LINKEDINCOMMENTMORE

Here are Tuesday's York/Adams girls' cross country results. Check back often for updates.

EASTERN YORK SWEEPS AT YORK COUNTY TECH >> Thanks to three top-five finishers — led by Maddie McLain's second place finish in 18:53 — the Golden Knights topped Kennard-Dale, Spring Grove and the hosts, York County Tech on Tuesday.

Rams runner Maddie Ferner defeated McClain by nine seconds, coming in at 18:42, the second time in three days Ferner has defeated McClain. Kennard-Dale's Caitlin Salomon was third in 19:49 followed by a pair of Knights in Olivia McLain in 20:19 and Madison Nalls in 20:48.

3.1 miles at York County Tech

Eastern York 19, York County Tech 38 Eastern York 26, Kennard-Dale 29 Eastern York 15, Spring Grove 43 Kennard-Dale 20, York County Tech 39 Kennard-Dale 15, Spring Grove 50 York County Tech 19, Spring Grove 36

1. Maddie Ferner, KD, 18:42. 2. Maddie McLain, EY, 18:53. 3. Caitlin Salomon, KD, 19:49. 4. Olivia McLain, EY, 20:19. 5. Madison Nalls, EY, 20:48. 6 Samantha Jenks, YCT, 22:49. 7. Crystal Mullins, KD, 23:09. 8. Julia Atkins, YCT, 23:26. 9. Anna Thacker, Ey, 23:38. 10. Alisha Lopez, EY, 24:20. 11. Megan Thomas, KD, 24:40. 12. Hallie Fromm, KD, 25:19. 13. Makayla Grothe, YCT, 25:23. 16. Sarah Gardner, SG, 26:32. 17. Marissa Landaverde, SG, 26:39. 19. Luisania Aguero, YCT, 27:06. 20. Jasmine Ball, YCT, 27:22. 21. Jordan Miller, SG, 27:58. 22. Kyra Smith, SG, 28:22. 23. Andrea Smiley, SG, 29:33.

DALLASTOWN SWEEPS AT HOME >> Haley Brown crossed the line in 20:28, which was good enough for first place and helped lead the Wildcats to the home win.

Sarah Groetz took fourth at 21:15 for Dallastown. Delone Catholic's Leanne Sneeringer took second with a time of 20:38 as her team finished in second place overall.

3.1 miles at Dallastown

Dallastown 16, Gettysburg 43 Dallastown 22, Dover 33 Dallastown 24, Delone Catholic 33 Dover 19, Gettysburg 38 Delone Catholic 20, Gettysburg 35 Delone Catholic 27, Dover 29

1. Haley Brown, Dt, 20:28. 2. Leanne Sneeringer, DC, 20:38. 3. Alyssa Alberghini, DC, 20:55. 4. Sarah Groetz, Dt, 21:15. 5. Sarah Kistner, Do, 21:26. 6. Alyssa Lawton, Do, 21:27. 7. Lydia Fimmano, Dt, 22:07. 8. Danni DuBois, Dt, 22:38. 9. Taylor Lescaleet, DC, 22:41. 10. Megan Yingling, Get, 22:52. 11. M. Kaman, Dt, 23:01. 12. Emily Reynolds, Do, 23:03. 13. Madison Schmaltz, Do, 23:14. 14. Elizabeth Balas, Get, 23:53. 15. Abbey Sweeney, DC, 23:54.16. Haley Sweitzer, Do, 24:18. 17. Emma Freeman, Get, 24:33. 21. M. Wells, DC, 24:48. 22. Julie Geesaman, Get, 25:05. 23. M. Peraitis, Get, 25:21.

HARTMAN LEADS CENTRAL YORK TO SWEEP >> The Panthers' top-five racers finished 2-3-4-5-6, with Paige Hartman leading the way with a time of 21:21 in the road sweep at West York.

The Bulldogs' Bethany Weaver was the individual winner with a time of 20:45.8. West York finished in second with a record of 3-1.

3.1 miles at West York

Central York 20, West York 41 West York 15, Littlestown 46 West York 17, New Oxford 42 West York 24, York Catholic 33 Central York 15, Littlestown 50 Central York 15, New Oxford 50 Central York 15, York Catholic 47 New Oxford 23, Littlestown 32 York Catholic 22, Littlestown 34 York Catholic 22, New Oxford 34

1. Bethany Weaver, WY, 20:45.8. 2. Paige Hartman, CY, 21:21. 3. Bridget Palm, CY, 21:33.6. 4. Camryn Sopko, CY, 21:43.8. 5. Haley Pfefferkorn, CY, 22:27.6. 6. Amanda Loeffelholz, CY, 22:39.9. 8. Corlin Mayer, YC, 22:51.0. 9. Carrinne Maloney, WY, 23:04.2. 10. Kayleigh Pokrivka, YC, 23:05.5. 11. Laken Brenneman, WY, 23:05.9. 12. Megan Hale, YC, 23:15.6. 14. Becca Fuhrman, WY, 23:31. 15. Riley Bateman, NO, 23:57.5. 18. Sammi Gentzler, WY, 24:08.5. 21. Kaitlin Wisenholt, Lt, 24:16.1. 23. Maddie Ross, NO, 24:22.3. 27. Naill, Lt, 25:07.7. 28. Jannelle Kress, Lt, 25:09.1. 29. Rachel Kordaz, YC, 25:15.2. 30. Audrey Alpaugh, NO, 25:21.8. 31. Ashley Heldibridle, Lt, 25:25.2. 32. Katy Rader, YC, 26:00.7. 39. Riley Becker, NO, 27:10.6. 44. Elen Yingling, Lt, 29:06.4. 46. Rosa Messersmith, NO, 29:13.2.

NORTHEASTERN COMES OUT VICTORIOUS >> The Bobcats barely edged out the Warriors for first place in the team matches, as they won by one point. Both Northeastern and Susquehannock dominated the Canners on their home course, however Biglerville had to forfeit runners in indivuals and only had one runner participate. Rachel Banchiere set a record at Biglerville's new course with a time of 19:54.7.

3.1 miles at Biglerville Northeastern 15, Biglerville 50 Susquehannock 15, Biglerville 50 Northeastern 28, Susquehannock 29

1. Sus, Rachel Bancheire, 19:54.7. 2. NE, Michaela Bradley, 19:59.6. 3. NE, Kylie Smeltzer, 21:51.4. 4. NE, Rose Rush, 22:06.5. 5. Sus, Brianna Kaiser, 22:23. 6. Sus, Danielle Simpson, 22:55.8. 7. NE, Grace Garman, 23:07. 8. Sus, Juliana Wagner, 23:18.6. 9. Sus, Rachel Tugaczewski, 23:24.1. 12. NE, Caitlyn Rau, 24:53.13. Big, Destiny Clouser, 24.58.6.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/york-adams/sports/2015/09/22/tuesdays-girls-cross-country-roundup-three-finish-top/75268098/