9 LINKEDINCOMMENTMORE

District 5 Meet
At Northern Bedford

Boys’ results
3,200 relay
— 1. Bedford (Josh Grimes, Cody Eisaman, Grant Browell, William Kachman), 8:26.84. 2. Everett, 8:28.50. 3. Southern Fulton (Jonah Golden, Nate Voight, Ben Voight, Chase Varner), 8:57.27. 4. Berlin Brothersvalley, 9:02.75. 5. Windber, 9:10.5. 6. Meyersdale, 9:13.98.
110 hurdles — 1. John Emerick, Berlin Brothersvalley, 15.06. 2. Tanner Sipes, Everett, 15.44. 3. Levi Snyder, Chestnut Ridge, 16.02. 4. Levi Lingsch, Bedford, 16.08. 5. Josh Booth, McConnellsburg, 16.16
100 — 1. Lucas Waugerman, Bedford, 11.24. 2. Chance Hawbaker, McConnellsburg, 11.35. 3. Cole Booth, Berlins Brothersvalley, 11.48. 4. Turner Paul, Berlin Brothersvalley, 17.62. 5. Eli Brambley, Everett, 11.77. 6. Adam Claar, Chestnut Ridge, 11.87.
1,600 — 1. William Kachman, Bedford, 4:36.13. 2. Brian Miller, Rockwood, 4:42.28. 3. Briar Burkholder, Everett, 4:46.69. 4. Silas Eckenroad, Berlin Brothersvalley, 4:46.7. 5. Steven Glodek, Fannett-Metal, 4:48.24. 6. Josh Grimes, Bedford, 4:51.54. 10. Jonah Golden, Southern Fulton, 5:03.57. 11. Nate Voight, Southern Fulton, 5:06.10.
400 relay — 1. Bedford (Lucas Waugerman, Aaron Zembower, Andrew May, August Cook), 44.11. 2. Everett, 44.62. 3. Shade, 45.26. 4. Northern Bedford, 46.55. 5. Chestnut Ridge, 46.57. 6. Windber, 47.74.
400 — 1. Zane Baker, Bedford, 50.24. 2. Chase Varner, Southern Fulton, 51.99. 3. Baily Blackburn, Shade, 53.34. 4. Hunter Angle, Fannett-Metal, 53.60. 5. Jeremiah Ashkettle, Southern Fulton, 53.87. 6. Tyler Bontrager, Rockwood, 54.39. 9. Jacob Murray, Southern Fulton, 55.16.
300 hurdles — 1. Tanner Sipes, Everett, 39.52. 2. Josh Booth, McConnellsburg, 40.02. 3. Zac DeShong, McConnellsburg, 41.80. 4. Josh Rupeka, Northern Bedford, 41.94. 5. Justin Vasas, Windber, 41.98. 6. Zachary Gaudette, Shade, 42.07. 11. Ian Deshong, McConnellsburg, 47.37.
800 — 1. Chase Varner, Southern Fulton, 2:01.53. 2. Shawn Garlock, McConnellsburg, 2:06.88. 3. Luke Olczak, Berlin Brothersvalley, 2:08.87. 4. Jacob Goehme, McConnellsburg, 2:10.62. 5. Josh Grimes, Bedford, 2:01.94. 6. Ben Voight, Southern Fulton, 2:11.41.
200 — 1. August Cook, Bedford, 22.55. 2. Eli Brambley, Everett, 23.07. 3. Turner Paul, Berlin Brothersvalley, 23.08. 4. Chance Hawbaker, McConnellsburg, 23.48. 5. Andrew May, Bedford, 23.89. 6. Adam Claar, Chestnut Ridge, 24.32.
3,200 — 1. William Kachman, Bedford, 10:03.70. 2. Silas Eckenroad, Berlin Brothersvalley, 10:30.90. 3. Briar Burkholder, Everett, 10:34.81. 4. Trenton Husick, Tussey Mountain, 10:35.79. 5. Steven Glodek, Fannett-Metal, 10:44.48. 6. Hunter Troutman, Northern Bedford, 10:52.52. 7. Jonah Golden, Southern Fulton, 11:04.62.
