LINKEDINCOMMENTMORE

District 3

Power Rankings

District 3 power rankings for games played through April 26.

Baseball

Class AAAA

Top 16 qualify for postseason

1. Penn Manor, 12-1. 2. Warwick, 12-1. 3. Hempfield, 11-2. 4. Dallastown, 10-2. 5. Ephrata, 10-4. 6. Hershey, 10-4. 7. Muhlenberg, 11-3. 8. Waynesboro, 8-3. 9. Cumberland Valley, 8-4. 10. Mechanicsburg, 10-4. 11. Red Land, 7-4. 12. Elizabethtown, 9-5. 13. Governor Mifflin, 8-5. 14. Cedar Cliff, 7-6. 15. Exeter Township, 9-5. 16. Lower Dauphin, 8-6.

Others: 17. Red Lion, 6-5. 18. South Western, 7-6. 19. Chambersburg, 6-6. 20. Manheim Township, 6-8. 21. Solanco, 6-7.

Class AAA

Top 16 qualify for postseason

1. Greencastle-Antrim, 8-0. 2. Susquehanna Township, 6-1. 3. Twin Valley, 10-2. 4. Northeastern, 9-4. 5. Shippensburg, 7-4. 6. Berks Catholic, 11-4. 7. Hamburg, 8-3. 8. Daniel Boone, 7-4. 9. Cocalico, 9-4. 10. West Perry, 9-3. 11. East Pennsboro, 8-3. 12. Northern York, 9-4. 13. Bishop McDevitt, 9-6. 14. Palmyra, 8-6. 15. Spring Grove, 6-7. 16. Susquehannock, 7-6.

Others: 17. Boiling Springs, 7-4. 18. West York, 5-5. 19. Manheim Central, 8-6. 20. Gettysburg, 7-4. 21. ELCO, 7-4.

Class AA

Top 10 qualify for postseason

1. Oley Valley, 12-1. 2. Upper Dauphin, 10-1. 3. Brandywine Heights, 9-4. 4. Lancaster Catholic, 8-4. 5. Fairfield, 6-4. 6. Tulpehocken, 7-5. 7. Biglerville, 7-5. 8. Camp Hill, 5-4. 9. Annville-Cleona, 7-5. 10. York Catholic, 6-6.

Others: 11. Delone Catholic, 6-8. 12. Susquenita, 4-5. 13. Trinity, 3-7. 14. Kutztown, 3-10. 15. Hanover, 3-10.

Class A

Top 8 qualify for postseason

1. Christian School of York, 8-0. 2. Halifax, 7-5. 3. Lancaster County Christian, 5-3. 4. Newport, 8-4. 5. Conestoga Christian, 4-2. 6. Millersburg, 6-6. 7. West Shore Christian, 5-4. 8. High Point Baptist, 5-4.

Others: 9. Greenwood, 2-9. 10 Harrisburg Christian, 2-4. 11. Steelton-Highspire, 1-8. 12. Antietam, 0-11. 13. Lebanon Catholic, 0-9.

Softball

Class AAAA

Top 16 qualify for postseason

1. Chambersburg, 10-1. 2. Exeter Township, 10-2. 3. Central York, 14-0. 4. Lower Dauphin, 12-1. 5. Penn Manor, 10-2. 6. Central Dauphin, 10-3. 7. Elizabethtown, 11-3. 8. Mechanicsburg, 12-2. 9. Dallastown, 10-2. 10. Hempfield, 9-3. 11. Wilson, 8-5. 12. Waynesboro, 8-4. 13. Solanco, 9-4. 14. Governor Mifflin, 8-5. 15. Central Dauphin East, 7-4. 16. Warwick, 7-6.

Others: 17. Shippensburg, 6-4. 18. Cumberland Valley, 6-6. 19. Daniel Boone, 6-6. 20. Muhlenberg, 7-6. 21. Cedar Crest, 6-6.

Class AAA

Top 16 qualify for postseason.

1. Susquehannock, 11-1. 2. Lampeter-Strasburg, 14-0. 3. West Perry, 12-0. 4. Garden Spot, 9-4. 5. Littlestown, 11-1. 6. Greencastle-Antrim, 5-3. 7. Big Spring, 8-3. 8. Donegal, 10-3. 9. Dover, 8-4. 10. Manheim Central, 10-4. 11. Twin Valley, 8-5. 12. James Buchanan, 5-3. 13. Hamburg, 9-3. 14. East Pennsboro, 8-3. 15. Bishop McDevitt, 8-7. 16. Spring Grove, 5-6.

Others: 17. York Suburban, 9-4. 18. Gettysburg, 7-5. 19. Kennard-Dale, 5-4. 20. Fleetwood, 5-9. 21. West York, 5-9.

Class AA

Top 10 qualify for postseason

1. Brandywine Heights, 10-1. 2. Kutztown, 10-3. 3. Delone Catholic, 9-2. 4. Annville-Cleona, 9-3. 5. Pequea Valley, 9-4. 6. Tulpehocken, 8-4. 7. Upper Dauphin, 6-3. 8. Oley Valley, 8-6. 9. Fairfield, 6-7. 10. Trinity, 5-4.

