LINKEDINCOMMENTMORE

CHAMBERSBURG - The Chambersburg boys and girls swim teams swept Mifflin County in dominant fashion, beating the Mid Penn Commonwealth Division opponents 107-61 and 114-41, respectively.

The Trojans won 16 of 22 total events between boys and girls, and placed at least second in all but one event on the day.

"This was our senior meet and it was a lot of fun and an honor to recognize our senior members," Chambersburg coach Chad White said. "And it was another opportunity to qualify for Mid Penns."

For the boys (5-5, 2-4 MPC), Avery Barley claimed two first-places, in the 100 and 400 freestyle, finishing in 57.01 and 4:27.69 respectively.

For the girls (3-7, 2-5 MPC) Ashlyn Ellis took home gold in the 100 butterfly (1:19.15) and the 200 IM (2:44.97), while Erika Rundquist earned first-place finishes in the 100 backstroke and the 400 freestyle with finishing times of 1:17.71 and 5:02.52.

"Both those girls continue to swim best at dual meets," White said. "It was the first time for Erika in the 400 freestyle and she got a really good time there. We are thinking about letting her compete that at Mid Penns now."

BOYS

Chambersburg 107, Mifflin County 61

at Chambersburg YMCA

200 medley relay — 1.Chbg (Gabriel Johnson, Jack Martin, Jacob Gayman, Jacob Greenwood) 2:09.70. 200 free — 1.Greenwood (C) 2:28.07, 2.Andrew Leeper (C) 2:15.84, 3.Gayman (C) 2:16.95. 200 IM — 1.Zack Bonson (M) 2:24.97, 2.Greenwood (C)  2:28.60, 3.Gayman (C) 2:45.68. 50 free — 1.Leeper (C) 25.71, 2.Julian Chance (C) 26.36, 3.Martin (C) 30.20. 100 fly — 1.Johnson (C) 1:20.62, 2.Carlos Vera (C) 1:42.20. 100 free — 1.Avery Barley (C) 57.01. 400 free — 1.Barley (C) 4:27.69, 2.Waylon Curtis (C) 5:01.06. 200 free relay — 1.Chbg (Chance, Leeper, Barley, Jordan Smith) 1:56.01, 2.Chbg (Johnson, Martin, Vera, Greenwood) 2:01.68. 100 back — 1.Bonson (M) 1:12.80, 3.Curtis (C) 1:18.44 . 100 breast — 1.Chance (C) 1:20.55, 2.Martin (C) 1:21.49, 3.Vera (C) 1:56.09. 400 free relay — 1.MC (Bonson, Braden Kibe, Larson, Isaac Iron Cloud) 4:19.18, 2.Chbg (Curtis, Josh Santamria, Zach D’Antonio, Gayman) 4:34.44.

GIRLS

Chambersburg114, Mifflin County 41

200 medley relay — 1.Chbg (Erika Rundquist, Abbie Reichelderfer, Ashlyn Ellis, Amanda Asbury) 2:22.18. 200 free — 1.Joy Galbraith (M) 2:28.07, 2.Bria Zook (C) 2:36.44, 3.Kandace Loup (C) 2:37.06, 3.Cayris Wright (C) 2:50.43. 200 IM — 1.Ellis (C) 2:44.97. 50 free — 1.Macy Becker (M) 31.75, 2.Asbury (C) 33.61, 3.Tamara Quispe (C) 33.61. 100 fly — 1.Ellis (C) 1:19.15, 3.Erin Miller (C) 1:28.66. 100 free — 1.Reichelderfer (C) 1:06.97, 2.Wright (C) 1:17.72. 400 free — 1.Rundquist (C) 5:02.52, 2.Loup (C) 5:31.66, 3.Zook (C) 5:41.74. 200 free relay — 1.Chbg (Ellis, Asbury, Reichelderfer, Rundquist) 2:08.35, 2.Chbg (Ashlyn Browning, Loup, Quispe, Zook) 2:22.60. 100 back — 1.Rundquist (C) 1:17.71, 2.Quispe (C) 1:30.47, 3.Erin Miller (C) 1:31.31. 100 breast — 1.Reichelderfer (C) 1:26.40. 400 free relay — 1.MC (Macy Becker, Jackelyn Fulltz, Morgan Robinette, Galbraith) 4:53.20, 2.Chbg (Loup, Miller, Mercedes Montoya, Zook 4:53.41.

Shippensburg sweeps East Pennsboro: The Shippensburg boys and girls swim teams swept Mid Penn Colonial Division foe East Pennsboro, by a score of 127-35 for the boys, and 102-68 on the girls side.

Shippensburg won 15 of 22 total events, with the boys (5-7, 2-3 MPC) claiming first place in nine of 11 boys events.

Caleb Eveland took first in the 100 fly and the 100 back, finishing in 1:02.42 and 1:02.42, respectively.

For the girls (7-5, 2-3 MPC) Jordan Seymore took home gold in the 200 (2:19.03) and 500 (6:01.61) freestyle races.

BOYS

Shippensburg 127, East Pennsboro 35

at Enola

200 medley relay — 1.Ship (Hayden Rhinehart, Quinn Slattery, Sam Nonemaker, Evan Mowery) 1:56.21. 200 free — 1.Mowery (S) 2:13.78. 200 IM — 1.Caeden Smith (E) 2:19.11. 50 free — 1.Slattery (S) 24.70. 100 fly — 1.Caleb Eveland (S) 1:02.42. 100 free — 1.Nonemaker (S) 51.95. 500 free — 1.Erik Brudowski (E) 5:42.20. 200 free relay — 1.Ship (Slattery, Eveland, Zinn, Nonemaker) 1:36.98. 100 back — 1.Eveland (S) 1:02.42. 100 breast — 1.Kaiden Estep (S) 1:10.58. 400 free relay — 1.Ship (Alvin Dalida, Alby Lear, Hayden Rhinehart, Estep) 3:54.68.

GIRLS

Shippensburg 102, East Pennsboro 68

200 medley relay — 1.EP (Jessica Margraf, Caelyn King, Anna Kauffman, Alyssa Miller) 2:08.03. 200 free — 1.Jordan Seymore (S) 2:19.03. 200 IM — 1.King (E) 2:26.58. 50 free — 1.Teddi Powell (S) 27.89. 100 fly — 1.Kauffman (E) 1:12.01. 100 free — 1.King (E) 1:01.19. 500 free — 1.Seymore (S) 6:01.61. 200 free relay — 1.EP (Alyssa Miller, Margraf, Kauffman, King) 1:54.70. 100 back — 1.Courtney Lawson (S) 1:11.30. 100 breast — 1.Liana Culbertson (S) 1:20.82. 400 free relay — 1.Ship (Weaver, Jadyn Glunt, Seymore, Facchinei) 4:29.79.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1SX9usJ