LINKEDINCOMMENTMORE

Here are Thursday's York/Adams girls' swimming results. Check back often for results.

York Suburban 64, Susquehannock 30: Carson Gross won a pair of events for the Trojans.

The victory kept the hosts undefeated in YAIAA Division II, improving to 3-0 with meets at Dover and home against West York remaining. The Bulldogs defeated the Eagles on Thursday to remain undefeated.

Gross took first in the 200 free and the 100 free while also swimming on the victorious 200 freestyle relay team.

The Warriors received a win in the 100 back from freshman Katlyn Baer.

at York Suburban

200 medley relay — 1. York Suburban (Cara Zortman, Katie Hunt, Jenna Hufnagle, Madie Devaney), 2:03.30. 2. Sus. 3. YS. 200 free — 1. Carson Gross, YS, 1:56.61. 2. Katlyn Baer, Sus. 3. Alexis Bowen, YS. 200 IM — 1. Maddy Abel, YS, 2:27.49. 2. Courtney Rodgers, Sus. 3. Hannah Lawton, YS. 50 free — 1. Devaney, YS, 26.17. 2. Zortman, YS. 3. Hannah Pellissier, Sus.  100fly — 1. Rachel Stein, YS, 1:05.58. 2. Rachel Pugaczewski, Sus. 3. Logan Day, YS. 100 free — 1. Gross, YS, 54.72. 2. Megan Keuler, Sus. 3. Josie Pemberton, YS. 500 free — 1. Hufnagle, YS, 5:31.98. 2. Havannah Suarez, YS. 3. Dani Mentlik, Sus. 200 free relay — 1. York Suburban (Baily Brubaker, Lauren Dunkel, Gross, Pemberton), 2:00.02. 2. Sus. 3. YS. 100 back — 1. Baer, Sus, 1:05.58. 2. Zortman, YS. 3. Keuler, Sus. 100 breast — 1. Katie Hunt, YS, 1:20.71. 2. Rodgers, Sus. 3. Erin Kaliszak, Sus. 400free relay — 1. York Suburban (Devaney, Suarez, Morgan Gochnauer, Stein), 4:03.81.

West York 93, Dover 77: The Bulldogs improved to 4-0 in YAIAA Division II with just one meet to go, a Feb. 4 showdown with York Suburban.

The Bulldogs held a narrow 81-75 lead entering the final event and were able to clinch the victory when the team of Meghan French, Maelyn Elder, Taylor Hoover, and Maddi Stoner crossed the finish line first.

The quartet was instrumental throughout the rest of the meet as they combined for seven firsts and a second place on the individual level while winning the meet closing 400 free relay and meet opening 200 medley relay.

French took first in the 200 free and 500 free. Elder won the 100 fly and second in the 100 back. Hoover, meanwhile, took first in the 200 IM and 100 breast, while Stoner was victorious in the 50 free and 100 free.

The Eagles' lone victory came in the 200 free relay when the team of Maddi Hetrick, Lindsay Brenneman, Annie Long and Grace Beierschmitt finished first.

at West York

200 medley relay — 1. West York (Maelyn Elder, Taylor Hoover, Maddi Stoner, Meghan French), 1:57.87. 2. Dover. 3. Dover. 200 free — 1. French, WY, 2:00.34. 2. Lindsay Brenneman, Do. 3. Emily Spaulding, Do. 200 IM — 1. Hoover, WY, 2:15.67. 2. Claudia Keller, WY. 3. Grace Beierschmitt, Do. 50 free — 1. Stoner, WY, 25.893. 2. Maddi Hetrick, Do. 3. Annie Long, Do.  100fly — 1. Elder, WY, 1:02.29. 2. Beierschmitt, Do. 3. Kalyn Lash, Do. 100 free — 1. Stoner, WY, 56.68. 2. Hetrick, Do. 3. Alyssa Hersey, WY. 500 free — 1. French, WY, 5:23.39. 2. Brenneman, Do. 3. Hannah Riddle, Do. 200 free relay — 1. Dover (Hetrick, Brenneman, Long, Beierschmitt), 1:45.70. 2. WY. 3. Do. 100 back — 1. Keller, WY, 1:03.36. 2. Elder, WY. 3. Danica Brickley, Do. 100 breast — 1. Hoover, WY, 1:13.23. 2. Carter Landis, WY. 3. Long, Do. 400free relay — 1. West York (French, Elder, Hoover, Stoner), 3:53.62. 2. WY. 3. Do.

Red Lion 102, New Oxford 68: Devin Sevret (200 free, 500 free) and Jessica Sun (100 butterfly, 100 backstroke) scored a pair of individual wins to lead the Lions to the Division I victory.

Using its depth, Red Lion was able to score key points, even in events won by the Colonials. New Oxford was paced by Hailey Janocha, who won the 100 free and swam on two victorious relays.

at Red Lion

200 medley relay — 1. NO (Ashley Myers, Morgan Richter, Rachel Groden, Hailey Janocha), 2:06.61; 2. RL; 3. RL. 200 free — 1. Devin Sevret, RL, 2:11.58; 2. Janocha, NO; 3. Morgan Grove, RL. 200 individual medley — 1. Sarah Helt, RL, 2:35.04; 2. Myers, NO; 3. Emma Rinehart, RL. 50 free — 1. Maddy Grim, RL, 27.05; 2. Groden, NO; 3. Rachel Burke, RL. 100 butterfly — 1. Jessica Sun, RL, 1:03.24; 2. Groden, NO; 3. Olivia Moore, RL. 100 free — 1. Janocha, NO, 1:00.45; 2. Rinehart, RL; 3. Moore, RL. 500 free — 1. Sevret, RL, 5:53.33; 2. Myers, NO; 3.  Bryn Trout, RL. 200 free relay — 1. NO (Groden, Madison Smith, Janocha, Myers), 1:53.49; 2. RL; 3. RL.  100 back — 1. Sun, RL, 1:06.46; 2. Grim, RL; 3. Smith, NO. 100 breast — 1. Richter, NO, 1:17.55; 2. Kailyn Bennett, RL; 3. Burke, RL. 400 free relay — 1. RL (Sun, Rinehart, Sevret, Grim), 4:09.13; 2. RL; 3. NO.

