LINKEDINCOMMENTMORE

The week-by-week 2012 high school football schedule for the YAIAA, plus Gettysburg, Northern York and Red Land (schedule subject to change):

Week 1

Friday, Aug. 31

West York 24, Central York 7

Bermudian Springs 21, New Oxford 0

Red Land 40, West Perry 16

Northern York 22, Palmyra 7

Susquehanna Township 40, Spring Grove 0

Cumberland Valley 44, Red Lion 10

Pequea Valley 45, York County Tech 16

Littlestown 12, Boiling Springs 0

Biglerville 56, James Buchanan 26

Trinity 49, Delone Catholic 27

Northeastern 33, York Catholic 28

Lancaster Catholic 41, Dallastown 33

South Western 41, Gettysburg 6

York Suburban 28, Susquehannock 21

Oxford 12, Kennard-Dale 8

Columbia 52, Eastern York 36

Coatesville 41, William Penn 0

Dover 52, Hanover 0

Monday, Sept. 3

Clear Spring (Md.) 19, Fairfield 14

Week 2

Thursday, Sept. 6

Cedar Cliff 69, South Western 21

Friday Sept. 7

West York 17, Dallastown 15 

Bermudian Springs 14, York Catholic 7 

Milton Hershey 21, Kennard-Dale 6 

Dover 52, Solanco 14 

Northern York 42, Middletown 13 

Biglerville 50, Fairfield 13 

Spring Grove 27, Susquehannock 20 

J.P. McCaskey 18, William Penn 15 

Manheim Township 42, Red Lion 7 

New Oxford 56, James Buchanan 19 

Northeastern 33, Columbia 0 

Littlestown 48, Hanover 14 

Cumberland Valley 35, Central York 17 

York Suburban 28, Eastern York 20 

Red Land 17, Carlisle 10 (OT) 

Mechanicsburg 44, Gettysburg 15 

Saturday, Sept. 8

Delone Catholic 49, York County Tech 6

Week 3

Friday, Sept. 14

Bermudian Springs 55, Eastern York 7

Biglerville 48, Hanover 6

Central York 51, Hempfield 14

Penn Manor 24, Dallastown 7

Littlestown 33, Delone Catholic 14

York Catholic 59, Fairfield 14

Chambersburg 62, Gettysburg 0

Red Land 34, Dover 14

Waynesboro 9, New Oxford 0

Northeastern 32, Shippensburg 27

Mechanicsburg 33, Northern York 26

Lampeter-Strasburg 21, Red Lion 17

Central Dauphin 63, South Western 7

West York 21, Spring Grove 17

York Suburban 33, York County Tech 6

Saturday, Sept. 15

Harrisburg 38, William Penn 14

East Pennsboro 45, Kennard-Dale 13 

Milton Hershey 41, Susquehannock 10 

Week 4

Friday, Sept. 21

Dallastown 42, Dover 6

Delone Catholic 42, York Suburban 12

Eastern York 44, Fairfield 26

Greencastle-Antrim 50, Gettysburg 3

York Catholic 45, Hanover 7

South Western 52, New Oxford 0

William Penn 28, Northeastern 13

Northern York 47, Big Spring 7

Lower Dauphin 26, Red Land 14

West York 44, Red Lion 0

Central York 43, Susquehannock 0

Bigerlville 24, Littlestown 6

Saturday, Sept. 22

Bermudian Springs 41, York County Tech 8

Spring Grove 42, Kennard-Dale 11

Week 5

Friday, Sept. 28

Bermudian Springs 42, York Suburban 0 

Delone Catholic 43, Biglerville 28

Central York 28, Dover 6

Dallastown 21, New Oxford 7

Eastern York 62, Hanover 37

York County Tech 52, Fairfield 41

Gettysburg 19, Waynesboro 14

Red Lion 35, Kennard-Dale 28

York Catholic 38, Littlestown 35

Spring Grove 10, Northeastern 7

Northern York 21, Greencastle-Antrim 7 

Red Land 35, Cedar Cliff 28 (2 OT)

South Western 41, Susquehannock 6

West York 38, William Penn 21

Week 6

Friday, Oct. 5

Bermudian Springs 22, Delone Catholic 7

Biglerville 21, York Catholic 20 (OT)

