LINKEDINCOMMENTMORE

GameTimePA.com

The following players were named to the all-state softball teams, selected by the Pennsylvania High School Coaches Softball Association.

Pennsylvania Player of the year

Bekah Slattery, Pitcher, Daniel Boone, senior

Class AAAA

Player of the year

Aubree Fritzinger, pitcher, Parkland, sophomore

Pitchers

First team

Maggie Balint, Avon Grove, junior

Madi Beining, North Allegheny, junior

Jackie Bilottie North Penn, senior

Second team

Morgan Ryan, Hempfield, sophomore

Ava Bottiglia, Lower Dauphin, sophomore

Jennifer Hanshaw, Cumberland Valley, sophomore

Honorable mention

Nikki Ray, Abington, junior

Celine Podleney, Hazelton Area, junior

Hannah Ruby, Mifflin County, junior

Courtney Coy, Shippensburg, sophomore

Brittany Hook, Penn Manor, freshman

Sara Tobin, Pottsville Area, senior

Amanda Herr, Warwick, freshman

Emily Oltman, Perk Valley, junior

Kayla Resh, Central York, senior

Megan Kraus, McDowell

Catchers

First team

Briannah Dobson, Central York, sophomore

Sierra McKee, DuBois, senior

Second team

Joanie Miller, Conestoga Valley, C, senior

Savannah Toth, Daniel Boone, senior

Honorable mention

Morgan Fetter, Shippensburg, freshman

Sam Offenback, Neshaminy, senior

Shelby Alcorn, Lower Dauphin, senior

Allessa Morrison, Mifflin County, senior

Katie Wingert, Cumberland Valley, freshman

Precious Torres, Liberty, senior

Audi Welles, Wyoming Valley West, sophomore

Madi Stoner, Hempfield, sophomore

Anna Steimetz, West Chester Rustin

Alyssa Heron, Avon Grove

First base

First team

Megan Trivelpiece, Hazelton Area, sophomore

Mikayla Bower, Williamsport, senior

Second team

Gabby Willman, Daniel Boone, sophomore

Jenna Pecar, McDowell

Honorable mention

Sara Snider-Leonhauser, Neshaminy, senior

Lily Beamenderfer, Conestoga Valley, senior

Chelsea Morgan, Parkland, freshman

Mariah Major, Central Mountain, senior

Second base

First team

Maria Trivelpiece, Hazelton Area, senior

Kirstie Shay, Mechanicsburg, senior

Second team

Mackenzie Russell, Warwick, sophomore

Madison Lilliock, Lower Dauphin, junior

Honorable mention

Maggie Koch, Daniel Boone, junior

Josie Dershem, Central Mountain, freshman

Michaela Garland, Pottsville Area, senior

Sara Keeny, William Tennent, senior

Aubrey Hartman, Hempfield, senior

Third base

First team

Erica Molovich, Mechanicsburg, senior

Kelsey Wisner, Central York, senior

Second team

Nicole Mengel, Warwick, sophomore

Kelsey Impink, Perkiomen Valley, junior

Honorable mention

Bryann Hilty, Central Mountain, senior

Emilee Kirk, Great Valley, senior

Heather Lazer, Haverford, sophomore

Shortstop

First team

Ana Bruni, Perkiomen Valley, junior

Linda Rush, Canon-McMillan, junior

Marissa Butts, Central Dauphin East, sophomore

Second team

Taylor Clark, Mechanicsburg, junior

Cheyenne McKee, DuBois, senior

Vanessa Strohm, Warwick, senior

Honorable mention

Amanda Kulp, Methacton, senior

Jessica Strouse, Central Mountain, senior

Mikaela Browdy, Hazelton Area, senior

Kyla Caruso, Central York, senior

Kaylee Stoner, Lower Dauphin, junior

Sophie Beretski, Neshaminy, junior

Camryn Glenn, Owen J. Roberts, sophomore

Sydney Hayes, Daniel Boone, freshman

Nikki Rhoads, Hempfield, senior

Morgan Almodovar, Conestoga Valley, senior

Emma Varrato, Parkland, senior

Kristin Kaleycik, Liberty, sophomore

Marit Vike, Great Valley, senior

Jackie Heim, William Tennent

Sophie Beretski, Neshaminy

Noelle Zimmerman, Baldwin School, junior

Emily Conaway, Conestoga, junior

Outfield

First team

Alyssa Shedlock, State College, junior

Samantha Garritano, Owen J. Roberts, senior

