1 LINKEDINCOMMENTMORE

A look at the upcoming holiday basketball tournament schedule:

Boys' tournament schedule

Monday, Dec. 28

2015 Holiday Classic at Hempfield

Central York vs. Wilson, 6 p.m.

Hempfield vs. Central Dauphin East, 7:30 p.m.

Christian School of York eighth annual holiday tournament

Biglerville vs. Dayspring Christian, 4:30 p.m.

Christian School of York vs. Fairfield, 7:30 p.m.

Gettysburg Lions Club tournament

Delone Catholic vs. Gettysburg, 8 p.m.

South Western vs. Chambersburg, 6:30 p.m.

McCaskey Christmas tournament

McCaskey vs. West York, 7:30 p.m.

William Penn vs. Lower Merion, 6 p.m.

Meadowbrook Christian tournament

Berks Christian vs. New Covenant, 4:30 p.m.

York Country Day vs. Meadowbrook Christian, 8 p.m.

Robert H. Griffith memorial tournament

Bethlehem Catholic vs. Danville, 6 p.m.

York Suburban vs. York Catholic, 7:30 p.m.

Tulpehocken tournament

Kennard-Dale vs. Columbia, 6:30 p.m.

Tulpehocken vs. Hanover, 8 p.m.

Warwick holiday tournament

Championship, 8 p.m.

Consolation, 6:30 p.m.

Tuesday, Dec. 29

2015 Holiday Classic at Hempfield

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

Christian School of York eighth annual holiday tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 4:30 p.m.

Elizabethtown tournament

Eastern York vs. Lancaster Mennonite, 6 p.m.

Elizabethtown vs. Dallastown, 7:30 p.m.

Gettysburg Lions Club tournament

Championship, 8 p.m.

Consolation, 6:30 p.m.

McCaskey Christmas tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

Meadowbrook Christian tournament

Championship, 8 p.m.

Consolation, 4:30 p.m.

Mechanicsburg holiday tournament

Boiling Springs vs. Lebanon, 3:30 p.m.

Littlestown vs. Mechanicsburg, 7 p.m.

Middletown holiday tournament

Annville-Cleona vs. Northern York, 6 p.m.

Susquehannock vs. Middletown, 7:30 p.m.

New Oxford tournament

Waynesboro vs. Bermudian Springs, 6:30 p.m.

York County Tech vs. New Oxford, 8 p.m.

Robert H. Griffith Memorial tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

Tulpehocken tournament

Championship, 8 p.m.

Consolation, 6:30 p.m.

Shippensburg Hound Invitational

Red Lion at Shippensburg, 7:30 p.m.

Wednesday, Dec. 30

Elizabethtown holiday tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

Mechanicsburg holiday tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 5:30 p.m.

Middletown holiday tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

New Oxford tournament

Consolation, 6:30 p.m.

Championship, 8 p.m.

Girls' tournament schedules 

Monday, Dec. 28

2015 Lady Canner tournament

Biglerville vs. York Country Day, 7:30 p.m.

Steel-High vs. Waynesboro, 6 p.m.

Altoona holiday tournament

Ambridge vs. Altoona, 7 p.m.

Red Lion vs. Upper St. Clair, 5 p.m.

Annville-Cleona holiday tournament

Halifax vs. Northern Lebanon, 4 p.m.

Littlestown vs. Annville-Cleona, 6 p.m.

Bishop Guilfoyle tournament

Bishop Guilfoyle vs. Delone Catholic, 7 p.m.

Blairsville vs. Tyrone, 5 p.m.

Christian School of York eighth annual holiday tournament

Christian School of York vs. Fairfield, 6 p.m.

Shalom Christian vs. Dayspring Christian, 3 p.m.

Hanover Hawkette tournament

Hanover vs. Pequea Valley, 5 p.m.

Susquehanna Township vs. Susquenita, 6:30 p.m.

Hershey holiday tournament

Middletown vs. Gettysburg, 6 p.m.

Penn Manor vs. Hershey, 7:30 p.m.

Muhlenberg holiday tournament

Kennard-Dale, Kennett, Schuylkill Valley at Muhlenberg, TBA

Northeastern holiday tournament

Columbia vs. Northeastern, 7:30 p.m.

West Perry vs. Elizabethtown, 6 p.m.

Reading Christmas tournament

Hempfield vs. Mechanicsburg, 6 p.m.

William Penn vs. Reading, 7:30 p.m.

York Suburban tournament

Mifflin County vs. York Suburban, 7:30 p.m.

Twin Valley vs. South Western, 6 p.m.

Tuesday, Dec. 29

2015 Lady Canner tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

Altoona holiday tournament

Altoona game, 5 p.m.

Non Altoona game, 1 p.m.

Annville-Cleona tournament

Championship, 6 p.m.

Consolation, 4 p.m.

Bermudian Springs tournament

Boiling Springs vs. Greenwood, 6:30 p.m.

Camp Hill vs. Bermudian Springs, 8 p.m.

Bishop Guilfoyle tournament

Championship, 7 p.m.

Consolation, 5 p.m.

Christian School of York eighth annual holiday tournament

Championship, 6 p.m.

Consolation, 3 p.m.

Eastern York Rotary tournament

Conrad Weiser vs. Cedar Crest, 6 p.m.

Eastern York vs. Spring Grove, 7:30 p.m.

Hanover Hawkette tournament

Championship, 6:30 p.m.

Consolation, 5 p.m.

Hershey Holiday tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

Lower Dauphin tournament

Dallastown vs. Lower Dauphin, 7:30 p.m.

Dover vs. Greencastle-Antrim, 6 p.m.

Muhlenberg holiday tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

Northeastern holiday tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

Panther Holiday Classic at Central York

Susquehannock vs. Brandywine Heights, 6 p.m.

York Catholic vs. Central York, 7:30 p.m.

Reading Christmas tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

York Suburban tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

Wednesday, Dec. 30

Bermudian Springs tournament

Championship, 8 p.m.

Consolation, 6:30 p.m.

Eastern York Rotary tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

Lower Dauphin tournament

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

Panther Holiday Classic

at Central York

Championship, 7:30 p.m.

Consolation, 6 p.m.

Non-tournament

New Oxford at West York, 7:30 p.m.

1 LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1OsN5T7