LINKEDINCOMMENTMORE

PIAA Championships

Saturday's results at Hershey Park

Boys'

Class AAA

Individual

Medalists: 1. Jake Brophy, CBE, 15:39. 2. Jaxson Hoey, DW, 15:40. 3. Josh Hoey, DW, 15:49. 4. Nick Wolf, PT, 15:53. 5. Nathan Henderson, JPM, 15:53. 6. Henry Sappey, DW, 15:53. 7. Jacob Stupak, NA, 15:55. 8. Jake Susalla, Plum, 15:56. 9. Jeff Krshenbaum, Meth., 15:58. 10. Marc Migliozzi, NA, 16:04. 11. Kent Hall, Uv, 16:05. 12. Rock Fortna, CBW, 16:06. 13. Mike Kolor, SV, 16:08. 14. Kevin Lapsansky, EA, 16:10. 15. Spencer Smucker, WCH, 16:11. 16. Rahi Shah, Be, 16:11. 17. Ryan James, COH, 16:11. 18. Todd Gunzenhauser, ML, 16:12. 19. Rusty Kujdych, Nes, 16:13. 20. Mark Provenzo, FR, 16:14. 21. Liam Galligan, Spr, 16:15. 22. Nick Feffer, SC, 16:16. 23. Rob Morro, COH, 16:17. 24. Matt Wisner, Car, 16:17. 25. Brian Iatarola, CBW, 16:19.

Local Non-Medalists: 31. Justin Yurchak, Hem, 16:30. 45. Nate Becker, Eph, 16:40. 62. Jesse Cruise, CCr, 16:50. 68. Joel Burkholder, PM, 16:52. 72. Nick Norton, Hem, 16:55. 91. Rhett Hart, Eph, 17:02. 96. Jared Kearns, Nor, 17:06. 105. Christian Groff, Hem, 17:10. 114. Doug Kramer, PM, 17:13. 116. Joey White, Hem, 17:13. 125. Patrick Jacobson, Dt, 17:17. 129. Evan Krieder, Coc, 17:19. 134. Liam Hodgson, Sol, 17:21. 148. Coby Mattes, Hem, 17:27. 161. Micah Bodisch, RL, 17:35. 165. Sam Mancuso, GS, 17:37. 202. Patrick Willig, Hem, 17:59. 207. Brady Lausch, Hem, 18:03.

Team

1. Downingtown West, 57. 2. North Allegheny, 105. 3. Central Bucks West, 132. 4. La Salle College, 142. 5. Council Rock North, 205. 6. Cardinal O'Hara, 231. 7. Mount Lebanon, 232. 8. Central Bucks East, 234. 9. State College, 238. 10. West Chester Henderson, 261. 11. Seneca Valley, 265. 12. Hempfield, 268. 13. Carlisle, 297. 14. Parkland, 309. 15. Cumberland Valley, 362. 16. Taylor Allderdice, 399. 17. Easton Area, 423. 18. Wilson, 427. 19. Cathedral Prep, 504. 20. Wallenpaupack, 624. 21. Carrick, 689.

Class AA

Individual

Medalists: 1. Dominic Hockenbury, LL, 15:49. 2. Zach Skolnekovich, QV, 15:54. 3. Matthew Kravitz, NP, 15:57. 4. William Kachman, Bf, 16:07. 5. Sam Signor, EP, 16:20. 6. Bryce Descavish, CCm, 16:26. 7. Ben Bumgarner, WayC, 16:26. 8. Aaron Pfeil, SF, 16:26. 9. Isaac Davis, JSA, 16:27. 10. Dan Filler, Get, 16:28. 11. Jacob Toczko, TunA, 16:29. 12. Sam Snodgrass, SF, 16:32. 13. Max Freyermuth, Knoch, 16:35. 14. Franco Balbuena, Cou, 16:36. 15. Donavan Mears, YS, 16:37. 16. Jared Harnish, ELCO, 16:39. 17. Dylan Bucior, JTA, 16:45. 18. Jack Di Cintio, Wyo, 16:46. 19. Carl Fortna, Fw, 16:51. 20. Ben Bickerton, Sm, 16:51. 21. Samuel Lenze, IA, 16:52. 23. David Haines, NP, 16:52. 24. Callahan Lennon, HGP, 16:53. 25. Jack Zarecki, Dallas, 16:53.