1,600 relay — 1. Bedford (August Cook, Cody Eisaman, Ross Duffus, Zane Baker), 3:28.31. 2. Everett, 3:33.30. 3. Southern Fulton (Jeremiah Ashkette, Jacob Murray, Ben Voight, Chase Varner), 3:37.70. 4. McConnellsburg (Chance Hawbaker, Philip Strait, Zac DeShong, Josh Booth), 3:38.59. 5. Shade, 3:41.18. 6. Berlin Brothersvalley, 3:42.24.
Shot put — 1. Seth Foor, Bedford, 49-7 ¼. 2. Connor Johnson, McConnellsburg, 47-9 ¼. 3. Vincent Fernandez, Bedford, 44-4 ¾. 4. Blake Brennamen, Meyersdale, 43-8 ¼. 5. Evan Quinn, Windber, 41-2. 6. Chase Simosko, Shade, 40-10. 10. Nate Loreman, McConnellsburg, 34-11 ¾.
Discus — 1. Tristan Brant, Berlin Brothersvalley, 138-2. 2. Logan Vincent, Tussey Mountain, 136-8. 3. Seth Foor, Bedford, 122-0. 4. Mitch Napora, Shade, 121-3. 5. Bryce Ulsh, McConnellsburg, 121-3. 6. Levi Hobson, Chestnut Ridge, 120-6. 10. Connor Johnson, McConnellsburg, 110-5
Triple jump — 1. Gavin Gilbert, Northern Bedford, 42-10. 2. Joe Cominsky, Windber, 40-6 ½. 3. Wesley Snider, Everett, 39-9. 4. Levi Snyder, Chestnut Ridge, 39-9. 5. Gus Pyle, Bedford, 38-11. 6. Kyle Singler, Meyersdale, 38-7
Long jump — 1. Gavin Gilbert, Northern Bedford, 20-6 ¼. 2. Anthony McFee, Meyersdale, 20-1 ¼. 3. Wesley Snider, Everett, 19-5 ¼. 4. Tyler Dawson, Bedford, 19-3 1/4 . 5. Lucas Waggerman, Bedford, 19-0 ¼. 6. Keith Baldwin, Conemaugh Township, 18-10 ¾. 11. D’Amonte Loreman, McConnellsburg, 16-6.
High jump — 1. Gavin Gilbert, Northern Bedford, 6-2. 2. Levi Lingsch, Bedford, 6-0. 3. Chance Hawbaker, McConnellsburg, 5-10. 4. Cameron Shaffer, Windber, 5-10. 5. Austin Baker, McConnellsburg, 5-10. 6. Cole Booth, Berlin Brothersvalley, 5-10. 12. Lucas Wingert, Fannett-Metal, 5-6.
Pole vault — 1. Cole Booth, Berlin Brothersvalley, 12-0. 2. Gavin Wills, Southern Fulton, 12-0. 3. Joe Cominsky, Windber, 11-0. 4. James Kendall, Tussey Mountain, 11-0. 5. Brock Fisher, Berlin Brothersvalley, 11-0. 6. Tanner Bower, Rockwood, 10-6.
Javelin — 1. August Cook, Bedford, 209-8. 2. Timothy Wright, Southern Fulton, 163-6. 3. Kevin Knox, Everett, 160-7. 4. Josh McGill, Chestnut Ridge, 159-3. 5. Jay Grubb, Chestnut Ridge, 157-3. 6. Matt McCloskey, Northern Bedford, 145-6. 7. Jacob Boehme, McConnellsburg, 145-0. 11. Chad Bunch, McConnellsburg, 134-5. 18. Bryce Ulsh, McConnellsburg, 125-0.

