LINKEDINCOMMENTMORE

Knowing where an athlete stands in respect to their peers can go a long way for motivation. Three weeks into the track and field season, every athlete has had their chance to put up a top performance.

So without further adieu, here are the boys' leaders in the YAIAA through April 10 based on the results submitted to GameTimePA.com. These results also include Gettysburg because of its place in the Evening Sun's sports coverage.

3,200 Relay

1. Red Lion, 8:20.5 (4/8); 2. Central York, 8:35.0 (4/3); 3. Dover, 8:46.0 (4/3); 4. Littlestown, 8:49.5 (4/8); 5. Eastern York, 8:51 (3/27); 6. York Tech, 8:54 (4/1) 7. West York, 8:57.4 (4/1) 8. York Suburban, 9:02.3 (3/27) 9. Biglerville, 9:02.4 (4/1) 10. South Western, 9:03.4 (3/27).

110 Hurdles

1.Andrew Moyer, WY, 15.3 (4/8); 2. Owen Ritter, Dal, 15.35 (4/1); 3. Michael Heeshen, Get, 16 (3/27); 4. Ben Rivera NO, 16 (4/1); 5. Chance Atkins CY, 16.09 (4/8); 6. Jason Cavanaugh, SG, 16.41 (4/8); 7. Kyle Langrill, Lit, 16.5 (4/8); 8. Jared May, WY, 16.5 (4/8); 9. Chris Steckel, SW, 16.6 (4/3) 10. Nelson, RL, 16.89 (3/27).

100 Dash

1.Greg Freeland, WP, 10.6 (4/1); 2. Abdul Junaid, WY, 10.9 (4/1); 3. Shay Feulmer, SG, 10.97 (4/8); 4. Sam Schott, KD, 11 (4/1); 5. Isaiah Ritter, WP, 11 (4/1); 6. Adrian Jackson, Dal, 11.1 (4/1); 7. Stephaun Montouth, YCT, 11.1 (4/1); 8. Dalmar Dickson, YCT, 11.2 (3/21); 9. Logan Bowman, SW, 11.3 (4/1); 10. Devin Wilt, F, 11.4 (4/1).

1,600 Run

1. Patrick Reilly, Dal, 4:28.0 (4/1); 2. Brook Wilson, CY, 4:35.0 (4/8); 3. Aaron Gebhart, NO, 4:36.0 (4/1); 4. Brady Wilt, Big, 4:36.35 (3/22); 5. Jonathan Buytenhuys, Dal, 4:39.0 (4/1); 6. JD Groff, CY, 4:43.0 (4/3); 7. Tim Moyer, Dal, 4:46.2 (4/8); 8. Gabe Lloyd, Dov, 4:47.0 (4/3); 9. Justin Culp, SG, 4:48.0 (4/8); 10. Jacob Thomas, Sus, 4:50.7 (4/1).

400 Relay

1. Dallastown, 43.6 (4/1); 2. Red Lion, 44.8 (4/8); 3. William Penn, 44.9 (4/8); 4. Gettysburg, 45.27 (3/22); 5. York County Tech, 45.3 (3/28); 6. Spring Grove, 45.62 (4/8); 7. Susquehannock, 45.8 (4/8); 8. West York, 45.8 (4/8); 9. Delone Catholic, 46.3 (4/1); 10. Central York, 46.5 (4/3).

400 Dash

1. Adam Stetzer, Dal, 51.6 (4/1); 2. Devin Wilt, F, 51.7 (4/1); 3. Adrian Jackson, Dal, 51.8 (4/8); 4. Justin Tracy, Dal, 52.1(4/1); 5. Wyatt Gearhart, BS, 52.8 (4/1); 6. David Gebhart, Lit, 52.9 (4/1); 7. Thad Cwiklinski, YCT, 52.9 (4/1); 8. Logan Bowman, SW, 53.6 (4/3); 9. Ohadji Diggs, WP, 53.7 (4/8); 10. Ben Gates, Dal, 53.77 (4/1).