Local Non-Medalists: 34. Bryce Ohl, YS, 17:05. 40. Jarrett Raudensky, YS, 17:09. 81. Josh Kerr, YS, 17:43. 88. Joe McDonnell, Sus, 17:47. 97. Tanner Haynes, YS, 17:52. 105. Zachary Miller, Don, 17:56. 108. Daniel Wood, Big, 17:58. 110. Chad Long, BeS, 17:58. 111. Ben Stutzman, LM, 17:59. 136. Michael Bittinger, Lt, 18:12. 145. Quentin Schorr, YS, 18:16.

Team

1. Dallas, 96. 2. York Suburban, 104. 3. Bishop Shanahan, 151. 4. Knoch, 180. 5. Grove City, 182. 6. South Fayette, 194. 7. Berwick, 206. 8. Mars Area, 229. 9. Trinity, 257. 10. Harbor Creek, 260. 11. Greensburg Salem, 269. 12. Notre Dam Green Pond, 275. 13. Central Cambria, 279. 14. Boiling Springs, 293. 15. Allentown CC, 331. 16. Mifflinburg, 339. 17. Monsignor Bonner, 341. 18. Bradford Area, 445. 19. Lansdale Catholic, 608.

Class A

Individual

Medalists: 1. Griffin Mackey, SA, 16:05. 2. Noah Curtin, MP, 16:14. 3. Joseph Previdi, Mm, 16:20. 4. Connor Walsh, CS, 16:25. 5. Domenic Peretta, BF, 16:29. 6. Cooper Leslie, CH, 16:36. 7. Hunter Crawley, SoW, 16:43. 8. Will Greene, DC, 16:44. 9. Donovan Myers, Seneca, 16:46. 10. Devan Cavanaugh, Cdr, 16:46. 11. Gannon Leech, SSA, 16:49. 12. Will Davies, Riv, 16:53. 13. Cody Divecchio, Burg, 16:54. 14. Matt Murray, Dun, 16:58. 15. Brad Amy, Saeg, 17:00. 16. Harrison Keenan, CrA, 17:02. 17. Tristan Forsythe, WT, 17:03. 18. Ben Littman, WT, 17:03. 19. Will Loevner, WT, 17:04. 20. Isaac Wilson, NCl, 17:05. 21. Christopher Kocent, OLOSH, 17:05. 22. Blake Behney, CH, 17:06. 23. Sam Lander, CrA, 17:07. 24. Henry Meakem, SA, 17:08. 25. Levi Upham, 17:12.

Local Non-Medalists: 100. Evan Schlosser, YC, 18:20.

Team

1. Camp Hill, 113. 2. Sewickley Academy, 121. 3. Northeast Bradford, 130. 4. Winchester Thurston, 130. 5. Seneca, 170. 6. Elk County Catholic, 183. 7. Cranberry Area, 184. 8. Elk Lake, 213. 9. Masterman, 228. 10. Penns Valley, 230. 11. Merchyhurst Prep, 244. 12. New Hope-Solebury, 296. 13. St. Joseph's Catholic, 299. 14. Riverview, 301. 15. Notre Dame East Stroudsburg, 338. 16. Troy, 366. 17. Holy Cross, 402. 18. Southern Fulton, 465. 19. Constitution, 615.

