The latest District 3 Power Rankings
District 3 Power Rankings as of Wednesday, Jan. 6, 2016
Boys’ basketball
Class AAAA
Top 20 qualify for postseason
1. Harrisburg, 7-0
2. Central York, 11-1
3. Carlisle, 9-2
4. J.P. McCaskey, 9-2
5. Northeastern, 9-1
6. Spring Grove, 6-1
7. Cedar Crest, 10-2
8. Central Dauphin East, 7-4
9. Greencastle-Antrim, 7-2
10. Hempfield, 8-4
11. Reading, 9-3
12. Lebanon, 9-3
13. Chambersburg, 6-4
14. Wilson, 8-3
15. Cumberland Valley, 5-8
16. Cedar Cliff, 8-3
17. Conestoga Valley, 9-4
18. William Penn, 7-6
19. Garden Spot, 7-4
20. Penn Manor, 6-5
Others: 21. Red Lion, 5-5. 22. Shippensburg, 8-4. 23. Dallastown, 6-5. 24. Governor Mifflin, 6-5. 25. Northern York, 5-4.
Class AAA
Top 18 qualify for posteason
1. Milton Hershey, 6-0
2. Bishop McDevitt, 7-3
3. Lampeter-Strasburg, 10-0
4. ELCO, 11-1
5. Gettysburg, 9-3
6. Steelton-Highspire, 6-3
7. Eastern York, 8-3
8. Cocalico, 8-3
9. West York, 6-4
10. Palmyra, 9-3
11. Middletown, 6-3
12. Dover, 6-4
13. Manheim Central, 7-4
14. James Buchanan, 7-4
15. East Pennsboro, 6-4
16. Twin Valley, 8-5
17. Wyomissing, 6-4
18. Schuylkill Valley, 7-4
Others: 19. Susquehanna Township, 3-7. 20. Lancaster Catholic, 6-6. 21. Berks Catholic, 4-6. 22. Conrad Weiser, 3-4. 23. Susquehannock, 3-6.
Class AA
Top 10 qualify for posteason
1. Camp Hill, 8-3
2. Trinity, 7-3
3. York Catholic, 8-2
4. Hanover, 9-2
5. Upper Dauphin, 9-3
6. Lancaster Mennonite, 6-6
7. Delone Catholic, 5-7
8. Newport, 6-5
9. Kutztown, 4-4
10. Columbia, 4-8
Others: 11. Annville-Cleona, 4-9. 12. Biglerville, 6-7. 13. Brandywine Heights, 3-6. 15. Tulpehocken, 2-8. 15. Fairfield, 2-8.
Class A
Top 12 qualify for postseason
1. York Country Day, 9-0
2. Greenwood, 7-4
3. Lancaster County Christian, 8-3
4. Millersburg, 5-5
5. Lancaster Country Day, 6-4
6. West Shore Christian, 6-3
7. New Covenant Christian, 6-3
8. Halifax, 4-6
9. Covenant Christian, 7-3
10. Veritas Academy, 7-4
11. Conestoga Christian, 5-4
12. Mount Calvary, 5-5
Others: 13. High Point Baptist, 3-4. 14. Lititz Christian, 3-4. 15. Lebanon Catholic, 2-9. 16. Dayspring Christiain, 3-8. 17. Harrisburg Christian, 4-7.
Girls’ basketball
Class AAAA
Top 20 qualify for posteason
1. Red Lion, 13-0
2. Cumberland Valley, 9-1
3. Governor Mifflin, 10-1
4. Central Dauphin East, 8-5
5. Cedar Crest, 10-1
6. Central York, 10-2
7. Cocalico, 9-1
8. Harrisburg, 7-2
9. Central Dauphin, 7-2
10. Lower Dauphin, 8-3
11. J.P. McCaskey, 8-3
12. Hempfield, 9-4
13. Mechanicsburg, 8-4
14. New Oxford, 8-5
15. William Penn, 7-5
16. Manheim Township, 7-5
17. Palmyra, 6-5
18. Cedar Cliff, 6-5
19. South Western, 5-5
20. Hershey, 5-5
Others: 21. Warwick, 6-7. 22. Wilson, 5-5. 23. Elizabethtown, 6-6. 24. Muhlenberg, 4-5. 25. Red Land, 3-6.
