215 LINKEDINCOMMENTMORE

A total of 11 area athletes were selected to the Inter-County Conference All-Star teams, with nine first-team selections.

Six boys were selected to the first-team, with Southern Fulton and McConnellsburg earning two top honors each. Dylan Gordon and Trent Rider were earned first-team honors for the Indians, while Chase Novak and Quintin Miller were selected from McConnellsburg.

Forbes Road's Aaron Schepis and Fannett-Metal's Mikell McGee rounded out the area boys first-team selections. Jake Boehme earned a boys honorable mention honor for McConnellsburg.

For the girls, three area athletes were selected for first team - Southern Fulton's Olivia Mottern, Forbes Road's McKenzie Gelvin and McConnellsburg's Bronwyne Mellott. Taylor Coffman from Fannett-Metal was an honorable mention.

Liam Flaherty of Southern Fulton was selected as a wrestling all-star while competing for Everett.

BOYS BASKETBALL

SOUTH FIRST TEAM

Southern Fulton - Dylan Gordon, Trent Rider; Fannett-Metal - Mikell McGee; Forbes Road - Aaron Schepis; McConnellsburg - Quintin Miller; Everett - Bryce Weaver; Tussey Mountain - Parker Cornelius.

SOUTH HONORABLE MENTION: Jake Boehme, McConnellsburg; Jake Cherry, Jacob Dasher, NBC; Ryan Leonard, Tussey Mountain, Marc Karns, Everett.

NORTH FIRST TEAM

Bellwood - Nathan Davis, Joey Padula; West Branch - Kody True, Austin Krise; Moshannon Valley - Curtis Neff, Connor Holobinko; Williamsburg - Peyton Brown; Claysburg - Luke Eberhart.

NORTH HONORABLE MENTION: C.J. Booher, Mt. Union; Jarrett Tanneyhill, Bellwood; Von Bogel, Claysburg; Cameron Collins, Juniata Valley.

GIRLS BASKETBALL

SOUTH FIRST TEAM

Southern Fulton - Olivia Mottern; Forbes Road - McKenzie Gelvin; McConnellsburg - Bronwyne Mellott; Everett - Kadie Morral, Hannah Prather; NBC - Sydney Snyder; Southern Huntingdon - Larissa Leonard, Kendra Donelson.

SOUTH HONORABLE MENTION: Taylor Coffman, Fannett-Metal; Kristen Mills, Everett; Ashley Clark, Tussey Mountain; Emma Eckenroad, NBC.

NORTH FIRST TEAM

Claysburg - Paige Burk, Elizabeth Weiland, Emily Claar; Bellwood - Karson Swogger, Rile D'Angelo; Juniata Valley - Sydney Reed, Taylor Leidy; Moshannon Valley - Hannah Kitko.

NORTH HONORABLE MENTION: Jalee Rockey, West Branch; Camryn Bookhammer, Williamsburg; Cierra O'Shell, Glendale; Sophia Damiano, Bellwood.

215 LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1psjRct