Girls'

Class AAA

Individual

Medalists: 1. Olivia Sargent, Penns, 18:01. 2. Aislinn Devlin, DW, 18:09. 3. Anna Juul, Uv, 18:21. 4. Mady Clahane, CuV, 18:27. 5. Alison Willingmyre, Wil, 18:35. 6. Hannah Molloy, Penns, 18:37. 7. Kacie Breeding, Uv, 18:41. 8. Olivia Arizin, COH, 18:43. 9. Mary Webb, Penns, 18:44. 10. Annie Gldek, PeV, 18:44. 11. Lauren Finikiotis, OC, 18:44. 12. Raisa Kochmaruk, Lib, 18:49. 13. Maddie Villalba, CBW, 18:49. 14. Abby Yourkavitch, Cham, 18:50. 15. Diana Hammerstone, EA, 18:51. 16. Clara Savchik, NA, 18:53. 17. Agnes Mansaray, PW, 18:59. 18. Ella Breidenstine, LD, 19:00. 19. Brooke Hutton, Coates, 19:00. 20. Kelsey Potts, ML, 19:00. 21. Ariana Gardizy, NP, 19:02. 22. Emma Planck, DW, 19:02. 23. Megan Aller, KA, 19:04. 24. Jamie Zamrin, Coc, 19:10. 25. Ava Pietrzyk, NH, 19:12.

Non-Medalists:

Non-Medalists: 32. Kaylee Mowery, Cham, 19:19. 46. Molly Conrad, Hem, 19:41. 51. Cheynne Hansen, GS, 19:44. 57. Kelsei Bixler, Pal, 19:50. 61. Skye Christian, RLa, 19:51. 88. Alyssa Koser, MT, 20:11. 91. Siena Gates, Hem, 20:12. 94. Cadie Kiser, Cham, 20:14. 95. Cat Shontz, Etown, 20:15. 96. Samantha Shields, War, 20:15. 104. Kira Jenkins, MT, 20:18. 105. Lianna Tirado, JPM, 20:18. 120. Cortney Johnson, Sol, 20:28. 130. Emma Rogers, MT, 20:39. 132. Paige Newman, MT, 20:41. 147. Haley Schaller, Eph, 20:54. 158. Hannah Dieterle, MT, 21:03. 161. Cassied Essis, Cham, 21:05. 170. Sydey Person, Cham, 21:22. 194. Emily Antonacci, MT, 22:04. 202. Olivia Sommers, Cham, 22:25. 216. Rachael Sollars, Cham, 23:15.

Team

1. Pennsbury, 47. 2. Unionville, 72. 3. Seneca Valley, 138. 4. Perkiomen Valley, 197. 5. State College, 200. 6. Easton Area, 203. 7. Strath Haven, 237. 8. Wilson, 237. 9. Chambersburg, 251. 10. Owen J. Roberts, 254. 11. North Allegheny, 256. 12. Mount Lebanon, 277. 13. Stroudsburg, 288. 14. Cardinal O'Hara, 289. 15. Manheim Township, 305. 16. Carlisle, 308. 17. DuBois, 318. 18. Hazleton Area, 566. 19. Taylor Allderdice, 604.

Class AA

Individual

Medalists: 1. Ally Rome, Dallas, 18:30. 2. Erin Feeney, SP, 18:49. 3. Kayla Connelly, LansC, 18:51. 4. Claire Brown, VM, 19:01. 5. Mackenzie Jones, Danv, 19:05. 6. Lucie Kubinski, QV, 19:06. 7. Katie Dammer, AH, 19:06. 8. Kiele Riefenstahl, SaV, 19:09. 9. Katie Irelan, VJM, 19:11. 10. Michelle Bauer, SMA, 19:16. 11. Leanne Weaver, BoS, 19:17. 12. Hannah Ricci, VM, 19:24. 13. Grace Brown, VM, 19:24. 14. Mandi Moxie, Knoch, 19:24. 15. Maddie Ferner, KD, 19:25. 16. Maddie McLain, EY, 19:28. 17. Jordan Williams, Sharon, 19:31. 18. Emily Deschler, ACC, 19:34. 19. Kerry Kovacs, LM, 19:35. 20. Colleen Daday, ACC, 19:37. 21. Rebecca Balara, Dallas, 19:40. 22. Morgan Perkins, MP, 19:47. 24. Savanna Carr, FA, 19:50. 25. Julia Costello, PJP, 19:52.

