Forrest Rhyne named Colonial Division Defensive MVP

LINKEDINCOMMENTMORE

Franklin County's football season officially came to a close on Friday when Shippensburg lost in the first round of the playoffs.

But more than 20 local football players were honored on Tuesday when the Mid Penn Conference All-Stars were released.

The highlight for the area was Waynesboro's Forrest Rhyne, who was named the Colonial Division Defensive MVP as the area's top linebacker.

Greencastle-Antrim racked up the accolades with nine combined players on first and second team. Defensively, Jeremy Anderson earned a spot on the Colonial Division First Team as a lineman, and Tyler Jeffreys and Sam Sprague were honored as a linebacker and defensive back, respectively. On the offensive side, Sean Walck (lineman) and Spencer Meyers (quarterback) were both named to the first team.

Brae Peck got a pair of spots on the second team as a lineman and a tight end. Kyrin Zimmerman was a second-team return specialist, Randy Harne earned a nod as the center, and Demetrius Burton was named a second-team running back.

Shippensburg earned a combined eight awards, while six Waynesboro players were honored.

For the Greyhounds, Wade Mills got the most recognition, earning a spot on first team as a receiver and on second team as a defensive end. Ship swept the first-team receiver spots as Cody Gustafson was also honored. On the defensive side, Dylan Rotz (defensive end) and Cameron Tinner (linebacker) both earned spots on the first-team.

Tyler Gustafson (quarterback), Cole Friese (defensive back), Adam Houser (return specialist) and Ethan Davidson (lineman) were second-teamers from Ship. Houser was the only freshman named to either team in any division.

Waynesboro racked up the first-team accolades. In addition to Rhyne, other Indians earning first-team spots on the defensive side were Trevor Biller (lineman) and Brandon Baer (defensive back, return specialist). Offensively, Anthony Garland was named a first-team offensive lineman, and Jake Wertz got the nod as a top running back.

On the second team was Matt Peck as a receiver and an athlete.

Chambersburg and James Buchanan each had one representative on the All-Star teams. For the Trojans, Kelton Chastulik was named a second-team offensive and defensive lineman in the Commonwealth Division, while Seth Carbaugh got a spot on the Colonial Division Second Team as a linebacker.

Mid Penn Conference Football All-Stars

COMMONWEALTH DIVISION

First Team

DEFENSE

Linemen: Brandon Hickerson-Rooks (jr., Central Dauphin East), Alec Aspray (sr., State College), Clay Tinkham (jr., Central Dauphin), AJ Perez (sr., CD), Shannon Dolan (sr., Cumberland Valley); Linebacker: Reid Albright (sr., CD), Pete Haffner (jr., SC), Josiah Quigley (jr. CV), Cole Veliky (jr., CD); Defensive back: Jihad Neibauer (sr., CDE), Connor Long (sr., CV), John Sighman (sr., SC); Return specialist: Kellin Valentine (sr., SC).

Defensive MVP: Haffner (SC).

OFFENSE

Receiver: Tysahun Pollard (jr., CDE), Shaquon Anderson-Butts (so., Harrisburg); Tight end: Brett Graham (sr., SC); Lineman: Eamon Blythe (sr., CD), Mark Weakland (sr., SC), Shannon Dolan (sr., CV), Doug Swoboda (sr., SC); Center: Jack Vandevort (sr., SC); Quarterback: Eric Harris (jr., Carlisle); Running back: Jordan Misher (sr., SC), Nick Rhodes (sr., CV); Athlete: Neibauer (CDE); Punter: Graham (SC); Place kicker: Long (CV).

Offensive MVP: Misher

Coach of the Year: Mike Whitehead (Cumberland Valley)

Second Team

DEFENSE

Linemen: Micah Parsons (so., CD), Damion Barber (jr., Harr), Kelton Chastulik (jr., Chambersburg), Kam'Ron Walker (jr., SC), Chad Cooksey-Easter (sr., Harr); Linebacker: Tyler Boger (jr., CDE), Stan Martin (sr., SC), Nate Barnes (jr., Car), Mike Betz (sr., CD); Defensive back: DeShawn Millington (jr., Car), Michael Burgwin (sr., CD), Charles Katshir (so., CV); Return specialist: Long (CV).

