, Northeastern 39 Dallastown 15, Fairfield 50 Northeastern 15, Fairifeld 50

1. Madison Ferner, KD, 19:48. 2. Caitlin Saloman, KD, 21:05. 3. Michaela Bradley, Ne, 21:25. 4. Haley Brown, Dt, 21:27. 5. Isabella Wise, Dt, 21:34. 6. Sarah Groetz, Dt, 22:11. 7. Lydia Fimmano, Dt, 22:22. 8. Kyleigh Smeltzer, Ne, 22:37. 9. Crystal Mullins, KD, 23:15. 10. Danielle DuBois, Dt, 23:38. 12. Rose Rush, Ne, 24:04. 13. Janelle Koess, Lt, 24:09. 15. Kaetlin Wienholt, Lt, 24:15. 18. Danille Naill, Lt, 24:44. 19. Jessica Ollis, KD, 24:59. 21. Megan Thomas, KD, 25:14. 23. Ashley Heldibridle, Lt, 25:36. 23. Gracen Garmin, Ne, 25:40. 26. Beki Finafrock, F, 26:23. 27. Lydia Blinn, F, 26:43. 29. Juliana Stolkovich, Lt, 27:46. 31. Caitlin Rau, Ne, 28:07. 37. Kyris Boyle, F, 32:48.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/york-adams/sports/2015/10/06/tuesdays-girls-cross-country-roundup-hartman-wins-central/75271242/