LINKEDINCOMMENTMORE

Note: These times are winning times from YAIAA dual-meets reported to the Daily Record/Sunday News and GameTimePA through Jan. 3. 



GIRLS200 medley relay -- 1. Dallastown (Bixler, Cooksey, Gonzalez, Wise), 1:58.09; 2. York Suburban (Merkle, Gross, E. Schmittle, Day), 1:58.24; 3. Northeastern (Braswell, Price, Rode, Luckenbaugh), 1:59.16. 

200 free -- 1. Alyssa Bixler, Dt, 1:58.01; 2. Rachel Spaulding, Do, 2:01.42; 3. Aniella Janosky, Do, 2:02.39.

200 IM -- 1. Niki Price, Ne, 2:06.14; 2. Erin Merkle, YS, 2:13.26; 3. Taylor Hoover, WY, 2:13.61.

50 free -- 1. Carson Gross, YS, 25.40; 2. Jade Arganbright, CY, 25.45; 3. Erica Wise, Dt, 25.76. 

Diving -- 1. Becca Gross, Ne, 286.25; 2. Morgan Stambaugh, Do, 238.10; 3. Elizabeth Rothrock, Dt, 202.00. 

100 fly -- 1. Niki Price, Ne, 57.45; 2. Erin Merkle, YS, 59.96; 3. Alyssa Bixler, Dt, 1:00.28.

100 free -- 1. Erin Merkle, YS, 54.18; 2. Alyssa Bixler, Dt, 54.30; 3. Courtney Schaefer, RL, 55.52. 

500 free -- 1. Erin Merkle, YS, 5:06.33; Rachel Spaulding, Do, 5:23.49; 3. Abby Kling, SG, 5:24.81.

200 free relay -- 1. York Suburban (Zowie Day, Carson Gross, Erin Merkle, Anna Schmittle), 1:43.54; 2. Dover (Spaulding, Becker, Smith, Janosky), 1:43.61; 3. Dallastown (Wise, Thomley, J. Casolo, Bixler), 1:43.74.

100 back -- 1. Summer Dacheux, Do, 1:03.12; 2. Abby Kling, SG, 1:04.14; 3. Nichole Smith, Do, 1:04.20.

100 breast -- 1. Taylor Hoover, WY, 1:11.89; 2. Courtney Schaefer, RL, 1:13.00; 3. Bree Link, Do, 1:13.72. 

400 free relay -- 1. Dover (Spaulding, Dacheux, Smith, Janosky), 3:44.32; 2. York Suburban (Day, Schmittle, Merkle, Gross), 3:46.76; 3. Dallastown (Wise, J. Casolo, Thomley, Bixler), 3:49.22.



BOYS200 medley relay -- 1. Dallastown (Brockway, Tate, Hine O’Conor), 1:42.75; 2. Spring Grove (Trettel, Jenkins, Kling, Smith), 1:45.87; 3. South Western (Grim, Koehler, Mart, D. Maxwell), 1:46.72.

200 free -- 1. Trevor Hine, Dt, 1:47.12; 2. Corey Stauffer, Dt, 1:49.56; 3. Dylan North, RL, 1:51.72.

200 IM -- 1. Trevor Hine, Dt, 1:57.68; 2. Corey Stauffer, Dt, 2:06.56; 3. Jacob Jenkins, SG, 2:06.75.

50 free -- 1. Braxton Erne, Dt, 22.68; 2. Mason Tate, Dt, 22.95; 3. Austin Hensel, Dt, 23.00. 

Diving -- 1. Ben Staub, Dt, 180.75; 2. Gabe Patil, CY, 157.30; 3. Andrew Feeser, SW, 150.50. 

100 fly -- 1. Trevor Hine, Dt, 53.45; 2. Chance King, RL, 54.33; 3. Corey Stauffer, Dt, 55.60. 

100 free -- 1. Corey Stauffer, Dt, 49.81; 2. Braxton Erne, Dt, 50.03; 3. Keith O’Conor, Dt, 50.54. 

500 free -- 1. Trevor Hine, Dt, 4:44.86; 2. Dylan North, RL, 4:54.85; 3. Jacob Jenkins, SG, 5:07.21.

200 free relay -- 1. Dallastown (Erne, Paine, Stauffer, Hine), 1:29.88; 2. South Western (Koehler, D. Maxwell, Green, Mart), 1:36.38; 3. Spring Grove (Liberatore, Kling, Jenkins, Smith), 1:37.18. 

100 back -- 1. Mason Tate, Dt, 55.61; 2. Nick Trettel, SG, 56.00; 2. Chance King, RL, 56.00.

100 breast -- 1. Nolan Walker, YS, 1:04.08; 2. Jordan Grim, SW, 1:04.01; 3. Nolan Walker, YS, 1:05.43. 

400 free relay -- 1. Dallastown (Erne, Hine, Brockway, Stauffer), 3:20.05. 2. Spring Grove (Trettel, Kling, Jenkins, Smith), 3:31.30; 3. Red Lion (King, Aggen, Brandt, North), 3:32.03.

LINKEDINCOMMENTMORE

MORE FROM The Varsity Beat

Zach Miller, zmiller@GameTimePA.com | 8:31 PM Jul 19, 2016
, GameTimePA.com | 11:16 PM May 28, 2016
, GameTimePA.com | 11:14 PM May 28, 2016
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/blogs/the-varsity-beat/2013/01/05/top-yaiaa-winning-swim-times-for-2012-13/75285088/