LINKEDINCOMMENTMORE

Carlisle 80, Chambersburg 70
At Carlisle
3,200 relay
— 1. Carlisle, 8:58.4; 110 hurdles — 1. Ali Brown, Car, 15.5. 2. Trayton Barnette. 3. Thomas Langdon, Cham; 100 — 1. Prince Gaye, Car, 10.9. 2. Christian Ortiz, Cham. 3. Josue Chacon, Cham; 1,600 — 1. Isaac Cole, Car, 4:34.1. 2. Chris Wurtz, Cham. 3. Alex Hayden, Cham; 400 relay — 1. Chambersburg, 45.9; 400 — 1. Matt Wisner, Car, 52.3. 2. Quintan Barbour, Cham. 3. Jared Griffie, Car; 300 hurdles — 1. Ali Brown, Car, 42.7. 2. Trayton Barnette, Cham. 3. Thomas Langdon, Cham; 800 — 1. Matt Wisner, Car, 2:05.3. 2. Jack Wisner, Car. 3. Chris Wurtz, Cham; 200 — 1. Prince Gaye, Car, 22.7. 2. Christian Ortiz, Cham. 3. Josue Chacon, Cham; 3,200 — 1. Isaac Cole, Car, 10:15.4. 2. Alex Hayden, Cham. 3. Andrew Feldman, Cham; 1,600 relay — 1. Carlisle, 3:42.3; Shot put — 1. Kelton Chastulik, Cham, 49-3. 2. Myles Braxton, Cham. 3. Connor Hamilton, Car; Discus — 1. Kelton Chastulik, Cham, 152-7. 2. Chuckie Nist, Car. 3. Myles Braxton, Cham; Triple jump — 1. Ali Brown, Car, 42-5. 2. Kamm Green, Cham. 3. Nate Reed, Cham; Long jump — 1. Kamm Green, Cham, 19-7. 2. Nate Reed, Cham. 3. Amin Butler, Cham; High jump — 1. Joe Brown, Car, 5-10. 2. Chrisan Ortiz, Ch. 3t. Ezechiel Cadet, Cham & Sean McCormick, Cham; Pole vault — 1. Evan Vink, Cham, 12-7. 2. Sam Blumenthal, Car. 3. A.J. Delorenzo, Car; Javelin — 1. Chuckie Nist, Car, 144-9. 2. Justin Trolinger, Car. 3. Nate Reed, Cham.

Greencastle-Antrim 112, Shippensburg 38
At Greencastle-Antrim
3,200 relay
— 1. Greencastle-Antrim, 9:00.80; 110 hurdles — 1. Sam Shamshudin, Ship, 17.0. 2. Chris Bowman, GA. 3. Darius Carter, GA; 100 — 1. Liam Okal, GA, 100.97. 2. Demetrius Burton, GA. 3. Adam Houser, Ship; 1,600 — 1. Kaleb Hurley, GA, 4:49.4. 2. Andrew Johnson, GA. 3 Daniel Salazar, GA; 400 relay — 1. Greencastle-Antrim, 45.07; 400 — 1. Sam Shamshudin, Ship, 55.0. 2. Ian Gelsinger, GA. 3. Tony Fugate, GA; 300 hurdles — 1. Darius Carter, GA, 43.3. 2. Chris Bowman, GA. 3. Jared Mumma, GA; 800 — 1. Joe Eberhart, GA, 2:07.5. 2. Luke Herman, GA. 3. Luke Ashberry, Ship; 200 — 1. Liam Okal, GA, 22.31. 2. Demetrius Burton, GA. 3. Antwoine Carter, GA; 3,200 — 1. Daniel Salazar, GA, 10:57.2. 2. Hunter Kent, Ship. 3. Rylan Hummer, GA; 1,600 relay — 1. Greencastle-antrim, 3:38.2; Shot put — 1. Campbell Parker, GA, 45-8. 2. Dylan Rotz, Ship. 3. Jacob Hockman, GA; Discus — 1. Campbell Parker, GA, 173-0. 2. Jacob Hockman, GA. 3. Santana-Encarnacion, Ship; Triple jump — 1. Cody Gustafson, Ship, 40-8 ½. 2. Tanner Bain, GA. 3. Danny Wang, GA; Long jump — 1. Cody Gustafson, Ship, 19-7. 2. Tanner Bain, GA. 3. Kyrin Zimmerman, GA; High jump — 1. Danny Wang, GA, 5-8. 2. Matt Lutz, GA. 3. Cody Gustafson, Ship; Pole vault — 1t. Chase Diehl, Ship & Tanner Bain, GA, 11-0. 3. Bailey Renfrew, Ship; Javelin — 1. Zach Koons, GA, 142-6. 2. Tyler Gustafson, Ship. 3. Carter Van Scyoc, Ship.

