LINKEDINCOMMENTMORE

District 3 Power Rankings


as of Wednesday, Jan. 13, 2016
Boys’ basketball
Class AAAA

Top 20 qualify for postseason
1. Harrisburg, 9-1
2. Central York, 13-2
3. Carlisle, 10-2
4. Northeastern, 12-1
5. Cedar Crest, 12-2
6. Spring Grove, 9-1
7. J.P. McCaskey, 10-3
8. Lebanon, 11-3
9. Central Dauphin East, 9-5
10. Hempfield, 9-5
11. Reading, 10-3
12. Greencastle-Antrim, 8-3
13. Conestoga Valley, 10-4
14. Wilson, 9-4
15. William Penn, 8-6
16. Cedar Cliff, 9-4
17. Cumberland Valley, 6-9
18. Dallastown, 7-6
19. Governor Mifflin, 8-6
20. Chambersburg, 6-7
Others: 21. Garden Spot, 7-6. 22. Mechanicsburg, 7-5. 23. Red Lion, 6-8. 24. Penn Manor, 6-7. 25. Red Land, 6-6.


Class AAA
Top 18 qualify for posteason
1. Milton Hershey, 11-0
2. Lampeter-Strasburg, 12-1
3. Bishop McDevitt, 9-4
4. ELCO, 13-2
5. Eastern York, 10-3
6. Cocalico, 11-3
7. Palmyra, 12-3
8. Gettysburg, 9-4
9. Middletown, 10-4
10. Manheim Central, 9-4
11. James Buchanan, 10-4
12. West York, 6-6
13. Dover, 7-5
14. Wyomissing, 9-4
15. Steelton-Highspire, 6-6
16. Berks Catholic, 7-6
17. Schuylkill Valley, 9-5
18. Conrad Weiser, 6-5
Others: 19. East Pennsboro, 7-7. 20. Twin Valley, 8-7. 21. York Suburban, 6-9. 22. Lancaster Catholic, 7-7. 23. Susquehannock, 3-7.

Class AA
Top 10 qualify for posteason
1. Camp Hill, 9-3
2. York Catholic, 10-3
3. Trinity, 7-4
4. Hanover, 11-3
5. Upper Dauphin, 12-3
6. Lancaster Mennonite, 7-7
7. Delone Catholic, 6-8
8. Newport, 7-7
9. Biglerville, 8-8
10. Annville-Cleona, 5-10
Others: 11. Columbia, 5-9. 12. Antietam, 6-9. 13. Kutztown, 4-6. 14. Brandywine Heights, 4-8. 15. Tulpehocken, 2-10.

Class A
Top 12 qualify for postseason
1. York Country Day, 10-0
2. Lancaster County Christian, 10-3
3. West Shore Christian, 9-3
4. Lancaster Country Day, 8-4
5. Millersburg, 8-6
6. Greenwood, 8-6
7. High Point Baptist, 6-4
8. Covenant Christian, 8-5
9. Veritas Academy, 8-5
10. Halifax, 4-7
11. Mount Calvary, 7-5
12. New Covenant, 7-5
Others: 13. Conestoga Christan, 6-5. 14. Harrisburg Christian, 6-8. 15. Lititz Christian, 4-7. 16. Lebanon Catholic, 2-12. 17. Dayspring Christian, 4-9.

Girls’ basketball
Class AAAA

Top 20 qualify for posteason
1. Cumberland Valley, 12-1
2. Red Lion, 15-1
3. Governor Mifflin, 13-1
4. Harrisburg, 11-2
5. Cedar Crest, 12-1
6. Central Dauphin East, 9-6
7. Central York, 13-2
8. J.P. McCaskey, 10-3
9. Cocalico, 11-2
10. Lower Dauphin, 10-4
11. Hempfield, 10-5
12. Central Dauphin, 8-5
13. Manheim Township, 9-5
14. Cedar Cliff, 8-5
15. Mechanicsburg, 8-5
16. New Oxford, 9-7
17. Palmyra, 8-6
18. William Penn, 8-7
19. Wilson, 7-6
20. Elizabethtown, 7-6
Others: 21. Red Land, 5-8. 22. South Western, 6-7. 23. Hershey, 6-7. 24. Warwick, 6-9. 25. Daniel Boone, 5-6.