OFFENSE

Receiver: Gavyn Barnes (so., Car), N.Barnes (Car); Tight end: Logan Gabrielson (jr., CD); Linemen: Joe Williams (sr., CD), Colton Denlinger (sr., Car), Chastulik (Chbg), Cooksey-Easter (Harr); Center: Jordan Sellers (jr., CD); Quarterback: AJ Millar (jr., CD); Running back: Tyler Greene (sr., Car), Joey Heikel (sr., CV), Reid Albright (sr., CD); Athlete: Long (CV); Punter: Long (CV); Place kicker: Noah Schwab (sr., SC).

COLONIAL DIVISION

First Team

DEFENSE

Defensive end: Kyron Dennis (sr., East Pennsboro), Matt Dunkelberger (sr., EP); Linemen: Jeremy Anderson (sr., Greencastle-Antrim), Dylan Rotz (sr., Shippensburg), Trevor Biller (sr., Waynesboro); Linebacker: Forrest Rhyne (jr., Way), Cameron Tinner (jr., Ship), Curtis Robinson (jr., Northern), Tyler Jeffreys (sr., GA); Defensive back: Sam Sprague (sr., GA), Brandon Baer (sr., Way), Andrew Swaisgood (sr., Nor); Return specialist: Baer (sr., Way).

Defensive MVP: F.Rhyne (Way)

OFFENSE

Receiver: Wade Mills (sr., Ship), Cody Gustafson (jr., Ship); Tight end: Dunkelberger (EP); Linemen: Trent Fries (so., EP), Cale Walker (sr., Nor), Sean Walck (sr., GA), Anthony Garland (sr., Way); Center: Trevor Morris (sr., Nor); Quarterback: Spencer Meyers (sr., GA); Running back: Onasis Neely (so., EP), Jake Wertz (sr., Way), Bobby Shelly (sr., Nor); Athlete: Zach Wertz (sr., EP); Punter: Robert Coop (jr., EP); Place kicker: Noah Keiter (jr., Big Spring).

Offensive MVP: Shelly (Nor)

Coach of the Year: Todd Stuter (East Pennsboro)

Second Team

DEFENSE

Defensive end: Mills (Ship), Gunnar Renninger (sr., Nor); Linemen: Brae Peck (sr., GA), Noah Smith (sr., Nor), Walker (Nor); Linebacker: Tristan Robb (sr., BS), Seth Carbaugh (sr., JB), Shelly (Nor), Zach Mong (sr., EP); Defensive back: Cole Friese (sr., Ship), Kyle Purnell (sr., EP), Z.Wertz (EP); Return specialist: Kyrin Zimmerman (jr., GA), Adam Houser (fr., Ship).

OFFENSE

Receiver: Matt Peck (sr., Way), Z.Wertz (EP); Tight end: Peck (GA); Linemen: Rhett Nixon (sr., BS), McGee Schnaars (so., EP), Ethan Davidson (jr., Ship), Tanner Garlinger (so., EP); Center: Randy Harne (sr., GA); Quarterback: Tyler Gustafson (sr., Ship); Running back: Dennis (EP), Demetrius Burton (so., GA), Robb (BS); Athlete: Peck (Way); Place kicker: Aiden Alves (jr., Nor).

KEYSTONE DIVISION

First Team

DEFENSE

Linemen: Manny De Los Santos (sr., Cedar Cliff), Shaneil Johnson (sr., Bishop McDevitt), Aaron Seigle (sr., Susquehanna Twp.), Chad Ray (sr., Lower Dauphin), Anthony Long (sr., McD); Linebacker: George Hatalowich (sr., LD), Cole Whalen (sr., CC), Osman Kamara (sr., McD); Defensive back: Alonzo Rivera (sr., ST), Mike Viti (sr., CC), Joe Headen Jr. (sr., McD); Return specialist: Chris Ciotti (sr., ST).

Defensive MVP: Hatalowich (LD).

