LINKEDINCOMMENTMORE

SHIPPENSBURG SWEEPS WAYNESBORO >> Waynesboro put up a nice fight on Tuesday in a Mid Penn Colonial Division track & field meet, but Shippensburg was too tough to handle and picked up a pair of wins.

The Greyhounds won, 91-58, while the Lady Hounds earned the victory, 86-64.

Derek Lovett had a dominating day for Ship's boys (2-0, 2-0 MPC). He won the 100, 200 and 400. Ship also got a pair of individual wins from both Hunter Kent (1,600 and 3,200) and Jordan Turner (110 hurdles, 300 hurdles). Zach Greenawalt broke his own school record from last week in the pole vault. He cleared 12-7 – his previous record was 12-6.

Waynesboro's boys (1-1, 1-1 MPC) were led by Camry Huff, who captured first in the triple and long jumps.

On the girls side, Shippensburg (1-1, 1-1 MPC) got double wins from Leah Fleming (100 hurdles, 300 hurdles), Ava Franklin (1,600, 3,200) and Natalie Nye (400, 800).

Kiki Shindledecker paced the Maidens (0-2, 0-2 MPC) with victories in the 100 and 200.

Shippensburg 91, Waynesboro 58 at Shippensburg

BOYS

4x800 relay — 1.Ship (Hayden Rhinehart, Sean Braet, Zach Greenawalt, Luke Ashberry) 9:04; 110 hurdles — 1.Jordan Turner (S) 16.4; 100 — 1.Derek Lovett (S) 11.41; 1,600 — 1.Hunter Kent (S) 4:59; 4x100 relay — 1.Way; 400 — 1.Lovett (S) 53.8; 300 hurdles — 1.Turner (S) 41.8; 800 — 1.Ian Skroban (W) 2:19.3; 200 — 1.Lovett (S) 23.7; 3,200 — 1.Kent (S) 11:33; 4x400 relay — 1.Ship (Taha Shamshundin, Tuner, Dylan Jumper, Ashberry) 3:45; Shot put — 1.Martin (W) 37-4.75; Discus — 1.Garret Cavanaugh (S) 106-2; Triple jump — 1.Camry Huff (W) 40-9.25; Long jump — 1.Huff (W) 18-6.25; High jump — 1.David Boarts (S) 5-8; Pole vault — 1.Greenawalt (S) 12-7; Javelin — 1.Tyler Gustafson (S) 142-7.

GIRLS

Shippensburg 86, Waynesboro 64

4x800 relay — 1.Way 11:29; 100 hurdles — 1.Leah Fleming (S) 17.2; 100 — 1.Kiki Shindledecker (W) 13.0; 1,600 — 1.Ava Franklin (S) 6.04; 4x100 relay — 1. Ship (Sarah Strohm, Marissa Musser, Leah Piper, Fleming) 54.7; 400 — 1.Natalie Nye (S) 1:09.8; 300 hurdles — 1.Fleming (S) 53.1; 800 — 1.N.Nye (S) 2:51.2; 200 — 1.Shindledecker (W) 27.5; 3,200 — 1.Franklin (S) 13:06; 4x400 relay — 1.Ship (Morgan Wendle, N.Nye, Maddie Bender, Fleming); Shot put — 1.Wendle (S) 28-10; Discus — 1.Taylor Junkin (S) 90-11; Triple jump — 1.Eva Nye (S) 29-10.5; Long jump — 1.Alyssa Dalida (S) 14-7.25; High jump — 1.Ana Cuka (W) 4-6; Pole vault — 1.Rachel Johnson (W) 9-3; Javelin — 1.Shelby Rowles (S) 99-11.

JB BOYS WIN, GIRLS TIE >> James Buchanan picked up a win and a tie against Mid Penn Colonial Division foe Big Spring.

The boys won 116-32, while the girls tied 75-75.

For the boys, Peter Hughey picked up wins in the 100 (11.10), 200 (22.70) and 400 (56.60). Clay Ziemba took the 110 hurdles (17.40) and 300 hurdles (44.90), while Dalton Leab won the 1600 (5:12). Ryan Hissong also picked up a pair of wins in the shot put (38-07) and javelin (128-04).

For the girls, Micki Heinbaugh won both the triple jump (30-05) and long jump (14-10.75). Haley Alger (100), Tristen Amsley (200) picked up wins on the track, and Alger also got a win in the pole vault (9-0). Jenna Carbaugh got a win in the high jump.