Waynesboro 79, James Buchanan 71
At James Buchanan
3,200 relay
— 1. Waynesboro (Jacob Atkinson, Marcus Cooley, Chris Maichie, Ian Skroban), 9:11.0; 110 hurdles — 1. Clay Ziemba, JB, 15.83. 2. Akamelu Ogochukwu, Way. 3. Aidan Mickley, JB; 100 — 1. Cormac Houpt, JB, 11.45. 2. Chas Shelly, JB. 3. Aidan Smith, Way; 1,600 — 1. Ian Skroban, Way, 5:21.3. 2. Dalton Leab, JB. 3. Chris Maichie, Way; 400 relay — 1. James Buchanan (Cormac Houpt, Jamal Riley, Dillon Sanders, Chas Shelly), 48.9; 400 — 1. Owen Hughey, JB, 55.9. 2. Daniel Corcoran, JB. 3. Joseph Daniels, Way; 300 hurdles — 1. Clay Ziemba, JB, 45.2. 2. Aiden Mickley, JB. 3. Jacob Monn, Way; 800 — 1. Ian Skroban, Way, 2:17.6. 2. Dalton Leab, JB. 3. Jacob Atkinson, Way; 200 — 1. Aidan Smith, Way, 23.8. 2. Chas Shelly, JB. 3. Jamal Riley, JB; 3,200 — 1. Chris Maichie, Way, 11:14.0. 2. Riley Stouffer, Way. 3. Marcus Cooley, Way; 1,600 relay — 1. James Buchanan (Dalton Leab, Daniel Corcoran, Ryan Lynch, Owen Hughey), 3:47.80; Shot put — 1. Jacob Martin, Way, 39-8. 2. Kenneth Gordon, JB. 3. Daniel Worthy, Way; Discus — 1. Zach Stevenson, Way, 118-8. 2. Kenneth Gordon, JB. 3. Judson Iverson, JB; Triple jump — 1. Joseph Daniels, Way, 37-3. 2. Jack Estes, Way. 3. Owen Hughey, JB; Long jump — 1. Jack Estes, Way, 18-8. 2. Jamal Riley, JB. 3. Ryan Lynch, JB; High jump — 1. Clayton Bendell, JB, 5-10. 2. Clay Ziemba, JB. 3. Chas Shelly, JB; Pole vault — 1. Levi Moats, Way, 10-6. 2. Jack Estes, Way. 3. Joseph Daniels, Way; Javelin — 1. Austin Kassman, Way, 160-6. 2. Nathan Heibeck, Way. 3. James Hoffman, Way.