OFFENSE

Receiver: Chris Ciotti (sr., ST), Kobay White (sr., McD), Kyree Calli (sr., McD); Tight end: Charles Ghiazza (sr., CC); Linemen: Seigle (ST), Chris Uzokwe (sr., ST), Shaun Hastings (jr., CC), Long (McD); Center: Braden Weachter (sr., McD); Quarterback: Ben Moser (sr., ST); Running back: Jayden Demmy (sr., CC), Hatalowich (LD), Trael Seegars (jr., ST); Athlete: Alonzo Rivera (sr., ST); Punter: Matt Canis (sr., LD); Place kicker: Jonah Williams (ST).

Offensive MVP: Moser (ST).

Coach of the Year: Joe Headen (Susquehanna Twp.).

Second Team

DEFENSE

Linemen: Jimmy Sheehan (sr., Hershey), Nick Fricchione (jr., McD), Raunya Mitchell (jr., ST), CJ Ramage (sr., LD), Tim Kater (so., McD); Linebacker: Devin Evans (jr., ST), Demmy (sr., CC), Vinny Salomone (jr., McD); Defenisve back: Isaiah Ramsey (sr., ST), Evan Morrill (sr., LD), Alex Marsico (sr., McD); Return specialist: Rashan Scales (Mechanicsburg).

OFFENSE

Receiver: Viti (CC), Bryce Hall (sr., McD), Morrill (LD), Sheehan (Her); Linemen: Dan Beaver (jr., LD), Brock Wilson (sr., LD), Jake Perloski (jr., McD), Ramage (LD); Center: Jahkele Bascome (sr., ST); Quarterback: Grant Breneman (jr., CC); Running back: Justin Johnson (jr., Red Land), Jess Nwabueze-Ogbo (sr., Her), Michael Jones (so., McD); Punter: Williams (ST); Place kicker: Chad Stout (RL).

CAPITAL DIVISION

First Team

DEFENSE

Linemen: Bryce Carter (sr., Steel-High), Mason Cooper (jr., Palmyra), Travis Tolomei (jr., Milton Hershey), Bobby Graham (jr., Middletown), Zack Kuntz (so., Camp Hill); Linebacker: Caleb Legore (sr., Mid), Jaron Grayer (sr., SH), Jack Williamson (jr., CH); Defensive back: Earl Quermorlue (sr., MH), Ahmir Manning (sr., MH), Shamari Jones (sr., SH); Return specialist: Bill Williams (jr., CH).

Defensive MVP: Carter (SH).

OFFENSE

Receiver: Kuntz (CH), Logan Vallati (sr., CH); Tight end: Mason Cooper (jr., Palmyra); Linemen: Prestyn Crawford (sr., Pal), Johnathan Ortiz (sr., MH), Miki Osyai (sr., Mid), Carter (SH); Center: Zach Rowe (sr., Boiling Springs); Quarterback: Michael Shuster (sr., CH); Running back: Hunter Wilson (sr., West Perry), Jalen Thompson (jr., Mid), Bryan Malone (jr., Boil); Athlete: Keonte Lucas (jr., MH); Punter: Alex Furlan (sr., SH); Place kicker: Matt Ly (Boil).

Offensive MVP: Shuster (CH).

Coach of the Year: Brett Myers (Middletown).

Second Team

DEFENSE

Linemen: Jared Rife (sr., Mid), Chris Bonanny (sr., MH), Casey Brennanman (sr., Boil), Furlan (SH), Tristan Maxwell (jr., Mid); Linebacker: Hunter Landis (jr., Mid), Nick Hurst (sr., Pal), Jacob Hayes (jr., MH); Defensive back: Vallati (CH), Justin Shaver (sr., Mid), Carl Reigle (jr., Pal); Return specialist: Shamari Jones (sr., SH).

OFFENSE

Receiver: Tyeair Diggs (sr., MH), Quetin Taylor Porter (SH), Chase Edwards (Boil); Tight end: Malik Noon (jr., Mid); Linemen: Riley Stone (sr., WP), Kelton Mowe (sr., Boil), Sean Eboch (so., CH), Tom Staker (jr., Mid); Center: George Massie (jr., CH); Quarterback: Hunter Geisel (sr., Trinity); Running back: Alon Rhette (jr., Pal), Brady Fox (so., Mid), Qwasif Shabazz (sr., MH); Athlete: Bill Williams (jr., CH); Punter/place kicker: Ethan Harro (Pal).

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/franklin-fulton/sports/2015/11/17/24-named-mid-penn-football-all-stars/75950320/