District 3 power rankings through Jan. 20
District 3
Power Rankings
as of Wednesday, Jan. 20, 2016
Boys’ basketball
Class AAAA
Top 20 qualify for postseason
1. Central York, 14-2
2. Harrisburg, 9-1
3. Northeastern, 13-1
4. Spring Grove, 12-2
5. J.P. McCaskey, 12-4
6. Cedar Crest, 14-3
7. Reading, 13-3
8. Carlisle, 12-3
9. William Penn, 10-6
10. Hempfield, 11-6
11. Lebanon, 12-5
12. Wilson, 11-4
13. Conestoga Valley, 12-6
14. Central Dauphin East, 9-7
15. Greencastle-Antrim, 10-5
16. Manheim Township, 9-8
17. Governor Mifflin, 9-7
18. Garden Spot, 9-7
19. Cedar Cliff, 9-6
20. Mechanicsburg, 9-6
Others: 21. Cumberland Valley, 6-11. 22. Dallastown, 8-8. 23. Red Lion, 7-9. 24. Shippinsburg 9-6. 25. Hershey, 8-8.
Class AAA
Top 18 qualify for postseason
1. Lampeter-Strasburg, 16-1
2. Milton Hershey, 13-1
3. Bishop McDevitt, 12-4
4. ELCO, 16-2
5. Eastern York, 13-3
6. Cocalico, 13-4
7. Gettysburg, 10-5
8. Palmyra, 13-4
9. West York, 8-6
10. Manheim Central, 12-5
11. Steelton-Highspire, 8-6
12. James Buchanan, 11-5
13. Wyomissing, 11-5
14. Berks Catholic, 9-6
15. Middletown, 10-6
16. Dover, 8-8
17. Schuylkill Valley, 11-6
18. Lancaster Catholic, 10-7
Others: 19. East Pennsboro, 9-8. 20. Twin Valley, 9-7. 21. Susquehannock, 5-10. 22. Conrad Weiser, 6-8. 23. York Suburban, 6-12.
Class AA
Top 10 qualify for postseason
1. Camp Hill, 11-3
2. Trinity, 9-5
3. York Catholic, 12-4
4. Upper Dauphin, 14-3
5. Hanover, 12-4
6. Lancaster Mennonite, 7-10
7. Delone Catholic, 7-10
8. Columbia, 7-10
9. Newport, 9-8
10. Annville-Cleona, 6-12
Others: 11. Biglerville, 8-9. 12. Antietam, 6-10. 13. Brandywine Heights, 5-10. 14. Kutztown, 4-8. 15. Tulpehocken, 3-12.
Class A
Top 12 qualify for postseason
1. York Country Day, 12-0
2. Lancaster County Christian, 12-3
3. West Shore Christian, 12-3
4. Millersburg, 9-6
5. Lancaster Country Day, 10-5
6. High Point Baptist, 8-5
7. Veritas Academy, 10-5
8. Greenwood, 8-8
9. Mount Calvary, 9-5
10. Covenant Christian, 8-6
11. Halifax, 4-10
12. New Covenant, 7-7
Others: 13. Conestoga Christian, 8-6. 14. Harrisburg Christian, 8-8. 15. Harrisburg Academy, 5-11. 16. Lebanon Catholic, 2-15. 17. Dayspring Christian, 5-11.
Girls’ basketball
Class AAAA
Top 20 qualify for postseason
1. Cumberland Valley, 14-1
2. Red Lion, 17-1
3. Governor Mifflin, 16-1
4. Cedar Crest, 15-1
5. Central York, 15-2
6. Harrisburg, 11-3
7. Central Dauphin East, 10-8
8. Lower Dauphin, 13-4
9. Cocalico, 14-2
10. McCaskey, 12-5
11. Hempfield, 13-5
12. Central Dauphin, 10-5
13. Manheim Township, 11-6
14. New Oxford, 10-7
15. Cedar Cliff, 9-6
16. William Penn, 10-7
17. Palmyra, 9-7
18. Mechanicsburg, 9-7
19. Hershey, 8-7
20. Wilson, 8-7
Others: 21. Elizabethtown, 9-8. 22. South Western, 8-8. 23. Warwick, 7-10. 24. Red Land, 6-10. 25. Ephrata, 5-10.
