LINKEDINCOMMENTMORE

Get ready for this week's PIAA Track and Field Championships in Shippensburg with this YAIAA primer. Below you will find all events including athletes from York and Adams counties, when the preliminary, semifinal and final events are schedules, plus the top seed and where area athletes are seeded. All seed times and measurements are included in parenthesis.

BOYS SCHEDULE Class AAA 3,200 relay (preliminaries 9 a.m. Friday; finals 10:45 a.m. Saturday)

Top seed: Bensalem (7:48.03)

Locals: No. 11 Red Lion (7:55.93)

110 hurdles (prelims 11 a.m. Friday; semifinals 10:15 a.m. Saturday; finals 12:10 p.m. Saturday)

Top seed: Wellington Zaza, Garnet Valley (13.86)

Locals: No. 12 Jay Stone, Central York (14.68)

1,600 (prelims noon Friday; finals 12:30 p.m. Saturday)

Top seed: Jack Huemmler, Strath Haven (4:13.68)

Locals: No. 15 Xavier Sauvageau, Littlestown (4:20.95), No. 18 Aaron Lauer, Red Land (4:21.66)

400 (prelims 1 p.m. Friday; finals 1 p.m. Saturday)

Top seed: Qhyle Elijah, Bensalem (47.81)

Locals: Cody Lehr, York County Tech (49.66)

300 hurdles (prelims 3 p.m. Friday; finals 1:30 p.m. Saturday)

Top seed: Wellington Zaza, Garnet Valley (37.08)

Locals: No. 2 Jay Stone, Central York (37.63)

Pole vault (12:30 p.m. Saturday)

Top seed: Timothy Moses, Palmyra (16-0)

Locals: No. 2 Dylan Moynihan, Kennard-Dale (15-9), No. 17 Donald Smith, Red Lion (13-9)

Triple jump (12:30 p.m. Friday)

Top seed: Wellington Zaza, Garnet Valley (48-6)

Locals: No. 2 Ronald Henderson, York County Tech (47-0.75), No. 18 Kobe Wansel, Gettysburg (44-10.25)

Shot put (9 a.m. Saturday)

Top seed: Brandon Waller, Haverford (56-7.25)

Locals: No. 10 Anderson Novalin, William Penn (53-0.75)

Javelin (12:30 p.m. Saturday)

Top seed: Ethan Shalaway, Boyertown (208-8)

Locals: No. 14 Dustin Crouse, Littlestown (184-7)

Class AA 1,600 (prelims noon Friday; finals 12:30 p.m. Saturday)

Top seed: Jack Huemmler, Strath Haven (4:13.68)

Top seed: Ryan Smathers, North East (4:17.13)

Locals: Brady Wilt, Biglerville (4:28.86)

High jump (12:30 p.m. Saturday)

Top seed: Nick Conway, Port Allegheny (6-7)

Locals: No. 15 Evan Wolfe, Fairfield (6-3)

LINKEDINCOMMENTMORE

MORE FROM The Varsity Beat

Zach Miller, zmiller@GameTimePA.com | 8:31 PM Jul 19, 2016
, GameTimePA.com | 11:16 PM May 28, 2016
, GameTimePA.com | 11:14 PM May 28, 2016
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/blogs/the-varsity-beat/2013/05/20/piaa-boys-track-and-field-breakdown/75289332/