LINKEDINCOMMENTMORE

Here are Thursday's York/Adams boys' swimming results.

Red Lion 95, New Oxford 75: Although the visiting Colonials won four of the 11 races, and led the meet, the Lions were able to complete the comeback.

Kyle DuPree notched wins in the 200 individual medley and 100 breaststroke for New Oxford, which led 42-40 after the 100 free. However, Brayden Stein and Matthew Lanius gave Red Lion the lead for good by finishing 1-2 in the 500 free.

Dylan North (200 free, 100 backstroke) and Alex Sun (100 butterfly, 100 free) posted double wins for the Lions.

at Red Lion

200 medley relay — 1. NO (Alex Pecher, Kyle DuPree, Curtis Clinton, Gabe DiMisa), 1:48.22; 2. RL; 3. RL. 200 free — 1. Dylan North, RL, 1:51.11; 2. Dan Mack, NO; 3. Nathaniel Clark, RL. 200 individual medley — 1. DuPree, NO, 2:07.57; 2. David White, RL; 3. Matthew Lanius, RL. 50 free — 1. Jacob Lorenzen, RL, 24.10; 2. Clinton, NO; 3. Isaac DiMisa, NO. 100 butterfly — 1. Alex Sun, RL, 55.27; 2. Pecher, NO; 3. Clinton, NO. 100 free — 1. Sun, RL, 50.94; 2. Lorenzen, RL; 3. I. DiMisa, NO. 500 free — 1. Brayden Stein, RL, 5:23.97; 2. Lanius, RL; 3. Mack, NO. 200 free relay — 1. NO (G. DiMisa, I. DiMisa, Collin Bateman, Mack), 1:43.13; 2. RL; 3. RL.  100 back — 1. North, RL, 55.62; 2. Pecher, NO; 3. Nathaniel Chan, RL. 100 breast — 1. DuPree, NO, 1:06.96; 2. White, RL; 3. Bateman, NO. 400 free relay — 1. RL (North, White, Lorenzen, Sun), 3:30.37; 2. NO; 3. RL.

Central York 115, Spring Grove 62: Alec Peckmann won the 100 butterfly and 500 freestyle races to lead the Panthers to the road win.

at Spring Grove

200 medley relay — 1. Central York (Alec Peckmann, Anthony Gemma, Ben Chu, Will Hartzell), 1:45.34. 200 free — 1. Brain McGlynn, SG, 2:00.74, 2. Grae Elliot , SG, 3. Corey Roberts, SG. 200 IM — 1. Justin Culp, Sg, 2:14.77, 2. Josiah Kline, SG, 3. Noah Schaefer, CY. 50 free — 1. Hartzell, CY, 23.37, 2. Ben Fischer, CY, 3. Collin Ruby, SG. Diving — 1. Garrett Sommer, CY, 217.10, 2. Nick Cappella, CY. 100fly — 1. Peckmann, CY, 54.17, 2. Chu, CY, 3. Jay Kuhn, SG. 100 free — 1. Jesse Tate, CY, 50.78, 2. Gemma, CY, 3. Ruby, SG. 500 free — 1. Peckmann, CY, 5:03.42, 2. O’Neill, CY, 3. Elliot, SG. 200 free relay — 1. Central York (Gemma, Tate, Hartzell, Chu), 1:34.06. 100 back — 1. Jared Hicks, CY, 59.24, 2. Fisher, CY, 3. Roberts, SG. 100 breast — 1. Gemma, CY, 1:10.44, 2. Tim Bui, CY, 3. Hartzell, CY. 400free relay — 1. Spring Grove (Elliot, Kuhn, McGlynn, Ruby) 3:36.52.

York Suburban 62, Susquehannock 32: Karl Schmittle, Aidan Fryar and Matt Spinello each won a pair of individual events, leading the Trojans to victory.

Schmittle took first in the 200 IM and later the 100 back, while Fryar won the 50 free and 100 free. Spinello was victorious in the 100 fly and 100 breast.

at York Suburban

200 medley relay — 1. York Suburban (Karl Schmittle, David Boyer, Aidan Fryar, Charles Rogers), 1:49.21. 2. Sus. 3. YS. 200 free — 1. Devon Lonergan, YS, 2:01.69. 2. Seth Orndorff, YS. 3. Joseph Speir, Sus. 200 IM — 1. Schmittle, YS, 2:15.17. 2. Gibson Porter, Sus. 3. Boyer, YS. 50 free — 1. Fryar, YS, 22.65. 2. Robert Jackson, Sus. 3. Will Mosko, Sus.  100fly — 1. Matt Spinello, YS, 55.91. 2. Justin Reed, Sus. 3. Mosko, Sus. 100 free — 1. Fryar, YS, 53.01. 2. Jackson, Sus. 3. Ethan Staub, YS. 500 free — 1. Zach Gochnauer, YS, 5:34.97. 2. Orndorff, YS. 3. Ryan Gloeckner, Sus. 200 free relay — 1. York Suburban (Staub, Lonergan, Spinello, Fryar), 1:38.43. 2. Sus. 3. Sus. 100 back — 1. Schmittle, YS, 59.87. 2. Reed, Sus. 3. Raven Alwine-Frank, YS. 100 breast — 1. Spinello, YS, 1:06.82. 2. Porter, Sus. 3. Boyer, YS. 400free relay — 1. York Suburban (Lonergan, Rogers, Schmittle, Spinello), 3:40.23. 2. Sus. 3. YS.