300 Hurdles

1. Adrian Jackson, Dal, 40.2 (4/1); 2. Larell Anderson, WP, 40.4 (4/1); 3. Owen Ritter, Dal, 41.6 (4/1); 4. Logan Bowman, SW, 42 (4/1); 5. Jason Cavanaugh, SG, 42.6 (4/1); 6. Andrew Moyer, WY, 42.8 (4/8); 7. Stephaun Montouth, YCT, 43.2 (4/1); 8. Shane Orchard, Dov, 43.3 (4/8); 9. Kyle Langrill, Lit, 43.4 (4/8); 10. Justin Johnson, SG, 43.5 (4/1).

800 Run

1. Patrick Reilly, Dal, 2:03.8 (4/8); 2. Brook Wilson, CY, 2:05.2 (4/3); 3. Justin Culp, SG, 2:06.0 (4/8); 4. Seth Stayer, Dal, 2:06.8 (4/1); 5. J.D. Groft, CY, 2:07.0 (4/8); 6. Zach Dutton, RL, 2:07.1 (4/8); 7. Brady Wilt, Big, 2:07.6 (4/8); 8. Gabe Lloyd, Dov, 2:07.81 (4/3); 9. Erik Rishel, CY, 2:08.0 (4/8); 10. Adam Buck, Get, 2:09.2 (4/8).

200 Dash

1. Quincey Palmer, RL, 22.4 (4/8); 2. Shay Feulmer, SG, 23 (4/8); 3. Ohadji Diggs, WP, 23.1 (4/1); 4. Greg Freeland, WP, 23.2 (3/27); 5. Dalmar Dickson, YCT, 23.4 (4/1); 6 Stephaun Montouth, YCT, 23.5 (3/28); 7. Adrian Jackson, Dal, 23.6 (3/27); 8. Jackson, NO, 23.6 (3/27); 9. Tavian Dorsey, DC, 23.7 (4/1); 10. Logan Bowman ,SW, 23.7 (4/3).

3,200 Run

1. Patrick Reilly, Dal, 9:36.5 (3/27); 2. J.D. Groft, CY, 9:47.0 (4/1); 3. Aaron Gebhart, NO, 10:07.0 (4/1); 4. Benjamin Linne, Ne, 10:08.11 (3/22); 5. Brady Wilt, Big, 10:23.8 (4/1); 7. Ben Schott, SW, 10:31.0 (n/a); 8. Tyler White, EY, 10:33.9 (4/8); 9. Adam Barley, YS, 10:34.2 (4/8); 10. Jonathan Buytenhays, Dal, 10:34.7 (4/8).

1,600 Relay

1. South Western, 3:35.9 (4/3); 2. Central York, 3:37.0 (4/8); 3. Bermudian Springs, 3:38.9 (4/8); 4. Dallastown, 3:39.0 (3/27); 5. Littlestown, 3:40.0 (4/1); 6. Willam Penn, 3:43.8 (4/8); 7. Susquehannock, 3:44.0 (4/1); 8. Eastern York, 3:44.26 (4/3); 9. Biglerville, 3:44.3 (4/1); 10. York County Tech, 3:44.4 (4/1).

Javelin

1. Donnie Crabill, CY, 177-09 (4/3); 2. Smith, CY, 167-04 (4/8); 3. Wade Laudeman, Get, 164-06 (4/8); 4. Dalton Lyons, Get, 160-06 (3/27); 5. Ryan Krebs, SW, 160-0 (4/3); 6. Kyle McCleaf, Big, 153-11 (4/1); 7. Ben Hurda, Big, 149-0 (4/1); 8. Matt Matylewicz, CY, 148-04 (4/1); 9. Calvin Savary, YCT, 144-08 (3/28); 10. Nathan Strong, Dal, 142-09 (4/1).