McConnellsburg 100, Conemaugh Township 49
McConnellsburg 94, Northern Bedford 55
At Northern Bedford
3,200 relay
— 1. McConnellsburg (Gage Henry, Jacob Boehme, Shawn Garlock, Patrick Keefer), 9:45.7; 110 hurdles — 1. Zac Deshong, Mc, 16.4. 2. Rupeka, NB. 3. Wilburn, NB; 100 — 1. Chance Hawbaker, Mc, 11.3. 2. Formica, CT. 3. Cotchen, CT; 1,600 — 1. Troutman, NB, 5:19.7. 2. Reese, CT. 3. Lewis, CT; 400 relay — 1. Conemaugh, 47.7; 400 — 1. Garlock, Mc, 56.5. 2. Kyle McFadden, Mc. 3. Cotchen, NB; 300 hurdles — 1. Booth, Mc, 43.8. 2. Deshong, Mc. 3. Rupeka, NB; 800 — 1. Patrick Keefer, Mc, 2:17.0. 2. Garlock, Mc. 3. Lewis, CT; 200 — 1. Hawbaker, Mc, 23.7. 2. Gilbert, NB. 3. Cotchen, CT; 3,200 — 1. Troutman, NB, 11:58.3. 2. Reese, CT. 3. Ulsh, Mc; 1,600 relay — 1. McConnellsburg (Deshong, Philip Strait, Chase Glee, Nehemiah Roming), 4:00.8; Shot put — 1Johnson, Mc, 41-5. 2. Keller, Mc. 3. Baker, Mc; Discus — 1. Levi Mellott, Mc, 100-8. 2. Svitana, NB. 3. Lingefelter, NB; Triple jump — 1. Gilbert, NB, 41-5. 2. Mccue, NB. 3. Svitana, NB; Long jump — 1. Gilbert, NB, 20-0 ¼. 2. Formica, CT. 3. Chad Bunch, Mc; High jump — 1T. Hawbaker, MC, 5-10. 1T. Gilbert, NB, 5-10. 3. Baldwin, CT; Pole vault — 1. Thomas, CT, 9-0. 2. Zac Hann, Mc. 3. Kyle McFadden, Mc; Javelin — 1. Jacob Boehme, Mc, 126-6. 2. McCloskey, NB. 3. Svitana, NB.

Southern Huntingdon 87, Southern Fulton 54
Everett 86, Southern Fulton 60
At
 Southern Fulton
3,200 relay — 1. Southern Fulton (Jonah Golden, Benji Voight, Jacob Murray, Chase Varner), 8:52.9; 110 hurdles — 1. T. Sipes, Ev, 15.8. 2. N. Wilson, SH. 3. M. Hart, SH; 100 — 1. E. Brambley, Ev, 11.6. 2. Carowick, SH. 3. Harper, SH; 1,600 — 1. C. Varner, SF, 4:56.3. 2. B. Burkholder, Ev. 3. C. Herman, SH; 400 relay — 1. Everett, 47.7; 400 — 1. Jeremiah  Ashkettle, SF, 56.3. 2. E. Balles, Ev. 3. E. Patton, Ev; 300 hurdles — 1. T. Sipes, Ev, 40.8. 2. M. Patton, SH. 3. C. Painter, SH; 800 — 1. Varner, SF, 2:13.1. 2. Stanley, SH. 3. Herman, SH; 200 — 1. E. Brambley, Ev, 24.1. 2. Weaver, Ev. 3. Juan Reyes, SF; 3,200 — 1. A. Stanely, SH, 11:00.4. 2. J. Golden, SF. 3. G. Cornell, Ev; 1,600 relay — 1. Southern Huntingdon (Knox, Weaver, Sipes, Brambley), 3:47.1; Shot put — 1. Crooks, Ev, 37-9. 2. Austin Miller, SF. 3. Zach Sigel, SF; Discus — 1. Miller, SF, 99-8. 2. Bair, Ev. 3. Walker, SH; Triple jump — 1. Snyder, Ev, 36-2. 2. C. Paimter, SH. 3. D. Leidy, SH; Long jump — 1. W. Snider, Ev, 18-1. 2. E. Balles, SH. 3. Weaver, Ev; High jump — 1. J. Wyns, Ev, 5-4. 2. Wilson, SH; Pole vault — 1. Gavin Wills, SF, 10-6. 2. (tie) Walker, SH and Brambley, Ev; Javelin — 1. Knox, Ev, 150-5. 2. Wright, SF. 3. Carowick, SH.


Read or Share this story: http://gtpa.co/1RX3lul