CLOSE

Don't miss this week's GameTimePA.com Top 5 Plays of the Week. This week featuring submitted videos from students McKenzie Gelvin and Alex Raymond. Video by Lindsey Smith

LINKEDINCOMMENTMORE

It's the most wonderful time of the year: Holiday tournament time! Here's the schedule for this week's events, broken down by what day the tournaments run. Scroll to the bottom to see wrestling and swimming tournaments, as well.

TUESDAY-WEDNESDAY TOURNAMENTS 

Boys’ basketball 

Antietam tournament
Tuesday, Dec. 27

York Country Day 84, West Shore Christian 34
Berks Christian 64, Antietam 59
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Antietam 48, West Shore Christian 29
Championship, York Country Day vs. Berks Christian, 7:30 p.m.

East Pennsboro tournament
Tuesday, Dec. 27

Northeastern 59, Greencastle-Antrirm 48
East Pennsboro 52, Donegal 49
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Greencastle-Antrim 77, Donegal 66
Championship, Northeastern 62, East Pennsboro 43

Ephrata tournament
Tuesday, Dec. 27

Palmyra 69, Elco 53
Ephrata 63, Oley Valley 30
Wednesday, Dec. 28
Consolation, ELCO 67, Oley Valley 38
Championship, Palmyra 63, Ephrata 44

Gettysburg tournament
Tuesday, Dec. 27

Chambersburg 55, Solanco 41
Gettysburg 53, South Western 50 (2OT)
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Solanco 62, South Western 38
Championship, Chambersburg 49, Gettysburg 31

Hempfield tournament
Tuesday, Dec. 27

Wilson 53, Central York 41
Hempfield 56, Nazareth 52
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Central York 71, Nazareth 46
Championship, Hempfield 34, Wilson 31

McCaskey tournament
Tuesday, Dec. 27

Del-Val Charter 82, William Penn 56
McCaskey 66, Largo 56
Wednesday, Dec. 28
William Penn 61, Largo 46

Middletown tournament
Tuesday, Dec. 27

Lampeter-Strasburg 68, Northern York 38
Middletown 67, Susquehannock 48
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Northern York 67, Susquehannock 52
Championship, MIddletown 67, Lampeter-Strasburg 56

New Oxford tournament
Tuesday, Dec. 27

Hershey 63, Waynesboro 57
New Oxford 61, Bermudian Springs 29
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Waynesboro 57, Bermudian Springs 35
Championship, New Oxford 67, Hershey 48

Northern Lebanon tournament
Tuesday, Dec. 27

Penn Manor 60, Daniel Boone 45
Northern Lebanon 66, Schuylkill Valley 55
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Daniel Boone 54, Schuylkill Valley 42
Championship, Penn Manor 56, Northern Lebanon 42

Tri-State Shootout at Berkeley Springs (W. Va.)
Tuesday, Dec. 27

Southern Fulton 41, Clear Spring 23
Berkeley Springs def. Hancock, no score
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Hancock vs. Clear Spring, 6 p.m.
Championship, Southern Fulton 55, Berkeley Springs 35

Warwick tournament
Tuesday, Dec. 27

Lancaster Catholic 45, Spring Grove 43
Wednesday, Dec. 28
Spring Grove 71, Warwick 57

Girls' basketball tournaments: Tuesday-Wednesday 

Bermudian Springs tournament
Tuesday, Dec. 27

Camp Hill 52, Boiling Springs 27
Greenwood 29, Bermudian Springs 25
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Boiling Springs 40, Bermudian Springs 25
Championship, Camp Hill 65, Greenwood 19

Biglerville tournament
Tuesday, Dec. 27

Waynesboro 55, York Country Day 20
Wednesday, Dec. 28
Biglerville 42, York Country Day 31
Waynesboro 64, Biglerville 26

Eastern York tournament
Tuesday, Dec. 27

Spring Grove 54, Conrad Weiser 44
Eastern York 61, Garden Spot 44
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Garden Spot 48, Conrad Weiser 42
Championship, Eastern York 43, Spring Grove 39

Ephrata tournament
Tuesday, Dec. 27

Manheim Township 50, Palmyra 41
Central Dauphin 50, Ephrata 20
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Palmyra 53, Ephrata 36
Championship, Central Dauphin 58, Manheim Township 46

Hershey tournament
Tuesday, Dec. 27

Lampeter-Strasburg 68, Gettysburg 31
Middletown 64, Hershey 55 (OT)
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Hershey 35, Gettysburg 25
Championship, Lampeter-Strasburg 46, Middletown 41

Lebanon tournament
Tuesday, Dec. 27

Northern Lebanon 47, McCaskey 36
New Oxford 67, Lebanon 23
Wednesday, Dec. 28
Consolation, McCaskey 66, Lebanon 26
Championship, Northern Lebanon 53, New Oxford 38

Lower Dauphin tournament
Tuesday, Dec. 27

Greencastle-Antrim 35, Dallastown 34
West York 41, Lower Dauphin 40
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Lower Dauphin 40, Dallastown 18
Championship, West York 52, Greencastle-Antrim 24

Pine Grove tournament
Tuesday, Dec. 27

Pine Grove 59, ELCO 38
Wednesday, Dec. 28
Consolation, ELCO vs. Pleasant Valley, 2 p.m.
Championship, Pine Grove vs. TBA, 6 p.m.