Shot put

1.Erik Ramirez, CY, 47-02.5 (4/8); 2. Tyler Burns, RL, 44-09 (4/8); 3. Mike Young, KD, 44-01.5 (4/8); 4. Sean Brown, Big, 44-01 (4/8); 5. Jacob Whitfield, WP, 43-09.5 (4/1); 6. Stephen Lenker, Dal, 43-09 (3/27); 7. Brock Hartman, NO, 43-03.5 (4/8); 8. Rick Bosse, SW, 42-4.75 (4/1); 9. Brian Lehman, Dov, 42-10.5 (4/8); 10. Matt Reynolds, Sus, 42-05.75 (3/27).

Discus

1. Tyler Burns, RL, 156-00 (3/27); 2. Connor Rhodes, NO, 144-07 (4/8); 3. Tyler Hewitt, F, 138-02, (3/28); 4.Erik Ramirez, CY, 136-06 (n/a); 5. Jordan Turner, Get, 131-03 (4/3); 6. Eric Henshaw, RL, 131-02 (3/27); 7. Brian Lehman, Dov, 126-08 (4/8); 8. Kyle Hoffman, WY, 126-04 (4/8); 9. Dustin Lauver, BeS, 126-01 (4/8); 10. Wade Laudeman, Get, 119-08 (3/27).

Triple Jump

1. Kobe Wansel,  Get, 42-10.5 (3/22); 2. Isaiah Ritter, WP, 42-07 (4/8); 3. Alex Hamme, Dov, 41-10.5 (4/8); 4. David Kirkland, RL, 41-09.5 (3/27); 5. Blake Kratz, Dal, 41-08.75 (4/8); 6. Tyler Buckley, Sus, 41-08 (4/8); 7. Isaiah Roach, SW, 41-02.25 (4/3); 8. Lucas Reynolds, Lit, 41-0 (4/1); 9. Deshaun Horton, WP, 40-10.5 (4/8); 10. Ravaughn Dillard, Get, 40-09 (4/8).

Long Jump

1. Jowan Lewis-Kearse, NE, 21-0 (3/22); 2. Phillip Marshall, YS, 20-04.5 (4/8); 3. Kobe Wansel, Get, 20-04 (4/8); 4. Mveses, WP, 20-02 (4/1); 5. Brady Thayer, SW, 20-01.25 (4/1); 6. David Choi, CY, 20-0.25 (4/1); 7. Devin Kline, EY, 20-0 (4/8); 8. Hunter Palmer, SW, 19-11.5 (4/1); 9. Alex Hamme, Dov, 19-10.5 (4/8); 10. Shay Feulmer, SG, 19-10.5 (3/27).

High Jump

1. Lucas Reynolds, Lit, 6-04 (3/27); 2. Matthew Beck, Ne, 6-03 (4/8); 3. Marquese Camel, Get, 6-02 (4/3); 4. Ben Rivera, NO, 6-0 (3/27); 4. Dylan Lutz, CY, 6-0 (4/8); 6. 7 tied at 5-10.

Pole Vault

1. Danny Stoner, Big, 13-3 (4/1); 2. Brent Chrismer, Lit, 12-6 (4/1); 3. Nathan Sharrah, Get, 12-3 (4/3); 4. Donnie Craybill, CY, 12-0 (4/8); 5. Zayne Reese, NO, 11-3 (4-1); 5. Austin Himmelright, Dal, 11-3 (4/1); 7. Ryan Messinger, BS, 11-0 (4/1); 7. Cory Stanton, SW, 11-0 (4/1); 7. Andrew Moyer, WY, 11-0 (4/1); 10. 7 tied at 10-6.

LINKEDINCOMMENTMORE

MORE FROM Locker Room Chatter

Zach Miller, zmiller@GameTimePA.com | 1:31 PM Jul 26, 2016
Zach Miller, zmiller@GameTimePA.com | 3:23 PM Jun 20, 2016
Matt Allibone, mallibone@GameTimePA.com | 8:21 PM Jun 15, 2016
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/high-school/blogs/recruit/2014/04/10/boys-track-and-field-leaders-through-409/75275416/