BOYS

James Buchanan 116, Big Spring 32 at Mercersburg

4x800 relay — 1.JB (Nicholas Garbinski, Adam Heintzelman, Dalton Leab, Joey Heintzelman); 110 hurdles — 1.Clay Ziemba (JB) 17.40; 100 — 1.Peter Hughey (JB) 11.10; 1,600 — 1.Leab (JB) 5:12; 4x100 relay — 1.JB (Evan Stoner, J.Heintzelman, Dillon Sanders, Shamar Pates) 1:07.10; 400 — 1.Hughey (JB) 56.60; 300 hurdles — 1.Ziemba (JB) 44.90; 800 — 1.Kyle Reynolds (BS) 2:22.40; 200 — 1.Hughey (JB) 22.70; 3,200 — 1.Josh Line (BS) 11:28.70; 4x400 relay — 1.JB (Leab, J.Heintzelman, Pates, Hughey) 3:58.20; Shot put — 1.Ryan Hissong (JB) 38-07; Discus — 1.JT Weldon (BS) 113-07; Triple jump — 1.David Robinson (JB) 37-5.50; Long jump — 1.Ryan Lynch (JB) 17-10.25; High jump — 1.Clayton Bendell (JB) 5-04; Pole vault — 1.A.Heintzelman (JB) 8-06; Javelin — 1.Hissong (JB) 128-04.

GIRLS

James Buchanan 75, Big Spring 75

4x800 relay — 1.BS (Chloe Feltman, Bailey Lehman, Pertig, Crouse) 11:10; 100 hurdles — 1.Marissa Emlet (BS) 17.70; 100 — 1.Hailey Alger (JB) 13.60; 1,600 — 1.Sam Crouse (BS) 5:49.00; 4x100 relay — 1.JB (Brianna Cook, Alger, Shayla Ramsey, Amsley) 54.20; 400 — 1.Hayley Fortney (BS) 1:08.80; 300 hurdles — 1.Emlet (BS) 49.00; 800 — 1.Emma Pertig (BS) 2:41; 200 — 1.Tristen Amsley (JB) 27.90; 3,200 — 1.Sam Crouse (BS) 12:40; 4x400 relay — 1.JB (Amsley, Emma Wise, Makayla Sites, Alger) 4:32; Shot put — 1.Rachelle Hair (BS) 32.10.5; Discus — 1.Hair (BS) 98-08; Triple jump — 1.Micki Heinbaugh (JB) 30-05; Long jump — 1.Heinbaugh (JB) 14-10.75; High jump — 1.Jenna Carbaugh (JB) 4-10; Pole vault — 1.Alger (JB) 9-0; Javelin — 1.Ashlee Ficken (BS) 90-01.

SPARTANS COMPETE IN TRI-MEET >> It was a pretty successful day for McConnellsburg in an Inter-County Conference tri-meet.

The girls defeated Southern Huntingdon, 83-67, and West Branch, 93-56. The boys were ousted by the Rockets, 82-68, but dominated West Branch, 94-56.

The Lady Spartans (4-2, 4-2 ICC) got a big day from McKenzie Gelvin, who won all three dashes and anchored the winning 4x4 relay. In the field, Veronica Stone won the shot put and the javelin.

Josh Booth was the top performer for the boys (3-3, 3-3 ICC). He won both hurdle races.

BOYS

So. Huntingdon 82, McConnellsburg 68 McConnellsburg 94, West Branch 56 at McConnellsburg

4x800 relay — 1.McC (Nathan Peters, Nery Diffenderfer, Shawn Garlock, Patrick Keefer) 9:08.9; 110 hurdles — 1.Josh Booth (M) 17.0; 100 — 1.Jones (SH) 11.6; 1,600 — 1.Stanley (SH) 5:00.7; 4x100 relay — 1.WB 47.4; 400 — 1.Jones (SH) 55.0; 300 hurdles — 1.Booth (M) 43.0; 800 — 1.Herman (SH) 2:13.1; 200 — 1.Jones (SH) 23.8; 3,200 — 1.Stanley (SH) 10:52.3; 4x400 relay — 1.McC (Logan Taylor, Booth, Garlock, Keefer) 3:50.4; Shot put —1.Connor Johnson (M) 44-4; Discus — 1.Tyrelle White (M) 132-1; Triple jump — 1.Krise (WB) 38-2.5; Long jump — 1.Krise (WB) 17-9; High jump — 1.Bender (SH) 5-10; Pole vault — 1.Garrett Farling (M) 9-0; Javelin — 1.Slippey (WB) 170-8.5.