Girls’ results
3,200 relay
— 1. Windber (Marideth Tokarsky, Lauren Vasas, Rachelle Relski, Kaitlyn Weaver), 10:03.10. 2. Bedford, 10:15.43. 3. Shade, 10:57.48. 4. Southern Fulton (Porsha McCarty, Lindsey Palmer, Victoria Tyler, Emily Bradshaw), 11:01.48. 5. Berlin Brothersvalley, 11:07.78. 6. Northern Bedford, 11:23.06.
100 hurdles — 1. Allie Kalp, Berlin Brothersvalley, 16.01. 2. Erin Duffus, Bedford, 17.03. 3. Celina Merchant, Southern Fulton, 17.10. 4. Presley Yutzy, Meyersdale, 17.12. 5. MaKaela Cominsky, Windber, 17.40. 6. Kolette Hostetter, Rockwood, 17.41;
100 — 1. Ivie Morningstar, Tussey Mountain, 12.66. 2. McKenzie Gelvin, McConnellsburg, 12.77. 3. Autumn Toki, Windber, 12.99. 4. Alyssa Waters, Tussey Mountain, 13.11. 5. Sydney Beam, Rockwood, 13.24. 6. Morgan Broderick, BerlinBrothersvalley, 13.55
1,600 — 1. Whitley Furry, Northern Bedford, 5:29.66. 2. Allison Pittman, Bedford, 5:31.04. 3. Graycen Breckenridge, Rockwood, 5:43.63. 4. Rachelle Felski, Windber, 5:54.46. 5. Brooke Cornell, Berlin Brothersvalley, 5:55.53. 6. Carolyn Telfer, Windber, 5:56.85.
400 relay — 1. Bedford (Michelle Morris, Karson Ellingson, Caitlyn Lazorka, Jaden Fuller), 52.17. 2. Rockwood, 52.84. 3. Meyersdale, 53.50. 4. Berlin Brothersvalley, 53.67. 5. Windber, 54.02. 6. Everett, 54.06. 10. McConnellsburg (Hannah McGarvey, Arica Carbaugh, Niki McNemar, Alexis Lupey), 55.25.
400 — 1. McKenzie Gelvin, McConnellsburg, 57.04. 2. Maddie Sprankle, Shade, 59.91. 3. Beth Riley, Tussey Mountain, 1:01.22. 4. Sydnney Beam, Rockwood, 1:02.13. 5. Kellyn Perry, McConnellsburg, 1:02.79. 6. Ammie Musselman, Chestnut Ridge, 1:04.12.
300 hurdles — 1. Celina Merchant, Southern Fulton, 47.41. 2. Marideth Tokarsky, Windber, 49.08. 3. Erin Duffus, Bedford, 49.91. 4. Mackenzie Gates, Northern Bedford, 50.04. 5. Kolette Hostetter, Rockwood, 50.18. 6. Ariel Reed, Northern Bedford, 51.08. 12. Shaelyn Wawro, Southern Fulton, 53.66. 16. Rebecca Wenschhof, McConnellsburg, 55.92.
800 — 1. McKenzie Gelvin, McConnellsburg, 2:20.26. 2. Rachel Lingenfelter, Northern Bedford, 2:29.87. 3. Allison Pittman, Bedford, 2:34.77. 4. Mercedes Blackwelder, Meyersdale, 2:40.61. 5. Kellyn Perry, McConnellsburg, 2:40.94.
200 — 1. Lorna Spiegle, Shade, 26.59. 2. Autumn Toki, Windber, 27.02. 3. Beth Riley, Tussey Mountain, 27.36. 5. Claire Bechter, Meyersdale, 28.23. 6. Morgan Broderick, Berlin Brothersvalley, 28.51.
3,200 — 1. Graycen Breckenridge, Rockwood, 12:21.74. 2. Rachelle Felski, Windber, 12:50.73. 3. Carolyn Telfer, Windber, 12:52.35. 4. Emily Bradshaw, Southern Fulton, 13:J09.5. 5. Brooke Cornell, Berlin Brothersvalley, 13:10.4. 6. Leah Davidson, Bedford, 13:25.32. 12. Arica Carbaugh, McConnellsburg, 14:51.28.
