LINKEDINCOMMENTMORE

BOILING SPRINGS >> Shippensburg's boys track & field team earned a victory over Boiling Springs on Thursday to stay unbeaten both overall and in the Mid Penn Colonial Division.

The Greyhounds won, 83-67. But the Lady Hounds weren't as fortunate, suffering a 110-40 defeat.

Jordan Turner led the boys team (3-0, 3-0 MPC) with a pair of victories. He took the 110 hurdles in 17.0 seconds then added a victory in the 300 hurdles with a time of 42.5 seconds. Ship was especially strong in the field with wins from Dylan Rotz (shot put), Garret Cavanaugh (discus), Cody Gustafson (triple jump), David Boarts (high jump) and Zach Greenawalt (pole vault).

The Lady Hounds (1-2, 1-2 MPC) got wins from Ava Franklin (3,200), Morgan Wendle (long jump), Natalie Nye (pole vault) and Shelby Rowles (javelin).

BOYS

Shippensburg 83 Boiling Springs 67

4x800 relay — 1.Boil 9:06.6; 110 hurdles — 1.Jordan Turner (Ship) 17.0; 100 —1.Cole (Boil) 11.7; 1,600 — 1.Webber (Boil) 4:50.5; 4x100 relay — 1.Boil 45.7; 400 — 1.Derek Lovett (Ship) 55.0; 300 hurdles — 1.Turner (Ship) 42.5; 800 — 1.Cawley (Boil) 2:10.2; 200 —1.Cole (Boil) 24.1; 3,200 — 1.Bitner (Boil) 10:22.5; 4x400 relay — 1.Ship 3:38.3; Shot put — 1.Dylan Rotz (Ship) 37-11.5; Discus — 1.Garret Cavanaugh (Ship) 104-1; Triple jump —1.Cody Gustafson (Ship) 37-8; Long jump — 1.Johnson (Boil) 18-6; High jump — 1.David Boarts (Ship) 6-1; Pole vault — 1.Zach Greenawalt (Ship) 12-0; Javelin — 1.Derk (Boil) 142-0.

GIRLS

Boiling Springs 110 Shippensburg 40

4x800 relay — 1.Boil 12:03.2; 100 hurdles — 1.Weaver (Boil) 17.2; 100 — 1.Spisak (Boil) 13.3; 1,600 — 1.Clancy (Boil) 5:57.9; 4x100 relay — 1.Boil 52.4; 400 — 1.Kase (Boil) 1:04.7; 300 hurdles — 1.Weaver (Boil) 50.11; 800 — 1.Kase (Boil) 2:31.5; 200 — 1.Donnelly (Boil) 29.0; 3,200 — 1.Ava Franklin (Ship) 12:40.2; 4x400 relay — 1.Boil 4:26.6; Shot put — 1.M.Martin (Boil) 31-6.5; Discus — 1.M.Martin (Boil) 97-3.5; Triple jump — 1.A.Martin (Boil) 33-1; Long jump — 1.Morgan Wendle (Ship) 15-0.5; High jump — 1.Donnelly (Boil) 5-0; Pole vault — 1.Natalie Nye (Ship) 7-0; Javelin — 1.Shelby Rowles (Ship) 101-1.

MCCONNELLSBURG SWEEPS PAIR >> McConnellsburg's boys and girls track teams both managed to defeat Northern Bedford and Mount Union in an Inter-County Conference tri-meet.

For the boys (5-3, 5-3 ICC), Patrick Keefer won the 400 and 800 and anchored two winning relay teams. Josh Booth captured both hurdles events and ran a relay leg, and Chance Hawbaker placed first in the 200 and the high jump.

The girls (6-2, 6-2) got another splendid effort from McKenzie Gelvin, who won the 100, 200 and 400. The Lady Spartans also had a nice day in the field, picking up wins from Sam Roberts (discus), Hannah McGarvey (high jump), Breanna Worthing (pole vault) and Veronica Stone (javelin).

BOYS

McConnellsburg 95, No. Bedford 54 McConnellsburg 113, Mount Union 33 at Mount Union

4x800 relay — 1.McConn (Nathan Peters, Nery Diffenderfer, Shawn Garlock, Patrick Keefer) 9:28; 110 hurdles — 1.Josh Booth (Mc) 17.1; 100 — 1.Paul Baker (Mc) 11.9; 1,600 — 1.Sherlock (NB) 5:13; 4x100 relay — 1.Mt. Union 50.0; 400 — 1.Keefer (Mc) 57.0; 300 hurdles — 1.Booth (Mc) 43.0; 800 — 1.Keefer (Mc) 2:14.3; 200 — 1.Chance Hawbaker (Mc) 24.6; 3,200 — 1.Troutman (NB) 11:46; 4x400 relay — 1.McConn (Logan Taylor, Booth, Garlock, Keefer) 3:52.0; Shot put —1.Conner Johnson (Mc) 42-8.5; Discus — 1.Tyrelle White (Mc) 127-0; Triple jump — 1.Filbert (NB) 37-5; Long jump — 1.Filbert (NB) 17-9; High jump — 1.Hawbaker (Mc) 5-8; Pole vault — 1.Garet Farling (Mc) 8-0; Javelin — 1.McCloskey (NB) 123-4.

GIRLS

McConnellsburg 82, No. Bedford 68 McConnellsburg 88.5, Mt. Union 61.5

4x800 relay — 1.McConn 11:31; 100 hurdles — 1.Gates (NB) 18.17; 100 — 1.McKenzie Gelvin (McC) 13.59; 1,600 — 1.Morghan Taylor (McC) 6:13.5; 4x100 relay — 1.NB 55.94; 400 — 1.Gelvin (McC) 1:01.3; 300 hurdles — 1.Gates (NB) 55.23; 800 — 1.Furry (NB) 2:38; 200 — 1.Gelvin (McC) 28.17; 3,200 — 1.Messersmith (NB) 13:33.5; 4x400 relay — 1.McConn; Shot put — 1.White (MU) 33-1; Discus — 1.Sam Roberts (McC) 99-2; Triple jump — 1.McConnell (NB) 30-1; Long jump — 1.Claybourn (MU) 13-10; High jump — 1.Hannah McGarvey (McC) 4-2; Pole vault — 1.Breanna Worthing (MCC) 7-0; Javelin — 1.Veronica Stone (McC) 79-11.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/franklin-fulton/boys-track-and-field/2015/04/09/track-field-shippensburg-splits-boiling-springs/75253986/