GIRLS

McConnellsburg 83, So. Huntingdon 67 McConnellsburg 93, West Branch 56

4x800 relay — 1.WB 12:15.9; 110 hurdles — 1.King (SH) 20.2; 100 — 1.McKenzie Gelvin (M) 13.4; 1,600 — 1.Michaela Kendall (M) 6:02.8; 4x100 relay — 1.WB 57.7; 400 — 1.Gelvin (M) 1:02.1; 300 hurdles — 1.Slates (M) 1:00.4; 800 — 1.Pedmo (WB) 2:42.0; 200 — 1.Gelvin (M) 27.6; 3,200 — 1.Trude (WB) 13:46.9; 4x400 relay — 1.McC (Kellyn Perry, Kendall, Breanna Worthing, Gelvin) 4:34.9; Shot put — 1.Veronica Stone (M) 40-0; Discus — 1.Sam Roberts (M) 93-9; Triple jump — 1.Ward (WB) 28-6.75; Long jump — 1.Worthing (M) 12-11.75; High jump — 1.Perry (M) 4-4; Pole vault — 1.Rose (SH) 8-0; Javelin — 1.Stone (M) 97-5.

SO. FULTON SPLITS TRI-MEET >> Southern Fulton's boys team had a successful day, picking up a pair of Inter-County Conference victories with a 98-52 win over Juniata Valley and an 80-70 topping of Northern Bedford.

The Indians' girls team wasn't as lucky; it fell to Northern Bedford, 83-63, and narrowly lost to Juniata Valley, 78-72.

Chase Varner and Dristin Mellott each picked up a pair of individual victories for the boys (5-1, 4-0 ICC). Varner won the 1,600 and the 800, and Mellott took first in the 110 hurdles and the pole vault.

The only winners for the girls (3-3, 1-3 ICC) were Celina Merchant (100 hurdles, 300 hurdles) and Linsey Pryor (pole vault).

BOYS

So. Fulton 98, Juniata Valley 52 So. Fulton 80, No. Bedford 70 at Loysburg

4x800 relay — 1.SF (Jacob Pryor, Benji Voight, Jacob Murray, Chase Varner) 9:20.3; 110 hurdles — 1.Dristin Mellott (SF) 17.0; 100 — 1.Anders (JV) 12.0; 1,600 — 1.Varner (SF) 5:03.1; 4x100 relay — 1.JV 49.4; 400 — 1.Ryan Shank (SF) 57.2; 300 hurdles — 1.Rupeka (NB) 46.4; 800 — 1.Varner (SF) 2:11.9; 200 — 1.Gilbert (NB) 24.4; 3,200 — 1.Pryor (SF) 11:30.9; 4x400 relay — 1. SF (Shank, Murray, Ashkettle, Varner) 3:51.0; Shot put — 1.Shook (JV) 34-7; Discus — 1.Robert Bishop (SF) 92-5.25 ; Triple jump — 1.Gilbert (NB) 40-6; Long jump — 1.Gilbert (NB) 19-6.25; High jump — 1. Shook (JV) 5-10; Pole vault — 1.Mellott (SF) 10-6; Javelin — 1.Oswalt (NB) 157-4.

GIRLS

No. Bedford 79, So. Fulton 67 Juniata Valley 78, So. Fulton 72

4x800 relay — 1.NB 12:07.8; 110 hurdles — 1.Celina Merchant (SF) 17.6; 100 — 1.Gochnour (NB) 13.5; 1,600 — 1.Leidy (JV) 5:53.01; 4x100 relay — 1.NB 53.6; 400 — 1.Furry (NB) 1:02.9; 300 hurdles — 1.Merchant (SF) 51.7; 800 — 1.Furry (NB) 2:39.37; 200 — 1.Gochnour (NB) 29.4 ; 3,200 — 1.Leidy (JV) 13:10.5; 4x400 relay — 1.NB 4:40.1; Shot put — 1.Smith (JV) 27-3; Discus — 1.Bowser (NB) 75-1; Triple jump — 1.Leri (JV) 31-1.25; Long jump — 1.Leri (JV) 15-8.75; High jump — 1.Leri (JV) 4-8; Pole vault — 1.Linsey Pryor (SF) 7-6; Javelin — 1.Vogle (JV) 86-8.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/franklin-fulton/boys-track-and-field/2015/04/07/track-field-tuesdays-roundup/75254828/