Mackensie Compton, Neshaminy, junior

Taylor Krow, Cumberland Valley, senior

Ashley Royer, Warwick, senior

Taylor Hoffman, Hempfield

Second team

Alexandra Wolk, Hazelton Area, senior

Jordan Hertz, Mechanicsburg, junior

Madi Marshall, Parkland, senior

Kayla Holl, Lower Dauphin, junior

Kyra Brakefield, Hempfield , junior

Reyna DeJesus, Liberty, junior

Honorable mention

Emily Stanilious, Easton , junior

Abby Heidelbaugh, Solanco, sophomore

Jessica Bishop, Pocono Mountain East, junior

Abby Sachse, Hazelton Area, senior

Kaliah Moore, Williamsport

Jenn Cader, Hatboro-Horsham, senior

Jenna Wilson, Conestoga, senior

DH/Untility

First team

Nikki Ray, Abington, junior

Megan Kern, Spring-Ford, sophomore

Lacy Smith, Manheim Township, senior

Second team

Brianna Smith, Owen J. Roberts, sophomore

Nikki Cuccio, Delaware Valley, senior

Honorable mention

Caela Abadie, West Chester Rustin

Class AAA

Player of the Year

Olivia Gray, Shortstop, Trinity (Washington), junior

Pitchers

First team

Bailey Parshall, Belle Vernon, freshman

Macy Mularskki, Yough, junior

Makyla Yoder, Donegal, sophomore

Second team

Meghan Wimmer, Chichester, senior

Meghan Loutzenhiser, Warren, senior

Jordan Weaver, Lampeter-Strasburg, junior

Honorable mention

Andria Copelli, St. Mary's Area, senior

Rebecca Caputo, Jersey Shore, senior

Gwen Glatz, Wyoming Area, freshman

Leandra Ramos, Greater Nanticoke Area, sophomore

Allison Hartman, Susquehanna Township, senior

Alyssa Pheasant, Hollidaysburg, senior

Elyse Cuttic, Bethlehem Catholic, junior

Danielle Barnes, Southern Lehigh , freshman

Val Miller, Conrad Weiser, senior

Casey Farkasovsky, Beaver, junior

Moriah Lynn, Berwick

McKenzie Somers, Littlestown, junior

Catchers

First team

Kelsie Weaver, West York, senior

Paige Wilson, Warren, junior

Second team

Emma W. Price, Conrad Weiser, senior

Jacqueline Finn, Bellwood-Antis, senior

Honorable mention

Courtney Petersheim, Garden Spot, junior

Kara Duriez, Twin Valley, senior

Nicole Ashcraft, Belle Vernon, senior

Jacqueline Finn, Bellwood-Antis

Emily Zaczkiewicz, Corry

First base

First team

Delany Elling, Trinity (Washington), senior

Erica Lutz, Hamburg, sophomore

Second team

Sara Braungard, Lampeter-Strasburg, senior

Sara Reibscheid, Selinsgrove, senior

Honorable mention

Krista Shay, Hollidaysburg, senior

Kate Krawczuk , Susquehanna Township

Emily Webster, Twin Valley, senior

Nina Cencetti, Pittston, freshman

Brooke Zegar, Greencastle-Anrtrim

Second base

First team

Averi Lorson, Jersey Shore, senior

Bri Garber, Lampeter-Strasburg, junior

Second team

Kaitlyn Witmer, Donegal, sophomore

Third base

First team

Jenna Lipowski, Greater Nanticoke, sophomore

Rebecca Blatt, Hamburg, junior

Second team

Cori Dickinson, Pottsgrove, sophomore

Jensen Dunkling, Athens

Honorable mention

Michaela Cotton, Northern York, freshman

Abbey Bradigan, Pittston Area, junior

Joclyn Hunsicker, Lehighton, junior

Peighton Hornick, Donegal, freshman

Mikayla Focht, Hollidaysburg, sophomore

Aarika Ferko, Conrad Weiser, senior

Trici Kromko, Tunkhannock, senior

Shortstop

First team

Claire Oberdorf, Greensburg-Salem

Natalie Cutright, Dover, junior

Rachel Robinson, Donegal, sophomore

Second team

Emily Zaring, West Perry, junior

Kaitlin Yealy, Littlestown, junior

Shania Fogelsonger, James Buchanan, senior

Honorable mention

Jess Allen, Jersey Shore, junior

Taryn Ashby, Pittston Area, sophomore

Jess Kerstetter, Selinsgrove

Jess Indelicato, Bethlehem Catholic, freshman

Danielle Mullin, Southern Lehigh , senior

Emily Wolfgang, Wyoming Area, senior

Outfield

First team

Hayley Norton, Spring Grove, senior