Reading tournament
Tuesday, Dec. 27

Reading def. William Penn, no score reported
Hempfield 51, Mechancisburg 44
Wednesday, Dec. 28
Consolation, Mechanicsburg 48, William Penn 34
Championship, Hempfield 48, Reading 21

WEDNESDAY-THURSDAY TOURNAMENTS 

Boys’ basketball 

28th Annual Robert H. Griffith Holiday Basketball Classic at York County Tech
​Wednesday, Dec. 28

Bethlehem Catholic 67, Danville 54
York Catholic 73, York Suburban 43
Thursday, Dec. 29
Consolation, York Suburban 53, Danville 48
Championship, York Catholic 60, Bethlehem Catholic 54

Annville-Cleona tournament
Wednesday, Dec. 28

Lancaster County Christian 35, Halifax 21
Annville-Cleona 59, Conrad Weiser 51
Thursday, Dec. 29
Consolation, Conrad Weiser 57, Halifax 34
Championship, Annville-Cleona 57, Lancaster County Christian 48

Elizabethtown tournament
Wednesday, Dec. 28

Bishop McDevitt 72, Central Dauphin 47
West York 54, Elizabethtown 53
Thursday, Dec. 29
Consolation, Central Dauphin 47, Elizabethtown 31
Championship, Bishop McDevitt 45, West York 29

Kennard-Dale tournament
Wednesday, Dec. 28

Columbia 68, Hanover 41
Kennard-Dale 68, Tulpehocken 35
Thursday, Dec. 29
Consolation, Hanover 70, Tulpehocken 56
Championship, Columbia 53, Kennard-Dale 36

Shippensburg tournament
Wednesday, Dec. 28

Susquehanna Township 73, Octorara 54
Shippensburg 69, Delone Catholic 56
Thursday, Dec. 29
Consolation, Octorara 86, Delone Catholic 78
Championship, Shippensburg 74, Susquehanna Township 61

Wyomissing tournament
Wednesday, Dec. 28

Wyomissing 55, New Covenant 24
Exeter Township 50, Conestoga Valley 45
Thursday, Dec. 29
Consolation, Conestoga Valley 63, New Covenant 17
Championship, Exeter Township 62, Wyomissing 40

Girls' basketball tournaments: Wednesday-Thursday 

Annville-Cleona tournament
Wednesday, Dec. 28

Halifax 55, Schuylkill Valley 34
Littlestown 34, Annville-Cleona 16
Thursday, Dec. 29
Consolation, Annville-Cleona 48, Schuylkill Valley 25
Championship, Halifax 34, Littlestown 10

Central York tournament
Wednesday, Dec. 28

Susquehannock 52, York Catholic 47
Central York 66, Cedar Cliff 37
Thursday, Dec. 29
Consolation, Cedar Cliff 56, York Catholic 37
Championship, Central York 45, Susquehannock 45

York Suburban tournament
Wednesday, Dec. 28

Cedar Crest 52, South Western 34
York Suburban 39, Manheim Central 36
Thursday, Dec. 29
Consolation, South Western 47, Manheim Central 32
Championship, Cedar Crest 42, York Suburban 26

THURSDAY-FRIDAY TOURNAMENTS

Boys’ basketball 

Big Spring tournament
Thursday, Dec. 29

Biglerville 64, James Buchanan 62
Everett 60, Big Spring 53
Friday, Dec. 30
Consolation, Big Spring 43, James Buchanan 38
Championship, Biglerville 71, Everett 68

Cedar Crest tournament
Thursday, Dec. 29

Lebanon 67, Cedar Cliff 50
Cedar Crest 45, Camp Hill 41
Friday, Dec. 30
Lebanon 68, Camp Hill 44
Cedar Crest 41, Cedar Cliff 39

Christian School of York tournament
Thursday, Dec. 29

Dayspring Christian 36, Covenant Christian, 34 (OT)
Fairfield 61, Christian School of York 40
Friday, Dec. 30
Consolation, Christian School of York 50, Covenant Christian 20
Championship, Fairfield 53, Dayspring Christian 20

Claysburg-Kimmel tournament
Thursday, Dec. 2

Forbes Road vs. Bedford, 5 p.m.
Northeast Bradford vs. Claysburg-Kimmel, 8 p.m.
Friday, Dec. 30
Consolation, 5 p.m.
Championship, 8 p.m.

