Autoplay
Show Thumbnails
Show Captions
59 LINKEDINCOMMENTMORE

The YAIAA tennis championships will feature an all-York Catholic final in Class AA and the top two seeds in Class AAA.

York Catholic's Michael Andrews, the top seed in Class AA, will take on his teammate Alberto Bruno, the No. 4 seed, in Monday's championship match at South Western.

Andrews advanced with Saturday's straight-set win against No. 5 Nick Durski of Delone Catholic, followed by a straight-set win against No. 3 Brett Gill of Littestown.

Bruno beat unseeded Littlestown player Noah DeCampo in the quarterfinals and Gettysburg's Adam Yingling, the No. 2 seed, in the semifinals.

In Class AAA, No. 1 Holden Koons of Dallastown and No. 2 Ben Sentz of South Western advanced to Monday's final.

The freshman Koons beat No. 7 Chris Maderitz of Central York in the quarterfinals, then No. 4 Joey Stiles of New Oxford in the semis.

Sentz handled a pair of Dallastown players on Saturday, beating unseeded Sachin Venkatesh, then No. 8 Hunter Jones.

The championship matches are set to begin at 4 p.m. Monday at South Western.

The third-place matches will begin at the same time, pitting Stiles vs. Jones in Class AAA and Gill vs. Yingling in Class AA.

Related: Results and recap from the first and second rounds

YAIAA singles tournament

Class AAA
Saturday's results
Quarterfinals

(1) Holden Koons, Dt, def. (7) Chris Maderitz, CY, 6-0, 6-0
(4) Joey Stiles, NO, def. (5) Gavin Kenney, SW, 6-2, 7-5
(8) Hunter Jones, Dt, def. (3) Grant Wierman, SG, 6-2, 1-6, 7-6 (8)
(2) Ben Sentz, SW, def. Sachin Venkatesh, Dt, 6-2, 6-2
Semifinals
(1) Koons, Dt, def. (4) Stiles, NO, 6-0, 6-1
(2) Sentz, SW, def. (8) Jones, Dt, 6-1, 6-3
Monday, May 2
At South Western, 4 p.m.
Championship

(1) Koons, Dt, vs. (2) Sentz, SW
Third-place game
(4) Stiles, NO vs. (8) Jones, Dt

Class AA
Saturday's results
Quarterfinals

(1) Michael Andrews, YC, def. (5) Nick Durski, DC, 6-1, 6-1
(3) Brett Gill, Lt, def. (6) Zach Kiick, Get, 6-2, 6-4
(4) Aleberto Bruno, YC, def. Noah DeCampo, Lt, 6-0, 6-0
(2) Adam Yingling, Get, def. (7) Tyr Abendshoen, YS, 6-0, 6-2
Semifinals
(1) Andrews, YC, def. (3) Gill, Lt, 6-3, 6-0
(4) Bruno, YC, def. (2) Yingling, Get, 6-4, 6-1
Monday, May 2
At South Western, 4 p.m.
Championship

(1) Andrews, YC vs. Bruno, YC
Third-place game
(3) Gill, Lt vs. Yingling, Get

59 LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1TCnnLg