LINKEDINCOMMENTMORE

Gettysburg 94, Dover 82: Gettysburg’s Chandler Desotelle won the 200 freestyle and 100 butterfly, eking out both victories in less than a second to help lift the Warriors to a tight victory over the Eagles.

In the 200 free, Desotelle edged Casey Marshall by .13 seconds to pick up the victory. He beat Hunter Link to the line in the 100 fly by .92 seconds. The extra four points gave the Warriors just enough cushion heading into the final event. Desotelle also swam on the winning 400 free relay.

Dover got individual wins from Link (200 IM) and Marshall (100 back), and they both swam on the winning 200 medley relay.

at Dover

200 medley relay — 1. Dover (Casey Marshall, Brannon Boyd, Hunter Link, Matt Edgar), 1:48.59. 2. Gettysburg. 3. Gettysburg. 200 free — 1. Chandler Desotelle, Get, 1:51.83. 2. Marshall, Do. 3. Jacob Nelson, Get. 200 IM — 1. Link, Do, 2:13.75. 2. Jared Herr, Get. 3. Drew MacDonald, Do. 50 free — 1. Tobias Kwasnjuk, Do, 23.94. 2. Jakub Becker, Do. 3. Zach Kiick, Get. Diving — 1. Jamie Kohler, Do, 196.45. 100fly — 1. Desotelle, Get, 59.42. 2. Link, Do. 3. Cameron Bishop, Get. 100 free — 1. Nico DeAngelo, Get, 51.38. 2. Kwasnjuk, Do. 3. Kiick, Get. 500 free — 1. Jared Herr, Get, 5:00.0. 2. Logan Hyde, Get. 3. Boyd, Do. 200 free relay — 1. Dover (Edgar, Jacobson, Becker, Kwasnjuk), 1:39.33. 2. Gettysburg. 3. Gettysburg. 100 back — 1. Marshall, Do, 57.20. 2. DeAngelo, Get. 3. Sasha Siperko, Get. 100 breast — 1. Hyde, Get, 1:07.19. 2. Boyd, Do. 3. MacDonald, Do. 400free relay — 1. Gettysburg (Desotelle, Herr, Hyde, DeAngelo), 3:29.91. 2. Dover. 3. Gettysburg.

Susquehannock 96, West York 73: Robert Jackson and Justin Reed won two individual events apiece to lead the Warriors to the home victory.

Jackson won the 50 and 100 freestyle races for Susquehannock, while Reed won the 100 butterfly and 100 backstroke. Reed also swam on the 200 medley relay team, which was the Warriors' only relay victory of the day.

West York got an individual win from Jake Spangler (200 free) and Greg Landis (200 IM), and both of them swam on the winning 200 and 400 freestyle relays.

at Susquehannock

200 medley relay — 1. Susquehannock (Joseph Speir, Gibson Porter IV, Justin Reed, Will Mosko), 1:49.55. 200 free — 1. Jake Spangler, WY, 2:02.81, 2. Ryan Gloeckner, Sus, 3. Speir, Sus. 200 IM — 1. Greg Landis, WY, 2:12.32, 2. Porter IV, Sus, 3. Ryan Denis, Sus. 50 free — 1. Robert Jackson, Sus, 24.32, 2. Tony Zito, WY, 3. Joshua May, WY. 100 fly — 1. Reed, Sus, 58.69, 2. Mosko, Sus, 3. Spangler, WY. 100 free — 1. Jackson , Sus, 54.12, 2. Kieran McKee, WY, 3. Dean Lochte, Sus. 500 free — 1. Luke Foery, WY, 5:49.04, 2. Gloeckner, Sus, 3. Nate Hunsinger, Sus. 200 free relay — 1. West York (Spangler, Zito, McKee, Landis), 1:39.32. 100 back — 1. Reed, Sus, 1:01.01, 2. Speir, Sus, 3. Nick Williams, Sus. 100 breast — 1. Porter IV, Sus, 1:07.43, 2. Landis, WY, 3. Jack Seifarth, WY. 400free relay — 1. West York (Zito, Spangler, McKee, Landis), 3:39.99.