Class AAA
Top 18 qualify for posteason.
1. Berks Catholic, 8-2
2. Northern Lebanon, 12-0
3. Bishop McDevitt, 9-2
4. Susquehannock, 10-2
5. Fleetwood, 8-1
6. York Suburban, 9-2
7. Lancaster Catholic, 10-1
8. Greencastle-Antrim, 9-1
9. Milton Hershey, 6-1
10. Susquenita, 9-1
11. Twin Valley, 8-4
12. Conrad Weiser, 4-4
13. West Perry, 9-4
14. Middletown, 7-4
15. Boiling Springs, 2-1
16. West York, 7-5
17. Donegal, 6-6
18. Lampeter-Strasburg, 6-6
Others: 19. ELCO, 5-5. 20. Gettysburg, 6-7. 21. Littlestown, 6-5. 22. Eastern York, 4-7. 23. Susquehanna Township, 3-7, 24. James Buchanan, 4-6.
Class AA
Top 10 qualify for postseason
1. Camp Hill, 9-1
2. Linden Hall, 7-0
3. Wyomissing, 11-1
4. Delone Catholic, 10-2
5. York Catholic, 8-4
6. Oley Valley, 5-4
7. Steelton-Highspire, 3-5
8. Trinity, 2-7
9. Upper Dauphin, 6-4
10. Columbia, 4-8
Others: 11. Brandywine Heights, 3-7. 12. Annville-Cleona, 3-8. 13. Biglerville, 3-8. 14. Kutztown, 3-6. 15. Hanover, 2-8.
Class A
Top 12 qualify for postseason
1. Christian School of York, 8-1
2. Lebanon Catholic, 7-3
3. Dayspring Christian, 7-3
4. Halifax, 7-4
5. Harrisburg Christian, 8-2
6. Harrisburg Academy, 7-4
7. High Point Baptist, 3-3
8. West Shore Christian, 5-4
9. Lancaster Country Day, 4-5
10. Lititz Christian, 4-4
11. Hershey Christian, 2-2
12. Mount Calvary, 5-5
Others: 13. Greenwood, 3-8. 14. Newport, 3-8. 15. Veritas Academy, 4-7. 16. Millersburg, 2-7. 17. Covenant Christian, 2-8.
Wrestling
Class AAA
Top 16 teams qualify for postseason
1. Exeter Township, 3-0
2. Lower Dauphin, 7-0
3. Central Dauphin, 2-0
4. Northern York, 1-0
5. Spring Grove, 3-0
6. Solanco, 1-0
7. Milton Hershey, 7-0
8. Wilson, 6-1
9. Cedar Cliff, 9-0
10. Shippensburg, 1-0
11. Warwick, 9-0
12. Cocalico, 4-0
13. Cumberland Valley, 3-1
14. South Western, 5-1
15. ELCO, 11-2
16. Dallastown, 4-1
Others: 17. Governor Mifflin, 5-2. 18. Big Spring, 3-1. 19. Red Lion, 4-1. 20. Manheim Central, 3-1. 21. Kennard-Dale, 4-2.
Class AA
Top 8 qualify for posteason
1. Northern Lebanon, 8-0
2. Hamburg, 9-0
3. Bishop McDevitt, 1-0
4. Newport, 12-0
5. Wyomissing, 4-1
6. Bermudian Springs, 3-1
7. Susquenita, 2-1
8. Upper Dauphin, 5-3
Others: 9. Biglerville, 7-5. 10. Annville-Cleona, 2-2. 11. Brandywine Heights, 4-3. 12. Delone Catholic, 3-3. 13. Camp Hill, 1-1.