Tuesday's girls' cross country roundup: West York's Weaver wins, Dover sweeps
Here are Tuesday's York/Adams girls' cross country results. Check back often for updates.
DOVER SWEEPS AT SPRING GROVE >> Sarah Kistner placed second in 22:48, the first of three Dover runners to crack the top five, leading the Eagles to a sweep of West York, Spring Grove and Fairfield.
West York's Bethany Weaver won in 21:30 to pace West York to a 2-1 showing.
3.1 miles at Spring Grove
Dover 15, Spring Grove 49
Dover 22, West York 33
Dover 18, Fairfield 42
West York 15, Spring Grove 50
West York 19, Fairfield 43
Fairfield 27, Spring Grove 29
1. Bethany Weaver, WY, 21:30. 2. Sarah Kistner, Do, 22:48. 3. Alyssa Lawton, Do, 22:51. 4. Lindsey Lytle, F, 23:18. 5. Emily Reynolds, Do, 23:50. 6. Corinne Maloney, WY, 24:04. 7. Madison Schmaltz, Do, 24:11. 8. Haley Sweitzer, Do, 24:22. 9. Rebecca Fuhrman, WY, 24:47. 10. Lakyn Brenneman, WY, 24:48. 11. Samantha Gentzler, WY, 25:49. 13. Lydia Blinn, F, 26:18. 17. Sarah Gardner, SG, 28:21. 18. Rebecca Finafrock, F, 28:25. 20. Andrea Smiley, SG, 30;32. 21. Kyra Smith, SG, 30:35. 22. Marisa Landaverde, SG, 31:37. 23. Jordan Miller, SG, 31:44. 24. Allison Wagner, F, 33:11. 26. Kyris Boyle, F, 34:24.
DALLASTOWN SWEEPS AT NEW OXFORD >> The Wildcats took the top four spots as they cruised to a 4-0 sweep.
Haley Brown led the Dallastown contingent, winning in 20:55. Lydia Fimmano came in second with 21:29.
Susquehannock came in second with a 3-1 record as Rachel Banchiere rounded out the top five with a time of 21:42.
3.1 miles at New Oxford
Dallastown 15, New Oxford 46
Dallastown 15, Bermudian Springs 50
Dallastown 16, Susquehannock 43
Dallastown, 15, York County Tech 50
Susquehannock 23, New Oxford 36
Susquehannock 15, Bermudian Springs 48
Susquehannock 15, York County Tech 50
New Oxford 26, York County Tech 50
New Oxford 21, Bermudian Springs 34
Bermudian Springs 15, York County Tech 50
1. Haley Brown, Dt, 20:55. 2. Lydia Fimmano, Dt, 21:29. 3. Bella Wise, Dt, 21:31. 4. Sarah Groetz, Dt, 21:32. 5. Rachel Banchiere, Sus, 21:42. 6. Samantha Jenks, YCT, 22:58. 7. Michele Kamar, Dt, 23:06. 8. Courtney Rodgers, Sus, 23:44. 9. Victoria Richter, NO, 24:02. 10. Julia Atkins, YCT, 24:09. 12. Audrey Alpaugh, NO, 24:47. 13. Janielle Simpson, Sus, 24:30. 14. Maddie Ross, NO, 24:39. 15. Breanna Kaiser, Sus, 24:44. 17. Jenna Bradford, Sus, 25:05. 18. Teaghan Steele, BeS, 25:16. 24. Riley Becker, NO, 26:01. 25. Jasmine Ball, YCT, 26:10. 27. Makalyn Shupp, BeS, 26:23. 28. Makayla Grothe, YCT, 26:24. 30. Grace Cuff, BeS, 27:25.96. 31. Becky Shenk, BeS, 27:25.96. 32. Mia Hensil, BeS, 27:36. 33. Rosa Messersmith, NO, 28:04
SOUTH WESTERN SWEEPS AT HOME >> Madi Wisensale finished third, the first of four straight Mustangs to cross the line, leading her team to a sweep of York Catholic, Kennard-Dale and Gettysburg.
Kennard-Dale runners Maddie Ferner and Caitlin Salomon finished first and second to lead the Rams to a 2-1 showing at the meet. Ferner finished in 20:12.
3.1 miles at South Western
South Western 18, York Catholic 39
South Western 26, Kennard-Dale 31
South Western 15, Gettysburg 42
Kennard-Dale 23, York Catholic 32
Kennard-Dale 22, Gettysburg 34
York Catholic 24, Gettysburg 31
1. Maddie Ferner, KD, 20:12. 2. Caitlin Salomon, KD, 20:48. 3. Madi Wisensale, SW, 22:31. 4. Sarah Forry, SW, 22:57. 5. Natasha Wetzel, SW, 23:03. 6. Lynne Mooradian, SW, 23:17. 7. Katie MacDougall, YC, 23:26. 8. Crystal Mullins, KD, 23:29. 9. Carlin Mayer, YC, 23:35. 10. Megan Hale, YC, 24:05. 11. Carissa McCoury, SW, 24:10. 12. Megan Yingling, Get, 24:15. 13. Megan Thomas, KD, 24:22. 14. Elizabeth Balas, Get, 24:24. 15. Emma Freeman, Get, 24:38. 16. Melissa Cole, Get, 24:41. 17. Katy Radar, YC, 25:25. 18. Julie Geesaman, Get, 25:26. 22. Rachel Kordaz, YC, 26:33. 24. Jessica Ollis, KD, 26:57.
RED LION SWEEPS >> Red Lion dominated the meet by sweeping the top five positions. Tristan Schluderberg, Katryn Gatchell, Sharlie Taylor, Bryn Trout and Leah Taylor swept the top five.
3.1 miles at Littlestown
Red Lion 15, Littlestown 50
Red Lion 15, Biglerville 50
Littlestown 15, Biglerville 50
1. Tristan Schluderberg, RL, 21:34. 2. Katryn Gatchell, RL, 22:51. 3. Sharlie Taylor, RL, 23:07. 4. Bryn Trout, RL, 23:11. 5. Leah Taylor, RL, 23:17. 9. Janelle Kress, Lt, 25:27. 10. Danielle Naill, Lt, 26:851. 11. Ashley Heldibridle, Lt, 27:33. 12. Destiny Clouser, Big, 27:55. 15. Elena Yingling, Lt, 29:36. 16. Juliana Stolkovich, Lt, 29:38. 20. Nicole Marshall, Big, 33:43.