LINKEDINCOMMENTMORE

District 3

Power Rankings

District 3 power rankings for games played through April 19.

Baseball

Class AAAA

Top 16 qualify for postseason

1. Hempfield, 9-1. 2. Penn Manor, 9-1. 3. Warwick, 9-1. 4. Ephrata, 8-2. 5. Dallastown, 7-2. 6. Mechanicsubrg, 8-3. 7. Muhlenburg, 9-2. 8. Waynesboro, 6-2. 9. Cedar Cliff, 6-3. 10. Hershey, 8-4. 11. Red Land, 6-3. 12. Elizabethtown, 7-4. 13. Cumberland Valley, 6-4. 14. South Western, 5-3. 15. Exeter Township, 7-3. 16. Governor Mifflin, 6-4.

Others: 17. Conestoga Valley, 6-5. 18. Chambersburg, 5-5. 19. Red Lion, 4-4. 20. Lower Dauphin, 3-4. 21. New Oxford, 6-5.

Class AAA

Top 16 qualify for postseason

1. Greencastle-Antrim, 6-0. 2. Susquehanna Township, 6-1. 3. Boiling Springs, 6-1. 4. East Pennsboro, 5-1. 5. Bishop McDevitt, 8-4. 6. Palmyra, 6-3. 7. Northeastern, 7-3. 8. Spring Grove, 6-4. 9. Twin Valley, 7-2. 10. Berks Catholic, 9-3. 11. West Perry, 8-2. 12. Northern York, 7-3. 13. Hamburg, 6-3. 14. Lampeter-Strasburg, 5-5. 15. West York, 4-3. 16. Cocalico, 6-4.

Others: 17. Daniel Boone, 4-4. 18. Shippensburg, 3-4. 19. Eastern York, 6-3. 20. Susquehannock, 4-6. 21. Manheim Central, 5-6.

Class AA

Top 10 qualify for postseason

1. Oley Valley, 10-1. 2. Lancaster Catholic, 7-1. 3. Upper Dauphin, 8-1. 4. Brandywine Heights, 7-3. 5. Biglerville, 7-3. 6. Annville-Cleona, 7-2. 7. Tulpehocken, 5-3. 8. Camp Hill, 5-4. 9. Fairfield, 4-3. 10. York Catholic, 4-4.

Others: 11. Delone Catholic, 4-6. 12. Susquenita, 4-5. 13. Trinity, 3-5. 14. Hanover, 2-7. 15. Kutztown, 1-4.

Class A

Top 8 qualify for postseason

1. Christian School of York, 6-0. 2. Newport, 5-2. 3. Conestoga Christian, 3-1. 4. Halifax, 5-3. 5. West Shore Christian, 4-2. 6. High Point Baptist, 3-2. 7. Lancaster County Christian, 2-3. 8. Millersburg, 3-6.

Others: 9. Steel-High, 1-6. 10. Greenwood, 1-7. 11. Harrisburg Christian, 1-3. 12. Antietam, 0-8. 13. Lebanon Catholic, 0-9.

Softball

Class AAAA

Top 16 qualify for postseason

1. Lower Dauphin, 8-0. 2. Chambersburg, 8-0. 3. Central York, 9-0. 4. Exeter Township, 7-2. 5. Mechanicsburg, 9-2. 6. Penn Manor, 8-2. 7. Dallastown, 8-1. 8. Hempfield, 7-2. 9. Shippensburg, 5-2. 10. Central Dauphin, 8-3. 11. Governor Mifflin, 7-3./ 12. Elizabethtown, 8-4. 13. Solanco, 7-3. 14. Waynesboro, 5-3. 15. Central Dauphin East, 5-3. 16. Muhlenberg, 6-3.

Others: 17. Palmyra, 5-4. 18. Wilson, 5-5. 19. Cumberland VAlley, 4-4. 20. Cedar Crest, 5-4. 21. Warwick, 5-5.

Class AAA

Top 16 qualify for postseason.

1. Susquehannock, 9-0. 2. Lampeter-Strasburg, 11-0. 3. West Perry, 9-0. 4. Garden Spot, 7-3. 5. Greencastle-Antrim, 4-2. 6. Dover, 7-2. 7. Big Spring, 7-2. 8. Littlestown, 8-1. 9. East Pennsboro, 6-2. 10. Donegal, 7-3. 11. York Suburban, 7-2. 12. Manheim Central, 7-4. 13. Bishop McDevitt, 6-6. 14. James Buchanan, 3-2. 15. Hamburg, 7-3. 16. Spring Grove, 4-5.

Others: 17. Twin Valley, 5-5. 18. Milton Hershey, 3-2. 19. Gettysburg, 6-5. 20. Fleetwood, 4-7. 21. Northern York, 4-9.

Class AA

Top 10 qualify for postseason

1. Brandywine Heights, 8-1. 2. Delone Catholic, 7-1. 3. Pequea Valley, 8-2. 4. Tulpehocken, 6-2. 5. Kutztown, 5-3. 6. Upper Dauphin, 4-2. 7. Annville-Cleona, 6-3. 8. Trinity, 4-3. 9. Susquenita, 5-4. 10. Fairfield, 4-6.