1,600 relay — 1. Shade (Trinity romesburg, Maddie Sprankle, lorna Spiegle, Morgan Maurer), 4:12.63. 2. Bedford, 4:15.65. 3. Northern Bedford, 4:15.65. 4. Windber, 4:18.06. 5. Southern Fulton (Mary Dudich, Drew Gordon, Shaelyn Wawro, Celina Merchant), 4:26.03. 6. Meyersdale, 4:30.09.
Shot put — 1. Alexis Imler, Bedford, 31-11 ½. 2. Celeste Belcher, Berlin Brothersvalley, 31-11 ¼. 3. Amber Hixson, Rockwood, 31-4 ½. 4. Elizabeth Peppernick, Fannett-Metal, 31-2. 5. Dakota Kelso, Chestnut Ridge, 30-11 ¼. 6. Casie Callihan, Chestnut Ridge, 30-5 ¾. 7. Peyton Koons, Southern Fulton, 29-7 ¼.
Discus — 1. Elizabeth Peppernick, Fannett-Metal, 110-6. 2. Samantha Tipton, Meyersdale, 106-3. 3. Dakota Kelso, Chestnut Ridge, 104-4. 4. Hattie Luster, Meyersdale, 97-5. 5. Maria Claycomb, Chestnut Ridge, 94-5. 6. Shania Sines, Meyersdale, 91-6. 13. Sarah Wright, Southern Fulton, 74-5.
Triple jump — 1. Stephanie Ketterman, Everett, 36-0. 2. Caitlyn Lazorka, Bedford, 35-6. 3. Sadie McConnell, Northern Bedford, 34-10. 4. Kristen Mills, Everett, 34-1. 5. Erin Berzonski, Conemaugh Township, 32-10. 6. Kaitlyn Weaver, Windber, 32-8. 12. Kellyn Perry, McConnellsburg, 29-10.
Long jump — 1. Claire Beohter, Meyersdale, 16-5 ¾. 2. Jaden Fuller, Bedford, 16-4 ¼. 3. Kristen Mills, Everett, 16-2. 4. Celina Merchant, Southern Fulton, 15-10. 5. McKenzie Gelvin, McConnellsburg, 15-8 ¾. 6. Sadie McConnell, Northern Bedford, 15-8 ½. 8. Linsey Pryor, Southern Fulton, 14-6 ½.
High jump — 1. Jaden Fuller, Bedford, 5-2. 2. Jennifer Ent, Conemaugh Township, 5-0. 3. Stephanie Ketterman, Everett, 4-10. 4. Molly Massimo, Conesmaugh Township, 4-10. 5. Laura Wright, Chestnut Ridge, 4-10. 6. Hattie Charney, Windber, 4-10. 7. Janelle Becker, Fannett-Metal, 4-10. 11. Niki McNemar, McConnellsburg, 4-6.
Pole vault — 1. Lauren Vasas, Windber, 10-0. 2. Lydia Diehl, Chestnut Ridge, 9-6. 3. Caitlyn Lazorka, Bedford, 9-0. 4. Grace Romesberg, Berlin Brothersvalley, 9-0. 5. Allyson Hoffmann, Fannett-Metal, 8-6. 6. Aly Shaffer, Windber, 8-6. 8. Linsey Pryor, Southern Fulton, 8-0. 11. Rebecca Runk, Fannett-Metal, 7-6. 14. Kadi Mellott, Southern Fulton, 7-0.
Javelin — 1. Sarah Wright, Southern Fulton, 116-3. 2. Casie Callihan, Chestnut Ridge, 113-2. 3. Alexis Imler, Bedford, 107-5. 4. Alexa Fetterman, Conemaugh Township, 105-0. 5. Brooke Corle, Chestnut Ridge, 100-11. 6. Rebekah Phillippi, Rockwood, 99-11. 13. Drew Hann, Southern Fulton, 81-1. 15. Arica Carbaugh, McConnellsburg, 80-4. 15. Rebecca Runk, Fannett-Metal, 69-3.

Read or Share this story: http://gtpa.co/1TqEW13