Class AAA
Top 18 qualify for postseason.
1. Berks Catholic, 12-3
2. Boiling Springs, 16-1
3. Susquehannock, 15-2
4. Northern Lebanon, 17-1
5. Bishop McDevitt, 12-4
6. Greencastle-Antrim, 14-1
7. York Suburban, 14-2
8. Lancaster Catholic, 15-1
9. Fleetwood, 12-3
10. Conrad Weiser, 9-6
11. West York, 11-5
12. West Perry, 12-5
13. Susquenita, 12-3
14. Twin Valley, 10-6
15. ELCO, 10-6
16. Lampeter-Strasburg, 10-7
17. Middletown, 10-8
18. Milton Hershey, 8-5
Others: 19. Susquehanna Township, 5-10. 20. James Buchanan, 7-8. 21. Big Spring, 7-10. 22. Littlestown, 7-7. 23. East Pennsboro, 6-11.
Class AA
Top 10 qualify for postseason
1. Camp Hill, 13-2
2. Wyomissing, 15-2
3. Delone Catholic, 12-4
4. York Catholic, 13-4
5. Linden Hall, 13-1
6. Oley Valley, 9-6
7. Steelton-Highspire, 6-6
8. Trinity, 3-11
9. Brandywine Heights, 6-10
10. Columbia, 5-13
Others: 11. Hanover, 5-11. 12. Upper Dauphin, 7-8. 13. Kutztown, 5-9. 14. Annville-Cleona, 4-13. 15. Biglerville, 3-12.
Class A
Top 12 qualify for postseason
1. Lebanon Catholic, 12-4
2. Harrisburg Christian, 15-2
3. Christian School of York, 11-4
4. Halifax, 11-5
5. Harrisburg Academy, 11-5
6. Lititz Christian, 9-6
7. West Shore Christian, 7-6
8. Mount Calvary Christian, 8-6
9. Dayspring Christian, 8-8
10. Lancaster Country Day, 6-9
11. High Point Baptist, 6-6
12. Greenwood, 4-12
Others: 13. Millersburg, 5-11. 14. Newport, 3-12. 15. Antietam, 4-11. 16. Covenant Christian, 4-10. 17. Veritas Academy, 5-11.
WrestlingClass AAA
Top 16 teams qualify for postseason
1. Central Dauphin, 14-0
2. Cumberland Valley, 8-1
3. Solanco, 4-0
4. Cedar Cliff, 17-0
5. Wilson, 13-1
6. Spring Grove, 7-1
7. Exeter Township, 8-2
8. Northern York, 5-1
9. Warwick, 15-1
10. Penn Manor, 7-2
11. South Western, 9-4
12. Big Spring, 9-4
13. ELCO, 13-3
14. Cocalico, 10-2
15. Milton Hershey, 12-3
16. Reading, 14-6
Others: 17. Red Land, 11-5. 18. Chambersburg, 7-3. 19. Manheim Central, 9-3. 20. Shippensburg, 2-1. 21. Waynesboro, 10-4.
Class AA
Top 8 qualify for postseason
1. Northern Lebanon, 13-1
2. Hamburg, 14-1
3. Boiling Springs, 5-1
4. Camp Hill, 9-1
5. Newport, 18-2
6. Bermudian Springs, 14-1
7. Biglerville, 11-5
8. Wyomissing, 8-1
Others: 9. Annville-Cleona, 8-3. 10. Upper Dauphin, 6-4. 11. Delone Catholic, 6-5. 12. Susquenita, 3-3. 13. Hanover, 5-4.