LINKEDINCOMMENTMORE

With beautiful weather and a pair of high-competition track meets over the weekend, athletes raised the bar for YAIAA/ Gettysburg area leaders this week.

Bermudian Springs, Delone Catholic, Eastern York, Gettysburg, Hanover, Littlestown, Northeastern, South Western and York Suburban all traveled to Northern High School for the 9th Annual Arctic Blast Invitational.

Central York, Red Lion and William Penn went a little further north to Central Dauphin Middle School for the 26th Annual Pan Ram Invitational.

Over the weekend, several boys improved their best times and distances of the year, 37 to be exact. Scroll to the bottom for area leaders.

Land of the leapers

Entering the season, Gettysburg's Kobe Wansel knew plenty of people would be gunning for him in the triple jump after qualifying for the PIAA Class AAA meet last year. He just didn't know it would be his own teammate.

At the Arctic Blast Invitational, Warrior freshman Ravaughn Dillard took second place behind Wansel, who put up his season best leap of 43-9 that broke the meet record.

At Big Spring last week, Dillard actually took down Gettysburg's top tripler, hitting his own personal record of 42-08. In the YAIAA/ Gettysburg leaders, the pair are seated in the top two positions.

Before the season, Wansel set his sites on breaking the school record, but with the pressure coming from an athlete with two more years of eligibility than him, he may want to try to take the record a step further.

"I'm happy about it," Wansel said. "The last two years I haven't had anyone push me, so to have a freshman doing it is a really big help."

Dillard said that Wansel has helped him with his second phase, the only one that's still giving him issues.

"He just needs to stretch it a little farther with his knees," Wansel said. "He's got the ability, he just needs to do it."

Boys leaders

3200 Relay

1. Red Lion, 8:20.5 (4/8); 2. Central York, 8:35.0 (4/3); 3. Dover, 8:46.0 (4/3); 4. Littlestown, 8:49.5 (4/8); 5. Eastern York, 8:51.8 (3/27); 6. York County Tech, 8:54.0 (4/1); 7. West York, 8:57.4 (4/1); 8. Fairfield, 9:00.7 (4/8); 9. Biglerville, 9:02.4 (4/1); 10. Dallastown, 9:08.4 (3/27).

110 Hurdles

1. Andrew Moyer, WY, 15.3 (4/8); 2. Owen Ritter, Dal, 15.35 (4/1); 3. Michael Heeshen, Get, 16 (3/27); 4. Ben Rivera, NO, 16 (4/1); 5. Chance Atkins, CY, 16.09 (4/8); 6. Jason Cavanaugh, SG, 16.41 (4/8); 7. Kyle Langrill, Lit, 16.5 (4/8); 8.Jared May, WY, 16.5 (4/8); 9. Dylan Lott, BeS, 16.56 (4/12); 10. Chris Steckel, SW, 16.6 (4/3).

100 Dash

1. Greg Freeland, WP, 10.6 (4/1); 2. Abdul Mumni-Junaid, WY, 10.9 (4/1); 3. Shay Fulmer, SG, 10.97 (4/8); 4. Sam Schott, KD, 11 (4/1); 4. Isaiah Ritter, WP, 11 (4/1); 6. Adrian Jackson, Dal, 11.1 (4/1); 6. Montooth, YCT, 11.1 (4/1); 8. Dalmar Dickson, YCT, 11.2 (3/21); 9. Quincy Palmer, RL, 11.3 (4/10); 9. Logan Bowman, SW, 11.3 (4/1).

1600 Run

1. Patrick Reilly, Dal, 4:28.0 (4/1); 2. Brook Wilson, CY, 4:35.0 (4/8); 3. Aaron Gebhart, NO, 4:36.0 (4/1); 4. Benjamin Linne, Ne, 4:36.06 (4/12); 5. Brady Wilt, Big, 4:36.35 (3/22); 6. Jonathan Buytenhuys, Dal, 4:39.0 (4/1); 7. Tyler White, EY, 4:42.68 (4/12); 8. JD Groff, CY, 4:43.0 (4/3); 9. Adam Barley, YS, 4:44.2 (4/10); 10. Moyer, Dal, 4:46.2 (4/8).

400 Relay

1. Dallastown, 43.6 (4/1); 2. William Penn, 44.01 (4/12); 3. Red Lion, 44.18 (4/12); 4. Gettysburg, 45.27 (3/22); 5. York County Tech, 45.3 (3/28); 6. Spring Grove, 45.62 (4/8); 7. South Western, 45.74 (4/12); 8. Susquehannock, 45.8 (4/8); 9. West York, 45.8 (4/8); 10. Delone Catholic, 46.3 (4/1).