Spring Grove 41, Central York 34

Dallastown 31, South Western 7

Littlestown 35, Eastern York 7

York Suburban 37, Fairfield 20

Northeastern 28, New Oxford 14

Red Land 21, Mechanicsburg 17

William Penn 34, Red Lion 7

West York 42, Susquehannock 0

Northern 41, Gettysburg 0 

Saturday, Oct. 6

York County Tech 46, Hanover 20

Dover 20, Kennard-Dale 14

Week 7

Friday, Oct. 12

Bermudian Springs 41, Fairfield 7

Biglerville 42, Eastern York 28

Central York 54, South Western 13

William Penn 29, Dallastown 22

Delone Catholic 42, York Catholic 21

York Suburban 42, Hanover 12

West York 54, Dover 13

New Oxford 26, Kennard-Dale 14

Red Land 24, Palmyra 13

Spring Grove 28, Red Lion 7

Littlestown 46, York County Tech 14

Northeastern 41, Susquehannock 6

Gettysburg 14, Big Spring 7

Northern York 45, Waynesboro 7

Week 8

Friday, Oct. 19

Spring Grove 50, William Penn 24

Bermudian Springs 35, Hanover 0

Delone Catholic 44, Fairfield 9

Gettysburg 24, James Buchanan 14

South Western 28, Red Lion 5

Northeastern 38, Dover 21

Littlestown 48, York Suburban 22

New Oxford 38, Susquehannock 12

Shippensburg 14, Northern York 7

Saturday, Oct. 20

Biglerville 50, York County Tech 28

Bishop McDevitt 44, Red Land 21

West York 35, Kennard-Dale 0

Central York 21, Dallastown 7 

Eastern York 36, York Catholic 33

Week 9

Friday, Oct. 26 Bermudian Springs 24, Littlestown 8 Biglerville 41, York Suburban 38 Central York 56, Red Lion 14 Spring Grove 49, Dallastown 34 Delone Catholic 40, Eastern York 28 Fairfield 27, Hanover 21 New Oxford 22, Dover 15 Susquehannock 27, Kennard-Dale 18 West York 35, Northeastern 14 South Western 28, William Penn 21 York Catholic 44, York County Tech 6 West Perry 28, Gettysburg 12 Northern York 55, James Buchanan 7 Hershey 47, Red Land 28

Week 10

Friday, Nov. 2 Bermudian Springs 37, Biglerville 21 Delone Catholic 49, Hanover 16 Littlestown 48, Fairfield 24 West York 35, New Oxford 0 Dallastown 24, Red Lion 9 Dover 54, Susquehannock 12 Central York 44, William Penn 7 York Suburban 41, York Catholic 35 Shippensburg 35, Gettysburg 6 West Perry 42, Northern York 35 (OT) Susquehanna Township 26, Red Land 0 South Western 19, Spring Grove 17 Saturday, Nov. 3 Northeastern 42, Kennard-Dale 19 Eastern York 81, York County Tech 56 

Week 11

Friday, Nov. 9 District 3 Class AAAA first round Central York 33, Chambersburg 28 Wilson 48, Dallastown 0 Governor Mifflin 49, South Western 20 District 3 Class AAA first round West York 49, Northeastern 20 Susquehanna Township 34, Red Land 14 Spring Grove 24, Shippensburg 0 District 3 Class AA first round Biglerville 28, Trinity 26 Bermudian Springs 42, Susquenita 7 Saturday, Nov. 10 District 3 Class AA first round Wyomissing 45, Littlestown 13

Week 12

Friday, Nov. 16 District 3 Class AAAA quarterfinals Wilson 35, Central York 10 District 3 Class AAA quarterfinals West York 42, Spring Grove 17 District 3 Class AA semifinals Bermudian Springs 34, Biglerville 14 District 3 Class A semifinals Delone Catholic 28, Columbia 16

Week 13

Friday, Nov. 23 District 3 Class AAA semifinals West York 31, Susquehanna Township 7 District 3 Class AA championship Wyomissing 44, Bermudian Springs 0 District 3 Class A championship Delone Catholic 28, Steelton-Highspire 13

Week 14

Friday, Nov. 30 District 3 Class AAA championshipBishop McDevitt 21, West York 10PIAA Class A quarterfinalBellwood-Antis 33, Delone Catholic 26 (2OT)

LINKEDINCOMMENTMORE

MORE FROM The Varsity Beat

Zach Miller, zmiller@GameTimePA.com | 8:31 PM Jul 19, 2016
, GameTimePA.com | 11:16 PM May 28, 2016
, GameTimePA.com | 11:14 PM May 28, 2016
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/blogs/the-varsity-beat/2012/07/18/2012-high-school-football-schedule/75281458/