Hanna Garber, Lampeter-Strasburg, OF, freshman

Briana Bunner, Southmoreland, junior

Bree Bednarski, Wyoming Area, junior

Rebecca Gabert, West Perry, junior

Ally Brown, Greencastle-Antrim, sophomore

Second team

Savanna Kolenda, Donegal, OF, freshman

Katie Spriggle, Selinsgrove, senior

Clare Sebastianelli, Valley View, senior

Mindina Lieback, Pittston Area, junior

Emily Frederick, Belle Vernon, senior

Emily Graham, Donegal, CF, sophomore

Honorable mention

Kate State ,Susquehanna Township, junior

Brandi Clark, Garden Spot, freshman

Saige McElwain, Belwood-Antis OF

DH/Utility

First team

Taryn Miller, James Buchanan, junior

Second team

Taylor Shildt, Bellwood-Antis, junior

Gabi Ermish, Pottsgrove, junior

Honorable mention

Miranda Bohn, Greater Nanticoke, freshman

Devon Haddow, Twin Valley, senior

Andria Copelli, St. Mary's Area, senior

Taylor Baloga, Pittston Area, junior

Class AA

Player of the Year

Shelbee Holcomb, Shortstop, Delone Catholic, junior

Pitchers

First team

Kristen Coffay,Holy Redeemer, sophomore

Cori James, Cambria Heights, senior

Tiffany Edwards, Deer Lakes, senior

Second team

Maggie Peck, Philipsburg-Osceola

Jen Carthew, Chestnut Ridge, senior

Lauren Zola, Seton-LaSalle

Honorable mention

Katie Tarr, Burgettstown

Alexa Singer, Wellsboro, senior

Paige Sechrist, Central Columbia

Sam Curcio, Notre Dame, senior

Kayla Parkin, Cambridge Springs, junior

Erica Burns, Carmichaels, senior

Catchers

First team

Kelsey Simpkins, Notre Dame, senior

MaryCate Butler, Villa Marie Academy, senior

Second team

Erin Canfield, Wyalusing

Lauren Campbell, Palmerton, senior

Honorable mention

MacKenzie Klinger, Central Columbia, junior

Holly Pachella, Radnor, senior

Sarah Blinn, Deer Lakes, junior

Roni Lipinski, Fairview

Rhialle Jessel, Loyalsock, freshman

First base

First team

Amanda Knaub, Trinity (Camp Hill), junior

Gabby Giordano, Holy Cross, senior

Second team

Taylor Hoffman, Southern Columbia, senior

Kenzie Burge, Philipsburg-Osceola, senior

Honorable mention

Mackenzie Hasenauer, Pine Grove, sophomore

Kristen Kargol, Cambridge Springs, senior

Kaya Swanek, Holy Redeemer, senior

Chase Stokes, North Schuylkill, senior

Second base

First team

Taylor Sweigart, Brandywine, senior

Abby Carter, St. Basil

Second team

Alyssa Yungwirth, Wellsboro, freshman

Jen Kaufman, Pine Grove, sophomore

Honorable mention

Eleanor Watts, Hughesville, senior

Alana Stugart, South Williamsport, junior

Third base

First team

Emma Schweigert, Schuylkill Haven, senior

Katie Laughman, Delone Catholic, junior

Second team

Ally DeVoir, Wyalusing

Raelyn Rice, Everett, junior

Honorable mention

Haylee Hayward, Philipsburg-Osceola, senior

Catherine Cox, Cambria Heights, sophomore

Rachel Gricoski, North Schuylkill, junior

Caleigh Roach, New Hope-Solebury, sophomore

Shortstop

First team

Courtney Stump, Kutztown

Morgan Bienkowski, Holy Redeemer, freshman

Abby Showers, Philipsburg-Osceola, senior

Second team

Tiffany Lapotsky, North Schuylkill, junior

Audrey Gardus, Carbondale, senior

Sarah Ingerick, Wellsboro, junior

Honorable mention

Janel Tracy, Palmerton , senior

Olivia Gregorich, Forest Hills, sophomore

Marissa Snyder, Central (Martinsburg), senior

Lexi Marchaoni, Montoursville, sophomore

Katie Gozzard, Deer Lakes, senior

Haley Giedroc, Bald Eagle Area, senior

Kasey DeVoir, Wyalusing

Kayla Osborne, Northwestern

Kaitlyn Brogan, St. Basil Academy

Outfield

First team

Lizz Cummings, South Williamsport, senior

Chelsea Skrepenak, Holy Cross, senior

Megan Bainey, Philipsburg-Osceola, senior

Allison Snider, Everett, junior