York Suburban 115, Northeastern 57: Aidan Fryar swam on all three winning relays to help lead the Trojans to the road win.

Fryar also won the 50 freestyle.

Northeastern got two individual wins apiece from Drew Wilson and Drake Myers. Wilson won the 200 freestyle and 100 butterfly, while Myers claimed the 200 IM and 100 breaststroke.

at Northeastern

200 medley relay — 1. York Suburban (Charles Rogers, David Boyer, Trent Golden, Aidan Fryar), 1:51.16. 200 free — 1. Drew Wilson, Ne, 1:50.94, 2. Matt Spinello, YS, 3. Karl Schmittle, YS. 200 IM — 1. Drake Myers, Ne, 2:20.84, 2. Boyer, YS, 3. Raven Alwine-Frank, YS. 50 free — 1. A. Fryar, YS, 22.58, 2. Andrew Hassinger, YS, 3. Noah Hake, Ne. Diving — 1. Damon Faulkner, Ne, 167.85, 2. Josh Freeze, Ne, 3. Jon Lindsey, Ne. 100fly — 1. Wilson, Ne, 1:00.24, 2. Golden, YS, 3. Boyer, YS. 100 free — 1. Ethan Staub, YS, 55.86, 2. Rogers, YS, 3. Hake, Ne. 500 free — 1. Devon Lonergan, YS, 5:36.27, 2. Alwine-Frank, YS, 3. Ben Koller, YS. 200 free relay — 1. York Suburban (Matt Thoman, A. Fryar, Alwine-Frank, Koller), 1:44.37. 100 back — 1. Schmittle, YS, 58.33, 2. Sean Smith, YS, 3. Gabe Fryar, YS. 100 breast — 1. Myers, Ne, 1:11.51, 2. Jeff Hudak, Ne, 3. Garrett Herink, YS. 400free relay — 1. York Suburban (A. Fryar, Spinello, Schmittle, Staub), 3:33.17.

New Oxford 103, South Western 79: Kyle DuPree led the Colonials to the road win with victories in the 200 IM and 500 freestyle races. DuPree also swam on the winning 400 freestyle relay.

South Western’s Alex Yokem won the 200 and 100 freestyle races.

at South Western

200 medley relay — 1. South Western (John Gill, Travis Krivitski, Alex Yokem, Ben Shoul), 1:47.31. 200 free — 1. Yokem, SW, 1:52.93, 2. Alex Pecher, NO, 3. Dylan Eckard, SW. 200 IM — 1. Kyle DuPree, NO, 2:07.84, 2. Collin Bateman, NO, 3. Gill, SW. 50 free — 1. Ben Shoul, SW, 24.24, 2. Curtis Clinton, NO, 3. Isaac DiMisa, NO. Diving — 1. Gabriel DiMisa, NO, 174.25, 2. Izaiah Bosse, SW, 3. Dylan McCann, NO. 100fly — 1. Clinton, NO, 58.93, 2. Shoul, SW, 3. Aaron Pecher, NO. 100 free — 1. Yokem, SW, 50.25, 2. Al. Pecher, NO, 3. Todd Jones, SW. 500 free — 1. DuPree, NO, 5:16.15, 2. Gill, SW, 3. Dan Mack, NO. 200 free relay — 1. New Oxford (I. DiMisa, Aa. Pecher, Mack, G. DiMisa), 1:44.63. 100 back — 1. Eckard, SW, 1:01.98, 2. Corey Mock, NO, 3. Mack, NO. 100 breast — 1. Krivitski, SW, 1:12.03, 2. Bateman, NO, 3. Aa. Pecher, NO. 400free relay — 1. New Oxford (Clinton, Al. Pecher, Bateman, DuPree), 3:36.87.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1UT6FGK