LINKEDINCOMMENTMORE

The Mid Penn Conference officially released its wrestling all-star teams, with five area wrestlers earning first-team honors. Fifteen total Franklin County wrestlers were chosen as Mid Penn all-stars.

Chambersburg’s Garrett Kyner (138 pounds) and Drew Peck (182) were both chosen first team in the Commonwealth Division, while Seth Runshaw claimed a second-team spot at 113. Kyner and Peck were also first-team selections last year.

In the Colonial Division, three Shippensburg wrestlers were chosen for the Mid Penn first team. Chandler Olsen (126), Cole Forrester (195) and Cameron Tinner (220) earned top honors in their respective weight classes.

Greencastle’s Bryan Eckenrode (106), Nick Kubala (285) from Shippensburg, and Waynesboro’s Laken Rouzer (113), Ryan Neff (126), Cody Frey (145), Jake Wertz (152), Patrick Zimmerer (160), Aiden Smith (182) and Shawn Robinson (285) were all selected to the the Colonial second team.

MID PENN WRESTLING ALL-STARS

Commonwealth Division

FIRST TEAM

106 — Cade Reichart (Cumberland Valley). 113 — Chris Wright (Central Dauphin). 120 — Jake Cherry (CD). 126 — TyShawn White (CD). 132 — Wyatt Long (CV). 138 — Garrett Kyner (Chambersburg). 145 — Cal Reichart (CV). 152 — Hayden Hidlay (Mifflin County). 160 — Trent Hidlay (MC). 170 — Noah Stewart (MC). 182 — Drew Peck (Chbg). 195 — Trey Harstock (MC).  220 — JP Morerro (CD). 285 — Evan Childs (CD).

SECOND TEAM

106 — Mitchell Arch (CD). 113 — Seth Runshaw (Chbg). 120 — JD Barrick (CV). 126 — Parker Hillard (CV). 132 — Andrew Wert (CD). 138 — Will Kaldes (CV). 145 — Joey Stoak (CD). 152 — Felix Belga (CV). 160 — Quentin Milliken (CV). 170 — Trent Cook (CV). 182 — Jake Schalles (CV). 195 — Cory Dreibelbis (State College). 220 — Jake Black (CV). 285 — Jack Vandervort (SC).

Colonial Division

FIRST TEAM

106 — Hunter Gregoris (Big Spring). 113 — Kollin Meyers (Boiling Springs). 120 — Josh Paisley (BS).  126 — Chandler Olson (Shippensburg). 132 — Taylor Farlling (BS). 138 — Cole Wetzel (Boil). 145 — AJ Kostyak (Boil). 152 — Nick Kostyak (Boil). 160 — Britain Shields (BS). 170 — Travis Wickard (Boil). 182 — Austin Taylor (Boil). 195 — Cole Forrester (Ship). 220 — Cameron Tinner (Ship). 285 — Hunter Adams (BS).

SECOND TEAM

106 —  Bryan Eckenrode (Greencastle-Antrim). 113 — Laken Rouzer (Waynesboro). 120 — Jalin Hankerson (Boil). 126 — Ryan Neff (Way). 132 — Nate Hall (West Perry). 138 — Tucker Brough (BS). 145 — Cody Frey (Way). 152 — Jake Wertz (Way). 160 — Patrick Zimmerer (Way). 170 — Chance Rayhart (BS). 182 — Aiden Smith (Way). 195 — Blake Barrick (BS). 220 — Rickie Ott (Boil). 285 — Shawn Robinson (Way), Nick Kubala (Ship).

Capital Division

FIRST TEAM

106 — Chase Shields (Bishop McDevitt). 113 — David Wells (Milton Hershey). 120 — Mitch Wagner (Northern York). 126 — Tyler Farr (MH). 132 — John Pipa (BM). 138 — Adrian Rosario (MH). 145 — Jayden Johnson (BM). 152 — Matt Danner (East Pennsboro). 160 — Jonathan Ross (NY). 170 — Jake Koser (NY). 182 — Nate Teeter (Camp Hill). 195 — Sam Teeter (CH).  220 — Cole Nye (BM). 285 — Noah Smith (NY).

SECOND TEAM

106 — Caleb Bentley (Trinity). 113 — Luke Pipa (BM). 120 — Josh Myers (Palmyra). 126 — Austin Mauer (EP). 132 — Paul Fiete (NY). 138 — Micah Hoffman (NY). 145 — Casious Brown (MH). 152 — Josh Hernandez (MH). 160 — Luca Colestock (CH). 170 — Tita Nyambi (CH). 182 — Darius Briggs (MH). 195 — Chris Bonanny (MH). 220 — Brandon Tomeo (CH). 285 — Octavous Reeves (MH).

Keystone Division

FIRST TEAM

106 — JJ Wilson (Cedar Cliff). 113 — Brady Serina (Mechanicsburg). 120 — Logan Stoltzfus (Middletown). 126 — Drew Tochterman (Mech). 132 — Gabe Ikeda (CC). 138 — Cameron Englert (Red Land). 145 — Kiernan Kelly (RL). 152 — Dylan Gettys (RL). 160 — Bailey Shutt (Lower Dauphin). 170 — Brendan Shaffer (LD). 182 — Josh Colello (CC).  195 — Devin Evans (Susquehanna Twp). 220 — Akira Bastiany (Mech). 285 — Nake Bucks (LD).

SECOND TEAM

106 — Ryan Ressler (RL). 113 — Michael Cassidy (CC). 120 —  Austin Rowzer (RL). 126 — Josh McLaughlin (CC). 132 — Devin Martin (Mid). 138 — Brayden Wills (Mech). 145 — Jared Miese (CC). 152 — Edmond Ruth (ST). 160 — Donovan Ball (CC). 170 — Brodie Englert (RL). 182 — Evan Morrill (LD). 195 — Hunter Harnish (LD). 220 — Jayden Demmy (CC). 285 — Josh Warren (Hershey).

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1pbNDS0