400 Dash

1. Logan Bowman, SW, 50.79 (4/12); 2. Adam Stetzer, Dal, 51.6 (4/1); 3. Devin Wilt, F, 51.7 (4/1); 4. Adrian Jackson, Dal, 51.8 (4/8); 5. Justin Tracy, Dal ,52.1 (4/1); 6. Wyatt Gearhart, BeS, 52.8 (4/1); 7. David Gebhart, Lit, 52.9 (4/1); 8. Thad Cwiklilnski, YCT, 52.9 (4/1); 9. Ohadji Diggs, WP, 53.7 (4/8); 10. Ben Gates, Dal, 53.77 (4/1).

300 Hurdles

1. Adrian Jackson, Dal, 40.2 (4/1); 2. Larell Anderson, WP, 40.4 (4/1); 3. Isaiah Ritter, Dal, 41.6 (4/1); 4. Logan Bowman, SW, 42 (4/1); 5. Jason Cavanaugh, SG, 42.6 (4/1); 6. Andrew Moyer, WY, 42.8 (4/8); 7. Kyle Langrill, Lit, 43.17 (4/12); 8. Stephaun Montouth, YCT, 43.2 (4/1); 9. Shane Orchard, Dov, 43.3 (4/8); 10. Justin Johnson, SG, 43.5 (4/1).

800 Run

1. Brock Wilson, CY, 1:58.27 (4/12); 2. Devin Wilt, F, 2:00.25 (4/12); 3. Zach Dutton, RL, 2:03.10 (4/12); 4. Kellen Wisniewski, RL, 2:03.66 (4/12); 5. Patrick Reilly, Dal, 2:03.8 (4/8); 6. Justin Culp, SG, 2:06.0 (4/8); 7. Seth Stayer, Dal, 2:06.8 (4/1); 8. J.D. Groft ,CY, 2:07.0 (4/8); 9. Matt Curry, YS, 2:07.35 (4/12); 10. Brady Wilt, Big, 2:07.6 (4/8).

200 Dash

1. Quincy Palmer, RL, 22.4 (4/8); 2. Shay Fulmer, SG, 23 (4/8); 3. Ohadji Diggs, WP, 23.1 (4/1); 4. Isaiah Ritter, WP, 23.15 (4/12); 5. Greg Freeland, WP, 23.2 (3/27); 6. Dalmar Dickson, YCT, 23.4 (4/1); 7. Stephaun Montouth, YCT, 23.5 (3/28); 8. Adrian Jackson, Dal, 23.6 (3/27); 9. Jackson, NO, 23.6 (3/27); 10. Tavian Dorsey, DC, 23.62 (4/12)

3200 Run

1. JD Groff, CY, 9:35.59 (4/12); 2. Patrick Reilly, Dal, 9:36.5 (3/27); 3. Aaron Gebhart, NO, 10:04.9 (4/10); 4. Benjamin Linne, Ne, 10:08.11 (3/22); 5. Alexander Miller, RL, 10:18.46 (4/12); 6. Ben Schott, SW, 10:18.95 (4/12); 7. Dan Filler, Get, 10:23.78 (4/12); 8. Brady Wilt, Big,10:23.8 (4/1); 9. Peter Wagner, YS, 10:26.99 (4/12); 10. Tyler White, EY ,10:33.9 (4/8);

1600 Relay

1. Central York, 3:35.16 (4/12); 2 .South Western, 3:35.9 (4/3); 3. Bermudian Springs, 3:38.9 (4/8); 4. Dallastown, 3:39.0 (3/27); 5. Littlestown, 3:40.0 (4/1); 6. William Penn, 3:43.8 (4/8); 7. Susquehannock, 3:44.0 (4/1); 8. Eastern York, 3:44.26 (4/3); 9. Biglerville ,3:44.3 (4/1); 10. York County Tech, 3:44.4 (4/1).

Javelin

1. Donny Crabill, CY, 178-08 (4/12); 2. Wade Laudeman, Get, 172-07 (4/12); 3. Kyle Smith, CY,  167-04 (4/8); 4. Dalton Lyons, Get, 160-06 (3/27); 5. Ryan Krebs, SW, 160-0 (4/3); 6. Kyle McLeaf, Big, 153-11 (4/1); 7. Brandon McMinn, SW, 152-09 (4/12); 8. Ben Hurda, Big, 149-0 (4/1); 9. Matt Matylewicz, CY, 148-04 (4/1); 10. Calvin Savary, YCT, 144-08 (3/28).

