LINKEDINMORE

Fifteen local athletes were named to the Mid Penn Field Hockey all-star team, as selected by division coaches. Eleven first-team honorees and four honorable mentions round up this year's selections.

Chambersburg earned three first-teams selections in the Commonwealth Division. Madison Schmus, Liza Ernst and Kaylea Garman were chosen for the First Team. Lady Trojan Rachel Dusman was selected as an honorable mention.

In the Colonial Division, eight local athletes piled up first-team honors. Greencastle-Antrim's MacKenzie Oberholzer, Emily Bland and Lauren Cole earned first-team nominations, while Racheal Marconi, Jenna Carty and Dierdre Conway were selected as honorable mentions. Waynesboro's Katie Wise and Sara Gsell, as well as Shippensburg's Morgan Fetter, Courtney Coy and Madison Kline all earned first-team selections.

Mid Penn Conference

Field Hockey All-Stars

Commonwealth Division

Player of the Year: Kate Strickler (Central Dauphin, sr., def)

First Team

Chambersburg: Madison Schmus (jr., def), Liza Ernst (jr. mid), Kaylea Garman (jr., def); Cedar Cliff: Savannah Lenker (sr., GK), Josie Cook (jr., mid), Caitlin Beauduy (jr., def); Carlisle: Taylor Shughart (sr., for) Elizabeth Neslund (sr., mid); State College: Shleby Querry (jr., GK), Mini Kifolo (sr., for), Megan Klaus (sr., def), Emily Allegar (sr., mid); Central Dauphin: Molly Herrigan (jr., mid/for), Hannah Artz (so., mid), Amy Daube (sr., def); Mifflin County: Nikita Edmiston (sr., def), Gabby Minck (jr., mid); Cumberland Valley: Rachael Strockbine (sr., mid), Taylor Nesmith (sr., for), Alida Steenkamer (sr., def), Madison Georgiana (sr., mid)

Honorable Mention

Chambersburg: Rachel Dusman (so., mid); Central Dauphin: Lydia Smeltz (jr., GK); Carlisle: Jessie Lissner (jr., GK), Ellie Tate (jr., mid), MariPat Lissner (sr., def); CD East: Kiranna Johnston (jr., GK), Raegen Price (so., mid); Cumberland Valley: Hannah Heiges (sr., mid); Mifflin County: Maria Fowler (sr., mid)

KEYSTONE Division

Player of the Year: Kiley Gallagher (Palmyra, sr. mid)

First Team

Lower Dauphin: Maddie Lilliock (sr., GK), Alli Bitting (jr., mid), Halle O'Neill (jr., def), Taylor Plouse (sr., def), Katie Spanos (sr., for); Middletown: Sidonie LaPlante (jr., GK); Red Land: Reilly Meanor (sr., def), Sara Bloor (sr., def(; Mechanicsburg: Rachel Fromm (sr., mid), Peyton Jackson (jr. mid); Susquehanna Township: Kayla Ulrich (jr., for), Madison Kuduk (jr., def), Michelle Njoroge (sr., def); Palymyra: Jess Dembrowski (jr., for), Erin Huffman (sr., for), Carli Herman (sr., def), Katelyn Mark (jr., def); Hershey: Mya Christopher (jr., mid), Ali Cronin (jr., mid), Maddie Donahue (sr., mid)

Honorable Mention

Red Land: Madeline Kehler (sr., GK), Lainey Meanor (so., def); Palmyra: Cheyenne Sprecher (jr., GK); Mechanicsubrg: Gina Rubinic (sr., for), Paige Ramsey (sr., mid), Alex Rebman (sr., mid); Middletown: Riley Elhajj (jr., mid), Marisa Mayhew (jr., def), Jazmyn Cobb (jr., mid); Hershey: Natalie Sicher (jr., for), Erica Grove (sr., def), Alexis Gazzio (sr., def), Lexie Robinson (sr., mid); Lower Dauphin: Taylin Lehman (sr., def)

COLONIAL Division

Player of the Year: Elyse Brockman (Boiling Springs, sr. mid)

First Team

Greencastle-Antrim: MacKenzie Oberholzer (jr., GK), Emily Band (sr., mid), Lauren Cole (jr., for); Waynesboro: Katie Wise (jr., mid/for), Sara Gsell (jr., mid/for); Shippensburg: Morgan Fetter (so., mid), Courtney Coy (jr., mid), Madison Kline (jr., for); Big Spring: Anna Swegar (sr., GK), Kelly Shulenberger (jr., for), Bailey Lehman (jr., mid), Larissa Kelso (sr., def); Boiling Springs: Erin Thompson (sr., def), Emma Spisak (jr., mid), Addie Peters (jr., def)

Honorable Mention

Greencastle-Antrim: Rachel Marconi (jr., for), Jenna Carty (jr., def), Deirdre Conway (sr., def); Boiling Springs: Maddie Dombrowski (jr., for), Laura Slaybaugh (sr., def), Haley Martin (sr., for), Hanna Willacy (sr., def), Kirsten Hayes (sr., for); Big Spring: Mereditch Georgeff (sr., for)

CAPITAL Division

Player of the Year: Autumn Beattie (Milton Hershey, sr., def)

First Team

West Perry: Natalie Geesaman (jr., GK), Victoria Albright (jr., def), Camen Webber (sr., def); East Pennsboro: Kaela Johnson (sr., GK), Emma Boutcher (jr., for), Codi Spoonhour (sr., mid); Bishop McDevitt: Bailey Ireland (jr., mid); Northern York: Annalise Armstrong (sr., mid), Emma Strouse (jr., mid), Mikayla Ickes (jr., def); Camp Hill: Sydney Robertson (sr., mid), Anna Schiegel (sr., def), Hannah Zemaitis (jr., for); Milton Hershey: Aisha Freeman (sr., def), Atiya McDonald (jr., for)

Honorable Mention

Northern York: Abi Kennedy (jr., GK), Emma Kauffman (sr., def), Carly Speese (sr., def); Milton Hershey: Ana Chavez (sr., GK), Bryanna White (so., def); East Pennsboro: Kristina Edmiston (sr., def); West Perry: Keira Robinson (sr., mid), Grace Klauer (jr., for), Drew Prowell (jr., for); Bishop McDevitt: Kayla Mealy (sr., for), Kristi Cannon (sr., def), Katelyn Vargo (jr., def); Camp Hill: Megan Tomalis (so., for), Logan Mooney (sr., mid)

LINKEDINMORE
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/franklin-fulton/field-hockey/2015/11/04/field-hockey-local-athletes-highlight-mid-penn-conference/75274358/