LINKEDINCOMMENTMORE

Northeastern 95, Dover 91: The Bobcats needed the final event of the home meet, the 400 freestyle relay, to get their first win in school history over the Eagles.

Northeastern secured the meet win by finishing first and third in the final race. The team of Lauren Mummert, Katie Mummert, Ona Sutton and Abby Braswell hit the wall at 4:00.95 to win the event.

Dover’s second-place team came in with a time of 4:03.30 followed by the third-place Northeastern squad at 4:19.96.

Lauren Mummert also had two individual first places in the 200 IM and 500 freestyle.

at Northeastern

200 medley relay — 1. Dover (Danica Brickley, Grace Beierschmitt, Lindsay Brenneman, Maddi Hetrick), 2:01.44. 200 free — 1. Brenneman, Do, 2:07.13, 2. Katie Mummert, Ne, 3. Caitlyn Rau, Ne. 200 IM — 1. Lauren Mummert, Ne, 2:22.53, 2. Kalyn Lash, Do, 3. Danica Brickley, Do. 50 free — 1. Beierschmitt, Do, 25.82, 2. Abby Braswell, Ne, 3. Hetrick, Do. Diving — 1. Lindsey Pope, Ne, 275.70, 2. Sophie Barnes, Do, 3. Lauren Williamson, Ne. 100fly — 1. Katie Mummert, Ne, 1:08.18, 2. Madelynn Kinard, Do, 3. Courtnee Hoff, Ne. 100 free — 1. Brenneman, Do, 57.58, 2. Annie Long, Do, 3. Hetrick, Do. 500 free — 1. L. Mummert, Ne, 5:38.11, 2. Rau, Ne, 3. Banres, Do. 200 free relay — 1. Northeastern (K. Mummert, Hali Eckenrode, Rau, L. Mummert), 1:56.68. 100 back — 1. Braswell, Ne, 1:05.47, 2. Brickley, Do, 3. Kinard, Do. 100 breast — 1. Kyleigh Smeltzer, Ne, 1:17.25, 2. Beierschmitt, Do, 3. Kyra Shoemaker, Do. 400free relay — 1. Northeastern (L. Mummert, K. Mummert, Ona Sutton, Braswell), 4:00.95.

Dallastown 137, Red Lion 39: Sydney Hoover, Jena Woods an dKacey Oberlander led the Wildcats to the big win at home as Dallastown clinched the YAIAA Division I title outright. It is the 12th straight division championship for the Wildcats.

Hoover won the 50 freestyle and the 100 butterfly, while Woods claimed the 200 and 100 freestyle races. Oberlander won the 200 IM and 500 freestyle. All three girls also swam on two winning relays.

at Dallastown

200 medley relay — 1. Dallastown (Kacey Oberlander, Jena Woods, Sydney Hoover, Emma Balderson), 1:55.13. 200 free — 1. Woods, Dt, 2:03.48, 2. Rebekah Brown, Dt, 3. Kaitlyn DeStefano, Dt. 200 IM — 1. Oberlander, Dt, 2:09.17, 2. Isabella Wise, Dt, 3. Nancy Marston, Dt. 50 free — 1. Hoover, Dt, 26.46, 2. Abigail McDermott, Dt, 3. Balderson, Dt. Diving — 1. Kelsey Oswandel, Dt, 1:55.40. 100fly — 1. Hoover, Dt, 1:02.52, 2. Lindsay O’Rourke, Dt, 3. Julia Diorio, Dt. 100 free — 1. Woods, Dt, 56.57, 2. Maddy Grim, RL, 3. Ashley Pechinski, Dt. 500 free — 1. Oberlander, Dt, 5:12.21, 2. Jessica Sun, RL, 3. Brown, Dt. 200 free relay — 1. Dallastown (Hoover, McDermott, Brown, Marston), 1:48.55. 100 back — 1. Balderson, Dt, 1:03.13, 2. O’Rourke, Dt, 3. Kelsey Jacobson, Dt. 100 breast — 1. Wise, Dt, 1:12.63, 2. Marston, Dt, 3. Sarah Helt, RL. 400free relay — 1. Dallastown (Balderson, Woods, O’Rourke, Oberlander), 3:53.86

Central York 122, South Western 63: Mackenzie Sopko led the Panthers to the road win with wins in the 200 IM and 100 breaststroke.

The Panthers also swept all three relays with Sopko a member of the 200 medley and 200 freestyle relays.

at South Western

200 medley relay — 1. Central York (Brynn DuRand, Sarah Hartman, Sarah Spinney, Mackenzie Sopko), 2:05.20. 200 free — 1. Kayla Swaltek, CY, 2:08.00, 2. Molly Devine, SW, 3. Marita Blake, CY. 200 IM — 1. M. Sopko, CY, 2:24.24, 2. Mya Wherley, SW, 3. Karly Goodling, CY. 50 free — 1. Lynne Mooradian, SW, 28.25, 2. Lili Sweeney, CY, 3. Sarah Minich, CY. Diving — 1. Emily Salter, CY, 215.75, 2. Lindsey Chatterton, CY, 3. Katie Weisz, SW. 100fly — 1. Wherley, SW, 1:09.31, 2. Devine, SW, 3. Karly Goodling, CY. 100 free — 1. Hartman, CY, 58.94, 2. Swaltek, CY, 3. Mooradian, SW. 500 free — 1. Sophie Stambaugh, CY, 5:42.04, 2. Blake, CY, 3. Allyson Green, SW. 200 free relay — 1. Central York (Spinney, Swaltek, Stambaugh, M. Sopko), 1:51.60. 100 back — 1. DuRand, CY, 1:07.42, 2. Spinney, CY, 3. Minnich, CY. 100 breast — 1. M. Sopko, CY, 1:17.52, 2. Green, SW, 3. Janna Culp, SW. 400free relay — 1. Central York (Swaltek, Minich, Spinney, Hartman), 4:05.76.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1T1stTd