Dover 104, West York 66: Hunter Link and Casey Marshall each won a pair of events, leading the Eagles to victory.

Link took first in the 200 free and 500 free, while Marshall was victorious in the 100 back and 100 fly.

The Bulldogs received a solid effort from Greg Landis as he won the 100 breast and 100 free, edging Eagle Tobias Kwasnjuk by less than a second in the latter event.

at West York

200 medley relay — 1. Dover (Casey Marshall, Brannon Boyd, Cameron Aspey, Tobias Kwasnjuk), 1:49.75. 2. WY. 3. Do. 200 free — 1. Hunter Link, Do, 1:57.63. 2. Matt Edgar, Do. 3. Luke Foery, WY. 200 IM — 1. Jake Spangler, WY, 2:15.12. 2. Boyd, Do. 3. Aspey, Do. 50 free — 1. Kwasnjuk, Do, 24.04. 2. Tony Zito, WY. 3. Jakub Becker, Do.  100fly — 1. Marshall, Do, 54.57. 2. Aspey, Do. 3. Zito, WY. 100 free — 1. Greg Landis, WY, 52.53. 2. Kwasnjuk, Do. 3. Kieran McKee, WY. 500 free — 1. Link, Do, 5:15.21. 2. Foery, WY. 3. Jacobson, Do. 200 free relay — 1. West York (Spangler, McKee, Zito, Landis), 1:39.18. 2. Do. 3. Do. 100 back — 1. Marshall, Do, 1:00.17. 2. Landis, WY. 3. Noah Mumma, Do. 100 breast — 1. Spangler, WY, 1:06.84. 2. Jack Seifarth, WY. 3. Boyd, Do. 400free relay — 1. Dover (Kwasnjuk, Link, Edgar, Marshall), 3:40.15. 2. WY. 3. Do.

Gettysburg 121, Northeastern 52: Chandler Desotelle won the 200 IM and 100 freestyle races to lead the Warriors to the road win.

Northeastern’s Drew Wilson won the 200 and 500 freestyle races.

at Northeastern

200 medley relay — 1. Gettysburg (Nico DeAngelo II, Logan Hyde, Chandler Desotelle, Zach Kiick), 1:50.65. 200 free — 1. Drew Wilson, Ne, 1:49.21, 2. Hyde, Get, 3. Jared Herr, Get. 200 IM — 1. Desotelle, Get, 2:15.49, 2. Sasha Siperko, Get, 3. Cameron Bishop, Get. 50 free — 1. DeAngelo II, Get, 23.57, 2. Kiick, Get, 3. Kade Oussoren, Get. Diving — 1. Damon Faulkner, Ne, 214.65, 2. Josh Freeze, Ne, 3. Jon Lindsey, Ne. 100fly — 1. Bishop, Get, 1:02.92, 2. Drake Myers, Ne, 3. Jay Geesaman, Get. 100 free — 1. Desotelle, Get, 51.90, 2. DeAngelo II, Get, 3. Kiick, Get. 500 free — 1. Wilson, Ne, 4:58.79, 2. Hyde, Get, 3. Oussoren, Get. 200 free relay — 1. Gettysburg (Kiick, Jacob Nelson, Jonathan Lamb, Herr), 1:40.52. 100 back — 1. Siperko, Get, 1:05.67, 2. Herr, Get, 3. Lamb, Get. 100 breast — 1. Myers, Ne, 1:11.93, 2. Nelson, Get, 3. Gus Douds, Get. 400free relay — 1. Gettysburg (Desotelle, Herr, Hyde, DeAngelo II), 3:33.65.

Dallastown 144, South Western 37: Jacob Stoner blazed down his lane in the 100 butterfly to set a new pool record at South Western with a time of 51.82 in the Wildcats' win.

Stoner was also a member of the 200 medley relay team for Dallastown, which set a pool record with at time of 1:40.89. Logan Brockway, Grant Wertz and Spencer Hill were also on the team.

at South Western

200 medley relay — 1. Dallastown (Logan Brockway, Grant Wertz, Spencer Hill, Jacob Stoner), 1:40.89. 200 free — 1. Brockway, Dt, 1:50.65, 2. Patrick Dunnigan, Dt, 3. Jan Smolinski, Dt. 200 IM — 1. Hill, Dt, 2:01.37, 2. Jacobson, Dt, 3. Niccolo Scrivani, Dt. 50 free — 1. Stoner, Dt, 22.10, 2. Alex Yokem, SW, 3. William Wise, Dt. Diving — 1. Dustin Jones, DT, 182.65, 2. Bryce Willet, Dt, 3. Izaiah Bosse, SW. 100fly — 1. Stoner, Dt, 51.82, 2. Yokem, SW, 3. Charles Baker, Dt. 100 free — 1. Hill, Dt, 49.65, 2. Wertz, Dt, 3. Dante Scrivani, Dt. 500 free — 1. Baker, Dt, 5:19.99, 2. Mark O’Rourke, Dt, 3. Dunnigan, Dt. 200 free relay — 1. Dallastown (Stoner, Wise, Seth Schuler, Hill), 1:32.58. 100 back — 1. Brockway, Dt, 56.38, 2. Jacobson, Dt, 3. D. Scrivani, Dt. 100 breast — 1. Wertz, Dt, 1:03.09, 2. N. Scrivani, Dt, 3. Travis Krivitski, SW. 400free relay — 1. Dallastown (Brockway, Dunnigan, Schuler, Wise), 3:31.96.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1RCunJm