Eastern York tournament
Thursday, Dec. 29

Red Land 60, York County Tech 55
Friday, Dec. 30
Eastern York 55, Red Land 46

Fannett-Metal tournament
Thursday, Dec. 29

Shalom Christian 58, McConnellsburg 57 (OT)
Fannett-Metal 72, Maryland School for the Deaf 65
Friday, Dec. 30
Consolation, FINAL: Maryland School for the Deaf 45, McConnellsburg 44
Championship, FINAL: Shalom Christian 62, Fannett-Metal 56

Girls' basketball: Thursday-Friday tournaments

Big Spring tournament
Thursday, Dec. 29

Carlisle 54, James Buchanan 41
Big Spring 23, Kennard-Dale 18
Friday, Dec. 30
Consolation, James Buchanan 41, Kennard-Dale 38
Championship, Carlisle 49, Big Spring 28

Boyertown tournament
Thursday, Dec. 29

Parkland 49, Delone Catholic 31
Boyertown 46, Pennridge 23
Friday, Dec. 30
Consolation, Pennridge 42, Delone Catholic 33
Championship, Boyertown 49, Parkland 40

Christian School of York tournament
Thursday, Dec. 29

Shalom Christian 45, Dayspring Christian 18
Christian School of York 43, Fairfield 23
Friday, Dec. 30
Consolation, Fairfield 32, Dayspring Christian 20
Championship, Christian School of York 47, Shalom Christian 34

Claysburg-Kimmel tournament
Thursday, Dec. 29

Bedford vs. United, 3:30 p.m.
McConnellsburg vs. Claysburg-Kimmel, 6:30 p.m.
Friday, Dec. 30
Consolation, 3:30 p.m.
Championship, 6:30 p.m.

Hancock Holiday Spectacular
Thursday, Dec. 29

Southern Fulton vs. St. Maria Goretti, 2:30 p.m.
Friday, Dec. 30
Southern Fulton 65, Clear Spring 47

Hanover Eagles Holiday Classic
Thursday, Dec. 29

Dover 42, Chambersburg 25
Hanover 52, Susquenita 29
Friday, Dec. 30
Consolation, Chambersburg 52, Susquenita 34
Championship, Dover 64, Hanover 25

Lebanon Catholic tournament
Thursday, Dec. 29

Donegal 64, Mount Calvary 30
Lebanon Catholic 53, Linden Hall 39
Friday, Dec. 30
Consolation, Linden Hall 69, Mount Calvary 36
Championship, Donegal 51, Lebanon Catholic 43

Northeastern tournament
Thursday, Dec. 29

Elizabethtown 48, West Perry 43
Columbia 69, Northeastern 48
Friday, Dec. 30
Consolation, West Perry 65, Northeastern 37
Championship, Elizabethtown def. Columbia, no score

Non-tournament basketball 

Tuesday, Dec. 27
Boys' basketball 

Fannett-Metal 61, Belleville Mennonite 22
Girls' basketball 
Marian Catholic 52, Lebanon Catholic 39
Governor Mifflin 56, Red Lion 51
Fannett-Metal 63, Belleville Mennonite 33
Northern Bedford County 48, Forbes Road 35

Wednesday, Dec. 28
Boys' basketball 

Dover 58, Red Lion 49

Thursday, Dec. 29
Boys' basketball 

Goretti 50, Southern Fulton 48
Dallastown 58, Manheim Township 56 (OT)
Girls' basketball 
Forbes Road 41, Belleville Mennonite 23

Friday, Dec. 30
Girls' basketball
West Chester Henderson 63, Red Lion 33

Wrestling

Thursday, Dec. 29
Central York, Red Lion & New Oxford at Conestoga Valley Holiday Classic, 9 a.m.
Dallastown, Dover & Kennard-Dale at Governor Mifflin tournament, 10 a.m.
Spring Grove at Mount Saint Joseph tournament, 9 a.m.
Fairfield, Gettysburg & York Suburban at Chambersburg tournament, TBA
Chambersburg, Shippensburg, James Buchanan, Greencastle in Trojan Wars Tournament, 8:15 a.m.
Waynesboro at Conestoga Valley Tournament, 8 a.m.

Friday, Dec. 30 
Central York, Red Lion & New Oxford at Conestoga Valley Holiday Classic, 9 a.m.
Dallastown, Dover & Kennard-Dale at Governor Mifflin tournament, 11 a.m.
Spring Grove at Mount Saint Joseph tournament, 9 a.m.
Fairfield, Gettysburg & York Suburban at Chambersburg tournament, TBA
Northeastern, Susquehannock, Lebanon & Palmyra at ELCO Duals, 9 a.m.
Chambersburg, Shippensburg, James Buchanan, Greencastle in Trojan Wars Tournament, 8:15 a.m.
Waynesboro at Conestoga Valley Tournament, 8 a.m.

Swimming 

Wednesday, Dec. 28
Bulldog Bash at Big Spring, 10 a.m. 
Dallastown Invitational, 4 p.m.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/2iBhksI