LINKEDINCOMMENTMORE

INDIANS COMPETE IN TRI-MEET >> The Southern Fulton track & field team kicked off its Inter-County Conference schedule with a tri-meet against Mount Union and West Branch.

The boys swept with a dominating victory over Mount Union, 115-30, and captured a narrow win vs. West Branch, 74-71. The girls meet was tight all-around, with Southern Fulton falling to Mount Union, 78-72, and defeating West Branch, 74-71.

Chase Varner had a strong day for the boys (3-1, 2-0 ICC). He won the 1,600 and also competed on the winning 4x800 and 4x400 relays. Dristin Mellott picked up a pair of individual victories, placing first in the 110 hurdles and the pole vault.

On the girls (3-1, 1-1 ICC) side, Shaelyn Wawro won the 110 hurdles and the 200, and Celina Merchant took first in the 300 hurdles and the long jump. Both girls performed with the winning 4x4 relay.

BOYS

So. Fulton 115, Mt. Union 30

So. Fulton 74, West Branch 71 at Mount Union

4x800 relay — 1.SF (Jacob Pryor, Jacob Murray, Benji Voight, Chase Varner) 9:18; 110 hurdles — 1.Dristin Mellott (SF) 17.2; 100 — 1.Cable (WB), Fenderson (MU) 12.1; 1,600 — 1.Varner (SF) 4:59; 4x100 relay — 1.WB 48.0; 400 — 1.Rothrock (WB) 57.1; 300 hurdles — 1.Krise (WB) 46.8; 800 — 1.Langer (WB) 2:18; 200 — 1.Slippey (WB) 25.6; 3,200 — 1.Pryor (SF) 11:27.2; 4x400 relay — 1.SF (Ryan Shank, Jeremiah Ashkettle, Murray, Varner) 3:57; Shot put — 1.Slippey (WB) 40-10; Discus — 1.Winston Ray (SF) 95-7; Triple jump — 1.Krise (WB) 38-3; Long jump — 1.Krise (WB) 17-10; High jump — 1.Rothrock (WB), Taylor (MU) 5-2; Pole vault — 1.Mellott (SF) 10-0; Javelin — 1.Slippey (WB) 156-10.

GIRLS

Mt. Union 78, So. Fulton 72

So. Fulton 74, West Branch 71

4x800 relay — 1.WB 11:43; 110 hurdles — 1.Shaelyn Wawro (SF) 18.7; 100 — 1.Clayborn (MU) 13.8; 1,600 — 1.Truder (WB) 6:01; 4x100 relay — 1.MU 55.8; 400 — 1.Pedmo (WB); 300 hurdles — 1.Celina Merchant (SF) 56.5; 800 — 1.Pedmo (WB) 2:56; 200 — 1.Wawro (SF) 30.1; 3,200 — 1.Rogers (MU) 14:13; 4x400 relay — 1.SF (Wawro, Victoria Tyler, Porsha McCarty, Merchant) 4:44.8; Shot put — 1.White (MU) 34-10; Discus — 1.Gilbert-Walker (MU) 79-3; Triple jump — 1.Ward (WB) 27-11; Long jump — 1.Merchant (SF) 14-11; High jump — 1.Walls (WB) 4-6; Pole vault — 1.Linsey Pryor (SF) 8-0; Javelin — 1.MacDonald (MU) 80-1.

MCCONNELLSBURG SPLITS >> McConnellsburg faced an Inter-County Conference tri-meet, and earned wins over Tussey Mountain but lost to Chestnut Ridge.

The Spartans' boys team beat Tussey, 92-56, but lost to Ridge, 84.5-64.5, while the girls earned a 95.5-43.5 win over Tussey and lost to the Lions, 82-67.

Patrick Keefer was the top performer for the boys (2-2, 2-2 ICC); individually, he won the 400 and 800, and he was the last leg of the winning 4x8 relay.

For the girls (2-2, 2-2 ICC), Michaela Kendall led the way with wins in the 1,600, the triple jump and the 4x800.

BOYS

McConnellsburg 92, Tussey Mtn. 56

Chestnut Ridge 84.5, McConnellsburg 64.5 at Saxton

4x800 relay — 1.McConn (Nathan Peters, Nery Diffenderfer, Shawn Garlock, Patrick Keefer) 9:16.6; 110 hurdles — 1.Wentz (TM) 17.6; 100 — 1.Crist (CR) 11.6; 1,600 — 1.Husick (TM) 5:04.9; 4x100 relay — 1.CR 45.6; 400 — 1.Keefer (McC) 56.6; 300 hurdles — 1.Josh Booth (McC) 44.0; 800 — 1.Keefer (McC) 2:12.9; 200 — 1.Low (CR) 24.1; 3,200 — 1.Husick (TM) 11:00; 4x400 relay — 1.CR 3:49.33; Shot put — 1.Mike Banks (McC) 43-1; Discus — 1.Tyrelle White (McC) 130-8; Triple jump — 1.Miksich (CR) 40-4; Long jump — 1.Anderson (CR) 19-1.5; High jump — 1.Miksich (CR) 5-6; Pole vault — 1.Diehl (CR) 10-0; Javelin — 1.Grubb (CR) 123-0.

GIRLS

McConnellsburg 95.5, Tussey Mtn. 43.5

Chestnut Ridge 82, McConnellsburg 67

4x800 relay — 1.McC (Michaela Kendall, Kellyn Perry, Breanna Worthing, Morghan Taylor) 11:27.4; 110 hurdles — 1.Anderson (CR) 18.2; 100 — 1.Bollman (TM) 13.3; 1,600 — 1.Kendall (McC) 6:07.1; 4x100 relay — 1.TM 52.4; 400 — 1.Folk (TM) 1:01.5; 300 hurdles — 1.Anderson (CR) 56.7; 800 — 1.Wertz (CR) 2:40.9 ; 200 — 1.Folk (TM) 27.6; 3,200 — 1.Bischof (CR) 13:17; 4x400 relay — 1.McC (Perry, Worthing, McKenzi Garlock, Gelvin) 4:35.2; Shot put — 1.Callihan (CR) 31-1; Discus — 1.Finnegan (CR) 118-2; Triple jump — 1.Kendall (McC) 31-4; Long jump — 1.Finnegan (CR) 16-11; High jump — 1.Folk (TM) 4-8; Pole vault — 1.Diehl (PV) 7-6; Javelin — 1.Sam Roberts (McC) 87-3.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/franklin-fulton/boys-track-and-field/2015/04/02/track-field-thursdays-roundup/75255926/