Others: 11. Susquenita, 7-7. 12. Biglerville, 4-8. 13. Bermudian Springs, 4-11. 14. Lancaster Mennonite, 4-10. 15. Wyomissing, 2-8.

Class A

Top 4 qualify for postseason

1. Greenwood, 8-1. 2. Millersburg, 8-3. 3. Newport, 4-7. 4. Halifax, 4-9.

Others: 5. Camp Hill, 1-10. 6. Columbia, 2-11. 7. Antietam, 0-7. 8. Lebanon Catholic, 0-8.

Boys’ lacrosse

Top 16 qualify for postseason

1. Wilson, 12-0. 2. Manheim Township, 12-1. 3. Trinity, 10-2. 4. Cumberland Valley, 11-1. 5. Hershey, 10-2. 6. Lampeter-Strasburg, 12-1. 7. York Catholic, 10-3. 8. Red Lion, 11-3. 9. Central York, 9-3. 10. Dallastown, 9-3. 11. Hempfield, 9-4. 12. Susquehannock, 6-3. 13. Berks Catholic, 9-3. 14. Carlisle, 8-4. 15. Palmyra, 7-4. 16. Central Dauphin, 7-4.

Others: 17. West York, 8-4. 18. York Suburban, 7-5. 19. Warwick, 6-4. 20. Governor Mifflin, 8-6. 21. Exeter Township, 6-8.

Girls’ lacrosse

Top 16 qualify for postseason

1. York Catholic, 12-0. 2. Susquehannock, 11-1. 3. kennard-Dale, 11-1. 4. Central Dauphin, 10-1. 5. Wilson, 11-3. 5. Wilson, 11-3. 6. Exeter Township, 6-2. 7. Lancaster Country Day, 10-3. 8. Lampeter-Strasburg, 11-2. 9. Governor Mifflin, 11-3. 10. Manheim Township, 7-3. 11. Penn Manor, 9-3. 12. Hempfield, 8-3. 13. New Oxford, 7-3. 14. South Western, 8-4. 15. Wyomissing, 8-5. 16. Red Lion, 8-4.

Others: 17. Hershey, 7-5. 18. Carlisle, 8-4-1. 19. West York, 7-6. 20. Cumberland Valley, 6-5. 21. Elizabethtown, 7-6.

Boys’ tennis

Class AAA

Top 12 qualify for postseason

1. Hempfield, 15-0. 2. Dallastown, 14-2. 3. Hershey, 16-2. 4. South Western, 12-2. 5. Lower Dauphin, 13-3. 6. Cumberland Valley, 13-3. 7. Cocalico, 13-1. 8. Manheim Township, 12-2. 9. New Oxford, 14-3. 10. Manheim Central, 15-4. 11. Carlisle, 10-4. 12. Palmyra, 11-3.

Others: 13. Muhlenberg, 10-3. 14. Reading, 11-3. 15. Wilson, 9-4. 16. Cedar Crest, 9-5. 17. Central York, 7-5.

Class AA

Top 8 qualify for postseason

1. Wyomissing, 11-0. 2. Fleetwood, 11-2. 3. Donegal, 10-2. 4. East Pennsboro, 14-2. 5. Lancaster Country Day, 11-3. 6. James Buchanan, 14-3. 7. Lancaster Mennonite, 9-3. 8. York Catholic, 9-2.

Others: 9. Gettysburg, 10-3. 10. Littlestown, 10-4. 11. Schuylkill Valley, 9-5. 12. Annville-Cleona, 8-5. 13. ELCO, 7-7.

Boys’ volleyball

Class AAA

Top 12 qualify for postseason

1. Hempfield, 9-0. 2. Penn Manor, 10-1. 3. Hershey, 10-1. 4. Manheim Township, 8-2. 5. Central York, 7-1. 6. Ephrata, 10-1. 7. Governor Mifflin, 10-2. 8. Wilson, 8-2. 9. Red Lion, 7-2. 10. Central Dauphin, 6-3. 11. Lower Dauphin, 6-3. 12. Mechanicsburg, 7-3.

Others: 13. Dallastown, 6-3. 14. Cumberland Valley, 5-3. 15. Chambersburg, 5-3. 16. Warwick, 4-4. 17. Exeter Township, 4-4.

Class AA

Top 10 qualify for postseason

1. Northeastern, 8-0. 2. Daniel Boone, 10-2. 3. York Suburban, 7-2. 4. Lancaster Mennonite, 9-2. 5. Manheim Central, 7-2. 6. Susquehannock, 4u-2. 7. Northern York, 7-4. 8. Brandywine Heights, 6-2. 9. Red Land, 6-5. 10. Berks Catholic, 7-4.

Others: 11. Palmyra, 6-5. 12. Garden Spot, 5-6. 13. Cocalico, 5-5. 14. Fleetwood, 5-7. 15. Kennard-Dale, 4-4.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/26veMkp