Local Non-Medalists: 41. Madison Nalls, EY, 20:17. 57. Olivia McLain, EY, 20:30. 65. Katelyn Deibler, Don, 20:33. 75. Samantha Stoner, Don, 20:45. 78. Seneca Straub, Don, 20:51. 80. Rosemary Tuzzino, LC, 20:54. 82. Bethany Weaver, WY, 20:55. 83. Ashley Spangler, LM, 20:55. 93. Tess Fernald, Don, 21:04. 109. Caitlin Salomon, KD, 21:20. 124. Olivia Gettle, YS, 21:25. 132. Taylor Nissly, Don, 21:45. 189. Miranda Nagle, Don, 23:32. 204. Jess Weber, Don, 24:18.

Team

1. Villa Maria, 50. 2. Danville, 117. 3. Villa Joseph Marie, 122. 4. Abington Heights, 142. 5. Quaker Valley, 144. 6. Allentown CC, 176. 7. Northwestern Lehigh, 184. 8. Donegal, 223. 9. Dallas, 226. 10. South Fayette, 252. 11. Boiling Springs, 280. 12. Bradford Area, 313. 13. Archbishop Wood, 314. 14. Beaver Area, 314. 15. Grove City, 316. 16. Somerset, 361. 17. Bishop McDevitt, 377. 18. Monsignor Bonner, 496.

Class A

Individual

Medalists: 1. Marianne Abdalah, VA, 18:50. 2. Emma Seifreid, CDS, 18:50. 3. Lauren Gronbeck, EC, 19:33. 4. Sera Mazza, SJC, 19:37. 5. Jordan Haberstroh, Col, 19:41. 6. Alyssa Boyd, UC, 19:50. 7. Rebecca Bierly, PVA, 19:54. 8. Lexi Walsh, HC, 19:54. 9. Lucia Person, SJC, 19:55. 10. Molly Kennedy, Riv, 20:00. 11. Alyssa Campbell, NB, 20:00. 12. Sydney Gilkey, CCam, 20:01. 13. Becca Volz, BiC, 20:02. 14. Katie Bennett, ElkL, 20:09. 15. Tori Kocsis, Rich, 20:06. 16. Maddison Landis, CDo, 20:07. 17. Taya Whitfield, MarCen, 20:07. 18. Tina Capparell, MCath, 20:08. 19. Justine Johns, ElkL, 20:09. 20. Lael Flores, CDo, 20:09. 21. Taylor Van Tassel, NE, 20:12. 22. Nicole Shelton, CSY, 20:14. 23. Mackenzie Greenfield, HC, 20:15. 24. Katherine Fedko, VA, 20:16. 25. Megan Wisniewski, Ng, 20:17.

Local Non-Medalists: 41. Kate Mowery, DC, 20:51. 54. Leanne Sneeringer, DC, 21:15.

Team

1. St. Joseph's Catholic, 90. 2. Central Cambria, 97. 3. Christopher Dock, 123. 4. Holy Cross, 125. 5. Vincentian Academy, 139. 6. Elk Lake, 153. 7. Union City, 208. 8. Riverview, 125. 9. Veritas Academy, 233. 10. North East, 263. 11. Southern Columbia, 265. 12. Laurel, 271. 14. Cranberry Area, 298. 14. Northeaster Bradford, 324. 15. Masterman, 342. 16. Notre Dame East Stroudsburg, 383. 17. Clarion-Limestone, 447. 18. Johnstown Christian, 550. 19. Paul Robeson, 561.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/franklin-fulton/boys-cross-country/2015/11/07/saturdays-piaa-championships-results/75463034/