Others: 11. Biglerville, 3-6. 12. Oley Valley, 3-6. 13. Lancaster Catholic, 3-6. 14. Wyomissing, 2-6. 15. Bermudian Springs, 2-8.

Class A

Top 4 qualify for postseason

1. Greenwood, 5-1. 2. Millersburg, 7-2. 3. Newport, 3-5. 4. Halifax, 3-7.

Others: 5. Camp Hill, 1-7. 6. Columbia, 2-7. 7. Antietam, 0-5. 8. Lebanon Catholic, 0-8.

Boys’ lacrosse

Top 16 qualify for postseason

1. Wilson, 10-0. 2. Manheim Township, 9-0. 3. Cumberland Valley, 9-1. 4. Hershey, 8-2. 5. Lampeter-Strasburg, 10-1. 6. York Catholic, 8-2. 7. Trinity, 7-2. 8. Central York, 8-2. 9. Red Lion, 7-2. 10. Dallastown, 7-2. 11. Hempfield, 8-3. 12. Berks Catholic, 6-2. 13. Susquehannock, 5-3. 14. West York, 6-3. 15. York Suburban, 6-3. 16. Carlisle, 6-4.

Others: 17. Governor Mifflin, 7-4. 18. Palmyra, 5-4. 19. Elizabethtown, 4-3. 20. Central Dauphin, 5-4. 21. Northern York, 5-5.

Girls’ lacrosse

Top 16 qualify for postseason

1. York Catholic, 9-0. 2. Kennard-Dale, 9-0. 3. Susquehannock, 8-1. 4. Hempfield, 7-1. 5. Manheim Township, 6-2. 6. Lampeter-Strasburg, 9-1. 7. Governor Mifflin, 10-2. 8. Lancaster Country Day, 7-2. 9. Central Dauphin, 7-1. 10. Exeter Township, 6-2. 11. Wilson, 7-3. 12. New Oxford, 6-2. 13. Wyomissing, 7-3. 14. Penn Manor, 8-3. 15. Hershey, 6-3. 16. South Western, 6-4.

Others: 17. Red Lion, 5-3. 18. Cumberland Valley, 6-5. 19. Central York, 5-5. 20. Cocalico, 5-6. 21. Eastern York, 4-4.

Boys’ tennis

Class AAA

Top 12 qualify for postseason

1. Hempfield, 13-0. 2. Dallastown, 12-2. 3. Hershey, 13-2. 4. South Western, 10-1. 5. Lower Dauphin, 10-2. 6. Cocalico, 13-1. 7. Manheim Central, 15-3. 8. Cumberland Valley, 10-3. 9. Manheim Township, 11-2. 10. New Oxford, 10-3. 11. Central York, 6-4. 12. Carlisle, 9-4.

Others: 13. Muhlenberg, 10-3. 14. Palmyra, 10-3. 15. Reading, 11-3. 16. Cedar Crest, 9-5. 17. Exeter Township, 6-5.

Class AA

Top 8 qualify for postseason

1. Wyomissing, 10-0. 2. East Pennsboro, 12-1. 3. Gettysburg, 9-1. 4. Fleetwood, 10-2. 5. Donegal, 9-2. 6. Lancaster Country Day, 9-2. 7. James Buchanan, 12-3. 8. Lancaster Mennonite, 8-3.

Others: 9. Schuylkill Valley, 8-4. 10. York Catholic, 6-2. 11. Annville-Cleona, 8-5. 12. Tulpehocken, 8-5. 13. Littlestown, 8-4. 14. ELCO, 7-6.

Boys’ volleyball

Class AAA

Top 12 qualify for postseason

1. Hempfield, 7-0. 2. Ephrata, 8-0. 3. Penn Manor, 8-1. 4. Governor Mifflin, 9-1. 5. Hershey, 7-1. 6. Central York, 5-1. 7. Red Lion, 4-1. 8. Manheim Township, 6-2. 9. Wilson, 5-2. 10 Mechanicsburg, 5-2. 11. Chambersburg, 4-2. 12. Lower Dauphin, 3-2.

Others: 13. Central Dauphin, 4-3. 14. Cumberland Valley, 3-2. 15. Warwick, 3-3. 16. Dallastown, 4-3. 17. Reading, 5-6.

Class AA

Top 10 qualify for postseason

1. Northeastern, 7-0. 2. Daniel Boone, 8-1. 3. Lancaster Mennonite, 6-1. 4. Northern York, 7-2. 5. Susquehannock, 3-1. 6. York Suburban, 5-2. 7. Manheim Central, 5-2. 8. Brandywine Heights, 3-1. 9. Red Land, 4-4. 10. Palmyra, 4-4.

Others: 11. Garden Spot, 3-5. 12. Cocalico, 4-4. 13. Fleetwood, 4-6. 14. Kennard-Dale, 3-3. 15. Berks Catholic, 3-3. 16. Dover, 2-3.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1Sugc7t