135 LINKEDINCOMMENTMORE

The Mid Penn Conference released its list of field hockey all-stars this week and 13 area girls were named to first-team status; four in the Commonwealth Division and nine in the Colonial Division.

Chambersburg snagged four honors in the Commonwealth - seniors Kaylea Garman, Madison Schmus and Liza Ernst, and junior Rachel Dusman. Junior Ari Burke was a second-team choice.

In the Colonial, Greencastle-Antrim had three selections, including senior goalie Mackenzie Oberholzer, who earned Co-Player of the Year honors along with Kelly Schulenberger of Big Spring. Also on the first team for the Blue Devils were seniors Jenna Carty and Lauren Cole.

Shippensburg picked up four first-team choices, including seniors Madison Kline and Courtney Coy, junior Morgan Fetter and sophomore Zoe Holtry. Waynesboro had a pair of selections in seniors Katie Wise and Sara Gsell.

Mid Penn Field Hockey All-Stars
COMMONWEALTH DIVISION
First Team
Chambersburg
- Kaylea Garman (sr., D); Liza Ernst (sr., F/M); Madison Schmus (sr., D); Rachel Dusman (jr., M). State College - Shelby Querry (sr., G); Kelsey Love (so., M); Jackie Sneddon (sr., D); Carissa Tambroni (fr., F); Abby Kissell (jr., D). Carlisle - Jessie Lissner (sr., G); Ellie Tate (sr., B); Emilie Zukowski (jr., F). Central Dauphin - Molly Herrigan (sr., M); Olivia Topp (sr., M/D); Angie VanSprang (sr., D). Cumberland Valley - Olivia Rice (sr., D); Madeline Brown Scherer (jr., F); Sydney Rimmer (jr., M). Cedar Cliff - Josie Cook (sr., M); Jenna Spangenberg (sr., D). Mifflin County - Cam Warnick (sr., D); Marcella Pupo (jr., F).
Player of the Year -- Shelby Querry, State College.
Second Team
Chambersburg
- Ari Burke (jr., G). Carlisle - Allison Neslund (jr., F); Maddie Wargins (sr., D); Abby Walters (jr., M). Central Dauphin - Lydia Smeltz (sr., G); Micki Butler (jr., F), Hannah Artz (jr., D). Cedar Cliff - Natalie Rocuskie (fr., F); Brinley Foster (fr., M). Mifflin County - Gabby Minck (sr., M); Emily Shilling (jr., F); Daphne Snook (jr., F).
KEYSTONE DIVISION
First Team
Palmyra
- Cheyenne Sprecher (sr., G); Jess Dembrowski (sr., M); Katelyn Mark (sr., M); Lexy Smith (jr., F). Red Land - Carina Potteiger (sr., G); Lainey Meanor (jr., B). Lower Dauphin - Alli Bitting (sr., M); Halle O'Neill (sr., M); Taylor Casamassa (sr., M). Mechanicsburg - Peyton Jackson (sr., M); Alex Rebman (sr., M); Karli Sullivan (sr., B). Susquehanna Twp. - Kayla Urich (sr. , F). Hershey - Mya Christopher (sr., F); Ali Cronin (sr., M); Natalie Sicher (sr., M); Taylor Massage (sr., B).
Player of the Year -- Jess Dembrowski, Palmyra.
Second Team
Palmyra
- Kylie Bomberger (sr., B); Lauren Wadas (fr., M). Red Land - Rachel Apa (fr., M); Kasey Elliot (jr., B). Lower Dauphin - Sydney Dreisimeyer (sr., F); Rachel Yeager (sr., M); Emma Durantine (sr., B). Susq. Twp. - Camille Mitchell (sr., F); Sierra Wesloski (so., G); Madison Kuduk (sr., F); Sophia Rebarchak (sr., B). Hershey - Katie McCartney (sr., M); Maddie Zimmer (fr., F).
COLONIAL DIVISION
First Team
Greencastle-Antrim
- Mackenzie Oberholzer (sr., G); Jenna Carty (sr., D); Lauren Cole (sr., F). Shippensburg - Morgan Fetter (jr., M); Madison Kline (sr., F); Courtney Coy (sr., M); Zoe Holtry (so. F). Waynesboro - Katie Wise (sr., M); Sara Gsell (sr., M). Boiling Springs - Megan Lay (sr., G); Addie Peters (sr., M); Maddie Dombrowski (sr., F); Christina Ward ((sr, M); Taylor Pentz (sr., F). Big Spring - Kelly Schulenberger (sr., F); Bailey Lehman (sr., M); Madana Tigyer (jr., M); Samantha Meacock (jr., D).CD East - Marissa Archer (jr., D). West Perry - Victoria Albright (sr., M); Grace Klauer (sr., F), Alana Pugh (sr., M).
Co-Players of the Year -- Mackenzie Oberholzer, Greencastle, and Kelly Schulenberger, Big Spring.
Second Team
Boiling Springs
- Paige Bond (sr., M). West Perry - Natalie Geesaman (sr., G); Drew Prowell (sr., F); Isabella Kruba (so., M/D); Taylor Moore (sr., M). CD East - Tatum Mosley (sr., F); Christina Parrish (jr., M); Reagan Price (jr., M). Big Spring - Rachel Schmidt (jr., F); Elizabeth Fry (jr., M); Jaime Yaukey (so., G).
CAPITAL DIVISION
First Team
Middletown
- Sidonie LaPlante (sr., G); Riley Elhajj (sr., F/M). Northern York - Abi Kennedy (sr., G); Mikalya Ickes (sr., D); Rachel Eby (sr., D); Emma Strouse (sr., M). Bishop McDevitt - Ireland Bailey (sr., M); Emily Hughes (so., B). Camp Hill - Hannah Zemaitis (sr., M); Megan Tomalis (jr., F); Maddie Thompson (sr., B). East Pennsboro - Emma Boutcher (sr., F); Soleil Sferlazza (sr., D); Anna Kirn (so., D); Jenna White (so., F). Milton Hershey - Ashley Johnson (so., M).
Co-Players of the Year - Emma Boutcher, East Pennsboro, and Sidonie LaPlante, Middletown.
Second Team
McDevitt
- Victoria Caruso (jr., B); Kyla Brezitski (sr., B); Devon Donley (jr., M). Camp Hill - Carissa Rovito (sr., F); Morgan Gallaher (sr., M). East Pennsboro - Gery Schnarrs (fr., M); Rachel Richards (jr., B). Milton Hershey - Brenaya Pittman-Santana (sr., B); Kim Malave (jr., B).

Read or Share this story: http://gtpa.co/2eJNcNr