LINKEDINCOMMENTMORE

CHAMBERSBURG - Chambersburg’s boys swim team gained a little revenge for a narrow loss a year ago, while the girls ran into a buzzsaw.

In a Tuesday afternoon Mid Penn Commonwealth Division meet, the Trojan boys topped Carlisle 98-76, and the girls were defeated by the Herd, 125-45.

“The boys lost by one point to Carlisle last year, and they came ready to go and raced hard,” Chambersburg coach Chad White said. “We were fired up and raced sharp. We tried to load up the relays and we won all three today.”

Avery Barley (200 IM, 100 fly), Andrew Leeper (50 free, 100 back) and Jacob Greenwood (200, 500 free) each won a pair of events for the Trojans (3-5 (1-4 MPC), while Julian Chance won the 100 free.

White said, “Barley had awesome times in all of his races - he looked really fast today, especially on his underwater dolphin kicks.”

The Chambersburg girls (1-7, 0-5 MPC) ran into a tough customer in the Herd, who have beaten Cumberland Valley and Hershey this year, and did not win any races.

White said, “I was impressed with Kandace Loup, who had her best times in her events, and Amanda Asbury had a good meet. Her 50 free gets faster each meet and she took third today.”

BOYS

Chambersburg 96, Carlisle 74

at Chambersburg YMCA

200 medley relay — 1.Chbg (Avery Barley, Jack Martin, Jacob Gayman, Andrew Leeper) 1:59.65. 200 free — 1.Greenwood (Ch) 2:03.60, 2.Julian Chance (Ch) 2:09.84. 200 IM — 1.Barley (Ch) 2:19.04. 50 free — 1.Leeper (Ch) 25.73. 100 fly — 1.Barley (Ch) 1:03.17, 2.Gayman (Ch) 1:09.25. 100 free — 1.Chance (Ch) 57.91. 500 free — 1.Greenwood (Ch) 4:29.82, 3.Gabriel Johnson (Ch) 5:6.26. 200 free relay — 1.Chbg (Chance, Martin, Greenwood, Barley) 1:46.38. 100 back — 1.Leeper (Ch) 1:04.53, 3.Gayman (Ch) 1:12.89. 100 breast — 1.Daniel Madio (Car) 1:16.39, 2.Martin (Ch) 1:20.08. 400 free relay — 1.Chbg (Gayman, Greenwood, Chance, Leeper), 3:56.19.

GIRLS

Carlisle 125, Chambersburg 45

200 medley relay — 1.Car (Maddison Young, Meg Lebo, Elizabeth Young, Meg Tate) 2:15.52, 2.Chbg (Erika Rundquist, Abbie Reichelderfer, Ashlyn Ellis, Cayris Wright) 2:22.35. 200 free — 1.Kaleigh Feger (Car) 2:21.84, 3.Rundquist (Ch) 2:26.39. 200 IM — 1.Madelynn Kraft (Car) 2:452.60, 2.Ellis (Ch) 2:44.56. 50 free — 1.Grace Lippert (Car) 29.98, 3.Amanda Asbury (Ch) 33.66. 100 fly — 1.Tate (Car) 1:14.18, 2.Reichelderfer (Ch) 1:17.45. 100 free — 1.Lippert (Car) 1:03.64. 500 free — 1.Tate (Car) 4:53.15, 3.Ellis (Ch) 5:14.05. 200 free relay — 1.Car (E.Young, Ellie Tate , Feger, Lippert) 2:02.67, 3.Chbg (Tamara Quispe, Asbury, Wright, Bria Zook) 2:17.44. 100 back — 1.M.Young (Car) 1:14.54, 2.Rundquist (Ch) 1:17.01. 100 breast — 1.Lebo (Car) 1:22.69, 3.Reichelderfer (Ch) 1:26.45. 400 free relay — 1.Car (Kraft, Amanda Shoemaker, Kate Erfle, Sarah Thompson) 4:38.35, 2.Chbg (Zook, Rundquist, Reichelderfer, Ellis) 4:39.95.

Ship falls to Boiling Springs: Shippensburg won a good number of individual races, but Boiling Springs won all six of the relay races and was able to defeat the Greyhounds in boys and girls Mid Penn Colonial Division swim meets.

For the Ship boys (3-7, 1-3 MPC), Sam Nonemaker captured the 200 and 500 freestyle, while Caleb Eveland was victorious in the 100 fly and 100 backstroke. Jared Keim was the winner in diving.

Madelyn Facchinei captured the 200 IM and 100 breaststroke for the Lady Hounds (5-5, 1-3 MPC), while other Shippensburg winners included Teddi Powell (200 free), Jordan Seymore (500 free), MacKenzie Durf (diving) and Rachel Morehouse (50 free).

BOYS

Boiling Springs 94, Shippensburg 91

at Shippensburg

200 medley relay — 1.Boil (Alex Scheetz, Billy Webber, Dylan Knaub, Matthew Bear) 1:52.21. 200 free — 1.Sam Nonemaker (S) 1:53.77. 200 IM — 1.Knaub (BS) 2:13.48. 50 free — 1.Scheetz (BS) 23.91. Diving — 1.Jared Keim (S) 206.90. 100 fly — 1.Caleb Eveland (S) 1:02.53. 100 free — 1.Scheetz (BS) 53.25. 500 free — 1.Nonemaker (S) 5:04.66. 200 free relay — 1.Boil (Peter Greenbaum, Zach Orris, Kevin Barnes, Scheetz) 1:38.08. 100 back — 1.Eveland (S) 1:03.19. 100 breast — 1.Greenbaum (BS) 1:07.65. 400 free relay — 1.Boil (Orris, Greenbaum, Knaub, Webber) 3:31.63.

GIRLS

Boiling Springs 104, Shippensburg 81

200 medley relay — 1.Boil (Katie Migatulski, Kirsten Strayer, Emma Rampulla, Maddie Dombroski) 2:05.85. 200 free — 1.Teddi Powell (S) 2:16.65. 200 IM — 1.Madelyn Facchinei (S) 2:31.23. 50 free — 1.Rachel Morehouse (S) 28.52. Diving — 1.MacKenzie Durf (S) 215.30. 100 fly — 1.Strayer (BS) 1:10.91. 100 free — 1.Brianna Progar (BS) 1:02.89. 500 free — 1.Jordan Seymore (S) 6:02.12. 200 free relay — 1.Boil (Liza Capozzi, Darian Kase, Progar, Cameron Walker) 1:54.49 . 100 back — 1.Dombroski (BS) 1:11.14. 100 breast — 1.Facchinei (S) 1:16.87. 400 free relay — 1.Boil (Migatulski, Kenleigh Mowe, Kase, Strayer) 4:13.04.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1RyXKwg