Class AAA
Top 18 qualify for posteason.
1. Berks Catholic, 10-2
2. Northern Lebanon, 14-0
3. Boiling Springs, 12-1
4. Susquehannock, 12-2
5. Bishop McDevitt, 10-3
6. York Suburban, 13-2
7. Greencastle-Antrim, 11-1
8. Lancaster Catholic, 12-1
9. Conrad Weiser, 8-4
10. Fleetwood, 10-2
11. West Perry, 11-4
12. West York, 9-5
13. Susquenita, 11-2
14. ELCO, 8-5
15. Milton Hershey, 7-3
16. Twin Valley, 8-6
17. Lampeter-Strasburg, 7-7
18. Middletown, 7-8
Others: 19. James Buchanan, 6-7. 20. Doengal, 6-8. 21. Gettysburg, 6-8. 22. Susquehanna Township, 4-9. 23. Eastern York, 5-9.

Class AA
Top 10 qualify for postseason
1. Camp Hill, 10-2
2. Delone Catholic, 11-2
3. Wyomissing, 13-5
4. York Catholic, 11-4
5. Linden Hall, 9-1
6. Oley Valley, 7-4
7. Steelton-Highspire, 6-5
8. Trinity, 3-7
9. Columbia, 5-10
10. Brandywine Heights, 5-8
Others: 11. Upper Dauphin, 6-6. 12. Hanover, 4-9. 13. Annville-Cleona, 3-10. 14. Biglerville, 3-10. 15. Kutztown, 3-8.

Class A
Top 12 qualify for postseason
1. Lebanon Catholic, 10-3
2. Christian School of York, 10-2
3. Harrisburg Christian, 10-2
4. Halifax, 8-5
5. Dayspring Christian, 8-5
6. Harrisburg Academy, 9-5
7. Lititz Christian, 7-5
8. Mount Calvary Christian, 7-5
9. West Shore Christian, 6-6
10. Lancaster Country Day, 5-7
11. High Point Baptist, 4-
12. Greenwood, 4-10
Others: 13. Millersburg, 4-8. 14. Antietam, 4-8. 15. Newport, 3-10. 16. Veritas Academy, 5-8. 17. Hershey Christian, 2-5.

Wrestling
Class AAA

Top 16 teams qualify for posteason
1. Central Dauphin, 8-0
2. Cumberland Valley, 7-1
3. Solanco, 3-0
4. Cedar Cliff, 11-0
5. Wilson, 12-1
6. Milton Hershey, 9-0
7. Warwick, 10-0
8. Penn Manor, 7-1
9. Exeter Township, 7-2
10. ELCO, 12-2
11. Spring Grove, 6-1
12. Lower Dauphin, 8-2
13. Northern york. 4-1
14. New Oxford, 5-2
15. Cocalico, 9-2
16. Manheim Central, 8-2
Others: 17. South Western, 7-4. 18. Big Spring, 7-4. 19. Red Land, 6-4. 20. Chambersburg, 6-3. 21. Reading, 13-6.

Class AA
Top 8 qualify for posteason
1. Northern Lebanon, 11-1
2. Hamburg, 13-1
3. Bermudian Springs, 11-1
4. Boiling Springs, 4-1
5. Newport, 17-2
6. Wyomissing, 6-1
7. Biglerville, 8-5
8. Camp Hill, 3-1
Others: 9. Annville-Cleona, 7-3. 10. Delone Catholic, 5-3. 11. Susquenita, 3-2. 12. Bishop McDevitt, 2-1. 13. Littlestown, 6-5.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1UPPS7t