Maria Taliani, Deer Lakes, junior

Hannah Edwards, Catasauqua, junior

Second team

Krista Berzonsky, Central Cambria, senior

Kelsey Bristol, Troy

Brooke McClatchy, Radnor, senior

Hannah Fischer, Annvile-Cleona, junior

Megan Knarr, Notre Dame, senior

Faith Carson, Notre Dame Green Pond, senior

Honorable mention

Myranda Gormley, St. Basil, senior

Katie Welker, Loyalsock Township

Jenny Young, Wellsboro, junior

DH/Utility

First team

Kendall Watkins, Loyalsock, junior

Sarah Wilson, New Hope-Solebury, freshman

Second team

Alexia Reichl, Catasauqua, freshman

Maggie Murphy, Northwest Area

Honorable mention

Kadie Morral, Everett, junior

Lexi Ritchey, Central (Martinsburg), senior

Kourtney Phillips, Montoursville

Anna Steer, South Williamsport, junior

Class A

Player of the Year

Abbey Bauer, Pitcher, Elk County Catholic, senior

Pitchers

First team

Taryn Wilson, Tri-Valley, senior

Marlo Roadcap. Millersburg, senior

Madison Ludrosky, Jefferson-Morgan, senior

Second team

Tianna Yanoscak, Williams Valley, junior

Rachel Myers, West Branch, junior

Kaitlynn Dittrich, Chartiers-Houston

Honorable mention

Rachel Prather, Iroquois

Kala Mahen, Lakeview, senior

Katy Dunn, Cochraton, senior

Makenzie Eshelman, Northern Bedford, junior

Bryanna Vearing, Bristol, sophomore

Emily Wawroski, Bloomsburg, junior

Mariah Berguson, Liberty, senior

Paige Hotz, Frazer, senior

Dana Vatakis, Monessen, freshman

Catchers

First team

Kayla Wilt, HOPE for Hyndman, junior

Sam Kinter, Cochranton, senior

Second team

Jordy Frank, DuBois Central Catholic, sophomore

Tiana Brewington, Bristol, sophomore

Honorable mention

Jessi Prutsman, Cowanesque Valley, junior

Maria Morgan, Bucktail, senior

Stasia Laterzo, West Branch

Maura Kreiser, Williams Valley, senior

Cassie Querry, Huntingdon, sophomore

Kendra Colegrove, Williamson, sophomore

First base

First team

Sophie Yanak, Elk County Catholic, senior

Jade Stevens, Bristol, sophomore

Second team

Kendra Colegrove, Williamson, junior

Emily Mealey, Minersville, sophomore

Honorable mention

Haley Nestor, Williams Valley

Second base

First team

Kate Whelski, Williams Valley, junior

Abby Clulow, Cochranton, senior

Second team

Lizzy Scott, West Branch

Abby Schoffstall, Minersville, sophomore

Third base

First team

Annie Williams, Northeast Bradford, sophomore

Morgan Rackish, West Branch, senior

Second team

Kate Cron, Sayre, sophomore

Rachel Sterner, Minersville, junior

Shortstop

First team

Hannah Nestor, Williams Valley, senior

Olivia D'Emidio, Bristol, senior

Marissa Heary, Elk County Catholic, senior

Second team

Jerrika Chorba, Bloomsburg

Hannah Drenning, Northern Bedford, senior

Honorable mention

Mackenzie Hawley, Cochranton, senior

Courtney Stump, Kutztown

Nikki Scott, Muncy, senior

Outfield

First team

Adrienne Kroznuskie, Minersville, sophomore

Maddy Johnson, Northeast Bradford, senior

Maddie Horn, Tri-Valley, sophomore

Caitlin England, Williamsburg, senior

Kassie Kesneck, Chartiers-Houston, senior

Rayanne Hawk, Williams Valley, junior

Second team

Taylor Header, Tri-Valley, senior

Haley Gyurina, Muncy, junior

Kayleigh MacTavish, West Branch

Skylar Ceprish, West Branch

Quinn Burdick, Smethport

DH/Utility

First team

Sydney Reath, Mercersburg Academy, senior

Kelsey Caldwell, Calvary Christian Academy, senior

Second team

Kadi Cosgrove, HOPE for Hyndman, junior

Madalyn Nicols, Maplewood, senior

Honorable mention

Sam Krisa, Mountain View, junior

Hannah Bryson, Montgomery , junior

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/york-adams/softball/2015/06/26/pahscsba-all-state-team/75261786/