Central York 114, Spring Grove 70: Kayla Swaltek captured first in the 200 freestyle and 100 butterfly races to lead the Panthers to the road win.

The Rockets’ Abigayle Keating won the 200 freestyle.

at Spring Grove

200 medley relay — 1. Central York (Sophie Stambaugh, Sarah Minich, Sarah Spinney, Mackenzie Sopko), 2:03.99. 200 free — 1. Abigayle Keating, SG, 2:05.12, 2. Sarah Hartman, CY, 3. Bryn Sporer, SG. 200 IM — 1. Kayla Swaltek, CY, 2:25.31, 2. Mackenzie Miller, SG, 3. Stambaugh, CY. 50 free — 1. Minich, CY, 28.49, 2. Kaylyn Godman, SG, 3. Lili Sweeney, CY. Diving — 1. Emily Salter, CY, 196.15, 2. Belle Hippensteel, SG, 3. Lindsey Chatterton, CY. 100fly — 1. Swaltek, CY, 1:06.47, 2. M. Sopko, CY, 1:10.47, 3. Emma Alloway, CY. 100 free — 1. Spinney, CY, 1:00.01, 2. Godman, SG, 3. Morgan Bair-Carr, SG. 500 free — 1. Keating, SG, 5:36.40, 2. Marita Blake, CY, 3. Bridget Palm, CY. 200 free relay — 1. Spring Grove (Bair-Carr, Keating, Sporer, Sophie Trettle), 1:54.82. 100 back — 1. Mackenzie Miller, SG, 1:07.86, 2. Stambaugh, CY, 3. Spinney, CY. 100 breast — 1. Hartman, CY, 1:16.32, 2. Minich, CY, 3. Morgan Craft, CY. 400free relay — 1. Central York (Stambaugh, Blake, Palm, Swaltek), 4:15.95.

Northeastern 136, Gettysburg 47: Lauren Mummert won the 200 and 500 freestyle races to lead the Bobcats to the home win.

at Northeastern

200 medley relay — 1.Northeastern (Abby Braswell, Kyleigh Smeltzer, Katie Mummert, Ona Sutton), 2:06.76. 200 free — 1. Lauren Mummert, Ne, 2:08.13, 2. Caitlyn Rau, Ne, 3. Katie Schaeffer, Ne. 200 IM — 1. K. Mummert, Ne, 2:31.33, 2. Courtnee Hoff, Ne, 3. Tess Lampe, Get. 50 free — 1. Braswell, Ne, 26.35, 2. Olivia Cowden, Get, 3. Alexis Moffa, Ne. Diving — 1. Lindsey Pope, Ne, 258.80, 2. Lauren Williamson, Ne, 3. Jade Willis, Ne. 100fly — 1. Taylor Howery, Get, 1:06.56, 2. K. Mummert, Ne, 3. Hoff, Ne. 100 free — 1. Sutton, NE, 1:01.25, 2. Smeltzer, Ne, 3. Alexis Coscia-Kranias, Get. 500 free — 1. L. Mummert, Ne, 5:38.46, 2. Rau, Ne, 3. Cowden, Get. 200 free relay — 1. Northeastern (Maddie Warrender, Sutton, Hali Eckenrode, L. Mummert), 1:57.66. 100 back — 1. Braswell, Ne, 1:04.01, 2. Howery, Get, 3. Myers, Ne. 100 breast — 1. Smeltzer, Ne, 1:19.06, 2. Lampe, Get, 3. Moffa, Ne. 400free relay — 1. Northeastern (K. Mummert, L. Mummert, Sutton, Braswell), 4:10.50.

Dallastown 140, South Western 43: Emma Balderson led the Wildcats to the road win as she claimed first in the 200 and 100 freestyle races.

at South Western

200 medley relay — 1. Dallastown (Emma Balderson, Jena Woods, Kacey Oberlander, Sydney Hoover), 2:00.07. 200 free — 1. Woods, Dt, 2:05.87, 2. Rebekah Brown, Dt, 3. Ashley Pchinski, Dt. 200 IM — 1. Oberlander, Dt, 2:10.79, 2. Hoover, Dt, 3. Srishti Singh, Dt. 50 free — 1. Balderson, Dt, 26.90, 2. Lindsay O’Rourke, Dt, 3. Abigail McDermott, Dt. Diving — 1. Kelsey Oswandel, Dt, 139.50, 2. Katie Weisz, SW, 3. Hannah Scott, SW. 100fly — 1. Oberlander, Dt, 59.92, 2. Hoover, Dt, 3. Isabella Wise, Dt. 100 free — 1. Balderson, Dt, 58.55, 2. Mya Wherley, SW, 3. McDermott, Dt. 500 free — 1. Brown, Dt, 5:36.36, 2. Gillian Lowe, Dt, 3. Julia Diorio, Dt. 200 free relay — 1. Dallastown (Hoover, woods, Balderson, Oberlander), 1:47.59. 100 back — 1. O’Rourke, Dt, 1:05.71, 2. Kelsey Jacobson, Dt, 3. Molly Devine, SW. 100 breast — 1. Woods, Dt, 1:13.31, 2. Wise, Dt, 3. Wherley, SW. 400free relay — 1. Dallastown (Brown, Lowe, O’Rouke, Pechinski), 4:06.91.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1Vcpipb