Shot Put

1. Erik Ramirez, CY, 48-03 (4/12); 2. Tyler Burns, RL, 44-10.5 (4/10); 3. Antijuan Washington, F, 44-09.75 (4/12); 4. Mike Young, KD, 44-01.5 (4/8); 5. Sean Brown, Big, 44-01 (4/8); 6. Jacob Whitfield, WP, 43-09.5 (4/1); 7. Stephen Lenker, Dal, 43-09 (3/27); 8. Brock Hartman, NO, 43-03.5 (4/8); 9. Rick Bosse, SW, 43-03 (4/12); 10. Brian Lehman, Dov, 42-10.5 (4/8);

Discus

1. Tyler Burns, RL, 156-00 (3/27); 2. Connor Rhodes, NO, 144-07 (4/8); 3. Tyler Hewitt, F, 138-05 (4/12); 4. Erik Ramirez, CY, 136-06 (4/1); 5. Eric Henshaw, RL, 133-04 (4/12); 6. Jordan Turner, Get, 131-03 (4/3); 7. Brian Lehman, Dov, 126-08 (4/8); 8. Dustin Lauver, BeS, 126-05 (4/10); 9. Kyle Hoffman, WY,126-04 (4/8); 10. Josh Walker, SW, 121-00 (4/12).

Triple Jump

1. Kobe Wansel, Get, 43-09.0 (4/12); 2. Ravaughn Dillard, Get, 42-08.5 (4/10); 3. Isaiah Ritter, WP, 42-07 (4/8); 4. Alex Hamme, Dov, 41-10.5 (4/8); 5. David Kirkland ,RL, 41-09.5 (3/27); 6. Blake Kratz, Dal, 41-08.75 (4/8); 7. Tyler Buckley, Sus, 41-08 (4/8); 8. Isaiah Roach, SW, 41-02.25 (4/3); 9. Jowan Lewis-Kearse, Ne, 41-0.75 (4/12); 10. Lucas Reynolds, Lit, 41-0 (4/1).

Long Jump

1. Jowan Lewis-Kearse, Ne, 21-06.25 (4/12); 2. Phillip Marshall, YS, 20-04.5 (4/8); 3. Kobe Wansel, Get, 20-04 (4/8); 4. David Choi, CY, 20-03.25 (4/12); 5. Mveses, WP, 20-02 (4/1); 6. Brady Thayer, SW, 20-01.25 (4/1); 7. Devin Kline, EY, 20-0 (4/8); 8. Hunter Palmer, SW, 19-11.5 (4/1); 9. Colin Cronk, F, 19-11, (4/10); 10. Alex Hamme, Dov, 19-10.5 (4/8).

High Jump

1. Lucas Reynolds, Lit, 6-04 (3/27); 1. Matthew Beck, Ne, 6-04 (4/12); 3. Marquese Camel, Get, 6-02 (4/3); 4. Judge Kunce, RL, 6-01 (4/10); 5. Ben Rivera, NO, 6-00 (3/27); 5. Ryan Markle, BeS, 6-0 (4/12); 5. Dylan Lutz, CY, 6-0 (4/8); 5. Isaiah Roach, SW, 6-0 (4/12); 9. Eight Tied with 5-10.

Pole Vault

1. Danny Stoner, Big, 13-3 (4/1); 2. Brent Chrismer, Lit, 12-6 (4/1); 3. Nathan Sharrah, Get, 12-3 (4/3); 4. Donnie Crabill, CY, 12-0 (4/8); 5. Zayne Reese, NO, 11-6 (4/10); 6. Ryan Messingner, BeS, 11-3 (4/10); 7. Watkins, CY, 11-3 (4/1); 8. Austin Himmelright, Dal, 11-3 (4/1); 9. Cory Stanton, SW, 11-0 (4/1); 10. Andrew Moyer, WY, 11-0 (4/1).

LINKEDINCOMMENTMORE

MORE FROM Locker Room Chatter

Zach Miller, zmiller@GameTimePA.com | 1:31 PM Jul 26, 2016
Zach Miller, zmiller@GameTimePA.com | 3:23 PM Jun 20, 2016
Matt Allibone, mallibone@GameTimePA.com | 8:21 PM Jun 15, 2016
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/blogs/recruit/2014/04/16/boys-track-leaders-through-416/75275412/